Japanski „špijuni”: Svi Čvorovići pate

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Japanski „špijuni”: Svi Čvorovići pate

Glumci iz Japana o predstavi "Balkanski špijun" koju izvode u petak u Zvezdara teatru: Najteže bilo shvatiti žar s kojim je Ilija posvećen ideologiji i državi. Japanske žene poslušnije, ne žale se i ne zvocaju

sWD0Pqb.jpg

Hemi Će (Danica) i Tatcu Tanaka (Ilija) / Foto P. Mitić

ILIJA Čvorović je veoma poznat u Srbiji. Pod velikim sam pritiskom, ali ću se truditi iz sve snage da što vernije prikažem njegov život i karakter na sceni - kaže o svom liku glumac Tatcu Tanaka, uoči sutrašnje japanske verzije "Balkanskog špijuna" (režija Cjoši Sugijama) u Zvezdara teatru.


Pre susreta s novinarima, novi protagonista kultnog lika Duška Kovačevića, s partnerkom Hemi Će (Danica Čvorović), otkriva za "Novosti" šta je njegova najbliža spona sa čuvenim pozorišnim policajcem komunističke Jugoslavije:


- Kao Japanac, i sam sam čovek koji uvek pazi kako se ponaša i šta radi dok ga ljudi gledaju - kaže sa osmehom Tanaka na početku razgovora za naš list. - Kao glumac, nisam do sada imao sličan "model" pred sobom. Nastojao sam da osetim kako okolina doživljava takav lik. Poželeo sam da ga zagrlim, jer verovatno i Ilija Čvorović ima potrebu da oseti oslonac, razmeni emociju, bude prihvaćen i poštovan u društvu i porodici. To mu ne polazi za rukom, zato je veoma usamljen. Na kraju, zagrliće ga njegova Danica...


Naš sagovornik objašnjava da je i u savremenom Japanu prisutna bojazan pojedinca da li će ga prihvatiti ili odbaciti zajednica:

- Kada se desila nuklearna katastrofa u Fukušimi pre četiri godine, bilo je ljudi koji su pobegli sa svojih ognjišta. Kada su se vratili, susreli su se sa osudom onih koji nisu napuštali domove. Mnogo štošta što se na TV i radiju u to vreme emitovalo u vezi sa katastrofom, nije bilo istinito ili je bilo poluistinito. Danas ljudi traže da se ugase nuklearne elektrane, ali im se objašnjava da je loš ekonomski trenutak. Naravno, sve to ima veze s politikom. Uostalom, i u "Balkanskom špijunu" imamo scenu kako se sa radija čuju cenzurisane vesti...


Glumica Hemi Će kaže da je japanskim ženama, poput Danice, svojstveno da su vezane za kuću, brinu o deci i bezrezervno podržavaju muža. Odnosi se, ipak, menjaju i današnja se generacija trudi da izgradi sopstvenu karijeru. Ipak, kako ističe, suštinska razlika je u tome što su japanske žene mnogo "poslušnije": neće se kao Danica nikad žaliti i zvocati.


- Najteže mi je bilo da shvatim Ilijin žar, koliko je taj čovek posvećen ideologiji i državi. Možda je generacija mog oca u posleratno vreme bila sličnija Čvoroviću. Sada su ljudi manje zainteresovani za politiku, pametniji, drugačije razmišljaju. Umesto na demonstracijama, iskazuju svoje stavove na društvenim mrežama - dodaje Tanaka.


Premijera je u Tokiju bila u novembru prošle godine, ali je po rečima pozorišne ekipe, puno toga sada drugačije u predstavi.


- Hteli smo da bude realističnije, s jednostavnijim dekorom i većim akcentom na glumcima da bi se oštrije uočila deformacija karaktera - objašnjava reditelj Cjoši Sugijama. - Promene su se dešavale kroz proces, tokom izvođenja. Izbalansirali smo humorne i ozbiljne delove teksta, jer uostalom, ono što izgleda kao laž na kraju se ispostavi da je istina, i obrnuto. U početku je težište bilo na Ilijinoj destruktivnosti, ali smo vremenom fokus proširili na sve likove. Jer svi oni, na svoj način, pate. Sve ih nešto tišti. Smejali smo se Čvorovićevoj paranoji, Đurinoj jednostavnosti, Daničinom optimizmu uprkos svemu. Uočili smo kako se prošlost, sadašnjost i budućnost povezuju. Ljudi često teško prelaze preko nečeg što se desilo u prošlosti, ali se posle toga ipak bolje razumeju...

KOVAČEVIĆ: IDE I LUKA LABAN

Pod pokroviteljstvom Ambasade Japana i "Japan tabako internešnel", "Balkanskog špijuna" videće i publika u Novom Sadu, Senti, Užicu i Šapcu.
- Pre 35 godina napisao sam ovaj komad, ali je lik Ilije Čvorovića prevazišao sva očekivanja. U mojoj drami bavio se špijunskim poslom u nekadašnjoj Jugoslaviji, potom je "prešao" u druge zemlje Evrope, da bi sada "špijunirao" po Japanu, mada nije obučen za te poslove - kaže s prepoznatljivim humorom Duško Kovačević. - Uskoro će se još jedan moj policajac, Luka Laban ("Profesionalac") prihvatiti posla, jer će i ova drama biti izvedena u Japanu. Inače, u Tokiju je pre nekoliko godina već postavljeno Simovićevo "Putujuće pozorište Šopalović" i "Paviljoni" Milene Marković.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top