HTC Sensation XL

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
HTC Sensation XL










Izvor:
B92.net








HTC je uvećao Sensation i nazvao ga XL. Kratko i jasno.

Ako želite najbolji tretman, ukoliko ste audiofil i volite pokretne slike, Beats audio oprema i veliki ekran recept su za zadovoljstvo. Tako kaže HTC.



3467629534f30d74178ce2847594125_orig.png



Čekanje sledeće generacije istinskog vrha ponude, HTC je odlučio da prekrati proširenjem i osveženjem već viđenog. Sredinom prošle godine pristigli Sensation dobio je dva naslednika, opremljene u jednom slučaju sa više snage, u drugom većim ekranom i boljim audio podsistemima.

Sensation XE ostao je na 4,3, dok XL karakteriše displej dijagonale 4,7 inča, a shodno tome i drugačije dimenzije. Ovog puta na testu imali smo XL, najviše što od HTC-a u inčima dijagonale na domaćem Android tržištu možete dobiti.


Kućište

XL nastavlja praksu aluminijum unibody konstrukcije kada je HTC-ova ponuda skupljih uređaja u pitanju, uz blage izmene budući da se radi o većem kućištu u odnosu na matični "obični" Sensation.



20107469904f30d742058d8956938556_orig.png



Izmene se ne odnose na realizaciju, pa je i na XL-u unibody segment kućišta potpuno uklonjiv, što znači da otvaranje telefona podrazumeva odvajanje ekrana i unutrašnje elektronike na jednoj, i aluminijusmkog oklopa kombinovanog sa plastičnim površinama sa druge strane.

Raspored plastičnih elemata nešto je drugačiji od originalnog Sensationa, što kao rezultat ima, reklo bi se, bolji vizuelni doživljaj. Bela plastika, budući da se radi o belom telefonu, pozicionirana je u tankom bloku na vrhu, u nešto većem na dnu telefona, ostavljajući većinski središnji deo pozadinske površine aluminijumu.



9062070844f30d742b2b66739634085_orig.png



Aluminijum tako dominira što pored vizuelnog utiče i na ugođaj pri korišćenju pošto je površina koja dolazi u kontakt sa rukama pri držanju veća nego u slučaju originalnog Sensationa. Plastika koja okružuje ekran naravno je bela i nešto veća u odnosu na prethodnika, pošto su slušalica i prednja kamera na njoj, dok su ranije bili ispod aluminijumskog "poklopca".

Konkretne brojke kada su dimenzije u pitanju su - sužina 132,5 i širina 70,7 milimetara. HTC je uspeo da iskoristi višak prostora pametno, pa je debljina XL-a 9,9 mm, što je za skoro jedan i po manje od 11,1 koliko po ovoj osi meri original.


U kućištu

Pomenuti hardverski upgrade kada su naslednici u pitanju zaobišao je XL, bar kada se radi o broju jezgara, pošto je opremljen jednim. Gigaherca po jezgru je pak više, te XL-ovo radi na 1,5, za razliku od 1,2 koliko su brza oba na orginalnom Sensationu.

I generacije čipova su drugačije, HTC je za XL odabrao nešto stariji Qualcomm Snapdragon MSM8255 što podrazumeva Ardeno 205 grafiku. Radne memorije je 768MB, uz 16GB internog storagea, koji nije moguće proširiti budući da nema slota za SD karticu.

U XL ugrađuje se kamera od 8Mpx sposobna, pre svega "zahvaljujući" samo jednom jezgru, za snimanje 720p HD videa. F2.2 sočivo i BI (back-illuminated) senzor kojim je opremljena kamera na XL-u omogućava pravljenje nešto boljih (svetlijih, bolji makro) fotografija nego što to može Sensation.

XL od prethodnika razlikuje i verzija HTC Sensea uz koju se isporučuje. Sense 3.5 nastavlja tamo gde je 3.0 stao, predstavaljajući većinom izdanje koje popravlja propuste i dodatno usavršava postojeće mogućnosti.


