Integralno žito štiti zube

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Integralno žito štiti zube

Blic 06.02.2010 13:16



"Koka-kola", so i gotova jela ne uživaju ugled najzdravijih namirnica, pa ipak imaju i svoje dobre strane. "Bild.de" i internet portal Link odgovaraju na pitanja u vezi sa zdravom ishranom.

Da li treba izbegavati so?
Čovek dnevno unese u organizam oko deset grama soli, dvostruko više nego što stručnjaci preporučuju. So unosimo sa hlebom, gotovim jelima, suhomesnatim proizvodima i sirom. Ipak, treba imati na umu da preterano izbegavanje soli podjednako šteti zdravlju kao i njegovo preterano konzumiranje. Pošto stručnjaci već godinama upozoravaju na opasnost od viška soli, sve je više onih koji je nemaju dovoljno u organizmu. Kuhinjska so nam je neophodna jer je reč o jedinjenju dva minerala, natrijuma i hlora. So reguliše odnos baza i kiselina u organizmu, osnovni je sastojak želudačnih sokova, vezuje vodu u organizmu i time sprečava zgušnjavanje krvi.


Koliko je štetna "koka-kola"?

Iako "koka-kola" ne sadrži štetne sastojke, ne treba preterivati u njenom konzumiranju. Razlog: "koka-kola" i slična pića mogu da naškode zubima. Ovi napici imaju nisku pH vrednost, što znači da su kiseli, a to prikriva visok sadržaj šećera (10-12 odsto). Prema tome, jedan litar "koka-kole" sadrži 100-120 grama šećera, dvostruko više nego što bi trebalo da unesemo.


Da li su gotova jela štetna?
Gotova jela nisu nezdrava jer bi u protivnom već odavno bila povučena iz prodaje. Naprotiv, ovi proizvodi sadrže manje štetnih materija nego neobrađene namirnice. Jedini problem je u tome što su na ambalaži obično navedeni svi sastojci, ali nema preciznih podataka o njihovoj količini.
Može li neadekvatna ishrana da se dopuni vitaminskim tabletama?
Ne. Da bi bio zdrav, organizmu je potrebno oko 40 različitih hranljivih materija. Vitaminske pilule to ne mogu da nadoknade zato što se uglavnom vrlo brzo izbacuju iz organizma. Ukoliko ove supstance u organizam dospeju prirodnim putem, on može da ih deponuje i zato je zdrava ishrana toliko važna.


Da li je meso štetno?

Preterano konzumiranje mesa nije zdravo, ali se sigurno nećete razboleti ako s vremena na vreme pojedete parče pečenja, šniclu ili biftek. Istraživanja, međutim, pokazuju da ljubitelji mesa češće obolevaju od visokog krvnog pritiska, arterioskleroze, viška kilograma i raka nego vegetarijanci i ljudi koji jedu samo ribu i živinsko meso. Meso je korisno zato što je bogato vitaminom B1 i mineralnim materijama od životnog značaju kao što su gvožđe, selen i cink. Osim toga, sadrži veliku količinu visokokvalitetnih belančevina koje omogućavaju da se zasitimo.


Zašto su žitarice zdrave?

Pšenica, pirinač, raž i sl. predupređuju mnoge bolesti. Integralne žitarice sprečavaju višak kilograma i dijabetes jer se vlaknaste materije šire, puneći želudac i smanjujući apetit. Osim toga, ublažavaju gastrointestinalne tegobe i obezbeđuju zaštitu od karijesa i paradentoze, pošto se prilikom žvakanja žitarica luči velika količina pljuvačke.

Koliko kafe smemo da popijemo?
Kafa i čaj ne sadrže kalorije i čak blago smanjuju apetit. Čaj je bogat mineralnom materijom fluorom, a kafa je jedan od najvažnijih izvora nijacina, vitamina iz grupe B. Ne može da se kaže posle koliko šoljica kafe ili čaja ovi napici postaju štetni. Ako se kao kriterijum uzme sadržaj kofeina, dozvoljeno je više od 70 šoljica kafe dnevno i čak dvostruko više šoljica čaja.


Kako da budete što efikasniji na poslu?

Da biste bili maksimalno efikasni na poslu, do podneva bi pre svega trebalo da unosite ugljene hidrate jer oni daju energiju mozgu i nervnim ćelijama. Najbolje namirnice su voće, hleb, pecivo od integralnih žitarica i musli. Teška i masna jela opterećuju kardiovaskularni sistem, a posledice su: smanjeno snabdevanje mozga krvlju, umor i slaba koncentracija.


Koje je meso najzdravije?

