kako da XP boot-uje prvi?

Član
Učlanjen(a)
23.11.2009
Poruka
34
uz postojeci xp sam instalirao xubuntu.pri podizanju sistema prvi na listi je xubuntu.kako da xp stavim na prvo mesto?
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
uz postojeci xp sam instalirao xubuntu.pri podizanju sistema prvi na listi je xubuntu.kako da xp stavim na prvo mesto?

Nisam nikada pokusao odraditi tako nesto ali mislim da to mozes uraditi pomocu alata Grub Customizer.....

http://serbianforum.org/linux-os/342714-instalacija-grub-customizera-3-0-a.html

w0Oit.png


 
Član
Učlanjen(a)
23.11.2009
Poruka
34
uh danas po prvi put instalirao linux>sad ostaje da nadjem neko dummies upustvo :)
hvala
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
RUN - MSCONFIG - BOOT - SELEKTUJ ŽELjENI SISTEM - OK
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
RUN - MSCONFIG - BOOT - SELEKTUJ ŽELjENI SISTEM - OK

Pitanje je postavio u Linux delu tako da mislim da mu je bootanje iz linux grub menija....tako da msconfig mu nece mnogo pomoci...jer ce verovatno tu videti samo instalirani Windows i ako cacka mnogo izgubice i Grub meni i nece uopste moci vise uci u linux dok ne povrati grub putem super grub diska i terminal komandi....
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2012
Poruka
236
Boki je sto po sto u pravu. Linux je instaliran naknadno, njegov boot manager je prvi pri podizanju. Samo postupiti po uputstvu u vezi grub customizera.
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
uz postojeci xp sam instalirao xubuntu.pri podizanju sistema prvi na listi je xubuntu.kako da xp stavim na prvo mesto?

Pozdrav,

uradi sljedeće:

U Terminalu/konzoli/shell-u utipkaj →

Kod:
sudo gedit /etc/default/grub

Zatim sudo lozinku →

Otvorit će ti se gedit-fajl u kojem ćeš kod GRUB_DEFAULT=0 umjesto nule staviti 6

Zatim ideš na sačuvati/memorisati i zatvoriš fajl →

Onda ideš opet u Terminalu

Kod:
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Onda →

Kod:
sudo update-grub

I to je to. Sada GRUB prvo bootuje Win XP. ;)
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top