Hrvatski jezik 2.dio

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Hrvatski jezik 2.dio



NASTAVNO PODRUČJE
JEZIČNO IZRAŽAVANJE
TEME
1. Slušanje i govorenje
Ključni pojmovi: slušanje i govorenje.
Obrazovna postignuća: slušati sugovornika i govoriti; primiti kraću slušnu poruku; saslušati i primiti dulju slušnu poruku (priče, pjesme); interpretativno čitanje književnih tekstova.
Prijedlozi za metodičku obradu: slušati interpretativno čitanje pjesme, priče; slušati glazbene priče; komunicirati s tekstom; iskazati vlastiti doživljaj teksta i slušati druge; govoriti i razgovarati na osnovi glazbenog ili slikovnog poticaja; poticati učenike da govore o sebi , ali i da pozorno slušaju druge.

2. Postavljanje pitanja i davanje odgovora (razgovor)
Ključni pojmovi: razgovor, pitanje, odgovor.
Obrazovna postignuća: poštivati pravila pristojnoga razgovaranja; znati oblikovati pitanje i odgovor.
Prijedlozi za metodičku obradu: pronalaziti i oponašati dijaloške situacije u svakodnevnoj komunikaciji;poticaj za razgovor su teme iz svakodnevnog života, književnoumjetnički tekst; stripovi ili sliko priče iz dječjih časopisa.

3. Stvaranje nizova riječi
Ključni pojmovi: niz riječi.
Obrazovna postignuća: pridružiti nekoj riječi druge riječi na temelju zadanoga poticaja.
Prijedlozi za metodičku obradu: stvarati nizove riječi na zadani poticaj; proširiti učenički leksik.

4. Sastavljanje rečenica od zadanih nizova riječi
Ključni pojmovi: niz riječi, rečenica.
Obrazovna postignuća: sastavljati rečenicu od zadanoga niza riječi.
Prijedlozi za metodičku obradu: kao poticaj rabiti slike, plakate, strip, glazbu ili neposrednu stvarnost; stvorene nizove riječi koristiti kao gradivo za stvaranje rečenica; „zbrčkane“ rečenice posložiti pravilnim redoslijedom.

5. Dopunjavanje rečenica
Ključni pojmovi: dopunjavanje rečenica.
Obrazovna postignuća: znati dopuniti rečenicu riječju koja nedostaje na različitim sintaktičkim mjestima.
Prijedlozi za metodičku obradu: dopunjavati rečenicu na različitim sintaktičkim mjestima.

6. Pripovijedanje
Ključni pojmovi: pripovijedanje.
Obrazovna postignuća:samostalno pripovijedati prema poticaju slike ili niza slika, iskustva ili zamišljanja.
Prijedlozi za metodičku obradu: smisliti i ispripovijedati priču na temelju zadanoga poticaja; upućivati učenike na kompoziciju; poticati učenike da pripovijedaju o svojim doživljajima ili događajima kojima su nazočili.

7. Čitanje
Ključni pojmovi: tekst, čitanje.
Obrazovna postignuća: otkriti poruku u pročitanom tekstu; čitati glasno s točnom intonacijom izgovornih cjelina i rečenice; usavršavati vještinu čitanja.
Prijedlozi za metodičku obradu: glasno i izražajno čitati tekst prema dobrom uzoru; čitati tekst u sebi; čitati u nastavcima zanimljivu priču u razredu; razgovarati o pročitanom; zajednički sažeti pročitani tekst; utvrđivati uzročno posljedične odnose.

8. Pisanje
Ključni pojmovi: pisanje.
Obrazovna postignuća: samostalno oblikovati kraću pisanu poruku.
Prijedlozi za metodičku obradu: poticati učenike u svakoj prigodi da napišu što misle, osjećaju; međusobno izmjenjivati poruke; oblikovati poruku dana; birati najdražu poruku tjedna pisati pisma prijatelju, roditeljima, liku iz priče…

9. Pisanje-poštivanje pravopisne norme
Ključni pojmovi: veliko slovo na početku rečenice, točka, upitnik, uskličnik.
Obrazovna postignuća: slušanjem određivati rečenične granice i pisati ih u skladu s pravopisnom normom; uvježbati pisanje i izgovor najčešćih riječi u kojima se pojavljuju glasovi č, ć, đ, dž, ije/je.
Prijedlozi za metodičku obradu: dosljedno poštivati naučene pravopisne norme; organizirati samoispravljanje pogrešaka; međusobno u paru kontrolirati uratke.

