Kako instalirati Ubuntu

Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
header1.jpg

Kako instalirati Ubuntu Linux

Jan 15th, 2009 by Punky.
Ubuntu 8.10 se pojavio u svom stable izdanju 30. oktobra 2008. godine.. Da bi ste instalirali Ubuntu 8.10 Linux, trebate naravno da imate prvo instalacioni medij, a na sajtu http://www.ubuntu.com možete videti na koje sve načine možete dođi do Ubuntu instalacionih diskova, a
Pa da počnemo:
Instalacija Ubuntu Linuxa 8.10 se ne razlikuje u mnogome od instalacije Ubuntu 8.04. Ako vam nije u biosu podešeno da “first boot device” bude vaš CD/DVD uređaj, potrebno je prvo to namestiti. Ubacite instalacioni CD, restartujete komp i disk će se bootovati. Prvo će vam biti ponuđen jezik kojim želite da nastavite instalacioni proces, engleski je defaultni jezik, a vi možete izabrati i neki drugi od ponuđenih, mada ja konkretno uvek koristim engleski.
Ubuntubootstep1.jpg

Kada ste odabrali jezik, videćete par opcija od kojih su za nas sad bitne samo prve dve, a to su:
* Try Ubuntu without any change to your computer
* Install Ubuntu

Prvom opcijom imate mogućnost da probate live disk Ubuntu Linuxa, tj. da se upoznate sa sitemom koji će se učitati u vaš ram a da pritom ništa ne menjate u poredku vašeg hard diska i podataka na njemu. Kada se live disk podigne, vi ćete imati na Desktopu i opciju install, tako da će te i pokretanjem live CD-a moći pokrenuti instalaciju. Druga opcija, kao što njeno ime kaže je instalacija Ubuntu Linuxa, bez dizanja live CD-a, mada se pokreće isti instalacioni proces u obe varijante.
ubuntubootstep2.jpg

Pošto smo izabrali drugu opciju, tj. install Ubuntu, posle nekoliko trenutaka će te videti sledeći ekran, tj. imaćete opciju za odabir jezika koji će biti defaultni na vašem sistemu. Ubuntu je preveden, tj. lokalizovan na srpski jezik i to ćirilično pismo i on se može dodati po instalaciji sistema. Ja nikada ne stavljam drugi osim engleskog jezika, na vama je da odaberete:
Screenshot-Install.png

Sledeći korak u instalaciji je odabir naše lokacije klikom tačkice na mapi ili odabirom grada iz padajućeg menija:
Screenshot-Install-1.png

Sledeće je odabir “keyboardlayout-a”. Možete ovo ostaviti i po defaultu na USA raspored na tastaturi, a možete izabrati i da bude recimo “Serbia Latin”:
Screenshot-Install-2.png

Odabir iz “Serbian” dela:
Screenshot-Install-3.png

Sad već dolazi, možda i najteži deo same instalacije, a to je particionisanje, tj. pravljenje particija gde će vaš novi OS biti instaliran. O samom procesu “PARTICINONISANJA” možete pročitati opširno na ovoj strani i naći sve o tome kako particinoisati, kad particionisati, tj. pripremiti particije za Linux i kojim alatom to odraditi. Vrlo je bitno da iz opcija o načinu kako želite da se pristupi particionisanju odaberete “Manual”, tj. ručno!
Screenshot-Install-4.png

Kada ste izabrali manuel način particionisanja, pojaviće vas se sledeći ekran na kome će te imati izlistane vaše particije hard diska:
Screenshot-Install-5.png

U ovom postu je objašnjeno koliko vam particija treba za Linux i koja čemu služi, tako da to neću ponavljati. Kada se to odraditi trebate dati mountpointe za vaše particije:
Screenshot-Install-6.png

U sledećemo koraku trebamo upisati user name i password. Ubuntu Linux, kao na kraju krajeva i svaki Linux, ima poseban pristup ovom delu iz prostog razloga sigurnosti vašeg računara. Komp će vam dosta puta tražiti password, pri loginu, instalaciji programa, potrebi da čačkate po sistemskim fajlovima …
Screenshot-Install-7.png

Kada ste upisali username i password, instalacioni proces će vam pokazati šta ste sve za tih par koraka unazad uradili, tik da budete sigurni da nigde niste pogrešili, tako da je ovaj korak određeni vid verifikacije svega. Ako je sve OK, klik na forward:
Screenshot-Install-8.png

Sistem se instalira:
Screenshot-Installingsystem.png

Kada se siszem instalirao, imaćete opciju da nastavite da koristite live CD ili da restartujete kompjuter i krenete u istraživanje vašeg novog OS-a:
Screenshot-Installationcomplete.png

