Kifle i kiflice - razne vrste

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Slatki kroasani

SLATKI KROASANI

1.jpg

POTREBNO JE

ZA TESTO
500–600 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 200 ml biljne slatke pavlake, 200 ml kisele vode, 100 ml ulja, 2 kašičice šećera, pola kašičice soli, 1 vanilin šećer
ZA PREMAZIVANJE
125 g margarina
ZA FIL
džem od kajsija (ili neki drugi po izboru)

PRIPREMA
Biljnu pavlaku i kiselu vodu razmutite, pa malo ugrejte i u tome razmutite kvasac. Potom dodajte sve ostale sastojke za testo i zamesite. Ostavite na toplom oko pola sata da naraste, pa ga podelite na šest loptica. Svaku rastanjite i premažite razmekšanim margarinom (osim poslednje), pa složite jednu preko druge i sve zajedno rastanjite oklagijom. Nožem podelite rastanjeni krug na šesnaest jednakih delova, pa na svaki stavite malo fila i savijajte u kroasan. Poređajte ih u podmazan pleh, ostavite još nekoliko minuta da narastu, pa pecite u zagrejanoj rerni na 160 stepeni oko pola sata.

(Blic žena)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Video recepti


Kroasani su francuskog porekla, a reč znači polumesec. Prema legendi, kroasane su prvi napravili austrougarski pekari, u čast odbrane Beča od turaka, sa idejom da asocira na otomanski simbol polumeseca.
Kroasan se prvi put zvanično pominje u francuskim kuvarskim recenzijama iz druge polovine 19. veka, a recept za kroasan kakav danas poznajemo, pronadjen je u francuskim kuvarima sa početka 20. veka.
U današnjem videu koji smo pripremili za Vas, pokazaćemo Vam kako se prave kroasani u domaćoj radinosti, ručno. Kroasani napravljeni kod kuće mogu isto tako da budu veoma meki i ukusni.


Sastojci za kroasane:

  • 1/2 kvasca
  • 1,5dl toplog mleka
  • 1dl vode
  • malo ulja
  • 2/3 margarina
  • 1 kašika šećera
  • 1 kašika soli
  • žumance
  • 2 kašike mleka
  • 2 kašike ulja


Priprema:

Kvasac razmutiti sa mlekom i kašikom šećera, dodati vodu i malo brašna pa sve kašikom razmutiti. Sipati malo ulja pa dodati brašna i umestiti testo, ni mekano ni tvrdo pa ostaviti oko 15 minuta da odstoji.
Kad je testo odstajalo podeliti ga na 16 delova tako sto ga razvučete u dugačku veknu, i delite ga na pola, pa zatim polovine na pola, i tako dok ne dobijete 16 delova. Napraviti kuglice i ostaviti da odstoji par minuta.
Svaku kuglicu razvući u krug prečnika 20cm, i na svaki narendati margarin (najbolje da ga zaledite), pa sve naslagati jedno na drugo.
Na zadnji razvučeni krug ne ide margarin.
Pobrašnaviti površinu i krugove (sad liči na tortu) i razvući u veliki krug. Uzeti nož za picu pa iseći na 32 dela (trougla). Kroasane možete puniti eurokremom, salamom ili šunkom, ili viršlom, Kada postavite punjenje, svaki trougao lagano rukom razvući i urolati.
Opciono, da bi im sredina ispala tanja, mozete ih na donjoj strani (najkraćoj od tri strane) pre rolanja zaseći na sredini, i razdvojiti zasečene krajeve prema unutra.
Razmutiti žumance sa 2 kašike ulja i 2 kašike mleka pa gornji deo kroasana prvo umakati u tu smesu ili mazati četkicom, pa zatim u susam, i redjati na podmazan pleh.
Rernu u toku rolanja uključiti i ugrejati na 40-50 stepeni.Poslagane kroasane poprskati sa malo vode, onako prstima, i staviti ih da kisnu.
Posle 15 minuta izvaditi iz rerne, pojačati na 180-200 stepeni pa kad se rerna ugreje vratiti da se peku još 30-40 minuta. gotovi su kad fino porumene.
Pečene kroasane premazati uljem i četkicom, takodje da napomenem da se kroasani mogu filovati i drugim sastojcima kao što su sir, mak,pekmez, orasi i drugo.

