Karburatorski sistemi na automobilu

Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Otvorio bih ovu temu na forumu za clanove koji imaju automobil sa karburatorskim sistemom.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Mozemo slobodno reci da je karburator merni uredjaj, zadatak mu je da u svim rezimima ( hladni start, ler, srednji i visoki O/min. ) rada motora, pravilno izbalansira usisanu kolicinu goriva-benzina i vazduha. A da se pri tome dobije najveca snaga motora, sa sto manjom potrosnjom goriva i manjom emisijom stetnih izduvnih gasova.

Radi na principu vakumskog usisavanja goriva i vazduha, kroz predvidjene otvore ( dizne ).

Karburatore mozemo podeliti:
- prema broju grla, na jednogrle i dvogrle,
- vrsti hladnog starta-sauha, sa rucnim i automatskim i
- prema nacinu otvaranja difuzora, sa siberom i sa leptirom.

Ima puno proizvodjaca karburatora, ja cu navesti neke: ZENIT, SOLEX, WEBER, PIERBURG, KEIHIN, FORD, VARAJET, STROMBERG, OZONE, MIKUNI i druge marke.

Kad nam je povecana potrosnja goriva, kad nam auto ujutru tesko pali, kad se oseca trzanje motora, kad imamo knedlu kod dodavanja gasa i td., to je vise nego dobar znak da treba nesto preduzeti.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Karburator na nasem autu se sastoji iz veceg broja razlicitih delova, koji zajedno cine jednu celinu - karburator -. Ali krenimo nekim redom, grubo ga gledajuci, karburator se sastoji iz:

- poklopca
- tela i ( zavisi od konstrukcije )
- donjeg dela ( zavisi od konstrukcije ) .

Na poklopcu karburatora, koji je od aluminijumske legure, nalazi se odredjeni broj delova i to:

- brezoni-zavrtnjevi za pricvrscivanje kucista filtera vazduha ili usmerivaca cistog vazduha,
- plovka ( opciono ), obicno je od mesinga ili specijalne plastike,
- ventila za regulaciju kolicine goriva, obicno je od mesinga ili aluminijuma sa gumenim vrhom.
- dela mehanizma za sauh ( rucni ili automatski ),
- uvodnika goriva, mesingana cev,
- odredjenog broja kanala i kalibrisanih cevcica za odvod goriva i vazduha i td.

Zadatak poklopca karburatora je, da nedozvoli: rasipanje goriva-benzina, njegovo nekontrolisano isparavanje i prljanje goriva. Na poklopcu se postavlja kuciste filtera za vazduh ili uvodna cev za prolaz cistog vazduha.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Lepo bogami 35 pregleda, slobodno pitajte ako vas ovaj sistem ubrizgavanja goriva muci. Zajednickim snagama resicemo sve probleme, ovog starog ali proverenog sistema.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Pre dva dana, prijatno iznenadjenje u servis je stigla Citroen 2CV-6 600 cm3 ( star automobil, ali izuzetno ocuvan ). Mogu slobodno reci, motor u perfektnom stanju, jer je presao nepunih 70000 km do sada. Jako los rad motora jer je stalno garavio svecice.

Otvorio sam karburator da proverim prohodnos svi kanala, visinu goriva u loncetu i kakve su dizne. Ler dizna je bila originalna, ali glavna dizna je zamenjena sa diznom 50% vecom ( sto je i uticalo da se svecice garave ).

Zamenom glavne dizne i pravilnim podesenjem obrtaja na leru, paljenja i smese na leru. Dobio sam da imam 0,5% CO na 3000 O/min., i da su svecice vidno pobelele. Motor je mirno radio sa svojim specificnim zvukom ( auspuh je originalan ).
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Sad bi se dotakli srednjeg dela karburatora odnosno tela. Moglo bi se slobodno reci i centralnog-glavnog dela karburatora, jer se na njemu i u njemu nalazi odredjeni broj elemenata, koji sa poklopcem i donjim delom ( ako ga ima ) cine celinu.

Telo je izliveno isto kao poklopac, od aluminijumske legure. Nalegajuce povrsine su fino izbrusene da bi se dobilo idealno zaptivanje ( npr., gornja povrsina tela, gde se postavlja poklopac sa zaptivkom, ili donja povrsina, koja naleze na usisnu granu ili na donji deo karburatora, ako ga ima ( zavisi od konstrukcije )).

U telu karburatora se nalazi komora-lonce, u kome se nalazi odredjena kolicina goriva-benzina. U loncetu su postavljene glavne dizne ( za svako grlo po jedna dizna ).
Pored komore-lonceta, kad uzmemo telo karburatora u ruke, videce mo jedan ili dva velika otvora-grla ( venturijeve cevi ili difuzori), koje su konusnog oblika. Videcemo odredjen broj kanala gde prolazi vazuh ili gorivo, mehanizam za prihvatanje naglih preopterecenja, kanal za ler diznu, deo sauha i druge delove u zavisnist od konstrukcije karburatora.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Evo jednog svezeg primera kako vlasnik moze da napravi vecu stetu svom ljubimcu, nego korist.

Radi se o golfu II 1,6 sa ugradjenim plinskim sistemom. Auto je u servis dosao jer lose radi na plinu, a na benzinu nikako. Resio je da odradi remont karburatora i da na taj nacin resi problem sa benzinom.