Kada ste kliknuli na restart (jeste li? ), videćete sledeći ekran, koji će vas obavestiti da izvadite instalacioni disk i pritisnite Enter:
removedisk.png

Kad se sistem restartovao, doćićete do login screen-a gde trebate upisati vaš username i password koji ste odabrali prilikom instalacije:
loginscreen.png

Posle ovoga, možete samo da uživate i nastavite da učite o Linuxu i lepoti Open Source-a…!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
ne radi link za skidanje instalacije:dntknw:,ako bi bio ljubazan da stavis neki drugi...hvalasmile3
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
Evo brate link:
Kod:
http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download
Kad ti se otvori stranica videces da ima da se izabere lokacija,tu izaberes Serbia i kliknes na Download. Brate nemoj da se iznenadis kad vidis da je Ubuntu 9-ka,Posto se Ubuntu stalno poboljsava na svakih par meseci izlazi pod drugim "tako reci brojem"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
Vlado,ovo sto sam ti rekao za wubi je najbolja ideja (za pocetak),ja sam se opekao kad sam radio obicnu instalaciju (bio sam pocetnik) i svih 250gb podataka mi je nestalo,tako da nezelim da se to tebi desi. Ja kad instaliram linux prvo odradim defragmentaciju naprimer D particije,onda uz pomoc partition magic-a skratim tu particiju tj odvojim 10 gb sa kraja particije (nikako sa pocetka) i tek onda krenem da instaliram linux.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
ma meni je skroz prazan komp.;)
imao sam neke probleme sa komponentama,tako da sam sada jos uvek u test fazi,desavalo mi se da mi pada win cim se malo optereti komp.pa sam tako reinstalirao po par puta na dan dok nisam shvatio u cemu je problem,jer cas pokaze softersku gresku,cas pokaze da je problem u komponentama...
probao sam da ga koristim ono kao demo verziju,bez instalacije i zaljubio sam se.
sutra ga instaliram kao drugi operativni sistem obavezno,nije normalno kako mi se svidja...lakse je cak i za koriscenje od win-a i mnogo je brzi.
samo mi nije jasno,ako budem morao da instaliram neki drajver sta da radim,jer imam samo drajvere za win,kako vidim do sada mi nije trazio da bilo sta instaliram od drajvera sem za nvidia graficku i ukljucilo se da to skida sa neta,ali sam odmah prekinuo.
i kako je moguce da instaliram i da igram neku igricu preko linuxa- Il2 me zanima,jer mi je win pao cim sam probao online igru.
\sve u svemu odusevljen sam i jedva cekam da skroz instaliram sutra,pa da se malo bolje upoznam sa programom,jaka stvar je sto je strasno dobro,a jos je i besplatno.:):):)
hvala ti na svim dobrim savetima,kada se vidimo imas pivo!!!:acute:
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
Sto se tice drajvera i update-a to mozes automatski da skines sa neta,onda mozes da ukljucis compiz (tj vizuelne efekte),programe nadjes u add/remove i download odradis isto preko neta,tu jos moras da skines "gstreamer" to su ti kodeci za pustanje multimedijalnih sadrzaja. Sto se tice igara linux napreduje iz dana u dan ali da bih pokrenuo win aplikaciju ili neku igru moras da skines program "wine" (windows emulator) ili ovde u temi programi da skines crossover sto sam postavio,ali nemoj da se razocaras ako neku igru nemozes da instaliras ili pokrenes,znas kako su danasnje igre zahtevne ali to su ipak samo emulatori a ne pure windows. Imas na ubuntu forumu dosta tutorijala kako sta. Mogu ti navesti neke korisne programe koji su zamena za windows-ove. Dodjem i ja tebi pivo. Pozz :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
kada dodjes do Novog Sada sibni pp,kada budes imao vremena.a prvenstveno bi mi sluzio za zezanje na net-u i skidanje raznoraznih fajlova...brzosam ukapirao gde je sta,lak je za koriscenje. :)

@ erichhartmann

hvala za link,od velike je pomoci... :)
pozz

hteo sam da pitam,ako mi bude pao sistem-pukne windows,necu da imam ni ubuntu,moracu sve ponovo?(naravno ako ga instaliram preko wubi-a):)
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poruka
6
Bravo Yoxa za How To. Ovako se instalira Linux. Treba si samo da uradiš kada se podiže Linux a već je instaliran Windows, pošto je to najčešći slučaj.

Jedna napomena, ako se instalira Linux uz Windows obavezno uraditi defragmentaciju diska a i bekap podataka.

Yoxa šta je sledeće. Oćemo da radimo Howto za kompajliranje kernela.
 
Natrag
Top