Izvor: Domacirecepti.net
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Kifle me podsećaju na detinjstvo. Sećam se školskih dana i skidanja slanog dela sa kifle,deljenja,gadjanja….te su bile najslađe. Ni sad kad sam odrasla, ne mogu da im odolim. Miris peciva u meni budi želju da nešto pojedem čak i kad nisam gladna. Dugo sam pokušavala da dobijem baš takve, pekarske kifle, baš te vazdušaste, mekane. Mislim da sam uspela i mnogo mi je drago zbog toga. Sad ih redovno kod kuće pravim svojoj deci koja isto tako skidaju slani deo kao što sam ja nekad radila. Podeliću sa vama ovaj recept za kifle da i vi uživate koliko i mi.


Sastojci:
  • 3dl tople vode
  • 2/3 kvasca
  • 1 kašika šećera
  • 1 kašika soli
  • 0,5dl ulja
  • brašna (oko 500gr)
  • susam
  • 3 kašike brašna
  • 1 kašika soli
  • 1dl vode
Priprema:
U veću posudu uspite vodu i kvasac pa dodajte šećer i promešajte. Dodajte malo brašna,ulje i so pa sve zajedno promešajte. Dodajte još brašna pa umesite testo ni mekano,ni tvrdo,a da se ne lepi za ruke.
Od testa odmah otkidajte komade. Komadi testa bi trebali da budu od 100 do 120gr. Svakom komadu ivice spojite unutra pa okrenite naopako i vrtite (virkajte) dok se donja strana,te ivice potpuno ne izgube a vi dobijete lepu lopticu. Sto premažete sa uljem i slažete loptice. Tako uradite sa ostalim komadima otkinutog testa . Premažete loptice uljem i pokrjite kesom ili providnom folijom, pa ostavite da odstoje 10-15 minuta.
Uključite rernu na 50-70 stepeni,zavisno kakva vam je rerna. Ona će nam biti potrebna da stavimo kifle da narastu,treba da bude dobro toplo al ne i previše da se ne bi osušile i popucale. Nakon 15 minuta skidate providnu foliju. Testo za kifle bi trebalo da je mekše nego kad ste ga umesili. Ako nije ostavite još malo da odstoji.
Uzimate lopticu pa je sa dve ruke malo razvucite,da dobijete valjak. Stavite na sto i oklagijom razvlačite da dobijete elipsu. Razvučete baš tanko i urolate. Dok rolate malo stisnete i razvlačite rukama. Deo testa koji će se zadnji uviti treba da bude posebno tanak jer će on ići dole i da bi se zalepio za ostatak kifle.
Kad urolate kiflu gornji deo umočite u susam i donji deo,gde je kraj,okrenete na dno tepsije. Savijte u polu mesec ili ostavite ravne. Kifle koje će biti sa slanim delom prelivene samo redjajte u pleh. Kada ste sve kifle urolali i poslagali u pleh isprskajte ih vodom i stavite u rernu da nakisnu. Treba im otprilike od 15 do 30 minuta zavisno koliko je toplo,kakav je kvasac i brašno. Pazite da vam ne prekisnu, jer trebaju da stoje još otprilike 5 minuta napolju dok se rerna dogreje.
Dok kifle kisnu napravite salc (slana smesa za prelivanje kifli). Salc se pravi tako sto se 1dl vode pomeša sa kašikom soli i 3 kašike brašna,pa se sve izmuti i dobije se gušći jogurt.
Kad testo za kifle naraste, izvadite iz rerne pa pojačajte rernu na 220 stepeni i sačekajte da se ugreje. Stavite vaše kifle da se peku i ne otvarajte 10 minuta. Kad još narastu i dobiju svetlo žutu boju izvadite i poprskajte kifle sa salcom. Kada ste kifle isprskali vratite u rernu da se dopeku.
Pečene kifle izvadite iz rerne pa premažite uljem i poslužite vruće. Prijatno!

