Ko je archangel Mihail: Isus bog ili andjeo?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Петар:

10. А особито оне који иду за телесним жељама нечистоте, и не маре за поглаварство, и који су безобразни и самовољни, и не дрхћу хулећи на славу.

11. Кад анђели, који већу снагу и силу имају, не изговарају на њих пред Господом хулни суд;

12. А они, као неразумна животиња, која је од природе на то створена да се хвата и коље, хуле на оно што не разумеју, и у погибли својој пропашће


Јуда:

8. Тако дакле и ови што сањајући тело погане, а поглаварства се одричу, и на славу хуле.

9. А Михаило Арханђел, кад се препираше с ђаволом и говораше за Мојсијево тело, не смеше проклети суд да изговори, него рече: Господ нека ти запрети.

10. А ови хуле на оно што не знаду; а шта знаду по природи као неразумна животиња, у оном се распадају.


Дакле, и Петар и Јуда знају да је Михаило анђео (Арханђел; Војвода; Генерал;...) који не укорава ђавола, док му Исус рече:

10. Тада рече њему Исус: Иди од мене, сотоно; јер стоји написано: Господу Богу свом поклањај се и Њему једино служи.

11. Тада остави Га ђаво, и гле, анђели приступише и служаху Му.


Можда је и Михаило био међу тим анђелима. Знам само да анђео не поста човек, па онда Бог због заслуга (говоре Сведоци), нити Бог имаше "улогу" анђела, па поста човек (говоре Адвентисти). А ни једном анђелу не би речено што Сину Божијем би речено:


13. А коме од анђела рече кад: Седи мени с десне стране док положим непријатеље Твоје подножје ногама Твојим?
14. Нису ли сви службени духови који су послани на службу онима који ће наследити спасење?

Neki crkveni Oci kazu da je Bog u SZ imao ulogu andjela, pa sad da li su u pravu ili ne?

Sta je "andjeo zavetni" u bibliji?
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Бог је у Старом завету говорио кроз анђеле, али им се тек отеловљењем показа.

16. И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету, узнесе се у слави.


А анђео (гласник) пред Господом је Јован Крститељ.

2. Као што стоји у пророку: Ево ја шаљем анђела свог пред лицем Твојим, који ће приправити пут Твој пред Тобом.
3. Глас је оног што виче у пустињи: Приправите пут Господњи, поравните стазе Његове.
4. Појави се Јован крстећи у пустињи, и проповедајући крштење покајања за опроштење греха.


А анђео заветни може бити заштитник Цркве кога Господ шаље, као што га је слао при изласку из Мисира. То је био Михаило. Зато Јевреји говоре да је Арханђел Михаило њихов заштитник, а такође Православна црква исто говори.



  • Михаило, на хебрејском значи „онај који је попут Бога“. Арх. Михаило је још од првих векова хришћанства представљан као војсковођа, који у својој десној руци држи копље којим се борио против Луцифера, а у левој руци зелену палмину гранчицу. Арх. Михаило се сматра важним заштитником Православне вере и борцем против јереси.

Исаија 63.
8. Јер рече: Доиста су мој народ, синови, који неће изневерити. И би им Спаситељ.
9. У свакој тузи њиховој Он беше тужан, и анђео, који је пред Њим, спасе их. Љубави своје ради и милости своје ради Он их избави, и подиже их и носи их све време.

Дела 12

11. И кад дође Петар к себи рече: Сад заиста видим да Бог посла анђела свог те ме избави из руку Иродових и од свега чекања народа јеврејског.


Дела 7.
37. Ово је Мојсије који каза синовима Израиљевим: Господ Бог ваш подигнуће вам пророка из ваше браће, као мене: њега послушајте.

38. Ово је онај што беше у цркви у пустињи с анђелом, који му говори на гори синајској, и с оцима нашим; који прими речи живе да их нама да;
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Бог је у Старом завету говорио кроз анђеле, али им се тек отеловљењем показа.

16. И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету, узнесе се у слави.


А анђео (гласник) пред Господом је Јован Крститељ.

2. Као што стоји у пророку: Ево ја шаљем анђела свог пред лицем Твојим, који ће приправити пут Твој пред Тобом.
3. Глас је оног што виче у пустињи: Приправите пут Господњи, поравните стазе Његове.
4. Појави се Јован крстећи у пустињи, и проповедајући крштење покајања за опроштење греха.


