Učlanjen(a)
07.02.2012
Poruka
16
Svim pripadnicima islamske vjeroispovijesti želim čestitati najveći islamski blagdan, Bajram, riječima BAJRAB ŠERIF MUBAREK OLSUN! بينما شريف مبارك عاسن، تقبل الله منا و منكم
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
- Svako ima pravo na svoje mišljenje ili ne znam odakle je šta učio. Onaj ko nije spoznao istinskog Boga, taj samo može da nagađa bez jasnih argumenata.
- Islam nije "krvoločna" religija, to je samo teorija antiislamista koji to tako posmatraju. - Muslimanska vojska nikada nije ubijala, palila i terorisala neprijatelja, jasno se zna ko je to činio i ko to čini.
- Terorizam nema veze sa učenjima islama. Ako neki zločin dođe od nekog maloumnika islam se posmatra sa te strane ne proučavajući istinske vrijednosti.
- Islam se nije dijelio na sekte, postoje četiri priznata mezheba a sve ostalo se odbacuje jer je neutemeljeno i neispravno ma kako se to zvalo.
Bog je jedan, nije rodio i rođen nije i niko Mu ravan nije.

Svako ima pravo na svoje misljenje,ali vernici su nauceni da zastupaju misljenje koje su nasledili pa cak i ubijajuci druge.
Sto se tice islama,kazi nam kako se to islam prosirio nasim prostorima na balkanu?
Mozda to u USA i GB ne znaju,ali voleo bi da cujem tu vasu pricu o miroljubivosti islama.
naravno odmah po tom i o miroljubivom stvaranju janicara.,a posle mozemo da pricamo i o samoj religiji o koj pise u koranu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svaka kriva religija ako ima bilo koji oblik vlasti - svoju veru propagira silom i mačem, koristeći se i svetovnim autoritetima u tom cilju.
Jedino su Hristos i njegovi sledbenici svoju veru širili ljubavlju, i propovedanjem reči Božje, radi spasenja u Gospodu Isusu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Svaka kriva religija ako ima bilo koji oblik vlasti - svoju veru propagira silom i mačem, koristeći se i svetovnim autoritetima u tom cilju.
Jedino su Hristos i njegovi sledbenici svoju veru širili ljubavlju, i propovedanjem reči Božje, radi spasenja u Gospodu Isusu.
Islam kao religija zapisan u Kuranu upucuje muslimane da citaju Bibliju,
ali kad vide da u Bibliji pise da je Avram hteo da zrtvuje svog sina Isaka a ne Ismaila odmah odustaju od citanja jer je to prvo glavno mesto gde se dve religije razmimoilaze.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znaju oni sve, ali im verski i nacionalni ponos ne dopuštaju da prihvate.
Mada ima muslimana koji su prešli iz Islama u Hrišćanstvo, i zbog toga bili vrlo loše tretirani.

Ja imam jednu knjižicu izdanja Islamske zajednice iz Novog Pazara, pod naslovom "ISUS SIN MERJEMIN U KURANU I BIBLIJI" koja vrlo lepo i pošteno objašnjava biblijsku priču o Avramu i žrtvovanju Isaka, i činjenicu da je Bog našao zamenu u vidu ovna.
Tamo se lepo objašnjava "da taj ovan simbolizuje Isusa kao sina Božjeg, i njegovu žrtvu na krstu, i da praznik Kurban Bajram koji muslimani proslavljaju, upravo ukazuje na ove događaje"

Dakle, učeni muslimani znaju sve, a među njima se nađe i po koji pošten da iznese ove istine.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Znaju oni sve, ali im verski i nacionalni ponos ne dopuštaju da prihvate.
Mada ima muslimana koji su prešli iz Islama u Hrišćanstvo, i zbog toga bili vrlo loše tretirani.

Ja imam jednu knjižicu izdanja Islamske zajednice iz Novog Pazara, pod naslovom "ISUS SIN MERJEMIN U KURANU I BIBLIJI" koja vrlo lepo i pošteno objašnjava biblijsku priču o Avramu i žrtvovanju Isaka, i činjenicu da je Bog našao zamenu u vidu ovna.
Tamo se lepo objašnjava "da taj ovan simbolizuje Isusa kao sina Božjeg, i njegovu žrtvu na krstu, i da praznik Kurban Bajram koji muslimani proslavljaju, upravo ukazuje na ove događaje"

Dakle, učeni muslimani znaju sve, a među njima se nađe i po koji pošten da iznese ove istine.

Ja sam video u Kuranu iz biblioteke pre nekih 20ak+ godina gde u fusnoti pise da je ima Alaha Jahve...,nesto slicno kao sto u nekim prevodima bakotica isto to pise,zavisi od godine stampanja,revidiranja itd...
 
