Kada potražiti mišljenje drugog lekara

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kada potražiti mišljenje drugog lekara


26. decembar 2010. 14:51 > 14:55


Ako nakon postavljanja dijagnoze želite da čujete i mišljenje drugog lekara, ne odustajte od svoje namere samo zato što se vaš doktor uvredio kada ste mu to rekli.

v193079p0.jpg

Guliver/Getty images



Sedamdesetogodišnjem Beograđaninu već je bila zakazana operacija premošćavanja krvnih sudova srca. Međutim, kada je njegov prijatelj kardiolog pregledao medicinsku dokumentaciju, rekao je da mu zbog rizika ne preporučuje ovu intervenciju. Njegovo rešenje je bilo u terapiji lekovima i redovnom vežbanju. Da bi poslušao prijatelja, a da pri tom ne povredi poznatu lekarsku sujetu jer je potražio takozvano drugo mišljenje, čovek je rešenje pokušao da nađe na Internetu. Tek tu je njegova zbunjenost narasla jer je naišao na bezbroj različitih predloga i više nije znao koga da posluša, piše "Blic".

Ako je za utehu, poznati američki eksperti u istraživanju koje je objavljeno u američkom časopisu "Herald tribjun" upravo su bajpas srca svrstali u pet tipičnih situacija kada bi pacijent uvek trebalo da potraži još jedno lekarsko mišljenje. Ostale procedure kod kojih se to još savetuje jesu odstranjivanje materice (histerektomija), operacija tumora mozga posle koje se savetuje zračenje, operacija proširenih vena, ali i prekid trudnoće zbog abnormalnosti utvrđenih na fetusu. Ipak, naše zdravstvo je daleko od američkog, pa se na proveravanje dijagnoze ne gleda sa previše simpatija. Nešto što je na zapadu uobičajeno kod nas se doživljava kao odsustvo poverenja u lekara i provera znanja.


"Konsultacija sa drugim lekarom praksa je već dugi niz godina u svetu. Smatra se da je traženje mišljenja drugog lekara vrlo mudar i oprezan korak pacijenta. Kad god pregledam pacijenta i predložim način lečenja, očekujem da će potražiti drugo mišljenje. Mislim da je to u redu. Ipak, u našoj sredini ima mnogo sujete", kaže za "Blic" ginekolog Mima Fazlagić.


Ona smatra da od više mišljenja nikada ne može biti štete i da pacijenti imaju pravo da to urade.


Mnogo je razloga zbog kojih treba tražiti savet drugog lekara. Neki od njih su kada je pacijent suočen sa teškom i konfuznom dijagnozom ili kada živi u mestu sa ograničenim mogućnostima za pregled kod specijaliste koji ima veliko iskustvo u lečenju njegove bolesti. Drugo mišljenje stručnjaka treba potražiti i ukoliko je zdravstveno stanje pacijenta teško i kada nije u stanju da ode kod drugog specijaliste ili ukoliko pacijent ima retku bolest jer se tada očekuje da će potražiti onog lekara koji će moći više da mu kaže o njegovoj bolesti i načinu lečenja.


Međutim, ono što se dešava jeste da se mnogi bolesnici žale da kad spomenu svom doktoru da bi hteli konsultaciju i drugog doktora, nailaze na nerazumevanje, na odvraćanje od takvog koraka ili čak na uvređenost doktora.


"Osnovno je pravo svakog bolesnika da bude potpuno upoznat sa svojom bolešću, pa ima pravo da zahteva mišljenje drugog lekara, a naša je dužnost da ga ohrabrimo u njegovom nastojanju i da mu preporučimo lekara koji je ekspert u određenoj oblasti", kaže za "Blic" dr Milena Jauković, vaskularni hirurg.


(MONDO)







 
Natrag
Top