10. Usmeno i pismeno prepričavanje (kraćih tekstova)
Ključni pojmovi: tekst, prepričavanje.
Obrazovna postignuća: znati samostalno usmeno i pismeno prepričati kratku priču, basnu ili tekst (slušan ili čitan).
Prijedlozi za metodičku obradu: pričati priče u nastavcima poštujući fabulu (svaki učenik drugi dio priče);složiti po redu izrezanu priču pa je prepričati; prepričaj priču koju si čuo od bake, djeda prijatelja…


NASTAVNO PODRUČJE
KNJIŽEVNOST
TEME
1. Priča
Ključni pojmovi: priča.
Obrazovna postignuća: ostvariti komunikaciju s kraćim proznim djelom preko pitanja otvorenoga i zatvorenoga tipa; spoznati, doživjeti i iskazati doživljaj kratke priče stilski i sadržajno primjerene učeniku.
Prijedlozi za metodičku obradu: slušati i čitati priče; uvoditi učenika u literarnu percepciju i komunikaciju s književnim tekstom; poticati učeničko stvaralaštvo kao odziv na književni tekst.

2. Upoznavanje sa književnoteorijskim pojmovima
Ključni pojmovi: radnja i glavni lik.
Obrazovna postignuća: uočiti i pravilnim redoslijedom poredati događaje; odrediti mjesto i vrijeme radnje; razlikovati glavni od sporednog lika; uočiti osnovne karakterne osobine likova.
Prijedlozi za metodičku obradu: igra uživljavanja u književni tekst; bio sam jedan od sedam patuljaka…;što bi se dogodilo da sam ja glavni lik?

3. Pjesma
Ključni pojmovi: pjesma.
Obrazovna postignuća: spoznati doživjeti i iskazati doživljaj kratke pjesme, stilski i sadržajno primjerene učeniku; razlikovati pjesmu od proznog teksta; razlikovati kiticu/strofu i stih; uočiti rimu/srok.
Prijedlozi za metodičku obradu: slušati i čitati primjerene pjesme; komunicirati s pročitanim ili slušanim pjesmama; iskazivati dojmove o dijelovima ili cijeloj pjesmi; poticati učeničko stvaralaštvo kao odziv na pjesmu.

4. Lik
Ključni pojmovi: lik.
Obrazovna postignuća: zamijetiti i međusobno razlikovati likove u priči, zapaziti osnovne etičke osobine likova.
Prijedlozi za metodičku obradu: izdvojiti najdraži lik u doživljenom djelu; obrazložiti svoj izbor; razlikovati likove u priči i navesti njihove osnovne etičke osobine; komunicirati s likom u zamišljenom susretu; komentirati njegove postupke; napisati poruku odabranom liku.

5. Lutkarski igrokaz
Ključni pojmovi: igrokaz, glumac, uloga, pozornica.
Obrazovna postignuća: spoznati i doživjeti (recepcija) kraće igrokaze stilski i sadržajno primjerene djetetu; razlikovati igrokaz kao tekst namijenjen izvođenju na pozornici.
Prijedlozi za metodičku obradu: čitati po ulogama primjerene lutkarske igrokaze; iskazivati osobni doživljaj književnoga teksta interpretacijom uloge; po sjećanju na tekst stvarati dramske improvizacije; izvesti igrokaz više puta u različitim postavama; birati najbolju izvedbu i obrazložiti svoj izbor.

6. Slikovnica
Ključni pojmovi: slikovnica, slika, tekst.
Obrazovna postignuća: spoznati i doživjeti (recepcija) kratke slikovnice stilski i sadržajno primjerene djetetu; razlikovati slikovnicu od drugih knjiga zbog povezanosti slike i teksta.
Prijedlozi za metodičku obradu: čitati primjerene slikovnice; preporučivati prijateljima najdraže slikovnice; izrađivati svoje slikovnice.

7. Prijedlozi autora književnih tekstova za čitanke/Zajednička jezgra
Andrić, Ivo
Balog, Zvonimir
Hubijar Zehra
Kapidžić, Nasiha
Kulidžan, Dragan
Letić – Fabri, Bosiljka
Narodna priča
Parun, Vesna
Paljetak, Luko
Tartalja, Gvido
Vitez, Grigor
Izbor autora i književnih tekstova, primjerenih dječjoj dobi, na hrvatskom jeziku.