Učlanjen(a)
07.02.2012
Poruka
16
Islam kao religija zapisan u Kuranu upucuje muslimane da citaju Bibliju,
Islam je utemeljen na Kur'anu i Sunnetu. Dakle, cijeli Kur'an je prožet kroz Poslanikov s.a.w.s., život što nije slučaj sa drugim objavama koje su bile i iščezle.
Odakle to da Kur'an poziva na čitanje Biblije, gdje ste samo to našli?. Kur'an, naime, poziva na poštivanje Ehlu-l-kitabija (Sljedbenika knjige) , Tewrata i Indžila, (Tore i Jevandželja), onakvih kakvi su objavljeni a ne ovih danas iskrivljenih od kojih se ne zna kako i od koga su došli.
U Kur'anu se jasno kaže da je Ibrahim a.s., htio da žrtvuje sina Ismaila što i potvrđuju i mnogi vjerodostojni hadisi. Spomenuh ja vjerodostojni ili sahih i to je ono što ni jedna od religija nema osim islam a što je temelj istinitosti vjerovanja .
Ta brošura koju je , navodno izdala, isl zajednica ne može pobiti Kur'anske tvrdnje a da ne navodim druge tomove napisanih knjiga.
Muslimani poštuju Isusa, odnosno, Isa a.s., kao i ostale poslanike prije njega, dok kršćani i jevreji ne priznaju našeg Poslanika Muhammeda s.a.v.s., još ga i vrijeđaju , zar može postojati ljubav prema Isusu a da se mrzi onaj koji je poslan sa istom misijom.
toliko, za sada!!!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Islam je utemeljen na Kur'anu i Sunnetu. Dakle, cijeli Kur'an je prožet kroz Poslanikov s.a.w.s., život što nije slučaj sa drugim objavama koje su bile i iščezle.
Odakle to da Kur'an poziva na čitanje Biblije, gdje ste samo to našli?. Kur'an, naime, poziva na poštivanje Ehlu-l-kitabija (Sljedbenika knjige) , Tewrata i Indžila, (Tore i Jevandželja), onakvih kakvi su objavljeni a ne ovih danas iskrivljenih od kojih se ne zna kako i od koga su došli.
U Kur'anu se jasno kaže da je Ibrahim a.s., htio da žrtvuje sina Ismaila što i potvrđuju i mnogi vjerodostojni hadisi. Spomenuh ja vjerodostojni ili sahih i to je ono što ni jedna od religija nema osim islam a što je temelj istinitosti vjerovanja .
Ta brošura koju je , navodno izdala, isl zajednica ne može pobiti Kur'anske tvrdnje a da ne navodim druge tomove napisanih knjiga.
Muslimani poštuju Isusa, odnosno, Isa a.s., kao i ostale poslanike prije njega, dok kršćani i jevreji ne priznaju našeg Poslanika Muhammeda s.a.v.s., još ga i vrijeđaju , zar može postojati ljubav prema Isusu a da se mrzi onaj koji je poslan sa istom misijom.
toliko, za sada!!!

Zdravo Amkobr,

1.Slazem se da je Islam utemeljen na Kuranu,ali u samom islamu postoje dve grupe koje ga razlicito tumace ,suniti i siiti koji se dalje dele na podgrupe...,jesul te podele lepe?

2.Drugo zanima me jesil ikada procitao Kuran barem jednom?,pretpostavljam da ga imas ,pa me zanima koji prevod imas na nas jezik ,ili ga mozda imas na nekom drugom jeziku?
Eto ja koristim Kuran Besim Korkut a imam i prevod Mlivo,

Trece voleo bi da mi pokazes gde to u Kuranu pise daje Ibrahim a.s hteo da zrtvuje Ismaila.
takodje bi te pozvao da procitas
Sura 2-Al-Baqara stihovi 40,41
40. O sinovi Israilovi, sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario, i ispunite zavjet koji ste Mi dali, - ispuniću i Ja svoj koji sam vama dao, i samo se Mene bojte!
41. Vjerujte u ono što objavljujem, čime se potvrđuje da je istinito ono što vi imate, i ne budite prvi koji u to neće vjerovati. I ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi, i samo se Mene bojte!
85. vi ipak jedni druge ubijate, a pojedine od vas iz zavičaja njihova
izgonite - pomažući jedan drugom protiv njih, čineći i grijeh i nasilje; a ako
vam kao sužnji dođu, vi ih otkupljujete* - a zabranjeno vam je da ih izgonite.
Kako to da u jedan dio Knjige vjerujete, a drugi odbacujete?! Onoga od vas
koji čini tako stići će na ovome svijetu poniženje, a na Sudnjem danu biće
stavljen na muke najteže. - A Allah motri na ono što radite
Sura 3 Al-Imran 3,4
3. On tebi objavljuje Knjigu, pravu istinu, koja prethodne potvrđuje, a Tevrat i Indžil objavio je
4. još prije, kao putokaz ljudima, a objavio je i ostale koje rastavljaju istinu od neistine. One koji u Allahove riječi ne vjeruju čeka teška patnja; - a Allaha je silan i strog.

