iGO Primo NextGen Mape

Učlanjen(a)
26.02.2017
Poruka
146
Pošto imam drukčije mišljenje od prethodnika izneću ga i obrazložiti a ako takvim komentarima nije bilo mesto baš u ovoj temi, nadam se premeštanju umesto brisanja.

Moj izbor je ovako poređan:

1. Contrast
2. TomTom
3. Here
4. OSM

Čitajući iskustva drugih, na drugim forumima takođe dakle, redosled između Here i TomTom je najčešće isti kao i kod mene uz izuzetak zemalja u kojima je TomTom krš kao npr. u Rusiji i okruženju.
Šta ljudi najčešće navode kao prednost Here mapa?
Upravo detaljnost, znatno je bolje pokrila i najmanje staze i bogaze.
A šta ljudi najčešće navode kao manu Here mapa?
ISTO TO! Detaljnost ...toliko je detaljna a toliko ne vodi računa o kategorizaciji puteva da je upravo ta detaljnost postala i njena najveća mana. Here mape dakle imaju najobimniju bazu ali takođe i bazu koja nije sistematizovana, kategorizovana, dobro složena ...pa su one zbog toga češće od ostalih mapa krive za loše navođenje. U nekim ranijim postovima sam navodio primere za tu pojavu iz samog Beograda, u tim primerima je bilo navođenja na suprotan kraj stambenog bloka pa čak i navođenja u potpuno pogrešan blok zgrada. A sad ću dati obrazloženje takvih grešaka i sa otvorenog puta, u Srbiji, okolina Valjeva. Početkom juna sam bio u tom kraju i tada sam imao problema zbog učestalog gubljenja gsm signala, dok mi je (i protiv moje volje) bila uključena a-gps komponenta. To sam već opisao drugde ali sada pričam o novom slučaju koji se dešava prošlog vikenda na istoj ruti.
Treba da putujem u zaseok Birčani u selu Suvodanje ali baš nekim seoskim putem (ima ih više i svi idu uzbrdo skoro paralelno ali nemaju nikakvih ukrštanja tako da ako pogrešiš uvek se moraš vraćati u centar sela. Jedino Here mape imaju baš taj put ucrtan i to je njihova prednost zbog koje još od Beograda koristim Here mape. Ali šta se dešava, imam potrebu da skrenem sa glavnog puta ulazeći u centar Valjeva ...ostalo mi podešavanje za vozilo Taxi a za rutu Kratka ...krećem iz Valjeva prema selu i ruta bude preračunata ...računam da je to zbog mog izbora Kratke rute pa i ispoštujem navigaciju iako sam i sam umeo da se vratim na glavni put ka Loznici (tamo je selo u koje idem) ...na početku su to normalne gradske asfaltirane ulice, zatim je to makadamski put (pravi) a onda počinje da bude sumnjivo, podloga se menja u onu koju ljudi sami prave a podseća na makadam ...idem dalje a po putu sve manje podloge, počinje da bude običan, rupama izlokan zemljani put ...uf, ja žurim pa što zbog toga, što zbog radoznalosti ne želim da se vratim nazad i nastavljam ...a put postaje travnjak sa tragovima točkova i na kraju završavam na nečijoj OGRAĐENOJ njivi!!!

Pošto sam žurio, nisam imao vremena za pokušaje promene podešavanja pa sam samo zamenio mapu na TomTom, a onda zbog one staze koja u TomTom nije ucrtana, vratio Here.

Eto zato je po mom mišljenju TomTom bolji - on nema baš sve staze ali on ne greši u IZBORU STAZA jer kod njega postoji bolja kategorizacija puteva. Ovo će potvrditi i vozači kamiona, u zadnje vreme sve češće primećuju da u Here mapama ili nema upisanih ograničenja po pitanju visine, težine, specifičnih zabrana (putevi ili nisu kategorizovani ili su loše kategorizovani) ...ili ih mapa pogrešno interpretira softveru. Ne mešajte ovo što sam pisao sa podacima koji se nalaze u .ftr, govorim o onom sadržaju ušivenom u mapu a koji se tiče kamiona.