Predlozio sam da odradimo moto test na njegovom po prilicno lepom automobilu. Moto test motora je u stvari fabricko podesevanje rada motora. Pre paljenja motora na benzin, prekontrolisao sam rad el. ventila i prohodnost ler dizne. Malo teze sam uspeo da dovedem prihvatljive obrtaje na leru ( 900 - 950 O/min. ), jer se motor ispod 1200 - 1300 O/min., stalno gasio. Kad sam prekontrolisao ugao paljenja i videh kolika je greska u uglu paljenja, pitao sam ga ko je podesavao paljenje. Tata je na uvo podesavao paljenje i plin.

Kad sam pravilno podesio ugao paljenja, motor je digao turazu na 1960 O/min, spusto sam obrtaje na 950 - 960 O/min. Auto je vec mirnije radio, preko analizatora izduvnih gasova vidim da auto ima nesto siromasniju smesu ( 0,8% CO ). Kad je smesa dovedena na ( 2,3 - 2,5% CO ) pravilnu vrednost, obrtaji motora su se povecali za 200 - 260O/min.. Doterani obrtaji i ponovo prekontrolisano sagorevanje benzina. Vlasnik je isprobao kako njegov cetvorotockas pali i kako prima gas na benzin.
Prebacili smo rad motora na plin, vidno se ostilo kako sad motor lose radi na plinu. Dovedeno sagorevanje plina kako treba, isprobali smo kako ato ide na benzin i na plin.

Vlasnik prezadovoljan sa ponasanjem njegovog automobila u voznji. " Majstore ovako auto nikad nije isao, svaka cast sta ste mu uradili ". Eh sta mototest motora moze da uradi, odgovorio sam mu. Ocigledno da nije trebalo da se remontuje karburator, sistem sagorevanja je vapio za pravilnim podesavanjem.

Dragi moji forumasi, trebalo bi barim jednom godisnje otici na kontrolu rada sistema sagorevanja goriva. Bilo to stariji sistem sa karburatorom, ili noviji MPI i SPI sistem.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Evo drugog primera kako vlasnik moze da osteti rad motora na svom automobilu. Radi se o Opel Suzi 1,3 sa jednogrlim PIERBURG 1B karburatorom, sa rucnim sauhom.

U neznaju auto dugo vozen pod sauhom( jer je zaglavio ), svcice posteno crne, karburator mastan da nemoze vise biti. Filter vazduha crn, jednom katastrofa kakoje to funkcionisalo.

Posto je automobil doslepan u servis, krenuli smo sa pregledom sistema ubrizgavanja goriva i paljenja smese. Ustanovljeno sledece:

- svecice vlazne i crne,
- kablovi posteno oksidisali,
- razvodna kapa oksidisala ispucala i propao grafit,
- razvodna ruka u ocajnom stanju,
- vakum aparat sauha neispravan,
- leptir sauha blokirao,
- membrana ekonomajzera propala i
- taloga u loncetu koliko hoces.


Odradjen remon karburatora ( rastavljen u delove i opran u ultrazvucnoj kadi sa namenskim sredstvom ), zamenjeni svi neispravni delovi. Postavljene nove opelove svecice, kapa, ruka, i poprskani svi spojevi. Dopunjen akumulator dok se sve ovo radilo, auto upalio lako i korektno. Odradjen moto test motora ( podeseno paljenje, obrtaji na leru i smesa na leru, proveren CO% na 3000 O/min., i postignuto 0,6% CO ), sa vlasnikom provozana suza. Besprekoran rad motora u svim rezimima rada.
 
Član
Učlanjen(a)
12.07.2011
Poruka
95
Pozdrav Dobri Nikola,
izgleda da su retki ljudi koji voze auta sa karburatorima :) ali eto ja sam jedan od njih i imam jedan problem a
nadam se da mi neko moze pomoci.
Problem je sledeci:
Auto je VW pasat b3 1.8 66kW benzin-plin sa karburatorom(Pierburg-nisam zapamtio broj ali cu sutra videti na autu pa cu napisati)
Na plin radi sasvim normalno i na leru i prima gas i pali vruc hladan,znaci sve OK
Na benzin:
tesko pali-dugo vergla i jedva sastavi
na leru uopste nece da radi
na konstantnom gasu jako trza-voznja nemoguca
jedino sto hoce je kad se da jaci gas u voznji vuce super dok ne postigne brzinu za zadati gas a onda pocinje
da jako trza
I to sve vazi i kad je vruc i kad je hladan
E sad,naveo si primer loseg stelovanja paljenja.Ja sam pre nekoliko godina menjao razvodnik znaci i stelovao paljenje.Problem sa benzinom je bio i pre toga.Da li bi trebao ponovo da stelujem?
Ili mozda da se ocisti karburator(moze neki tutorijal posto sam cistio karb. od juga,ove nisam)?
Unapred hvala
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Iz tvog posta se vidi da je nepravilna smesa u svim rezimima rada motora. Da li si skinuo bilo koju svecicu posle rada motora na benzin ( neka motor radi najmanje 5min. )? Ako nisu cadjave, priguseni su kanali za prolaz benzina. Ako su garave, priguseni su kanali za dovod vazduha. Moguce je da je otisla membrana ekonomajzera.

Imas odlican karburator na automobilu, uradjen je perfektno. Mozda bi trebalo otici kod nekog servisera za karburatore i temeljitije pogledati u cemu je problem. Pa shodno tome predloziti sta dalje uraditi, jer zbog koriscenja plina normalno je da trpi benzinski deo. Ako mogu da pomognem slobodno mi se javi na pp..
 
Natrag
Top