Instalacija Linuxa u Windows Xp ili Visti

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
molim vas ,pomozite.instalirao sam Windows XP pa onda Ubuntu 8.04 .kad ukljucim kompjuter automatski se startuje Ubuntu i normalno radi.Problem je u tome sto nemogu da dobijem Windows XP.kako da izaberem jedan ili drugi OS.hvala

Ako si instalirao Linux na istoj particiji na kojoj ti je XP onda si ga obrisao.....A ako si napravio posebnu particiju za linux onda prilikom samog starta treba ti se pojaviti konzola sa mogucnoscu biranja koji os zelis startovati......Kod mene na Ubuntu 10.10 to izgleda ovako.....Ubunitu je prvi ,Windows zadnji.......Stanes na Os koji zelis startovati i lupis enter.........

2n6w607.jpg
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
ovako, imam
/dev/sda1 extended 39.5Gb
/dev/sda5 ntfs /windows 39.5Gb
/dev/sda2 ext3 / 18.6Gb
/dev/sda3 linux-swap 4.66Gb
/dev/sda4 ext3 /home 235.44GB
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
ovako, imam
/dev/sda1 extended 39.5Gb
/dev/sda5 ntfs /windows 39.5Gb
/dev/sda2 ext3 / 18.6Gb
/dev/sda3 linux-swap 4.66Gb
/dev/sda4 ext3 /home 235.44GB

ok imas i windows i linux........kada resetujes racunar jeli ti se javlja prozor sa konzolama.....gde mozes birati...koji os ces koristiti.....
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
kao prvo, Boki71, puno hvala jer nesebicno hoces da mi pomognes.....kad startujem a i kad restartujem racunar ne javlja se nisto vec direktno se startuje Ubunto.u tome je problem.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
kao prvo, Boki71, puno hvala jer nesebicno hoces da mi pomognes.....kad startujem a i kad restartujem racunar ne javlja se nisto vec direktno se startuje Ubunto.u tome je problem.

hm........nebi trebalo tako i to sve govori da si obriso windows....i instalirao ubunto.....
Prilikom instalacije ubunto pravi selekcioni meni operativnih sistema u racunaru i startovanjem racunara daje ti opciju pomeranjem strelice na tastaturi da izaberes OS.....

Instubu026.jpg


Ako ti je kojim slucajem na drugom hard disku windows....namesti u Biosu da se sistem dize sa njega neznam ni sam.....sve to govori da je win obrisan mada me buni ta particija......dev/sda5 ntfs /windows 39.5Gb......udji iz linuxa u tu particiju i vidi sta je na njoj...
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
OK, boki71....vidi. imam samo jedan hard disk.U prelistac datoteka postoi folder WINDOWS SA 23582 PREDMETA I GOLEMINA OD 4.2Gb i slobodan prostor 35.2Gb.....otvorio sam ovaj folder i postoe sve programe WINDOWSA u Program Files.... nesto da ne mogu da uradim u BIOSu!??
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
OK, boki71....vidi. imam samo jedan hard disk.U prelistac datoteka postoi folder WINDOWS SA 23582 PREDMETA I GOLEMINA OD 4.2Gb i slobodan prostor 35.2Gb.....otvorio sam ovaj folder i postoe sve programe WINDOWSA u Program Files.... nesto da ne mogu da uradim u BIOSu!??

Nisam ni sam pametan kako ti nije stvorena konzola na samom pocetku za odabir sistema....Pogledaj dali ti je u biosu namesteno da se sistem dize sa hard diska....ako nije postavi da se podize sa harda i resetuj...
Ako nece pokusaj .....
Stavi u racunar instalaciju windowsa i pusti ga da ocita sisrtem i drajvere ....ono na samom pocetku do pred odabir particije za instalaciju i resetuj racunar pa vidi dali ce ti podici windows......Stvarno mi ovde neke stvari nisu bas najjasnije........
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
Nisam ni sam pametan kako ti nije stvorena konzola na samom pocetku za odabir sistema....Pogledaj dali ti je u biosu namesteno da se sistem dize sa hard diska....ako nije postavi da se podize sa harda i resetuj...
Ako nece pokusaj .....
Stavi u racunar instalaciju windowsa i pusti ga da ocita sisrtem i drajvere ....ono na samom pocetku do pred odabir particije za instalaciju i resetuj racunar pa vidi dali ce ti podici windows......Stvarno mi ovde neke stvari nisu bas najjasnije........
probacu sa biosom
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
u bios-u stoi izbor hard disc....ali restartirao sam komp i drzao sam Esc i dobio sam izbor samo za Ubuntu 8.04.3 LTS, kernel 2.6.24-25-generic i Ubuntu 8.04.3 LTS, kernel 2.6.24-25-generic(recovery mode) nema izbor za windows???!!!
 
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
23
korekcija ...u bios-u stoi izbor hard disc....ali restartirao sam komp i drzao sam Esc i dobio sam izbor samo za Ubuntu 8.04.3 LTS, kernel 2.6.24-25-generic iUbuntu 8.04.3 LTS, kernel 2.6.24-25-generic(recovery mode) nema izbor za windows???!!!
 
Natrag
Top