Instaliranje Windows programa na Linux

Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
Instaliranje Windows programa na Linux-Ubuntu OS



Define.jpg
140zo076s
Ovu proceduru obavlja program WINE postoji i drugi(crossOver)ali se WINE pokazao boljim.Ja sam koristio verziju 1.2 mada ima i novije ali njih nije hteo da prihvati moj os(Ubuntu 1010).Objasnicu vam postupak instalacije Photoshopa CS4 na Ubuntu.Kreirajte jedan folder gde cete sve da pakujete kako bi vam instalacija bila laksa.Za pocetak spremite neki Photoshop CS4.Ja sam koristio verziju CS4 Compact Lite verziju 63MB instalirana 220MB koja uglavnom ima sve funkcije(nema 2D i 3D )i ne treba aktivator.Ako hocete tu verziju evo linka


Kod:
[/URL][URL="http://hotfile.com/dl/63319881/e594500/3_Adobe_Photoshop_CS4_Compact_Lite_Version.rar.ht"]Hotfile.com: One click file hosting: 3_Adobe_Photoshop_CS4_Compact_Lite_Version.rar[/URL]

pass:
Kod:
 [URL="http://www.netmasterz.net/"]www.netmasterz.net[/URL]

Instaliranje programa WINE radimo iz terminala.Kopirajte komandu:

sudo apt-get install wine

za instaliranje WINE programa i zalepite u Terminal-stisnite Enter.Ako vam zatrazi pass ukucajte ga(nece se videti)i ponovo Enter.Pocinje preuzimanje i instalacija WINE programa-pratite desavanja u Terminalu-u jednom trenutku ce vas pitati da li da nastavi proces-potvrdite sa Enter.Nastavlja se instalacija i preuzimanje Update.Kada terminal odradi svoje(3-5min.)zatvorite ga i idite u Application i videcete instalirani WINE.Idite na Wine-Configure Wine.Kada se program kreira zatvorite ga.Preuzmite atmlib.dll fajl(ovo ste mogli i pre pocetka instalacije WINE programa) sa sledece adrese:

Kod:
[[URL="http://www.dlldump.com/download-dll-files_new.php/dllfiles/A/atmlib.dll/5.1Build226/download.html/CODE"]atmlib.dll download - free dll files[/URL]]
Kopirajte atmlib.dll fajl i zalepite ga u Wine-Browse C:Drive-Windows-System 32.Ponovo pokrenite Wine-Configure Wine-otvorite karticu-Libraies.U prazno polje upisite atmlib.dll .Posle toga Add-Aply-OK.


Wine 2.jpg

Zatvorite Wine program.Sada pokrenite instalaciju Photoshopa(ili duplim klikom ili deni klik-open Wine).Ako vam izbaci gresku-deni klik na instalacioni fajl-Properties-Permissions i cekirajte Allow executing file as program-close.Ponovo pokrenite instalaciju klasicno kao kod Windowsa i imacete Photoshop na vas Ubuntu OS.Meni je instalacija prosla iz prvog puta,samo pazljivo sledite uputstva.Pored Photoshopa instalirao sam i Virtual Dub u Linuxu,a probacu Office 2010 i Sony Vegas.Na vama je da eksperimentisete-neki programi se instaliraju u Linux a neki nece.Za neke programe nije potreban onaj dll fajl a za neke je neophodan pozz
 
Poslednja izmena od urednika:
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Wine se moze instalirati iz Terminala a takodje i iz Ubuntu Software Centra....

screenshot1wl.png
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
413
to sam i ja video Boki da WIne ima u Ubuntu Software Center ali sam vec zavrsio ovaj tutorijal tako da prihvatam kritiku,pozz
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
to sam i ja video Boki da WIne ima u Ubuntu Software Center ali sam vec zavrsio ovaj tutorijal tako da prihvatam kritiku,pozz

Neeeee.........nije kritika.......

Ja vise volim Terminal naravno ,medjutim za pocetnike je mnogo lakse iz Centra....Inace ja sam instalirao tridesetak win programa u Linuxu i rade besprekorno.........Dosadi windows ,pa eto.......
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ispustio napisati da nema razloga zasto da neradi Office 2010 jer provereno radi verzija 2007 kao i Gom plejer,Winamp,clasicplayer,Jdownloader sa rekonekcijom.....i jos mnogooooo ,mnogo toga.....

screenshotcje.png
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Takodje moze se u te svrhe koristiti i CrossOver


Instalacija CrossOver Professional

Nakon što ste preuzeli datoteku (instalacije-crossover-pro-7.0.0.sh) otvoriti prozor terminala idite na direktorijum gde ste preuzeli instalirati-crossover-pro-7.0.0.sh i izvršiti sljedeću naredbu.
Kod:
$ sh install-crossover-pro-7.0.0.sh

File
File
ajdz76qfxrsz_46gkhwgmf2_b.jpg



Sljedeći prozor će se pojaviti. Prihvati License klikom na OK.


ajdz76qfxrsz_47gdvmdncq_b.jpg


Nakon što ste kliknuli OK instalacijski prozor će se otvoriti. Unesite željenu putanju instalacije i kliknite na "Begin Install"



ajdz76qfxrsz_48htjf233p_b.jpg



ajdz76qfxrsz_49fdqr6kg7_b.jpg



Nakon nekoliko sekundi crossover profesionalni će biti instaliran na vašem računaru.
Ako imate registracioni broj možete ga upisati - slijedeći korake u nastavku (Registriranje CrossOver Professional) ili ako koristite ovaj softver u probnom modu preskočite sljedeće poglavlje za pokretanje instalacije Windows softvera.


