Jim Morrison & The Doors

Član
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruka
2.898
The Doors - Backdoor Man (Live Dallas 1970)
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.02.2010
Poruka
5.515
The Doors - Riders on the storm

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
03.02.2010
Poruka
5.515
I Looked At You - The Doors

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
306
Doorsi nisu bili samo obicna grupa koja je predvodila novi zanr ili pokret. Ako se pogleda u samu sustinu i srz Doorsa, vide se neke druge stvari.
Zasto bas Doorsi? Tu sledi cuvena Morrisonova izjava da smo mi kao vrsta, kao ljudi toliko glupavi i idemo kroz zivot kao konj kad ga upregnu. Jesmo robovi i istina je da je Morrison bio u pravu kada je rekao "Koliko od vas ljudi zna da ste zivi? Koliko vas zaista zna da ste zivi?!" Potrebno je da prodjemo kroz vrata, da ih otvorimo i udjemo u cudesan svet realnosti ali i slobode!Jim Morrison je bio veoma pametan i bistar covek. One tekstove moze samo genije da smisli.
Da ne pricam o tome koliko je Jim imao futuristicki pogled na svet. U smislu muzike, politike, sveta uopste.
On je idol, i uvek ce to i ostati!covek sa odlicnim glasovnim sposobnostima, Bajronovim talentom za pisanje!!!
Steta sto su Doorsi bili samo drvena lutka kojom se upravljalo na pozornici i igralo na trzistu..... Mogli su mnogo vise!

Peace Morrison:heart::cray:




 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
40 godina od smrti Džima Morisona

40 godina od smrti Džima Morisona


dzim-morison-498.jpg


U nedelju se navršava 40 godina od kada je Džim Morison pronađen mrtav u svom stanu u Parizu, ali je kult legendarnog američkog pevača i pesnika, jednog od najpopularnijih i najuticajnijih ličnosti u istoriji rok muzike, sudeći po posetama njegovom grobu, življi nego ikad.

Morisonova iznenadna smrt kada je imao 27 godina šokirala je obožavaoce njegove grupe ''Dors“ (The Doors) poznate po hitovima ''Riders on the Storm“, ''People are Strange“ i ''Light My Fire“, "The End"...


Morison je sahranjen na groblju Per Lašez, pored velikana poput Marsela Prusta, Gertrude Štajn i Oskara Vajlda. Klavijaturista ''Dorsa“ Rej Manzarek i gitarista Robi Kriger obeležiće godišnjicu Morisonove smrti rasprodatim koncertom u klubu Bataklan, dok će britanski tribjut bend svirati u klubu Sigal (La Cigale).

Groblje Per Lašez je najposećenije na svetu u mnogome zbog svakodnevnih poseta Morisonovih obožavalaca. ''Džejms Daglas Morison, 1943-1971“ je natpis na ploči koju je tokom 1990-ih podigao pesnikov otac. Na nadgrobnoj ploči je i grčka fraza koja bi mogla da se prevede kao ''veran svom duhu“.

dzim-morison-godisnjica-smrti-1-498.jpg


''Slušao sam kao dete nejgovu muziku. Kada sam imao 15 godina obožavao sam ga. Njegovi tekstovi su bili tako duboki“, rekao je Frans presu Aleks, sredovečni Amerikanac koji je došao da oda počast svom idolu pevušeći ''The End“. ''Morison, to je moja mladost“, dodao je 54-godišnji Gunter dok je posetio grob koji je pod konstantnom prismotrom kako ne bi bio demoliran.

Zanimljivo je da većina hodočasnika nije ni bila rođena kada je Morison umro. ''Imam 17 godina i slušam 'Dorse' od svoje treće godine“, rekao je Džej Stenli.

U uskim farmerkama i majici sa natpisom ''Dorsi“, 27-godišnja Marija iz Rusije kaže: ''On je otac rokenrola. Volim njegovu muziku i misticizam. Ceo život sam želela da posetim njegov grob i sada sam ovde“. Morison, koji je nadimak dobio iz pesme ''Proslava guštera“ preselio se u Pariz 1971. godine posle objavljivanja albuma ''L.A. Woman“ gde je živeo sa partnerkom Pamelom Kulson.

dzim-morison-godisnjica-smrti-498.jpg


Upravo ona ga je pronašla mrtvog u kadi u stanu, a lekari su kao uzrok smrti naveli srčani udar. Njegova smrt je objavjena dva dana pošto je sahranjen. Sahrani je prisustvovalo svega pet osoba. Zbog tolike tajnovitosti, teorija zavere ima mnogo, uključujući i jednu britanskog novinara koji je za Morisonovu smrt optužio američku obaveštajnu agenciju CIA.

U knjizi iz 2007. godine, rok pisac Sem Bernet naveo je da se Morison predozirao u pariskom noćnom klubu ''Rokenrol cirkus“. Bernet, koji je vodio klub, rekao je da je potom par ljudi odvuklo Morisonovo telo u taksi i vratilo ga u stan. Barnet, navodno, nikada policiji to nije ispričao iz straha od skandala.

Manzarek, koji mnogo radi na održavaju statusa ''Dorsa“, naveo je još jednu mogućnost. Prisetivši se razgovora sa Morisonom iz 1970. godine on je rekao da je Morison možda samo iscenirao svoju smrt kako bi započeo novi život negde gde ga niko ne zna. Morisonova partnerka umrla je od predoziranja u Los Anđelesu 1974. godine.



SrbijaNet

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Doors objavili "izgubljenu" pesmu

Doors objavili "izgubljenu" pesmu


IZVOR: B92

Nova pesma legendarne grupe The Doors "She Smells So Nice", prva numera ovog benda posle 40 godina, ovih dana se pojavila na društvenim mrežama.


9637303754f0c525248ac1254830015_orig.jpg


Živahnu bluz numeru na kojoj se čuje glas Džima Morisona otkrio je koproducent njihovog albuma "L.A. Woman" Brus Botnik, koji je sređivao stare snimke pripremajući ih za remasterovano izdanje albuma. Morisonov vokal nije baš najbolje usnimljen, čuje se uz dosta mrmljanja i povremene distorzije, pa verovatno zbog toga nikada nije ni završio na originalnom izdanju. Puštanje pesme "She Smells So Nice"u javnost poklopilo se sa obeležavanjem četrdesetogodišnjice od objavljivanja albuma "LA Woman" i dostupna je na Fejsbujk stranici grupe.

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top