8. Prijedlozi autora književnih djela za lektiru /Zajednička jezgra
Balog, Zvonimir, Male priče o velikim slovima
Bauer, Ljudevit, Tri medvjeda i gitara
Ćopić, Branko, Ježeva kućica
Ezop, Basne
Femenić, Stanislav, Idi pa vidi
Grimm, Jacob i Wilhelm, Bajke (izbor)
Kapidžić-Hadžić, Nasiha, Sjenica
Sigsgaard, Jens, Pale sam na svijetu
Škrinjarić, Sunčana, Plesna haljina žutog maslačka
Izbor autora i lektire, primjerene razvojnoj dobi učenika, na hrvatskom jeziku.


NASTAVNO PODRUČJE
MEDIJSKA KULTURA
TEME
1. Animirani film
Ključni pojmovi: lutkarski film i crtani film.
Obrazovna postignuća: razlikovati lutkarski i crtani film; primanje kratkih lutkarskih i crtanih filmova stilski i sadržajno primjerenih djetetu.
Prijedlozi za metodičku obradu: raspravljati o sadržaju filma; komentirati postupke likova; izdvojiti pozitivne likove i obrazložiti svoj izbor; komunicirati s likovima.

2. Lutkarska predstava
Ključni pojmovi: lutka, lutkarska predstava.
Obrazovna postignuća: doživjeti lutkarsku predstavu; navesti glavne likove; oživiti scensku lutku; izvesti kraći ulomak iz igrokaza.
Prijedlozi za metodičku obradu: gledati pravu lutkarsku predstavu (ili izvedbu drugih učenika); razgovarati o doživljenoj predstavi; iskazivati dojmove; navesti glavne likove; uz pomoć scenske lutke izvoditi kraće ulomke igrokaza u razredu.

3. Knjižnica
Ključni pojmovi: školska knjižnica, mjesna knjižnica, knjižničar.
Obrazovna postignuća: upoznati školsku i mjesnu knjižnicu; naučiti posuđivati, čuvati i vraćati knjige; razlikovati knjižnicu od knjižare.
Prijedlozi za metodičku obradu: posjetiti školsku i gradsku knjižnicu; upoznati knjižničara i prostor u knjižnici namijenjen najmlađima; naučiti pronaći traženu knjigu,posuditi je i voditi računa o urednome vraćanju.

4. Popis filmova
Kolar, B: Vau-vauu
Jović, M. – Fabrio, S: Pale sam na svijetu
Kostelac, N.: Crvenkapica
Filmovi iz serije kratkih animiranih filmova o Loleku i Boleku, Mickeyu Mouseu,
Profesoru Baltazaru, Tomu i Yerriyu.

TREĆI RAZRED

NASTAVNO PODRUČJE
JEZIK
TEME
1. Imenice
Ključni pojmovi: imenice.
Obrazovna postignuća: razumjeti imenice kao riječi kojima imenujemo sve što nas okružuje; razlikovati imenice među drugim riječima u govornoj i pisanoj komunikaciji.
Prijedlozi za metodičku obradu: igramo igru Pogodi što sam zamislio - što je to, tko je to?; zatvorenih očiju dodirujemo, opisujemo, imenujemo predmet, igračku; promatrati sve što nas okružuje; imenovati stvari i pojave iz najbliže okoline (u razredu, u kući, u školskom dvorištu,vrtu, voćnjaku, na ulici…); na temelju slikovnoga predloška zapisivati imenice koje učenici mogu povezati sa zadanom slikom; razlikovati imenice među drugim riječima u govornoj i pisanoj komunikaciji premapitanju „Tko je to“ i „Što je to“.

2. Glagoli
Ključni pojmovi: glagoli.
Obrazovna postignuća: razlikovati glagole kao riječi kojima izričemo što tko radi ili što se događa; prepoznati glagol u rečenici prema pitanjima što netko radi, što se događa.
Prijedlozi za metodičku obradu: igre u skupini - Pantomima: Pogodi što radim? Što se sa mnom zbiva, što osjećam,u kojem se stanju nalazim? Rabiti pokret pri obradbi jezičnoga sadržaja; pročitati polazni tekst zasićen glagolima; poticati učenike na postavljanje pitanja: Tko što radi? Što se događa?; nizati glagole na zadani poticaj (Navedi što više riječi kojima možeš reći što pčela radi. Pčela leti… - nastavi niz glagola); tražiti glagole suprotnog značenja; odrediti glagole kao vrstu riječi; razlikovati glagole među drugim riječima.