Čak i kada je najboljeg kvaliteta, meso treba konzumirati u umerenim količinama. Najposnija je piletina. Pileći batak sadrži samo dva odsto masti, a ćureća šnicla tri odsto. Ćureće meso sadrži i većinu nezasićenih masnih kiselina.
Da li hamburger, pomfrit i sl. sadrže hranljive materije?
Naravno. Oni ni u kom slučaju nisu potpuno beskorisni za organizam. Činjenica je, međutim, da brza hrana sadrži mnogo supstanci koje nisu zdrave, na primer masti, so i šećer. Savet: ako ne možete da se odreknete pomfrita, kupite onaj koji se peče u rerni jer on sadrži samo tri do šest odsto masti.
 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kravlji sir čuva zube

Mlečni proizvod odličan izvor belančevina i kalcijuma

Kravlji sir čuva zube

Biljana Tasić| 27. 02. 2010. - 00:02h| Foto: Shutterstock| Blic Online

Sveži kravlji sir je značajan izvor belančevina i kalcijuma u ishrani, a posebno je važan za sve one koji ne podnose laktozu i ne piju mleko.
16597_svsir02fotoshutterstock_f.jpg


Sir je odličan izvor kalcijuma za osobe koje ne podnose laktozu

Energetska vrednost

Sveži kravlji sir je po svom biohemijskom sastavu visokovredna namirnica.
- Vrlo je bogat visokokvalitetnim proteinima i sadrži sve esencijalne aminokiseline u količinama proporcionalnim telesnim potrebama - objašnjava Branka Mirković, nutricionista.
Osnovni protein u siru je kazein. Procesom proizvodnje sira dolazi do promene u sastavu nutrijenata prisutnih u siru u poređenju sa mlekom, sirovinom iz koje se sir proizvodi. Nutrijenti topivi u mastima (proteini, neki minerali, masnoće, vitamini topivi u masnoćama) koji se izvorno nalaze u mleku, koncentrisani su i u siru. Nasuprot tome, sir sadrži manje topivih komponenti u vodi.
Osim toga, sveži sir sadrži masti i ugljene hidrate, pa je dobar izvor vitamina i minerala, ponajpre kalcijuma, fosfora i magnezijuma.
U zavisnosti od vrste sadrži 20-40 odsto belančevina i oko 15-45 odsto mlečne masti. Uz sve to ima i skoro najnižu energetsku vrednost među sirevima. Energetska vrednost na 100 g namirnice iznosi 103 kcal.
Prema smernicama piramide pravilne prehrane, sir se nalazi u grupi zajedno s mlekom i ostalim mlečnim prerađevinama (preporučuju se dva do tri serviranja dnevno).

Lekovitost
Sir je naročito važan za osobe koje ne podnose laktozu jer osobama koje ne piju mleko osigurava unos potrebnog kalcijuma. Većina ugljenih hidrata uklonjena je procesom proizvodnje sira pa tako osobe koje ne podnose mleko mogu dobro da podnosi sir.
Zahvaljujući značajnom sadržaju kalcijuma, sveži kravlji sir ima važnu ulogu u sprečavanju osteoporoze, odnosno u održavanju dobrog zdravlja kostiju, prevenciji od srčanih bolesti, povišenoga krvnog pritiska i raka debelog creva. Sir doprinosi i zdravlju zuba sprečavajući stvaranje zubnih naslaga, a samim time i razvoj karijesa jer podiže pH vrednost u ustima, pa na taj način redukuje izloženost zuba kiselinama. Takođe je važna namirnica u dijetoterapiji šećerne bolesti i kod bolesti jetre i žuči.

Kupovanje i čuvanje
Sveži kravlji sir možete da kupite u bilo kojoj prodavnici, a uvek se nalaze u rashladnim ormarima. Svakako, mora da bude u neoštećenoj ambalaži (obično plastičnoj), s vidljivo istaknutim rokom upotrebe, na temperaturi od +4 do + 8°C.
Sveži kravlji sir možete da kupite i na pijaci bez deklaracije, ali – uz dužno poštovanje prema prodavačima – nije preporučljiv ako ga konzumirate svežeg jer može da bude zagađen mikroorganizmima (koje eventualno možete da suzbijete termičkom obradom).

Priprema jela
Sir je naročito važan za osobe koje ne podnose laktozu jer osobama koje ne piju mleko osigurava unos potrebnog kalcijuma.
Sveži kravlji sir možete da koristite za namaze, većinom u kombinaciji s kiselom pavlakom. Izdašan je dodatak hladnim salatama, bilo da su one sezonske od svežeg povrća, kuvanog povrća, riba ili mesa, a u više navrata potpomognut svojom zrelijom braćom sireva kao što su parmezan i pekorino.
Nezamenljiv je nadev za pite i hrskave gibanice, fin dodataka za makarone, umake za testa i povrće. Svakako, u svoj zagrljaj rado prihvata sveže trave i povrća, naročito zelena (kao u specijalitetima poput pite zeljanice i lazanja s povrćem).
U slatkim jelima je poželjan kod pita, savijača, palačinki i torti. Sveži sir skladno zaslađen i začinjen je fini desert poslužen s voćem i voćnim prelivima.

Kravlji Sir Hranljive materije Merna jedinica Količina Energetska vrednost kcal / kJ 103 / 431 Ukupno belančevina g 12,49 Ukupno ugljenih hidrata g 2,68 Ukupno masti g 4,51 Dijetalna vlakna g 0,00 Holesterol mg 15,00 Energetska i nutritivna vrednost na 100 g

Rok trajanja
Sveži kravlji je jestiv do 14 dana. Ako je sir svež, na njemu nema vidljive kore ili rasta plesni. Blago rezak miris sira, popraćen sivkastosmeđom ili tankom neprozirnom plesni i gorkim ukusom označava da sir više nije svež.


Niskomasni sirevi
Sirevi masnoće od jedan do 10 odsto masti preporučuju se deci, osobama koje imaju problema sa šećerom, srcem, masnoćama u krvi, organima za varenje i osobama sa povećanom.



 
Natrag
Top