Izvor: Domacirecepti.net
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Evo jos jedan recept za kiflice:


Za testo potrebno

40 gr kvasca
2 kašičice šećera
250 ml mleka
200 ml vode
100ml ulja + 2 kašike
600 gr brašna, plus po potrebi da se umesi glatko testo

Priprema:

Ugrejte mleko pa u toplo izmrvite kvasac i dodajte kašiku šećera pa promešajte i ostavite da odradi.
U posudu sipajte 500 gr brašna, umešajte so, dodajte mlaku vodu i ulje.
Kad kvasac odradi istresite ga u posudu sa brašnom pa izmešajte kašikom, neka se sve sjedini. Dodavajte brašno, mešajte i kad već ne bude moglo da se meša počnite sa mešenjem. Nije potrebno dugo mešenje jer ste već dovoljno mutili sastojke. Umesite srednje mekano testo. Kad prestane da se lepi za ruke i kada sa testom pokupite svo brašno i ono što se polepilo po zidovima činije onda je gotovo. Pouljite testo i ostavite da kisne pola sata.
Kada je uskislo izvadite ga na pobrašnavljenu površinu, malo premesite, ne previše, ali taman toliko da testo spadne kao pre nego sto ste stavili da kisne. Tada ga podelite na 3 dela. Oblikujte ga u lopte. Pobrašnavite površinu i testo odgore pa razvucite u krug, prečnika otprilike 30cm. Isecite nožem za picu na onoliko delova koliko želite ( manje ili veće kifle ). Gledajte da vam trouglovi budu otprilike isti.
Ja sam punila sa šunkaricom, isekla u male štapiće. Stavite ceo krug šunku pa uvijajte. Izdvojte svaki trougao sastrane pa ga malo rukom izdužite i uvijte kiflicu. Kad krenete da uvijate uključite rernu na 50 stepeni. Tepsiju pouljite, najbolje četkicom, jednom je umočite u ulje i razvucite svuda, da ne bude previše ulja. Slažite kiflice u pleh.
Razmutite jaje sa malo ulja ( 1 kašika ) i malo soli pa isto četkicom premazujte bogato kiflice i posipajte susamom. Stavite tepsiju u ugrejanu rernu da odstoji 15 minuta. Brzo će da nakisnu. Izvadite iz rerne nakisle kifle, pazite da ih ne držite previše, jer računajte da moraju napolju da odstoje jos 5 minuta dok se rerna dogreje, pa da vam ne prekisnu. To ćete videti da li u toku pečenja kifle još rastu i rumene. Pojačajte rernu na 200 stepeni pa kad se ugreje vratite kiflice da se peku. Pečenje traje od 20 -30 minuta, zavisno kakve volite, ali gotove su kad fino porumene.
Pečene kiflice premažite tankim slojem ulja i ostavite da odstoje 5 minuta tako pa ih vadite i poslužite tople.

Izvor: domacirecepti.net
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kifle sa pire krompirom

Kifle sa pire krompirom

1.jpg

Sastojci:
pire od 3 veća kuvana krompira
600 gr brašna
2 žumanceta
2 dl mleka
kvasac
so

Priprema:
Od navedenih sastojaka umesit testo, neka nadođe. Podeliti na loptice. Iste loptice razvit u krug. Svaki krug iseći na osam delova i sa šire strane uviti kiflice.
Premazati belancetom, pustiti da nadođe oko 20 do 30 minuta i peći na 180° oko 20 minuta. Kifle se mogu puniti sirom, salamom, a lepe su i bez punjenja. I drugi dan su sveže.

(Torte i kolači)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Bavarsko pecivo, kifle, đevreci, perece, kajzerice, ako ga do sada niste pravili, vreme je. Uz dimljenu domaću šunku ili slaninu, ide fenomenalno.


Sastojci:

200ml vode
200ml mleka
50ml ulja
20gr svežeg kvasca
1 kašika šećera
1 kašika soli
800gr brašna tip 400

Za kuvanje:
2l vode
6 kašika sode bikarbone
1 kašika soli

Za posipanje
Lan, susam i morska so
Izvor : domacirecepti.net
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kukuruzne kiflice

1_zpse7ad4bd1.jpg


Sastojci

200 g palente
400 ml vode
2 kašike soli
1 kg brašna
500 ml mleka
150 ml ulja
1 kom. svežeg kvasca
1 kašika šećera


Priprema

Skuvati palentu u 4dcl vode i ohladiti da bude mlaka. Kvasac stavit u 1dcl mleka sa šećerom i kašikom brašna i sačekati da nadođe. Ostalo mleko i ulje staviti na šporet da se malo ugreje. Zatim pomešati brašno, kvasac i mleko. Zatim dodati palentu i dobro umesiti testo. Ostaviti da naraste oko pola sata, pa praviti kiflice. Redati u pleh i ostaviti da narastu još sat vremena. Premazati žumancetom i posuti palentom.


