Jugoslovenska kinoteka slavi rođendan uz nitrat

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Jugoslovenska kinoteka slavi rođendan uz nitrat


Jugoslovenska kinoteka proslavlja 65 godina postojanja u petak, 6. 6., kada se svečano otvara 16. Festival nitratnog filma čiju okosnicu čini obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata.

“Ono što naslediš dužan si i (sa)čuvati – što i jeste misija arhivista upravo radi onih koji dolaze posle nas”, rekao je v.d. direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović na jučerašnjoj konferenciji za novinare. Podsetio je kako je Jugoslovenska kinoteka, jedan od najvećih filmskih arhiva u svetu sa više od 100.000 filmova iz više od 80 nacionalnih kinematografija, ove godine započeo redovan program u zgradi u Uzun Mirkovoj, koju je dobila nakon 15 godina pravne bitke. “Za nama je ogroman posao, vreme ‘obnove i izgradnje’”, rekao je. Završne pripreme proslave jubileja i 16. Festivala nitratnog filma poklopile su se sa nezapamćenim poplavama, pa je i Kinoteka u delu depoa sa kolor filmovima imala izvesnih problema sa vodom, ali je sprečeno bilo kakvo iznenađenje i opasnost da voda prodre do filmskih kopija.

Festival nitratnog filma, koji će biti održan od 6. do 15. 6. pod geslom “Prohujalo sa nitratom”, predstaviće oko 60 igranih i dokumentarnih filmova, od kojih je polovina posvećena Prvom svetskom ratu, dok drugi deo programa čine naslovi različitih žanrova.

Festival počinje filmovima producenta Đoke Bogdanovića, snimljenim za vreme Drugog balkanskog rata 1913. godine i uoči samog izbijanja Prvog svetskog rata 1914. Reč je o završnom delu restaurisanih filmova iz fonda jednog od pionira srpske kinematografije, istakao je upravnik Kinotekinog Arhiva Aleksandar Saša Erdeljanović. Njihovim prikazivanjem kruniše se završetak trogodišnjeg rada Arhiva Jugoslovenske kinoteke na obradi, montaži i digitalnoj restauraciji tog svetski značajnog filmskog fonda, koji pada i na stogodišnjicu Bogdanovićeve smrti.

U programu 16. Festivala nitratnog filma učestvuje čak 28 arhiva iz raličitih delova sveta (iz Rumunije, Bugarske, Francuske, Nemačke, Austrije, Španije, Italije, Mađarske, Velike Britanije, Češke, Poljske, Japana, Norveške, Slovenije, Švedske, Grčke…), čime je premašen prošlogodišnji rekordni broj partnera. I ove godine očekuje se dolazak direktora i drugih kolega iz filmskih arhiva u svetu.


Vrhunac programa posvećenog Prvom svetskom ratu biće premijera petosatne televizijske serije “Apokalipsa, Prvi svetski rat”, koja odmah posle prvog prikazivanja u Francuskoj stiže na Festival nitratnog filma. U toj ambicioznoj seriji, između ostalih velikih arhiva, učestvovala je svojim materijalima i Jugoslovenska kinoteka, a projekciji će 13. juna prethoditi i predavanje istorijskog savetnika te serije Frédéric Gueltona. Projekcija će se održati u novoj zgradi, kao i otvaranje, a ostali deo programa biće održan u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Kosovskoj.

pazisnimase.com
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.637
145525.jpg
BEOGRAD - Dan Jugoslovenske kinoteke - 6. jun obeležen je svečanom akademijom na kojoj su o toj instituciji osnovanoj pre 65 godina govorili ministar kulture Ivan Tasovac i direktor Radoslav Zelenović, a nagrade "Zlatni pečat" primili su glumica Mira Banjac i reditelj Miša Radivojević.

"Zlatne plakete" dobili su Fondacija "Aleksandar Saša Petrović" i veći broj glumaca, reditelja, teoretičara filma, među kojima Draško Redžep, Marija Crnobori, Tanja Bošković, Voja Brajović, Đurđija Cvetić, Slobodan Ćustić, Aleksandar Mandić, Rastko Ćirić, Vladica Milosavljević...