Ekran

Kao što je već pomenuto, radi se o ekranu dijagonale 4,7 inča, što je osetno više u poređenju sa originalnim Sensationom. Tehnologija je ostala ista, radi se o Super LCD ekranu, što nosi sve mane i prednosti ove tehnologije.

Veća dijagonala u idealnom slučaju trebalo bi da bude ispraćena većom rezloucijom, ako ništa ono bar istom, pošto se Sensation u svoje vreme ozbiljno istakao qHD količinom tačaka. Ipak, HTC je odlučio da u XL ugradi manje piksela, te 4,7-inčni ekran na ovom uređaju broji 480 po manjoj i 800 piksela po većoj osi.



19250456164f30d74436a87189358847_orig.png



Glavna bojazan prema tome bila je koliko će broj tačaka po inču u ovakvoj postavci dati loš rezultat. Na sreću, 199 tačaka po inču, koliko ih na XL-ovom ekranu ima, znače solidan prikaz, budući da se krupnoća piksela ne primećuje previše. Dodatni trik u vidu fizički manjih widgeta, te elemenata u listama i ikona (stavke u menijima kada uđete u podešavanja na primer) stvara iluziju da je količina fizičkog prostora veća, što ustvari nije tačno, budući da je HTC samo bolje iskoristio ono što ima na raspolaganju.

Ipak ostaje žal za qHD rezolucijom koja bi sjajno upotpunila veliku ekransku površinu. O HD rezoluciji koju konkurencija na domaćem tržištu već isporučuje na sličnim dijagonalama i da ne govorimo.


Zaključak

HTC Sensation XL opremljen je Beats audio podsistemom i slušalicama koje se uz njega dobijaju. Kvalitetne audio periferije i velika dijagonala ekrana trebalo bi da budu dovoljne za načelno slaganje sa HTC-om da XL zaista jeste dobar izbor kada je multimedijalni kontekst u pitanju.

Ipak pomenuti slučaj sa odnosom dijagonale i rezolucije ne ide u prilog HTC-ovim namerama, budući da bi ekran ovakve dijagonale bio pun pogodak ako bi imao veću rezoluciju. Zvuk je pak bolji nego što je to slučaj sa "ne-Beats" originalnim Sensationom, pa ako ste audiofil nemojte propustiti da probate ono što XL ima da ponudi.

Kako nema proširivanja memorije, računajte i na to da na raspolaganju imate oko 13GB, što je količina upotrebnog prostora kada oduzmemo operativni sistem, softver i podatke koji se uz telefon dobijaju. Ukoliko imate ozbiljnu kolekciju, pohranjivanje cele na XL neće biti lak posao, što nije ni malo lep kompliment za uređaj koja se deklariše kao ultimativna audio/video sprava.



14693567414f30d7457a126366205134_orig.png



Ako bismo XL posmatrali u uobičajenom kontekstu, radi se o dobro izrađenom uređaju sa odličnim kućištem, dobrom kamerom, te prosečnim performansama, ekranom i trajanjem baterije (uobičejeno korišćenje u vidu upotrebe weba/društvenih mreža, muzike i video reprodukcije znači svakonoćno punjenje). Dijagonala ekrana, a samim tim i dimenzije u ozbiljnoj meri sužavaju ciljnu grupu ovog telefona, kog nije lako kontrolisati prosečnom ili manjom šakom.

Zanimljivo je i to da Sensation XL košta više od originalnog Sensationa, i to 5 hiljada kod Telenora bez ugovorne obaveze, a u maloprodaji čak i do 12 i po hiljada dinara. To znači da se za više novca dobija Beats zvuk, veći ekran manje rezolucije, nešto bolja kamera, ali i jedno procesorsko jezgro manje. Matematika možda jeste komplikovana, ali se može svesti na jednostavan zaključak: ukoliko vam se Sensation XL takav kakav je zaista dopada, nećete puno pogrešiti ukoliko umesto "originala" odaberete njega. Objektivno, "orginalni" Sensation u ovom momentu bolji je izbor, da ne govorimo o XE-u, koji po informacijama sa HTC-ovog sajta
stiže uskoro.




 
Natrag
Top