Ideje za vasu bastu i vrt

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
S5003240.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Staze i platoi[/h]
Popločane površine obezbeđuju njihovu stalnu i aktivnu upotrebu bez značajnih oštećenja, za razliku od travnjaka koji gubi svoje vizuelne kvalitete tokom intenzivnog korišćenja.​
staza1.jpg
Osim toga travna površina se ne može kori*s*titi kad je kiša, što je problem sa kojim se nećemo susretati kod izgrađenih površina.
Veličina popločane površine treba da je srazmerna veličini vrta. Uz pomoć ovih površina objedinjujemo prostor u cilju njegovog vizuelnog uveli*čanja. Tada se ko*risti materijal koji je korišćen i na samom objektu - fasadi.
Stazama se povezuju različiti sadržaji u vrtu, fizički spajaju različite tačke i kreiraju pokret u prostoru. Njihova širina i dužina treba da su samo onoliko ko*li*ko je potrebno da se komotno odvija kre*tanje, a prvenstveno zavisi od funkcije same staze. Prilaz kući treba da je nešto širi, između 120 i 150 cm, što je dovoljno za kretanje dve osobe. Staza koja se ređe koristi može da bude širine 50-60 cm.
Staze moraju biti usklađene sa stilom vrtne kompozicije i arhitekturom kuće. U njihovom kreiranju treba težiti logičnosti - povezivanju različitih zona, pri če*mu je poželjno da se staza što više uklapa u teren. Postavljanjem staza sredinom vrta, kao i njihovim ukrštanjem, nepotrebno se cepa prostor. Ne*pravilne, polu*kruž*ne staze imaju prirodniji izgled od pravih ili onih sa oš*trijim uglovima.
Staze mogu biti različitih padova, kako uzdužnih, tako i poprečnih, što za*vi*si od reljefa terena. Optimalni padovi su od 1-2%, a ukoliko su veći treba da su na ma*njoj dužini. Mali padovi su potrebni i radi oticanja vode sa njihovih površina u okolni travnjak. Ako su padovi veći i ako je slivanjem vo*de ugrožen objekat onda se formiraju rigole - olučasti jarkovi, koji preuzimaju vodu i slobodnim padom je spro*vo**de do recipijenta (kišne kanalizacije i dr.). Njih treba raditi od istog materijala od koga je napravljena staza, ako je to mo*guće.
Materijali od kojih se izgrađuju staze mogu biti veoma raznovrs*ni: be*ton, ka*me*ne ili betonske ploče, opeka, behaton elementi, rizla, drvo i veoma mnogo kom*bi*nacija različitih livenih i montažnih zasto*ra. Ne sme se samo preterivati u ša*re*nilu raznorodnih materijala, već se pažljivim biranjem boje i strukture u vrtu mogu postići izvanredni efekti. Jedna vrsta materijala uvek treba da dominira, jer bi se u suprotnom stvorila zbrka koja je naročito nepoželjna kod malih prostora, gde bi ko*rišćenje većeg broja materijala do*velo do daljeg usitnjavanja prostora.
staza2.jpg
Ako se na fasadi kuće pojavljuje opeka, različitim slaganjem opeke mogu se u vrtu postići zanimljiva rešenja, a staza će biti usklađena sa arhitek*turom kuće. Da*nas se često opeka zamenjuje klinker keramičkim pločama.
Staze od betona se ne uklapaju u prirodnu sredinu vrta, pa se samo pre*poručuje kao podloga, a gornja površina se obrađuje nekim ple*me*nitijim zas*torom - liveni ku*lije ili kombinacije sa raznim vrstama ploča, kamenom i dr. Kod nas je do sada retko ko*rišćen, ali vrlo atraktivan vid betona, liven na licu mesta je štampani beton. Na još svež beton se posebnim šablonima na*štam*pavaju različite šare, koje mogu da da*ju različite efekte, tako da povr*ši*ne izgledaju kao da su popločane kamenom, ope*kom i sl. Često se koristi i bo*jeni beton sa posebnim premazom, koji pored vizuelnog efe*kta ima i zaš*titnu ulogu, pre svega od atmosferskih uticaja. Gotovi betonski elementi dostupni su u najrazličitijim bojama, oblicima i veličinama.
staza4.jpg
Kamene ploče imaju veliku primenu u vrtu, jer se lako postavljaju i mogu da bu*du vrlo dekorativne. Različitom šemom postavljanja mogu se stvoriti najraznovrsniji dekorativni efekti u vrtnom prosotru Kamen je jedan od najdragocenijih mate**rijala u tom pogledu i postoji veliki izbor vrsta kamena: peščar (ružičast i siv), granit (siv, zelenkast, plavkast) i dr. Najbolje je koristiti prirodno lomljene kamene ploče sa neravnom gornjom površinom, kako bi pri vlažnom vremenu sigurnost pri hodanju bila veća.