Ministar Tasovac je istakao da su rezulati Kinoteke i pojedinačni uspesi nagrađenih dokaz kako je moguće dobro raditi i u teškim okolnostima.

On je rekao da je od Zelenovića nekada, kao mlad direktor, učio kako se treba boriti za instituciju koju predstavljate i koju vam je država poverila na staranje. Citirao je njegovu izjavu da ga vređaju uopštavanja da ništa ne valja u kulturi, jer deo kulture - čuvanje nacionalnog blaga, o kojem brine Kinoteka, funkcioniše jako dobro, za šta priznanja stižu i od Međunarodne federacije filmskih arhiva.
"I mene ta uopštavanja vređaju. Možda je jedan od osnovnih razloga što sam prihvatio da budem ministar taj što mi je dosta buke od kuknjave zbog teških uslova, buke u kojoj je lako sakriti i sopstvenu odgovornost i nemar", rekao je Tasovac na svečanosti u novom zdanju Kinoteke.

Pominjući staru salu Muzeja u Kosovskoj, u kojoj su filmsku edukaciju završile mnoge generacije stvaralaca, dodao je da Kinoteka čuva neprocenjivo blago, ali i naša lična sećanja na filmove, pa i na ljude sa kojima smo ih gledali.
"Kinoteka nije samo mesto na kojem čuvamo našu i svetsku istoriju. Kinoteka je mesto koje se voli", rekao je Tasovac.

Glumica ogromnog opusa tokom šest decenija rada Mira Banjac istakla je da je Kinoteka za sve filmske umetnike neka vrsta matice.
"Ovde je veliki kovčeg u kome je deo naših sudbina", rekla je ona, podsetivši i na teško vreme kada u Novom Sadu nije bilo mesta za kinoteku i kada je gledala kako se u crne kese bacaju filmske trake.

Banjac se obratila ministru kulture rekavši: "Mi vrlo vaspitano samo molimo da primetite na ozbiljan način ono što radimo".

Zahvaljujući se na nagradi istakla je da je "pečat ozbiljna i opasna stvar u životu čoveka".
"Pečati se udaraju na zatvore, na dobitke, na nasledstva. Ovaj zlatni pečat za mene je kraj. Film je moja ljubav i deo moje karijere i zahvalna sam ljudima koji su je stvarali sa mnom, mojim kolegama glumcima, rediteljima, producentima. Zahvaljujem i Zelenoviću što je uspeo da sačuva ovo što će da nas nadživi", rekla je Banjac.

Reditelj Radivojević, čija karijera traje već pola veka, istakao je da ga priznanje tako vredne ustanove kao što je Kinoteka raduje i ispunjava.
"Dobijeno je od prijatelja i poznavalaca koji su me možda precenili. Ono donosi i zebnju, jer se pozlata vremenom može uvećati, ali i izlizati, a svaka nova generacija će o tome prosuđivati za sebe", rekao je on.

Radivojević je podsetio da je njegova generacija provodila dane i noći u Kinoteci, koja im je pomagala da se razviju kao stvaraoci, a kada odu - čuvaće njihove filmove i njihove duše.

Međutim, ukazao je na problem današnjih mladih, darovitih ljudi i zapitao da li će biti mudrosti u društvu da se oni podrže kako bi ostvarili opus, obogatili nacionalnu kulturu, pa i dobili šansu da zasluže "Zlatni pečat".

Zelenović je podsetio da je Kinoteka osnovana januara 1949. godine kao filmski arhiv. Bila je savezna ustanova nekadašnje Jugoslavije, a sada ima status ustanove kulture od nacionalnog značaja Republike Srbije. U svojim depoima čuva više od 100.000 kopija iz 134 nacionalne kinematografije.

Od 1951. godine je član Svetske federacije filmskih arhiva, a od 1995. član, po pozivu, Asocijacije kinoteka zemalja Evropske unije.

Dan kinoteke (što je datum prve filmske projekcija u Beogradu i na Balkanu 6. juna 1896.) već tradicionalno se obeležava i otvaranjem Festivala nitratnog filma.

Ovogodišnji, 16. festival biće otvoren večeras, ali je na akademiji već prikazan kratki izbor ekskluzivnih starih dokumentarnih filmova koji se tiču Srbije iz vremena Prvog svetskog rata.





Tanjug,
 
Natrag
Top