Opet, u vezi sa ovim gore što je vezano za kamione. Nijedna druga mapa osim Here nema iscrtane puteve ili putiće ka pojedinim skladištima ili objektma unutar industrijskih zona pa je iz tog razloga nezamenjiva za vozače kamiona koji dolaze iz daleka. Proveravao sam samo Beograd jer samo njega znam kao svoj džep i eto vam za primer industrijska zona uz Kumodrašku ulicu.

Kad sve saberem, iz mog ugla su mape poređane po gornjem redosledu zato što Contrast najmanje greši u proračunu rute i ima (za moj način korišćenja) najbolju adresnu bazu. I paradoksalno, iako sam u dosadašnjem pisanju, poredeći Here i TomTom, tvrdio da su TomTom bolje od Here - meni kao rezervno rešenje više odgovaraju Here jer one ipak "zakrpljavaju" veći broj rupa unutar Contrasta nego što to radi TomTom.

Eto, od mene ide glas mapčendžerima jer verujem da u ovom trenutku ni jedna od mapa nije dovoljno dobra ako ne bude "zakrpljena" nekom drugom.
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Nadam se da se ovo neće shvatiti kao favorizovanje ili nesto 3.
Proizvođač karata HERE je potpisao ugovor sa firmom Mapillary, te ako želite da date doprinos bržem sređivanju saobraćajnih znakova i ostalih stvari koje se ucrtavaju u karte možete i sami da budete deo toga. Dovoljna je instalacija aplikacije (sa Play marketa)i objavljivanje snimljenog puta na Mapillary. Proizvođač HERE će to koristiti kao osnovu za korekciju postojećih karata. Dakle nemojte samo da se kudi kad vec postoji mogućnost da i sami date doprinos za ono što koristite. Za HERE postoji i mogućnost ucrtanja i u Map Creator ali je to sasvim drugačiji vid u odnosu na snimanje puta..
Ja imam već preko 2300km snimljenog puta i preko 60.000 fotografija.
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Evo jednu uvrnutu situaciju u PO da vam opisem. Kada iz centra grada ukuca Slobodarska ulica (nalazi se tik pored parka Čačalica, here i tomtom mapa me vodi u "ulicu" ispred Slobodarske ulice, tj to i nije ulica, vec obican travnati put gde ne moze da udje auto i gde se nalazi rampa za ulaz u sam park Cacalica, a kada kucam Slobodarsku ulicu i idem iz suprotnog smera, tj od kucevackog puta onda i tomtom i here mapa normalno navode da udjem u Slobodarsku ulicu. To nikada ne bih znao da mi nije rekao prijatelj kome sam namestio navigaciju, a koji zivi u Slobodarskoj ulici. Kako to objasnjavate?

Послато са SM-N920C уз помоћ Тапатока
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Na ss sam obelezio smerove i Slobodarsku ulicu
21771dd435adc040d6120d5a7af56d3c.jpg


Послато са SM-N920C уз помоћ Тапатока
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
[B]@toda81[/B] , evo objašnjenja.
Ta staza je možda POGREŠNO označena, u HERE mapi, kao dvosmerni put za saobraćaj motornih vozila, slika "Pesacka staza SADA".
U HERE Map Creator-u sam promenio atrubute tog puta. Preformulisao sam ga u "pešačku stazu" koju (verovatno) mogu da koriste i biciklisti. Predlog izmene je na slici "Pesacka staza IZMENA".

Ukoliko se izmena odobri, posle izvesnog vremena će i u HERE mapi to biti samo pešačka staza. Obavestiću HERE kancelariju i ne bi trebalo da bude problema.

EDIT
Nažalost, u Google Street View se ne vidi da se radi o stazi za pešake !? Eventualno da se preformuliše u lokalni (dostavni) put zatvorenog tipa. Dakle, sve ovo ipak treba proveriti...Koliko znam, HERE vrši kategorizaciju puta na osnovu zvaničnih podataka lokalne uprave. Greška nije do HERE mape već do onoga ko je dostavio podatke za ovaj put (stazu). Nema saobraćajnog znaka koji bi zabranio vozilima da se kreću sada već nedefinisanom saobraćajnicom...

TomTom mapa ne bi trebalo da rutira kroz park. Slika "Slobodarska TomTom". U toj mapi nije ucrtana ni staza a ni put. Contrast (PlanPlus) takođe nije uctao ni put a ni stazu...
Google Maps takođe NE RUTIRA kroz park !