Vrlo prijatan utisak ostavljaju slobodno postavljene ploče u travi na određe*nom razmaku i tako formirati "gazilice". One su naro*čito pogodne za staze manjih op*te*rećenja, kao i za kratka premošća*va*nja. Vrlo često su bile prisutne u ja*pan*skim vrtovima..
Da bi se umekšao izgled popločane staze, dovoljno je pustiti da se ivične biljke pruže preko nje. Tako se jastučastim perenama, ivično zasađenim pored staze vrstama Thimus-a, Alyssum-a, Iberis-a ili drugih, stazi daje mekoća i tekstura.
Korišćenje mekih materijala (šljunak, rizla, kora drveta) u vrtu ima niz pred*nosti: jednostavno postavljanje, jeftiniji su od čvrstih zastora, pred*stav*ljaju odličan prelaz između biljaka i čvrstih zastora, ali se skoro svake godine moraju obavljati. U sklopu popločanih povr*ši*na pojedini manji delovi mogu da deluju kao kontrast i da obo*gaćuju tek*s*turu. Ne treba ih koristiti tamo gde se u toku zime čisti sneg, jer se ti*me i oni mogu zbrisati. šljunak ili rizla naročito su pogodni za površine ne*pra*vilnog oblika. Naročito su pogodne za poivršine u senci, gde biljke slabije rastu, pa predstavljaju neku vrstu malča.
staza5.jpg
Na vrlo malim urbanim prostorima uredan i čist izgled može se pos*tići ko*ri*šćenjem upravo rizle i šljunka umesto malih travnih površina koje i pored naj*bolje volje imaju tendenciju da izgledaju zapušteno i neuredno to*kom zime.
Rastresiti materijali su dobra podloga za rast niskog žbunja, dekora*ti*v*nih tra**va, perena i lukovica, kao i za alpinume. Biljke sađene na ovim povr*šinama deluju prirodnije nego uz čvrste zastore
U klasičnim vrtovima ova je podloga bila često korišćena za stvaranje par*tera, između bordura, a u savremenim vrtovima se koristi za kombinaciju cvetnih ele*menata i rizle u određenoj boji (sl.164). Boja tih ra*steresitih agregata varira od bele, sive, crvene, do braon i crne. Zbog raznovrsnosti boja i veli*či*ne zrna, pogodni su za postizanje raz*nolikosti u teksturi i koloritu u kompo*ziciji vrta.
U japanskim vrtovima rizla i šljunak se koriste vekovima. U njima su ovakve površine izgrabuljane, tako da imaju apstraktne šare koje asociraju na morske struje koje teku oko ostrvaca od kamena i mahovine. Ova tehnika može da da izvanredne rezultate ukoliko se primeni u malim urbanim prostorima, naravno ukoliko to okru*ženje dopušta. Savremena arhitektura sa dosta sta*klenih površina fino podržava ovu vrstu vrtnog uređenja. Poseban vid podnog zastora su drveni podovi. Korišćenje drveta za po*krivanje tla daje osvežavajući i topao izgled. Drveni podovi su najlakši način za preva*zila*ženje denivacije u terenu bez ravnanja zemljišta, a ni oticanje vode nije problem jer se sliva kroz otvore između dasaka. Drvo kao materijal je lagan i u tom smislu ideal*an kao podloga na krovnim vrtovima. Takođe je vrlo bezbedan za igru dece.
Mane su mu što je skup, što mora biti odlično zaštićen i redovno odr*žavan. U svetu se uveliko koristi drvo premazano plastičnom. vinil sme*som koja ga vrlo efi**kasno štiti i smanjuje troškove održavanja, mada se svakako gubi u pogledu vi*zuelne autentičnosti doživljaja drveta kao materijala.
Staze i platoi, napravljeni od drveta, se veoma dobro uklapaju u rusti*kalno uređenje vrtnog prostora. Drveni podovi na terasama su ve*o*ma prijatni za odmor. Drvo kao materijal može biti koričćen i u kom*binaciji sa sitnijim ili krupnijim ob*lim šljunkom ili kamenom.
U izrazito vlažnim klimatima treba izbegavati ovakve podove, jer će i pored najboljeg održavanja lako propadati. Ispod poda mora cirkulisati vazduh te se stoga postavlja na određenu visinu. Ukoliko je teren ravan dovoljna je visina od 5 cm. Daske se ustvari postavljaju na drvene ramove od letvica (5 h 5 cm), a ove se polažu na sloj pes*ka sitnije granulacije koji je na sloju peska krupnije granulacije. Iznad peska je polietilenska folija, koja služi da zaštiti drvo sa donje strane od vlage i da spreči rast korova koji bi lako prodirao kroz otvore između dasaka..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Vrtna staza od šljunka, pijeska i kamena[/h]
0593007.48.jpg

