Izvinjenje poboljšava zdravlje žena

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
25. 04. 2010. 13:55h | Vestionline

Izvinjenje poboljšava zdravlje žena

Američki naučnici uspeli su da dokažu da muškarac koji se izvini ženi doprinosi njenom boljem zdravlju. Drugim rečima, to znači da kod žena koje ne dobiju izvinjenje od muškaraca koji su ih uvredili postoji veća opasnost od srčanog udara i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.

56112_manandwomanhugging1_f.jpg


Naučnici iz jednog istraživačkog centra u Masačusetsu dokazali su da kod žena koje ostanu uskraćene za izvinjenje nakon sukoba sa partnerom dolazi do povećanja krvnog pritiska, što povećava opasnost od srčanog i moždanog udara, preneli su američki mediji.

Kod onih koje dobiju izvinjenje, krvni pritisak se za 20 odsto brže vraća u normalu.

Za muškarce je situacija obrnuta pošto je njihovom krvnom pritisku potrebno 20 odsto više vremena da se vrati u normalu nakon izvinjenja.

U eksperimentu je učestvovalo 29 muškaraca i 59 žena. Obe grupe bile su podvrgnute petominutnom testu iz matematike. Prekidani su u tri navrata, a na kraju testa im je rečeno da nisu dovoljno dobri.

Nakon dva minuta usledilo je izvinjenje. Žene su se odmah smirile, dok su muškarci postali uznemireniji.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Zašto on nikad ne kaže "izvini"

Zašto on nikad ne kaže "izvini"

Mondo 28.06.2010 11:02



Za muškarca je izvinjenje najčešće jednako priznanju da je slabić, bez obzira na to da li ima 17 ili 37 godina.

Iako nas dok smo mali roditelji nauče lepom ponašanju, i svi znamo za "izvini", "molim te", "hvala" i "žao mi je", muškarci iz nekog razloga tokom života zaborave na to. Naročito ako nešto od toga treba da upute partnerki.

Zašto je njima toliko teško da preko usta prevale "izvini"?


Ponosni ljudi imaju problem sa priznavanjem sopstvenih grešaka, ma kako banalne one bile, čak i kada su duboko u sebi svesni da nisu u pravu. Ako se vaš partner nikada ne izvinjava, možda ima mali problem sa kontrolom sopstvenog ega. On se uglavnom trudi da njegov ponos ne bude povređen, a zanemaruje to što su povređena vaša osećanja.


Muškarci i žene različito doživljavaju ispoljavanje slabosti. Za njega je izvinjenje jednako priznanju da je slabić, bez obzira na to da li ima 17 ili 37 godina, tako da vas radije neće zamoliti za oproštaj nego što će "ugroziti" sopstveno samopoštovanje.


Takođe, pripadnici jačeg pola jednostavno ne vole da ne budu u pravu. Ako "priznaju grešku" izvinjavajući se, to doživljavaju kao da ste im na čelu napisali "kriv sam" ili "ispao sam glup". Detinjasto? Naravno, ali šta da se radi, muškarci svet vide drugačije.


Zato, sledeći put kada očekujete izvinjenje, bolje obratite pažnju na ono što vaš partner radi, nego na ono što govori. Muškarci se drže parole "dela govore više od reči": mnogo su veće šanse da on samoinicijativno opere sudove, donese vam cveće ili vas sačeka posle posla da biste otišli u šetnju ili na ručak, nego da čujete čarobnu reč na "i".


Sve u svemu, bolje bi bilo da se naviknete na to da se muškarci uglavnom ne izvinjavaju. Možda vaš dečko nikad ne kaže "izvini", ali sve dok je spreman da se potrudi i pokaže vam da mu je žao na neki drugi način, nemate razloga za brigu.






 
Član
Učlanjen(a)
08.01.2010
Poruka
933
Ja se izvinjavam mojoj Gagi za sve lose sto sam uradio i sto je nju nerviralo. :(
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
167
Znam dosta osoba kojima je teško prevaliti tu reč preko usana. Ja sam jedna od njih. Cenim kod muškarca kada prihvati svoju grešku i uvidi da udaranje glavom o zid ničemu ne vodi i svojevoljno, iz srca kaže izvini i želi da prodiskutuje o svojoj grešci kako je kasnije ne bi opet načinio.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Tacno je, i ja se mnogo bolje osecam kad mi se neko izvini....S obzirom da meni nije strasno da se nekome izvinim , isto ocekujem i od te osobe, ali ...retko ko to cini....
 
Učlanjen(a)
10.06.2010
Poruka
2.013
Meni moj dragi nikad nije uskratio "izvini" ako je nesto pogrijesio...dok je meni to malo teze... zato se ja bolje osjecam otkad sam s njim:yahoo:ponekad se zapitam da li sam ja musko u nasoj vezi:thinking::lol:
 
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
2.667
Izvinjenje poboljšava zdravlje žena --- Zašto on nikad ne kaže "izvini"

OK.....Kada se to ..najzad i desi ....šta ce je uveriti da je to izvinenje " Stvarno ".....da je poteklo iz srca.....a ne iz glave.... Da li će jos nečim morati to da potvrdi....i dokaže.... ? ?

Izvinjenje poboljšava i zdravlje muškarca --- Zašto ona uvek kaže "izvini"

OK.....( ista analogija )........

Da li je ovo što sam napisao .....pravilo ...ili...izuzetak ...?
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2010
Poruka
773
kad stvarno pogrešim naravno da ću se izviniti,jeste malo "teško" ali je i meni lakše
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Tomiša, mislim da je samo u pitanju to da je neki tekst napisala žena a neki muškarac.

Kao i uvek do sada, opet ću reći da smo svi mi, i muškarci i žene, isti. Ako izvinjenje povoljno utiče na zdravlje, pretpostavljam da isto tako utiče i na zdravlje muškarca.
I kao što smo iz odgovora do sada mogli da zaključimo, ta "teška strana reč IZVINI" teška je (ili nije teška) podjednako i muškarcima i ženama.

Ja recimo spadam u one kojima nikada nije teško da je izgovore. Izvinjavam se i za sitnice, ali i za krupne stvari, podjednako lako. Pa niko od nas nije nepogrešiv, sve je to ljudski. Ljudski je grešiti, ali je ljudski i izviniti se. yes3
 
Natrag
Top