Kako se kaže...?

Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
1.545
Kako se kaže pravilnije:
Centrifugi ili centrifuzi?
Ne prihvatam odgovor "oba su pravilna"
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Centrifugi (valjda)...Mislim da se ovde radi o odstupanju od jednacenja po zvucnosti...
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
1.545
Pa i ja sam to prvobitno mislio ....centrifugalna sila...cetrifugalno,ne može centrifuzalno...
ali idem ka...centrufugi
idem ka centrifuzi....totalno mi isto bilo...ali ne znam zasšto naleti mi fuzija u rečenicu i totalno sam se zbunio...
Nigde u Vukovom zakoniku ne piše da G prelazi u F...

Svaka čast za -jedan glas -jedno slovo...stvarno jedinstveno u svetu...ali realno kada pogledam naša gramatika nema veze s vezom...

zao ohol oholiji...samo zato što je ružan izgovor...
Nepostojno A,sibilarizacija,jotovanje....sve sama glupost...to za mene nisu pravila već,čisto nešto da ublaži objašnjenje kako treba izgovarati...jer onda bi trebali da učimo svaki primer posebno...ja ovu reč ,na primer, prvi put koristim kroz padeže...

Ali dobro...svaki jezik ima svojih nedostataka i prednosti...srecom pa nisam Englez,Nemac ili Kinez...Holandjane da ne pominjem...Oni ne znaju da li pričaju engleski ili nemački pa naprave svoj u miksu -.-
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
E,ja bih da dodam jos par stvari.Naime,primetila sam da neki pisu,kada hoce da izraze zalost,odvojeno (na zalost).Tako odvojeno ima znacenje kao da neko "ide na zalost".
Onda,"na pamet" i "napamet" mnogi mesaju."Uopste" se pise sastavljeno...
Ovo je dobronamerna primedba...:)
 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
E,ja bih da dodam jos par stvari.Naime,primetila sam da neki pisu,kada hoce da izraze zalost,odvojeno (na zalost).Tako odvojeno ima znacenje kao da neko "ide na zalost".
Onda,"na pamet" i "napamet" mnogi mesaju."Uopste" se pise sastavljeno...
Ovo je dobronamerna primedba...:)

E lepa nasa srpska jezika :D hahaha
Kaze se centrifugi :D
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Hvala koleginici lektoru! :) I ja mislim da se piše centrifugi. I još jedna greška, koju je koleginica primetila i blagovremeno ukazala na nju. Piše se sumnjivo a ne sumljivo!
Hvala:blum3:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Hvala koleginici lektoru! :) I ja mislim da se piše centrifugi. I još jedna greška, koju je koleginica primetila i blagovremeno ukazala na nju. Piše se sumnjivo a ne sumljivo!
Hvala:blum3:

Ih,nije to nista,dragi kolega :)...Nego,ovih dana razmisljam da promenim profesiju,malo je zamorno biti KOlektor,mislim da je psihologija ipak zanimljivija...U svakom slucaju,kolega,dobrodosao si,diskrecija zagarantovana... :blum3:
 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
Ih,nije to nista,dragi kolega :)...Nego,ovih dana razmisljam da promenim profesiju,malo je zamorno biti KOlektor,mislim da je psihologija ipak zanimljivija...U svakom slucaju,kolega,dobrodosao si,diskrecija zagarantovana... :blum3:

Psiha ti dobro stoji srecno u poslu :D Bicu ti prvi :p mislim u poslu :p
 
Natrag
Top