А анђео заветни може бити заштитник Цркве кога Господ шаље, као што га је слао при изласку из Мисира. То је био Михаило. Зато Јевреји говоре да је Арханђел Михаило њихов заштитник, а такође Православна црква исто говори.







    • Михаило, на хебрејском значи „онај који је попут Бога“. Арх. Михаило је још од првих векова хришћанства представљан као војсковођа, који у својој десној руци држи копље којим се борио против Луцифера, а у левој руци зелену палмину гранчицу. Арх. Михаило се сматра важним заштитником Православне вере и борцем против јереси.

Исаија 63.
8. Јер рече: Доиста су мој народ, синови, који неће изневерити. И би им Спаситељ.
9. У свакој тузи њиховој Он беше тужан, и анђео, који је пред Њим, спасе их. Љубави своје ради и милости своје ради Он их избави, и подиже их и носи их све време.

Дела 12

11. И кад дође Петар к себи рече: Сад заиста видим да Бог посла анђела свог те ме избави из руку Иродових и од свега чекања народа јеврејског.


Дела 7.
37. Ово је Мојсије који каза синовима Израиљевим: Господ Бог ваш подигнуће вам пророка из ваше браће, као мене: њега послушајте.

38. Ово је онај што беше у цркви у пустињи с анђелом, који му говори на гори синајској, и с оцима нашим; који прими речи живе да их нама да;

Dobro, moze biti ovako.

Ali postoji drugi problem sa Zaharijom, tamo pise:

"Jahve rece sotoni: 'Jahve da te ukori..."

Juda kaze da Mihailo govori.
Odakle onda Jahve govori?

A imamo ih dvojicu u tekstu?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Dobro, moze biti ovako.

Ali postoji drugi problem sa Zaharijom, tamo pise:

"Jahve rece sotoni: 'Jahve da te ukori..."

Juda kaze da Mihailo govori.
Odakle onda Jahve govori?

A imamo ih dvojicu u tekstu?

U PC je sve problem, nema istine koju nisu izvrnuli.

Бог је у Старом завету говорио кроз анђеле, али им се тек отеловљењем показа.

16. И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету, узнесе се у слави.

Do je dkaz da postoje anđeli koji su stvoreni.

A sada pitaj Mosjija kojem se ukazao anđeo iz grma, a govori mu Bog.

Nije samo govorio kroz anđele nego i lično kroz Isusa.

Pitaj opet Mojsija kako je rekao Jverejima da će im se Bog lično obratiti.


Ko je anđeo Gospodnji?



ŽRTVOVANJE ISAKA


Bog poziva Avrama da žrtvuje svoga sina Isaka.

1. Mojsijeva 22,12 A anđeo reče: ne diži ruke svoje na dijete, i ne čini mu ništa; jer sada poznah da se bojiš Boga, kad nisi požalio sina svojega, jedinca svojega, mene radi.

Zapazite da anđeo Gospodnji govori kao da je On Bog. Ovo je zasigurno Isus. Isus je potvrdio da je razgovarao sa Avramom.


Kao što Isak nije stradao od očevog noža, tako ni Isus nije stradao od oružja nego od tereta grijeha koji je razdvajao ljude od Boga a kojeg je On (iako bezgrešan) nosio na svojim leđima. Avram je upotpunosti vidio šta će se desiti kada dođe Isus.

1. Mojsijeva 22,8A Avram odgovori: Bog će se, sinko, postarati za jagnje sebi na žrtvu. I iđahu obojica zajedno.


Pažljivo pročitajte sljedeće stihove.

10 Opet joj reče anđeo Gospodnji: Umnožiću veoma seme tvoje, da se neće moći prebrojati od množine. Postanak 16

Izlazak 3,2Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma. On se zagleda: grm sav u plamenu, a ipak ne izgara.

3 I Mojsije reče: Idem da vidim tu utvaru veliku, zašto ne sagoreva kupina. 3,3

4A Gospod kad ga vide gde ide da vidi, viknu ga Bog iz kupine, i reče: Mojsije! Mojsije! A on odgovori: Evo me. Izlazak 3,4

Suci 2,1 Anđeo Jahvin dođe iz Gilgala u Bokim i reče: "Izveo sam vas iz Egipta i doveo vas u zemlju koju sam vam obećao zaklevši se ocima vašim. Rekao sam: `Neću raskinuti Saveza svog s vama dovijeka


11A anđeo Gospodnji reče mi u snu: Jakove! A ja odgovorih: Evo me.