EDIT 21-07-2017
Jutros sam poslao mejl kancelariji HERE u Beogradu. Momak koji edituje mape je ekspresno izmenio mapu u Požarevcu, u delu parka Čačalica, "na osnovu informacija koje ima". Stigao je potvrdni mejl. Svaka čast HERE kancelariji na ažurnosti !
Lično mišljenje : Primedba, da HERE u mapu unosi previše detalja, u ovom slučaju ne stoji. Staza de facto postoji. To što je drugi provajderi nisu ucrtali nije njihov plus. Naprotiv. Ponavljam, staza postoji i treba da bude u mapi.
 

Prilozi

  • Pesacka staza SADA.jpg
    Pesacka staza SADA.jpg
    292,3 KB · Pregleda: 40
  • Pesacka staza IZMENA.jpg
    Pesacka staza IZMENA.jpg
    277,7 KB · Pregleda: 34
  • Slobodarska TomTom.jpg
    Slobodarska TomTom.jpg
    189,7 KB · Pregleda: 34
  • PlanPlus.jpg
    PlanPlus.jpg
    273,8 KB · Pregleda: 29
  • Google Maps.jpg
    Google Maps.jpg
    312,7 KB · Pregleda: 26
  • Slobodarska Street View.jpg
    Slobodarska Street View.jpg
    462,8 KB · Pregleda: 28
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
@navigas, svaki komentar je suvisan kada si ti u pitanju. Svaka cast majstore!

Послато са SM-N920C уз помоћ Тапатока
 
Učlanjen(a)
26.02.2017
Poruka
146
... here i tomtom mapa me vodi u "ulicu" ispred Slobodarske ulice, tj to i nije ulica, vec obican travnati put gde ne moze da udje auto i gde se nalazi rampa za ulaz u sam park Cacalica...
Siguran si da te i TomTom vodi kroz park kao Here?

Nešto nije u redu sa tvojim mapama onda ...sa ovom tvrdnjom svakako jer sam upravo proverio sve mape i rezultat je da:
- OSM mape sem glavnih puteva ne vide ni jednu ulicu u Požarevcu,
- TomTom ne vidi stazu u parkiću već samo ulicu i uredno vodi na broj 34
- Contrast takođe ne vidi stazu u parkiću i vodi tačno na broj 34
- Here mape jedine vide stazu u parkiću i prema broju 34 vodi kroz park

...i sve se ovo uklapa u tvrdnju da su Here mape najdetaljnije, najobimnije ali najlošije organizovane, odnosno sistematizovane, što je isuviše često izvor ovakvih grešaka u navođenju.
 
Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Siguran si da te i TomTom vodi kroz park kao Here?

Nešto nije u redu sa tvojim mapama onda ...sa ovom tvrdnjom svakako jer sam upravo proverio sve mape i rezultat je da:
- OSM mape sem glavnih puteva ne vide ni jednu ulicu u Požarevcu,
- TomTom ne vidi stazu u parkiću već samo ulicu i uredno vodi na broj 34
- Contrast takođe ne vidi stazu u parkiću i vodi tačno na broj 34
- Here mape jedine vide stazu u parkiću i prema broju 34 vodi kroz park

...i sve se ovo uklapa u tvrdnju da su Here mape najdetaljnije, najobimnije ali najlošije organizovane, odnosno sistematizovane, što je isuviše često izvor ovakvih grešaka u navođenju.
U pravu si, tomtom vodi bas kroz Slobodarsku ulicu. Nije mi jasno kako me je u PO kada sam bio vodila isto kroz park. Doduse imao sam stariju tomtom mapu. Sada sam trenutno u okolini Jagodine kod roditelja

9b90b0c9c6f12c7a9a519a5a1c8ba46e.jpg


Послато са SM-N920C уз помоћ Тапатока
 
Učlanjen(a)
26.02.2017
Poruka
146
Onaj obični mapchanger (za samo 2 mape) može pogrešno da indikuje mapu koja se koristi - ti budeš na Here a mapchanger ti pokazuje TomTom ikonu. Garant te to prevarilo.
 
Natrag
Top