[h=3]Privatnu malu dvorišnu oazu upotpunite stazom koja osim estetske ima i funkcionalnu funkciju. Za njezinu izradu upotrijebite prirodne materijale koji neće narušiti sklad prirodnog ambijenta.[/h] Kad je riječ o izradi staze od prirodnih materijala, tada se prvenstveno misli na upotrebu šljunka, pijeska i kamenih ploča, točnije plosnatih komada kamenja. Upravo takvi materijali savršeno se uklapaju u vrt koji je ispunjen biljkama i travom, odajući dojam kao da su u njemu oduvijek.


0594007.63.jpg


Jedini njihov nedostatak leži u trošenju pod utjecajem vremenskih prilika te lakom raznošenju po površini. Također, njihovo održavanje je zahtjevnije od održavanja umjetnih materijala. Ipak, njihov jednostavan i neodoljiv šarm gotovo je nemoguće zamijeniti umjetnim.

Osim kamenih ploča, za izradu staze možete koristiti i drvene impregnirane ploče koje dobro podnose kišu, sunce i vjetar.

Postupak izrade je jednostavan, iako zahtjeva preciznost i urednost, pa stazu možete napraviti i sami. Gornji dio travnjaka iskopajte do dubine od 10 cm i to u obliku i veličini koje želite. Ne postoji pravilo, taj izbor je samo na vama.

0595007.63.jpg


Na samo dno postavite vrtnu foliju ili najlon kako biste spriječili rast korova iz staze. Najlon je potrebno izbušiti, točnije napraviti nekoliko rupica duž cijele površine, što će omogućiti otjecanje vode. Tada u iskop po želji naspite šljunak ili pijesak, ili pak poslažite kamene ili drvene ploče. Slobodno kombinirajte i šljunak i ploče, igrajte se izgledom staze.

Ukoliko ispod ploča stavite pijesak i dobro stisnete ploče, osigurat ćete stabilnost i čvrstoću staze. Također, možete kombinirati veliko, ravno kamenje sa zemljom, iako će održavanje takve staze zahtijevati više pažnje.

Ako vam nakon nekog vremena dosadi staza ili joj poželite promijeniti smjer i mjesto, uvijek je možete 'rastaviti', maknuti foliju ili najlon te na istom mjestu dodati zemlju i posaditi travu ili cvijeće.

Kod vrtnih staza koje se 'učvršćuju' dodavanjem cementa, teško je, ali ne i nemoguće učiniti isto. Ipak, ako ste ljubitelj isključivo prirodnog i skloni promjenama, savjet je da svoju stazu gradite bez cementiranja. Jednostavno, zabavno i neodoljivo.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
0846007.48.jpg

[h=3]Vrt bez biljaka je kao knjiga bez slova. Bezobzira na veličinu vrta i vrtni namještaj, osim kamena, drveta i zemlje, nužno je zelenilo kao glavni 'sastojak' prirode. Ne želite džunglu već decentno uređen prostor? Poigrajte se teglicama i cvijećem.[/h]Spadate li u grupu ljudi koji se groze od pomisli da u vrtu sade povrće i voće i jedino što 'dopuštate' je prisutnost trave, pokojeg grma i cvijeta, a niste baš vični sadnji biljka, predlažemo jednostavno i kreativno riješenje.

Niste stručnjak u odabiru biljaka, ali 'nos' i oko uvijek vas vuku za jednostavnim i decentnim biljkama. Pokušajte se poigrati posudama za cvijeće ili teglama. Nekoliko njih u pravoj boji i veličini podignut će cijeli izgled vrta i stvoriti elegantno ili romantično ozračje.


0847007.63.jpg


Pri odabiru teglica obratite pažnju na boju koja prevladava, veličini i prohodnosti vrta. Sve stare i oštećene bacite i pronađite mjesto za nove, svježe i oku ugodne. Danas na tržištu postoji veliki izbor teglica i posuda za cvijeće, a najzastupljenije su one kamene, keramičke, terakota i plastične.

0848007.63.jpg


Odabir teglice ovisan je ne samo o uređenju vrta već i dojmu koji želite ostaviti. Plastika se više uklapa u umjetnički i uređene vrtove u kojima želite stvoriti dojam nonšalantnosti i opuštenosti, dok se za mediteranski štih obvezno biraju one od kamena i terakote. Keramičke najbolje pristaju vrtu koji ima veći broj biljaka i odiše tropskim štihom dok se drvene savršeno uklapaju u planinski stil uređenja.