12 A on reče: Podigni sad oči svoje i gledaj, ovnovi i jarci što skaču na ovce i koze, šareni su, s belegama prutastim i kolastim; jer videh sve što ti čini Lavan.

13Ja sam Bog od Vetilja, gde si prelio kamen i učinio mi zavet; ustani sada i idi iz ove zemlje, i vrati se na postojbinu svoju.


2A Gospod reče sotoni: Gospod da te ukori, Sotono, Gospod da te ukori koji izabra Jerusalim. Nije li On glavnja istrgnuta iz ognja? Zaharija 3.1-2

A Mihailo Arhanđel, kad se prepiraše s đavolom i govoraše za Mojsijevo telo, ne smeše prokleti sud da izgovori, nego reče: Gospod neka ti zapreti.

U originalu u Zahariji 3,1 stoji "Jahve reče sotoni: Jahve neka te ukori, Jahve da te ukori koji izabra Jerusalim.


1. Mojsijeva 19,24 Tada pusti Gospod na Sodom i na Gomor od Gospoda s neba dažd od sumpora i ognja,
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mislim da zato baš možemo poistovetiti Jahvea i Mihaila:). Lepo si ovo uočio i naveo. Pozdrav brate Mire000.

Znam da je u izvornom tekstu Jahve na oba mesta, jel je Zaokret jos davno insistirao da je to netacan prevod i da treba da stoji: "andjeo Jahvin rece sotoni: 'Jahve da te ukori'" i onda sam ja pitao jednog rabina, posto zna hebrejski sta tamo pise?

Naravno dobio sam odgovor da se to ne moze prevesti "andjeo Jahvin" jel nema reci "melech" u tekstu koja znaci andjeo. Vec da eksplicitno glasi: "Jahve rece sotoni: 'Jahve da te ukori'".

Dakle, ko ovde govori?

Bog u drugom licu o sebi ili Isus?

Juda kaze da Mihailo govori.
Dakle, ja mislim da nema druge mogucnosti nego da je to Hristos.

Kako mozemo nekog drugog nazvati Jehovom osim Isusa?

Zar se andjeo moze nazvati Jehovom?
(naravno Mihailo - znaci 'ko je kao Bog', pa se zato i naziva Jehovom, ali nijedan andjeo se tako ne oslovljava nikad!)

Kod crkvenih otaca imamo takodje slicno misljenje, tako da i nije suprotno Pravoslavlju tvrditi da se ponekad Bog javlja u liku andjela.

Pa on se javio i kao covek u telu, a sto se onda ne bi javio i kao andjeo?

Bilo je inace ovo svedocanstvo i za tog rabina, od brata Hriscanina :)

Sad ako neko moze da obori ovo nek izvoli, ja sam spreman da promenim misljenje ako se dokaze suprotno.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Kod crkvenih otaca imamo takodje slicno misljenje, tako da i nije suprotno Pravoslavlju tvrditi da se ponekad Bog javlja u liku andjela.

Ipak PC ne uči da je Mihailo Jahve.

Бог је у Старом завету говорио кроз анђеле, али им се тек отеловљењем показа.

16. И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету, узнесе се у слави.


А анђео (гласник) пред Господом је Јован Крститељ.

2. Као што стоји у пророку: Ево ја шаљем анђела свог пред лицем Твојим, који ће приправити пут Твој пред Тобом.
3. Глас је оног што виче у пустињи: Приправите пут Господњи, поравните стазе Његове.
4. Појави се Јован крстећи у пустињи, и проповедајући крштење покајања за опроштење греха.


А анђео заветни може бити заштитник Цркве кога Господ шаље, као што га је слао при изласку из Мисира. То је био Михаило. Зато Јевреји говоре да је Арханђел Михаило њихов заштитник, а такође Православна црква исто говори.

Ipak ne tvrde da se pojavljiva u obliku anđela, nego preko anđela.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Znam da je u izvornom tekstu Jahve na oba mesta, jel je Zaokret jos davno insistirao da je to netacan prevod i da treba da stoji: "andjeo Jahvin rece sotoni: 'Jahve da te ukori'" i onda sam ja pitao jednog rabina, posto zna hebrejski sta tamo pise?