Izvor: Kuhinjica.rs
 
Učlanjen(a)
14.10.2014
Poruka
11

Kroasani

Znate ono kada želite da napravite nešto kao u restoranu, pekari, piceriji... E tako je meni bilo sa kroasanima... Vjerovala sam da i ja mogu napraviti savršene kroasane... a zašto ne... I evo mog rezultata

Sastojci za prvo tijesto:
500 gr brašna tipa 0
50 gr šećera
25ml mlake vode
100 gr maslaca
14 gr suhog kvasca
12 gr soli

Pomješajte zajedno vodu,šećer i sol. Pomješajte brašno i suhi kvasac te dodajte vodu u kojoj ste otopili sol i šećer i počnite da mjesite tijesto. Kada ste tijesto do pola zamjesili dodajte maslac. Mjesite 10 minuta.
Oblikujte tijesto u pravougaonik, zamotajte u providnu foliju i ostavite tijesto u frižideru preko noći.

Za masno tijesto nam je potrebno:
250 gr maslaca
100 gr brašna

Mjesite maslac i brašno dve do tri minute da dobijete lijepu ujednačenu masu.

Postavite masno tijesto na papir za pečenje zatim prekrijte sa drugim dijelom papira za pecenje i oblikujte u kvadrat.

Ostavite tijesto u frižideru 10 minuta.

Izvadite prvo tijesto iz frižidera i počnite da ga razvijate lagano.
Postupak i broj preklapanja možete pogledati na videu. Zaista slika govori hiljadu riječi.
Kada ste zavrsili sa preklapanjima i nakon sto vam je tijesto spremno za upotrebu razvucite ga i oblikujte u kroasane kao na videu.
Ostavite da nadođu bar 4 sata pre pečenja.
Kada su kroasani nadosli premažite ih lagano sa umućenim jajetom.
Zagrijte pećnicu pola sata na 200 stepeni.
Pecite u pecnici oko 20 minuta na 200 stepeni.
Izvor https://www.youtube.com/user/mojamalakuhinja

Uživajte i prijatno by Aledomacica :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Puter kiflice


Sastojci:

500 ml mleka
100 gr šećera
5 gr soli
40 gr svežeg kvasca
2 žumanca
100 ml vode
50 ml ulja
250 gr putera
1 kg brašna tip-400

Izvor: domacirecepti.net
 
Učlanjen(a)
14.10.2014
Poruka
11
Ovo je moj univerzalni recept za kiflice koji koristim najvise kada imam žurke kod kuće ili kada mi dolazi dosta prijatelja. Ja ih transformišem u male sendviče i svi su uvjek jako zadovoljni.


Sastojci:
  • 1 kg običnog bijelog brašna
  • 500 ml mlijeka
  • 200 ml jogurta ili kiselog mlijeka
  • 5 gr suhog kvasca
  • 40 gr šećera
  • 20 gr soli
  • 300 gr istopljenog maslaca
  • 1 jaje

  1. Napravite kvas od 250 ml mlakog mlijeka, šećera i suhog kvasca.
    Ostavite da odstoji nekih 15 minuta.

  2. Pomješajte sol i brašno sa jajatom te dodajte kvas.
    Počnite da lagano mijesite.

  3. Dodajte istopljen maslac te nastavite da mijesite.


  4. Dodajte jogurt te ostatak mlijeka.
    Mijesite dobrih 5 do 8 minuta da vam se tijesto lijepo razradi. Kada ste umjesili tijesto prekrijte ga providnom folijom i ostavite da nadodje 4 sata.

  5. Kada je tijesto odstojalo postavite ga na radnu površinu koju ste prethodno posuli brašnom te počnite da razvijate tijesto.
    Razvucite tijesto na debljinu 3 mm.

  6. Da biste oblikovali tijesto isjecite ga na male trokutiće te oblikujte iduci od donje stranice trokuta prema repu kao kroasane.


  7. Ako želite premažite kiflice sa jajetom te pospite susamom i ostavite da nadođu oko 30 minuta.
    Pecite kiflice na 220 stepeni oko 25 minuta, zavisno od pecnice.

  8. Kiflice možete da prerežete preko pola te da ih punite salamom i sirom ako recimo pravite malu zabavu za prijatelje.

  9. Takođe tijesto možete da oblikujete u druge obilke i da ga punite kao male sendviče sa bilo kakvim punjenjem. Odlične su i ako se pune sa ruskom salatom ili umakom urnebes ako volite pikantno.

 
Natrag
Top