Registracija CrossOver Professional

Kliknite Prijave i odaberite "registar i otključati ovaj demo" pod CrossOver menijem.

ajdz76qfxrsz_50ggcsnghk_b.jpg



Nakon što ste uneli pojedinosti o registraciji,serijski broj, CrossOver će biti nadograđen.


ajdz76qfxrsz_51ds9x8ptz_b.jpg



Korišcenje CrossOver Professional
Sada ćemo videti kako instalirati Windows softver koristeći Linux CrossOver Pro.
Pokrenite instalaciju klikom na Aplikacije-> CrossOver-> Instalacija Windows.


ajdz76qfxrsz_52g6fqdqfs_b.jpg


Kao što možete videti u nastavku možete odabrati program s popisa ili možete odabrati da instalirate softver koji nije podržan. Ja ću instalirati jedan nepodržanu slobodan Windows program pod nazivom Xvid konverter .


Odaberite Install nepodržan softver i pritisnite dugme Dalje.


ajdz76qfxrsz_53fvxrc6dx_b.jpg



Odaberite instalacijsku datoteku za Xvid program i kliknite Dalje.




ajdz76qfxrsz_54hn8w48gt_b.jpg



Sleduje obicna instalacija kao i svaka druga...

ajdz76qfxrsz_55c9xbmcg4_b.jpg





ajdz76qfxrsz_56db7zhsdb_b.jpg





ajdz76qfxrsz_57dqxsfzgg_b.jpg





ajdz76qfxrsz_58gxjzqdqq_b.jpg





ajdz76qfxrsz_59ccxj9dhr_b.jpg



Instalirani program možete pokrenuti tako sto odete na Programi-> Windows aplikacije-> Xvid konverter-> Xvid konverter.




ajdz76qfxrsz_60fqtgbc9h_b.jpg



Sljedeći screenshot prikazuje Xvid Konverter u akciji:




ajdz76qfxrsz_61fhbjjmjs_b.jpg



Sada možete eksperimentirati instaliranjem različitih aplikacija.
Ako želite deinstalirati bilo koju od aplikacija koje ste instalirali koristeći crossover, idite na Programi-> CrossOver-> Konfiguracija.


ajdz76qfxrsz_62fs998kfx_b.jpg


Odaberite zeljeni program i Vaša aplikacija će biti deinstalirana.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Sve sto moze Winom da se instalira moze i Crossoverom....Samo se ide na ostale aplikacije.....

Usput radi na linuxu i ashampoo snap ....sa kojim pravim tutorijale u windowsu.......

screenshot1ef.png


Takodje posle instalacije windows programa ako je ok odradjeno crossover pravi novu konzolu u delu applications....

screenshotun.png


a sto se tice tutorijala sa vise operativnih sistema na jednom hdd ja sam ih takodje pravio i postoje na forumu.....Sve to takodje moze se odraditi VirtualBoxom(i za to postoji video tutorijal koji sam postavio)......Mada po meni je bolja varjanta Podeliti recimo Particio Magicom hdd na vise particija i ondamozete instalirati 116 operativna sistema bez problema......na svakoj particiji po jedan......Te prilikom startovanja racunara javice se konzola sa mogucnoscu biranja koji operativni sistem zelite.....
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Jel ovaj wine vuce puno RAM-a.Mislio sam da u potpunosti predjem na linux ali se nemogu odreci svih programa sa windowsa.
Pitam jer imam malo rama(2GB),hoce li mi moci raditi sve aplikacije(programi i igrice) normalno.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Jel ovaj wine vuce puno RAM-a.Mislio sam da u potpunosti predjem na linux ali se nemogu odreci svih programa sa windowsa.
Pitam jer imam malo rama(2GB),hoce li mi moci raditi sve aplikacije(programi i igrice) normalno.

Ti imas solidno rama....ja koristim oba OS da nebude da te nagovaram pa da se predomislis kasnije.

Jednostavno u terminal ukucaj komandu

Kod:
top

zatim lupi enter i videces sve otvorene procese sta koji koliko vuce i jos dosta podataka....a ovih dana cu napraviti tutorijal opsirniji o linuxu....prednostima,manama,sta se moze na njemu odraditi od windows aplikacija i koje su zamena za iste u linuxu.......naprimer zbunices se koliko nod32 malo trosi u linuxu....

screenshotbap.jpg
 
Natrag
Top