0849007.63.jpg


Također, važno je odabrati posudu i prema zahtjevima vrste sadnice. Boje su uvijek ono što se prvo primijeti, pa je savjet da birate tople, zemljane boje kombinirajući ih s biljkama u teglici.

0850007.63.jpg


Drvene teglice su odličan izolator od hladnoće i isušivanja ali su za održavanje nezahvalne jer se troše pod utjecajem vremenskih neprilika. Potrebno ih je premazivati zaštitnim bojama koje nisu štetne za biljke.

0851007.63.jpg


Teglice od terakote i gline vrlo su atraktivne, ali ukoliko ih ne premažete zaštitnom glazurom propuštat će vodu, pucati i runiti se pod utjecajem kiše i snijega. Plastične su otporne na sve vremenske uvijete, a mogu se kupiti i one koje svojim izgledom nevjerojatno podsjećaju na one od terakote.

U svakom slučaju, uvijek vrijedi pravilo, manje je više. Kombinirajte ukrasno, začinsko i aromatično bilje, ovisno, želite li u vrt unijeti puno boja ili naglasiti jednostavnost i eleganciju. Donosimo vam nekoliko primjera koje će vam pomoći u razigravanju mašte.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Planiranje dvorišta[/h] uredjenjestana.com
[TABLE]
[TR]
[TD="align: center"][TABLE]
[TR]
[TD]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Svi sanjamo o svom kutku zelenila, o dvorištu u kome možemo da uživamo do mile volje i da se i odmorimo i zabavimo! Čak i rad povezan s tim ne mora umanjiti veselje, pa je za mnoge uređivanje i održavanje dvorišta postalo najomiljeniji hobi. Početak pravljenja dvorišta mora biti dobro promišljen. Najbolje rezultate doseći ćete ukoliko budete sledili sledeće korake.





142bbbb5966ad08c7dd7599ae613ce71.jpg

Ako već posedujete svoje dvorište, a želeli biste da ga iznova oblikujete, počnite tako što ćete dvorište najpre posmatrati u letnijm i jesenjim mesecima. Pritom pazite na osvetljenost suncem, svetlost i senku, uslove zemljišta, klimatske uslove, potrebe različitih biljaka za vodom i ponašanje bašte po kiši. Svoje ideje prikupljajte u dnevniku.

U tom početnom razdoblju, možete svoje dvorište oživeti letnjim cvećem, lončanicama i brzo rastućim puzavicama na osloncima i potpornim stubićima. Kako ćete urediti novo dvorište ili preoblikovati staro, najbolje je planirati zimi. Veličina parcele i njen položaj (na ravnici / na obronku, te smer neba) utiču odlučujuće na mogućnosti uređenja. Veliku parcelu možemo urediti potpuno drugačije nego maleno dvorište oko kuće u nizu, a isto tako parcelu na severnoj strani padine drugačije nego na sunčanoj južnoj strani.

U dvorištu s visokim drvećem teško će se naći sunčanih površina za povrće ili bujne trajne biljke. Pripazite i na zaštitu od pogleda s ulice ili od komšija, te na problematične zone (kao što je npr. gomila komposta), kojima treba poseban prostor gde bi bile sakrivene. U svakom slučaju, možete s pravim znanjem napraviti privlačno dvorište, na koje možete biti ponosni. Pokušajte poštovati želje i vizije svih članova porodice. Pritom vam mogu pomoći sledeća pitanja:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Imate li decu?

U tom slučaju planirajte siguran prostor za igralište, koji neće biti težak za održavanje. Mala deca su najčešći korisnici dvorišta. Osim različitih igračaka, kao što su ljuljaška, prostor s peskom i konstrukcija za penjanje, oblikujte još i veliku travnatu površinu, koja će okružiti nezahtevne i robusne biljke. U blizini nikako ne bi smelo biti grmova s trnjem ili s osetljivim cvetovima. Isto tako, najbolje se potpuno odreći otrovnih biljaka kao što su tisa, obični zanovetak, tuja ili Euphorbia cyparissias.

Volite li cveće?
Ako volite cveće, neka izmenu godišnjih doba prati bujno cvetanje. Pritom uzmite u obzir vreme cvetanja pojedinih biljaka, te njihove kombinacije boja. Cveće je najbolje posaditi u blizini terasa, prozora i prostora za sedenje. Za vazu su najprimerenije Hemerocallis, ivančice, Nepeta cataria, lavanda, sikavica, astre, Gypsophila paniculata, različite trave, te Achillea filipendulina.


54e15f8572c51085889014fa919bcdf1.jpg
 
Natrag
Top