Kako instalirati srpsku cirilicu i latinicu na XP

Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Imam neki Win xp perfomance edition i sad sve je dobro,samo sto nema cirilice instaliralirane i latinice sa č ć i tim slovima jer kad mi trebaju ta slova ja ih moram traziti na internetu pa kopirati.
E sad imam isto problem dok gledam film,i u titlovima ima ć i č,nece da ocita ta slova vec budu nesto uvrnuta dok naprimer š ucita i fino pise š.
Ja sam pokusavao nesto skinuti sa microfostovog sajta za cirilicu ali nisam uspeo instalirati jer je kao pisalo da nije original win.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Uh nisam na XP-u odavno.ali trebalo bi ovako.Udji u kontrol panel,pa trazi komandu Language.tu ce ti biti komanda Engleski,ali ima strelica pored i u padajucem meniju,nadji srpaki(lat) i srpski (cir).Klikni prvo na jedno pa OK,pa onda ponovo pronadji i drugo i klikni na to i OK.I ako ima i ona komanda Aplly,to obavezno pa OK i izacice ti dole u task baru,gde ces kliknuti levim klikom na to i izacice prozorcic i jednim klikom odredis kojim ces pismom pisati.Uh ja teksada video da titreba za titl.Ovo sto sam ti rekao jeste za pisanje,a za titl nisam siguran.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Ma treba mi za pisanje to sam i pito.Nema ovako,vec sam probo nema tamo srpski da se izabere zato sam reko da se mora u sistem instalirati.Imao sam pre i win 7 i xp na kom je bilo instalirano,tako da samo udjem u control panel i namestim cirilicu ali na ovom nema i mora da se skine i instalira a ne znam kako.
A to za titl,to sam usput pito.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Ma mora da je tamo u kontrol panelu,samo polako pregledaj sve komande.Negde mora na onu komandu "ADD".I trebalo bi da doda srpski.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Nema,menjo sam to 100 puta i kod sebe i kod drugi,nema na ovom sistemu i mora se posebno skinuti i instalirati.....
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa dobro, ako ti to treba samo da pises, recimo u Wordpad Document-u, onda je
procedura pribavljanja fontova i instalacije istih, relativno bezbolna. Prvo skokni
na ovaj sajt i skini zeljene fontove ili ih skini sve za rezervu. Upamti tacno gde ces
da ih download-ujes.
Kod:
[URL="http://www.serbianorthodoxchurch.net/misc/fonts/"]Cirilica[/URL]
[URL="http://www.serbianorthodoxchurch.net/misc/fonts/index2.html"]Latinica[/URL]
Zatim sledi instalacija, moze na dva nacina, udjes u kontrolni panel i potrazis opciju
Fonts, udji, ne pipaj nista, nego odmah idi gore levo i pretisni File, zatim Install new
font...
U izlazecem prozoru retisni na kom si hardu skinuo fontove, a sa leve strane i
folder u kome se nalaze(dvoklik), sacekaj par sekundi dok se lociraju i po zelji
instaliraj nekoliko ili sve. To je to imas fontove, sada sledi test,...
Pretisni desno dugmence misa recimo na desktopu i biraj New, zatim Wordpad
Document i udji u njega. Gore levo u padajucem meniju gde pise Arial, nadji i
selektuj zeljeni Srpski font i testiraj slova.

Treba da se pomene da nisu svi fontovi bas kompaktibilni, recimo ja probah neke
sa latinicom i kad pretisnem Space na tastaturi, ono izadje neka kocka, znaci
experimentisi malo, slova Ch, Dj i jos neka su razbacana po tastaruri, a treba
pretiskati shift, da bi se dobilo zeljeno slovo.("ch", sam naso cak gore ispred
jedinice, a kad pretisnes shift, dobijem i zh slovo, ako me shvatas.
Lost.jpg

Sto se tice prikaza u prevodu kad gledas film, nemam neko iskustvo, posto
gledam kako stignem, pa cak i bez prevoda...ali udji u plejer koji koristis u opcije,
pa preferences, subtitle processig, Font Style, pa pored primarnog prevoda u
padajucem meniju dodaj Srpski(sekundarni, substitute), istrazi malo kombinacije.

Ako nista od ovoga ne uspe, ne sekiraj se, na greskama se i uci.
(mada ovo sve kod mene radi).
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Evo ovde latinica:
Kod:
Win xp perfomance edition
,a evo i cirilica:
Kod:
https://www.microsoft.com/sr-cyrl-rs/download/details.aspx?id=1231
,aevo i You Tube,ako ne pomognu ova dva prethodna:
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=KiNbvdr8N34
.Valjd ce jedno upaliti.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Ево ради хвала :Д
Ово са задњег линка нису радили линкови од ових фајлова,па сам их нашао на гоогле. :Д
За други линк са мајкрософт сајта ми тражио цд а нисам имао.
Radi i ovo ćđžč :D
Nisam još probao ovo za titlove.Sad ću da probam. :)
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Ево ради хвала :Д
Ово са задњег линка нису радили линкови од ових фајлова,па сам их нашао на гоогле. :Д
За други линк са мајкрософт сајта ми тражио цд а нисам имао.
Radi i ovo ćđžč :D
Nisam još probao ovo za titlove.Sad ću da probam. :)
Vazno da smo nesto uboli.
 
Učlanjen(a)
14.10.2015
Poruka
14
Probao sam,nema da se izabere srpski u BS Playeru..Ali problem je taj sto i na internetu naprimer filmoviziji gledam isto mi neće da učita slova Č i Ć ali Š oće.Pokazuje ono neko slovo ovako izgleda ae tako nesto kao spojeno a i e.
 
Natrag
Top