Kada da nabavite detetu mobilni telefon?

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Kada da nabavite detetu mobilni telefon?

thumbnail.php


„Svi u školi imaju mobilni“, počelo je dete da vam prigovara ovih dana. Da li je već toliko odraslo? Da li je zaista trenutak da mu kupite mobilni telefon?

Već u prvim razredima osnovne škole, deca danas dobijaju svoj prvi mobilni telefon. Da li je to luksuz i tek puka moda ili prava potreba koju, kao roditelj, morate da zadovoljite – pitanje je na koji možete da odgovorite jedino vi i vaša porodica. Nipošto nemojte kupovati detetu telefon samo zato što kaže da bi volelo da ga ima ili zato što ponavlja kako ga imaju svi njegovi drugovi. Međutim, psiholozi smatraju da postoje okolnosti kad je ta nabavka sasvim opravdana.

Veća bezbednost je jedan od glavnih motiva koji za mnoge roditelje predstavlja ključni argument. Ukoliko se dešava da dete samo čeka autobus na nekoj usamljenoj stanici, ako trenira neki sport i ima pauze između nastave i treninga, ako se događa da njegovi drugovi krenu bez njega kući – sve su to situacije kad bi bilo dobro da dete može da vas pozove i da mu makar „virtuelno“ pravite društvo.

files.php


Prenatrpan raspored je drugi razlog koji roditelje motiviše da detetu kupe mobilni telefon. Deca su danas zaista rastrzana između škole, drugova, porodice i vanškolskih aktivnosti – sporta, muzike, učenja stranih jezika. Ni vaš radni dan se ne skraćuje, već se dešava da imate sve više obaveza, zar ne? Mobilni telefon može da vam pomogne da lakše održavate komunikaciju s detetom – možete da proverite da li je na vreme stigao na trening, da li je nastavnica klavira odlučila da malo produži čas... Zamislite koliko olakšanje biste doživeli da je moglo da vam pošalje poruku onog dana kad je zakasnilo kući zbog prekinutog saobraćaja na mostu!

Svaka porodica može imati i neke svoje specifične razloge. Mama sa jednog roditeljskog foruma prepričala je i traumatičan trenutak kad se iznenada onesvestila kod kuće, a njena trogodišnja ćerkica zatekla mobilni pored nje i pritiskom na zelenu slušalicu pozvala baš tatu! Veliko je pitanje da li bi to uspela da uradi sa fiksnim telefonom. Ovaj slučaj je možda suviše ekstreman, ali većina roditelja smatra da je onaj trenutak kad „pustite dete samo u svet“ – u školu ili kod drugova – istovremeno i odgovarajući momenat da mu date mobilni telefon.

Ne zaboravite da to ne mora biti i njegov lični telefon. U prvo vreme i za kratke izlaske možete da mu date na korišćenje i svoj rezervni aparat – tako će dete polako učiti kako da se njime koristi i sticati odgovornost umesto da misli kako je to nova igračka. Prelazno rešenje je da dobije svoj telefon, ali ne i pravo da ga stalno nosi. Jednostavno, odredite koje su to prilike kad želite da dete ima i ovo sredstvo komunikacije na raspolaganju. U svim ostalim situacijama, telefon treba da stoji na dogovorenom mestu u kući i da se nepredviđeno koristi samo u hitnim slučajevima. Na kraju, kad procenite da su se stekli svi uslovi da dete počne da stalno nosi mobilni telefon, dogovorite osnovna pravila njegove upotrebe i ne propustite da dete upozorite na pretnje koje vrebaju u prostoru mobilne komunikacije u koji ulazi pomoću ovog uređaja. Prednost mobilnog telefona je i u tome što možete da u velikoj meri kontrolišete njegovu upotrebu.



Izvor:YuMama




 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Mobilni telefon može biti i rizik za dete

Mobilni telefon može biti i rizik za dete

thumbnail.php


Koliko god da je vaše dete oduševljeno svojim prvim mobilnim telefonom, nemojte propustiti da mu skrenete pažnju i na rizike kojima će zbog njega biti izloženo.

Mnogi roditelji se odlučuju da nabave mobilni telefon za dete u sve ranijem uzrastu. To je i razumljivo, imajući na umu sve one koristi koje ovaj uređaj donosi – veću bezbednost za mališane i mogućnost da roditelji češće kontaktiraju s detetom tokom dana. Međutim, deca moraju i da dobiju odgovarajuća uputstva kako bi samo korišćenje aparata bilo što manje rizično za njih.

Zdravstveni rizici

Do sada nije potvrđeno da mobilni telefoni predstavljaju zdravstveni rizik, ali neki naučnici preporučuju da se deci ograniči njihova upotreba. Sve dosadašnje studije su isključile vezu između zračenja koje emituje mobilni telefon i oboljenja zbog kojih skeptici obično brinu, kao što je, recimo, tumor na mozgu. Međutim, kako podseća britanski Nacionalni komitet za zaštitu od radiološkog zračenja, mobilni telefon je suviše nova naprava da bi se mogli naučno obraditi zdravstveni efekti njegovog dugoročnog korišćenja. Takođe, kod mnogih medicinskih pojava je utvrđeno da se ne može povući paralela između različitih rasnih, nacionalnih, starosnih i mnogih drugih grupa. Zbog toga, ono što važi za starije ne važi nužno i za decu, a kako se oni inače smatraju osetljivijom populacijom, to je uputnije da im se ograniči upotreba nedovoljno istraženih aparata. Ako već treba da koristi ovaj telefon, to ne znači da detetu valja dozvoliti da dugo ćaska preko mobilnog – najbolje je da samo pošalje poruku, kažu britanski naučnici. Tako je zračenje najkraće. A što se tiče dugotrajnog kuckanja poruka, još nema istraživanja da li može da dovede do neke povrede palčeva.

Krađa i gubitak telefona

files.php


Prilično mali, a prilično skup i vrlo „zgodan“ da se izgubi ili razbije... mobilnom telefonu uvek prete ovakve opasnosti, čime nije ugrožen samo vaš budžet. Ukoliko dete ima i neke lične kontakt informacije sačuvane u telefonu, rizik može biti i i veći. Zato naučite dete da vodi računa o njemu, da ga uvek ostavlja na isto, bezbedno mesto i kupite mu odgovarajuću futrolu tako da aparat bude pristupačan a ipak zaštićen. Takođe, vaspitajte dete da ne privlači pažnju okoline telefonom, da ne paradira njime (najbolje je da ne kupujete nikakve nove, atraktivne modele) i zabranite mu da ga pozajmljuje nepoznatim osobama.

Predatori

Preko mobilnog telefona s detetom mogu da stupe u kontakt svi, pa čak i nepoznate osobe, tako da vi to nikad ne saznate. Kao i kod korišćenja imejla ili četa sa kućnog računara, tako i pri upotrebi mobilnog, dete ne sme nikad da daje bilo kakve lične informacije osobama koje ne poznaje. To se odnosi i na broj kućnog telefona, adresu, puno ime i prezime, ime škole. Naučite dete da i u virtuelnom prostoru postoje siledžije i da oni mogu da šalju preteće poruke ili da upućuju preteće pozive. Ohrabrite i sina i kćerku da sa vama podele svaki takav doživljaj. Danas većina telefona ima i mogućnost da se njima naprave fotografije ili kratki video snimci koji se zatim šalju na druge mobilne telefone ili objavljuju preko interneta. Posavetujte dete da vam kaže ako mu se ikad dogodi da ga neko fotografiše, a naročito ukoliko se pri tome oseti neprijatno iz bilo kog razloga.



Izvor:YuMama



 
Natrag
Top