Naravno dobio sam odgovor da se to ne moze prevesti "andjeo Jahvin" jel nema reci "melech" u tekstu koja znaci andjeo. Vec da eksplicitno glasi: "Jahve rece sotoni: 'Jahve da te ukori'".

Dakle, ko ovde govori?

Bog u drugom licu o sebi ili Isus?

Juda kaze da Mihailo govori.
Dakle, ja mislim da nema druge mogucnosti nego da je to Hristos.

Kako mozemo nekog drugog nazvati Jehovom osim Isusa?

Zar se andjeo moze nazvati Jehovom?
(naravno Mihailo - znaci 'ko je kao Bog', pa se zato i naziva Jehovom, ali nijedan andjeo se tako ne oslovljava nikad!)

Kod crkvenih otaca imamo takodje slicno misljenje, tako da i nije suprotno Pravoslavlju tvrditi da se ponekad Bog javlja u liku andjela.

Pa on se javio i kao covek u telu, a sto se onda ne bi javio i kao andjeo?

Bilo je inace ovo svedocanstvo i za tog rabina, od brata Hriscanina :)

Sad ako neko moze da obori ovo nek izvoli, ja sam spreman da promenim misljenje ako se dokaze suprotno.


Upravo tako brate. To je dokaz da je Bog u više lica što obara tvrdnje antitrinitaraca a sa druge strane jasno je da je u Judi taj isti Jahve koji govori je poistovećen sa Arhangelom Mihajlom. Dakle to zaista može biti Isus jer je On taj koji se prepire i bori sa Sotonom za naše spasenje i On nas opravdava pred Bogom od Sotoninih optužbi kao u slučaju Mojsija. Isus je onaj anđeo zavetni koji je predvodio Jevreje iz Egipta i kao što u Pismu stoji da je u njemu Ime Jahvino i da On može da oprašta ili ne na one koji pohule na Ime Jahvino. Isus svakako može uzeti obličje anđela kao što je već uzeo kada je razgovarao sa Avramom. Takođe i obličje ljudi itd. To mogu i anđeli a zašto ne bi mogao Isus?

Takođe arhanđeo Mihajlo jedini nosi tu titulu tj. prvi ili najvažniji. To ni jedan anđeo ne nosi i to ga izdvaja od ostalih. U Pismu takođe stoji da će arhanđel Mihajlo predvoditi "svoju anđeosku vojsku" da brani svoj narod a u jevanđeljima da će Isus tj. Sin Čovečiji doći sa svojom vojskom anđela. Očigledno je da ne može arganđel Mihajlo imati svoju vojku a Isus svoju jer bi u tom slučaju Isusu morale biti podređene i vojske arhanđela Mihajla. Jedino arhanđeo Mihajlo može imati "svoju vojsku" ako je On u isto vreme i Isus. Takođe Isus silazi sa neba sa trubom "arhanđelovom". Očigledno anđeli prepoznaju glas i trubu svog predvodnika tj. svog Gospoda koji se i njima obraća njihovim jezikom i tada dolaze u slavi sa Isusom tj. za njih arhangel Mihajlo. Na kraju Isus i treba da ima obličje svih bića koje je stvorio. Ljudima se pojavljuje kao čovek, anđelima kao anđeo a drugim bićima analogno tome kao ta bića. To je zapravo dokaz njegove ljubavi i približavanja svakom stvorenju na način koji ta stvorenja mogu najbolje razumeti svog Stvoritelja.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Upravo tako brate. To je dokaz da je Bog u više lica što obara tvrdnje antitrinitaraca a sa druge strane jasno je da je u Judi taj isti Jahve koji govori je poistovećen sa Arhangelom Mihajlom.

Zato su se pojedini trinitarci pčeli moliti duhu svetom i slaviti ga i obožavati. Što nije biblijsko.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Zato su se pojedini trinitarci pčeli moliti duhu svetom i slaviti ga i obožavati. Što nije biblijsko

Ima li u Bibliji stih koji zabranjuje molitvu Duhu Svetom? Lično se retko molim Duhu Svetom ali ako je Duh Sveti Bog ne znam šta je tu nebiblisko ili pogrešno. No, nisam ovu temu toliko izučio priznajem. Ko zna bolje neka navede biblijski kako se greši ako se neko moli Duhu Svetom? No, predlog je da otvoriš posebnu temu gde bi se bavili samo ovim pitanjem. Vrlo rado ću uzeti učešća. Pozdrav.
 
Natrag
Top