E sada,ako Kuran potvrdjuje da su Tevrat i Indzil tacni,dal znas sta pise u Tevratu koga je Ibrahim (Avraham) hteo da prinese na zrtvu? Isaka ili Ismaila?
Znas li sta Tevrat sadrzi i ko ga je napisao i verujes li u to sta pise u Tevratu?
 
Učlanjen(a)
07.02.2012
Poruka
16
moram nešto napisati!
pitanje da li sam ikada pročitao Kur'an, hm,
ja dnevno čitam Kur'an , mislim , ne čitam prijevod kao ti jer prijevod nije Kur an.
prijevod je značenje Kur ana onoliko koliko se prevodilac mogao približiti izvoru.
Dakle, učim Kur an i razumijem ga.

prijatelju, ne može svako tumaćiti Kur an, postoje određeni ljudi koji se zovu mufessiri i bave se isključivo tumačenju Kur ana; tradicionalno i racionalno uz, naravno , odeđena znanja.
tako ću ti navesti tefsir ajeta o žrtvovanju Ismaila od najpoznatijeg tumača ibn Kesira;

Mi smo ga obradovali

dječakom blage naravi
." A to je Ismail, a.s., i bilo

je to prvo dijete kojim je obradovan Ibrahim, a.s., a

on je bio stariji od Ishaka. O tome postoji konsenzus

muslimana i ehli-kitabija, štaviše, u njihovim knjigama

stoji da se Ismail, a.s., rodio kad je Ibrahim imao 86

godina, a rodio mu se Ishak kada je imao 99. A u

njihovim izvorima stoji, tako|er, da je Allah, d`.{.,

naredio Ibrahimu, a.s., da zakolje svoga sina jedinca,

dok u drugom primjerku stoji "prvorođenje", pa su

lažno ubacili Ishaka, {to nije istina i što proturječi

njihovim izvorima. Ishaka proturaju umjesto Ismaila




jer je on otac njihove nacije, a Ismail je otac Arapa, pa

su im zavidjeli i iskrivili svoju knjigu i dodali: "Jedinac",

što znači da neko nema drugog djeteta. Zna se da je

Ibrahim otišao sa Ismailom i njegovom majkom u

Meku. Ovo je tumačenje i objašnjenje netačno, jer se

ne kaže "jedinac" osim za onog ko nema nikog

drugog. Isto tako, prema prvom djetetu postoji

određeni vid naklonosti, što nije slučaj sa ostalom

djecom.Stoga je naredba za klanje prvog djeteta bilo

teže iskušenje. A evo, ovo je Allahova Knjiga (Kur'an),

"'Idem onamo gdje mi je Gospodar moj

naredio' - reče - 'On će mene kuda treba

uputiti.'" /99/ "Gospodaru moj, daruj mi

porod čestit!
" /100/ "I Mi smo ga obradovali

dječakom blage naravi
." /101/ "I kad on

kao svjedok i dokaz da je riječ o Ismailu, jer Kur'an

donosi radosnu vijest o dječaku lijepe naravi koji će

biti položen za klanje
.

"I kad on odraste toliko da mu poče u

poslu pomagati, Ibrahim reče: 'O sinko moj, u

snu sam vidio da treba da te zakoljem, pa šta

ti misliš
?'" Obznanio je to svom djetetu da bi mu

bilo lakše i da bi provjerio njegov sabur, izdržljivost i

odlučnost u mladosti, u pokornosti Allahu, d`.{., i

njegovom ocu. "Oče moj - reče - "Onako kako ti

je naređeno postupi." Tj. uradi onako kako ti je

naređeno, a to je da me zakolješ. "Vidjet ćeš, ako

Bog da, da ću sve izdržati
.", tj. strpjet ću se, i

očekujem nagradu kod Allaha, d`.{. Istinito je ono što

je obećao poslanik Ismail, a.s., kao što ka`e Uzvišeni

Allah:

"I spomeni u Knjizi Ismaila! On je ispunjavao

dato obećanje
.

toliko za sada!
 
Natrag
Top