Izložba najboljih novinskih fotografija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Izložba najboljih novinskih fotografija

Najbolje fotografije iz celog sveta do 2. avgusta u Domu omladine. Istorijski momenti i prizori svakodnevnog života viđeni okom kamere

1.jpg
Fatima ljubi svog polunagog sina ranjenog na uličnim protestima u Jemenu

GLUMICA Melika Mehraban, rođena u Iranu, odrasla u Danskoj, ovih dana posmatra Beograđane odasvud - njen pogled, moćan, upečatljiv, dubok, čaroban - rečju, nezaboravan, „sačekuje“ nas u gradskim autobusima, prati sa uličnih bilborda... Svakog časa, snaga tog pogleda uspeva da „zarobi“ oči kakvog nezainteresovanog prolaznika, sluđenog užurbanošću svakodnevice, i navede ga da pomisli kako bi valjalo posetiti Dom omladine, i na miru uživati u izložbi na koju Mehrabanova i „poziva“.

Glavna uloga u iranskom špijunskom trileru „Lov na lisice“ Meliku je, kako kaže, suočila sa poteškoćama - morala je da nauči kako da prikaže ljubav bez reči i dodirivanja muškaraca, i pritom odigra lik nitkova u filmu koji se može smatrati antizapadnim. Melikin sopstveni karakter, nesvakidašnja lepota, harizma i taj čudesni pogled, doneli su pak fotografu iz Danske Lerke Poselt - čiji je objektiv uspeo sve to da zabeleži, prvu nagradu „Njorld Press Photo“ u kategoriji „Portreti“.
Ovaj sjajni portret, uz druge radove koje je nezavisni međunarodni žiri proglasio najboljima u devet kategorija, do 2. avgusta će biti izložen u Domu omladine, gde je od petka otvorena putujuća izložba radova pobednika godišnjeg svetskog takmičenja u novinskoj fotografiji.

2.jpg

"Oči u oči“ sa Melikom našla se i Toku Kono, preživela žrtva cunamija u Japanu, a sam cunami i prizori opustošene severoistočne japanske obale, doneli su priznanja fotografima iz celog sveta u raznim drugim kategorijama.
Slika demonstranata na trgu u Kairu dok reaguju na TV prenos govora u kome Mubarak saopštava da neće napustiti vlast, ali i drugi kadrovi mirnih demonstracija na istom trgu Tahrir i njihovog pretapanja u nasilne proteste - ovenčani su priznanjima u kategorijama „Opšte vesti“, baš kao i protesti u Bengaziju protiv Gadafija.
I opet, ljudi: upečatljiva slika majčinske ljubavi - jedne Fatime prekrivene burkom koja ljubi svog polunagog sina ranjenog na uličnim protestima u Jemenu. Portreti novih regruta u policijskom trening-centru u Avganistanu, koji će za 130 evra mesečne plate prihvatiti svakodnevni rizik da ih ubiju talibani.

3.jpg

„Ljudi u vestima“ su i neki od miliona Amerikanaca koji su za pet godina nacionalne stambene krize ostali bez domova, među njima i devetogodišnja Olivija koja grli kucu dok u pozadini iseljavaju njenu porodicu. Ljudi, oni koji retko dospevaju do vesti, a ovde su svrstani u kategoriju „Svakodnevni život“, samohrani su, HIV pozitivni otac Džejson i njegova trogodišnja Elisa. To su i Markos i Monika, par čijih je 65 godina života u braku i ljubavi zavredilo petogodišnju Markosovu brigu o ženi oboleloj od Alchajmerove bolesti - objektiv argentinskog fotoreportera zabeležio je prizore ove beskrajne posvećenosti i pažnje u godinama pred kraj Monikinog života.
U Domu omladine posetioce će „dočekati“ i ukrajinska prostitutka (dok čeka mušteriju), ali i feministkinja iz iste zemlje koja predvodi toples demonstracije protiv seks-turizma i seks-industrije, pevačice koje zabavljaju turiste u Sočiju, časna sestra koja vodi radio-emisiju na Haitiju, devojka koja lovi ribu u brzacima reke Kongo... Objektiv jednog od nagrađenih zabeležio je kako Bifatima Dauletova, mističar i šaman iz Kazahstana, zaštitnica drevne sufističke derviške tradicije, izvodi ritual čišćenja uz pomoć ovčje krvi - ali i prizor žene koja pada u trans pod slapovima vodopada na Haitiju tokom festivala na kome hodočasnici kombinuju hrišćanske, sa vudu ritualima. Tu je i potresna serija portreta nastalih tokom ispitivanja osumnjičenih i očevidaca u policijskoj stanici u Ukrajini.

Indijski fotograf Salil Bera za večnost je sačuvao i svetu pokazao neverovatan prizor - skok leoparda odbeglog iz rezervata u zapadnom Bengalu usmeren ka leđima čuvara šume (koji je, za razliku od leoparda, preživeo napad).

LEPOTA SPORTA

LUČA libre - meksička verzija slobodnog rvanja, spektakl veštih pokreta maskiranih boraca, „strelka“ - u SSSR okupljanja i tuče uličnih kriminalaca, a u Rusiji danas turniri uličnih borbi amatera, na pesku, koje prekidaju ili nokaut ili predaja..., neki su od motiva sa fotografija izloženih u Domu omladine.
U kategoriji „Sport“ nagrađeni su i prizor skakača sa 150 metara visoke vetroelektrane u Švedskoj, plivača koji se u havajskom zalivu „trkaju“ sa jatom riba pod sobom, Majkl Felps i „ekipa“ u završnici trke na 200 metara leptir stilom u Šangaju, irski ragbisti koji uvaljani u blato, po kiši, krče timu „Old Belvedere“ put do šampiona lige...

DANAŠNjICA

NAGRAĐENE kao „Savremene teme“ su slike šestogodišnjih Jemenki Tahani i Gade, u „venčanicama“ i u društvu decenijama starijih „ugovorenih“ muževa, i drugih jemenskih i indijskih devojčica - nevesta „stečenih“ roditeljskim ugovorima, etiopske tinejdžerke kako doji bebu... „Na licu mesta“ bili su fotografi nagrađeni za prizore Brejvikovog masakra na ostrvu Utoja, a posebno priznanje dobila je istorijska fotografija koja beleži podizanje tela Muamera el Gadafija na vojno vozilo, tog za Libiju prelomnog oktobra 2011.

Izvor: Večernje novosti







 
Natrag
Top