Knjiga „Moj deda patrijarh Pavle“

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.990
Knjiga „Moj deda patrijarh Pavle“

Autorka Snežana Milković, unuka Dušana Stojčevića, brata od istog kolena patrijarha Pavla, pa samim tim i njegova unuka, odrastala je u kući u koju je često dolazio smerni monah

1.jpg

UNUKA Dušana Stojčevića, brata od istog kolena patrijarha Pavla, pa samim tim i njegova unuka, Snežana Milković, inače psihijatar, odrastala je u kući u koju je često dolazio smerni monah, koji će postati jedan od najomiljenijih ljudi svog vremena. O njenom „deda Popi“, kako ga je zvala, ispisala je knjigu „Moj deda patrijarh Pavle“. Delo je predstavljeno u sredu, u „Prosveti“, na dan kada je patrijarh pre 99 godina rođen.

- Kada sam sama sebe pitala koju sam knjigu sličnu ovoj pročitala, odgovor je bio - nijednu - rekla je akademik Svetlana Velmar-Janković.
- Autorka je povukla duh i dah onoga o kome piše, a patrijarh Pavle, kada je ulazio u porodicu, ostavljao je na strani svoj crkveni položaj i postajao „deda Popa“. Patrijarh Pavle je često govorio da svi moramo da damo od sebe više nego što možemo i to je jedna od poruka ove knjige. Crkvenog čoveka kakav je Pavle nemamo još od Svetog Save.
Sa godinama koje su promicale, nastajalo je tanano emotivno tkanje, pleteno od dubokog poštovanja i ljubavi Snežane Milković, prema čudesnom starcu, kaže Svetlana Velmar-Janković, i dodaje:

- To tkanje je predstavljeno u ovoj knjizi, u kojoj se otkriva najmanje poznata ličnost patrijarha Pavla, skrivena u deda Popi: preskroman monah koji živi da ljubav među ljudima pobedi zlo i među njima, u svima nama, fizički krhak borac za dobro, ali u toj borbi protiv zla - moralno čvrst kao stena.
Snežana Milković je istakla kako se dugo dvoumila da li da napiše ovu knjigu, pa je o tome pitala i patrijarha Pavla, a on joj je odgovorio: „Piši, ali nemoj da ispadne da veličaš patrijarha“. Kasnije je shvatila da između javnog i privatnog života njenog dede nema baš nikakve razlike.

Direktor „Prosvete“ Jovan Janjić, koji je ranije napisao dve veoma zapažene knjige o patrijarhu Pavlu i podstakao Snežanu Milković da napiše ovu, rekao je:
- Knjiga pokazuje da je patrijarh Pavle više mislio o drugima nego o sebi, i iz ličnog iskustva je posvedočeno zašto je još za ovozemaljskog života nazvan i doživljen kao svetac koji hoda.
Po oceni dr Đorđa Sibinovića, ovo je izuzetno pitko delo, koje se čita u jednom dahu i iz koga se može videti kako je na ulicama ovog grada nastajao mit o patrijarhu Pavlu, čoveku izuzetne dobrote.

U TROLEJBUSU

SVETLANA Velmar-Janković se prisetila i jednog ličnog doživljaja, kada je jednom prilikom ušla u beogradski trolejbus. Bila je zapanjena tišinom koja je vladala, sve dok nije videla da je u njemu patrijarh Pavle. On je sedeo, ali kada je primetio ženu stariju od njega, ustao je i insistirao da joj ustupi mesto. Ceo trolejbus je zanemeo, rekla je poznata spisateljica.

Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top