Kineski milioneri traže smisao u religiji

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kineski milioneri traže smisao u religiji


DM |



Novi kineski milioneri su, što mnoge iznenađuje, primetno religiozniji od većine stanovništva. Pošto sebi već mogu da priušte sve ovozemaljsko, u potrazi su za onim što životu daje dublji smisao.

228581_kina-prolece-ap_f.jpg


Multimilioneri u socijalističkoj Kini ne postaju samo sve bogatiji, nego i sve pobožniji. To je zaključak do koga je, na sopstveneo iznenađenje, u svojoj najnovijoj studiji došao Britanac Rupert Hudžverf, koji sastavlja i objavljuje svojevrsnu listu kineskih milionera. Za potrebe svoje “Bele knjige luksuzne potrošnje” Hudžverf je, naime, anketirao 878 milionera u 29 kinsekih gradova, pri čemu je neočekivano došao i do rezultata da su religiozniji od ostatka stanovništva.

228527_24kinez4_hs.jpg


Prema zvaničnim statistikama, u zemlji koja sebe ponosno naziva Središnjim carstvom kao religiozno se izjašnjava oko 25% (četvrtina) stanovništva, pri čemu najviše ima budista (18%). Među milionerima je, međutim, religiozna čak polovina, svaki treći je budista, 7% ih se izjašnjava kao hrišćani, a 3% kao muslimani. Među mlađima od 30 godina broj hrišćana, pre svega protestanata, je još veći, i iznosi čak 11%.


Ovoliku duhovnost kineskih bogataša Hudžverf objašnjava pre svega time da novi bogataši, kojih ima već 2,7 miliona i od kojih svaki poseduje najmanje po šest miliona juana (oko 700.000 evra), sebi već mogu da priušte sve ovozemaljsko, pa zato sada tragaju za dubljim smislom života.

228915_xunjiang-river-covered-with-fog-in-guiping-ap_f.jpg


U Hudžverfovoj “Beloj knjizi” ima i drugih interesantnih podataka, kao što je, na primer, taj da 85% kineskih milionera svoju decu šalje na studije u inostranstvo, pri čemu među porodicama sa bogastvom većim od 10 miliona evra taj procenat iznosi čak 90%, ili pak da u 1.000 najbogatijih privrednika u zemlji spada i 75 od ukupno 3.000 delegata u Narodnog kongresa, i 72 poslanika savetodavnog parlamenta.


Godišnje liste novih milionera, koje od 1999. objavljuju imena 2.500 najbogatijih Kineza, obavezna su lektira policije i poreskih organa mnogoljudne zemlje, a 24 multimilionera sa ovih spiskova u međuvremenu je već završilo i u zatvoru, zbog mita i utaje poreza.
 
Natrag
Top