I singl žene mogu na veštačku oplodnju

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
I singl žene mogu na veštačku oplodnju



Žene koje žive same ubuduće će moći da idu na veštačku oplodnju, odlučila je Skupština Srbije.

v145568p0.jpg


Žene koje žive same ubuduće će moći da idu na veštačku oplodnju, odlučila je Skupština Srbije.

U Zakonu o lečenju lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja kojim se uređuju uslovi i način lečenja neplodnosti kod muškarac i žena tim postupkom, a koji je parlament usvojio,
novina je da i žene, koje žive same i koje ispunjavaju uslove predviđene ovim propisom, imaju pravo na to lečenje.

Prvobitnim predlogom zakona bilo je predviđeno da pravo na takvo lečenje imaju punoletna i poslovna sposobne žena i muškarac koji vode zajednički život (supružnici ili vanbračna zajednica), ali je Vlada Srbije prihvatila amandman tri poslanice koji utvrđuje da pravo na to lečenje imaju i žene koje same žive.

Usvajanjem amandmana, koji je postao sastavni deo zakona, utvrđeno je da pravo na takvo lečenje imaju i punoletne i poslovno sposobne žene koje same žive i koje ispunjavaju uslove predviđene tim zakonom. Ako za to postoje naročito opravdani razlozi potrebna je saglasnost ministara nadležnih za zdravlje i porodične odnose.

To je bio amandman poslanice G 17 plus Snežane Stojanović Plavšić, poslanice Ligesocijaldemokrata Vojvodine Aleksandre Jerkov (LSV) i poslanice Demokratske stranke Gordane Čomić koji je tokom
rasprave izazavo veliku polemiku da li i ženama bez partnera treba omogućiti pravo na oplodnju.

Zakonom je utvrđeno da se načelo medicinske opravdanosti biomedicinski potpomognute oplodnje ostvaruje u slučaju kada lečenje neplodnosti drugim postupcima nije moguće ili ima značajno manje
šanse za uspeh, ukoliko se na taj način ne dovodi do neprihvatljivog rizika po zdravlje, život i bezbednost majke, odnosno deteta.

U zakonu piše i da je zabranjeno u postupak BMPO (biomedicinski potpomognutog oplođenja) uključiti ženu koja po godinama i u opštem zdravstvenom stanju nije sposobna da rađa, odnosno koja je u starosnoj dobi koja nije primerena za rađanje.

Zakon zabranjuje nuđenje, odnosno doniranje reproduktivnih ćelija, odnosno embriona radi sticanja imovinske ili bilo koje druge koristi.

Propisom je uređeno i koje zdravstvene ustanove mogu da pružaju takve usluge, kao i pod kojim uslovima ministar može da im oduzme dozvolu za obavljanje te vrste lečenja.

Zakon će stupiti na snagu kada bude objavljen u Službenom glasniku (za nedelju dana od dana usvajanja u parlamentu), a onda će biti i stavljen na web stranicu Skupšzine Srbije u rubrici Doneti zakoni.


Izvor: Beta
 
Natrag
Top