3. Sadašnjost, prošlost, budućnost
Ključni pojmovi: prošlost,sadašnjost, budućnost (na razini prepoznavanja).
Obrazovna postignuća: prepoznati prošlu, sadašnju i buduću glagolsku radnju.
Prijedlozi za metodičku obradu: donijeti fotografije iz obiteljskog života; razgovarati s učenicima o događajima iz prošlosti kojih se rado sjećaju; upoznati ih kako iskazujemo prošlu radnju glagolom; razgovarati o tome što se događa danas; upozoriti ih na glagolski oblik kojim iskazujemo sadašnjost; razgovarati o tome što misle što će se događati u budućnosti; iskazivati budućnost glagolom; otkrivati u rečenici ili tekstu glagolom izrečenu budućnost.

4. Veliko početno slovo
Ključni pojmovi: imena, veliko početno slovo.
Obrazovna postignuća: naučiti pisati veliko početno slovo u imenima (jednočlanima i višečlanima s kojimaučenik dolazi u doticaj), imenima ulica i trgova te naseljenih mjesta.
Prijedlozi za metodičku obradu: analizirati kraći polazni tekst primjerenoga i prigodnoga sadržaja zasićen primjerimanavedenih tipova pisanja velikoga početnoga slova; istaknuti bojom prvo slovo riječi koja se piše velikim slovom; naglasiti da se sva imena pišu velikim početnim slovom; raspravljati o tome tko ili što sve može imati ime (ljudi, životinje, knjige, gradovi,ulice, blagdani itd.); navesti i primjere višečlanih imena s kojima učenik dolazi u doticaj; povezivati sadržaje s konkretnim svakodnevnim komunikacijskim situacijama.

5. Rečenice
Ključni pojmovi: izjavna rečenica, upitna rečenica, usklična rečenica, jesna rečenica, niječna rečenica.
Obrazovna postignuća:prepoznati i razlikovati izjavnu, upitnu i uskličnu rečenicu; shvatiti, prepoznati i razlikovati jesnu (potvrdnu) i niječnu (negiranu) rečenicu.
Prijedlozi za metodičku obradu: igre u paru - Prepoznaj moju rečenicu! Izreci i preoblikuj rečenicu!; skupne igre - Promijeni rečenicu!: po četvero učenika sjedi u krugu, prvi izrekne jesnu rečenicu, drugi je imenuje ipreoblikuje u niječnu, treći u uskličnu, a četvrti u upitnu - igra traje dok svaki učenik ne smisli svoju jesnu rečenicu, a ostali je preoblikuju.

6. Red riječi u rečenici
Ključni pojmovi: rečenica, red riječi.
Obrazovna postignuća: povezati riječi u smislenu, jasnu i razumljivu cjelinu.
Prijedlozi za metodičku obradu: jednostavnom scenskom igrom Posjet iz svemira u kojoj nestvarni lik govori; rečenicama s pogrešnim redoslijedom riječi uvesti učenike u temu;u scenskoj igri „pomagati“ scenskom liku: Ispravi moju 'zbrkanu' rečenicu!; skupne igre- složiti pravilnu i smislenu rečenicu (odabrati potrebna sredstva među riječimanapisanim i izrezanim od kolaž papira, voditi računa o boji podloge); uočavati i ispravljati nelogične rečenice s nepravilnim redoslijedom riječi.

7. Otvornici, zatvornici, slog
Ključni pojmovi: otvornici, zatvornici, slog.
Obrazovna postignuća: razlikovati otvornike i zatvornike; rastavljati riječi na slogove; odrediti broj slogova u riječi prema broju otvornika.
Prijedlozi za metodičku obradu: izgovarati brojalice, brzalice i razbrajalice u paru i skupno; kucati ritam brojalice i razbrajalice udaraljkama; čitati ritmičke pjesme označavajući ritam sloga (kuckanjem, pljeskanjem...); rastavljati riječi na slogove (uz pokret ruku) i glasove; razlikovati otvornike i zatvornike; odrediti broj slogova prema broju otvornika; uočiti da riječ ima onoliko slogova koliko je samoglasnika; na temelju konkretnih primjera navesti učenike na zaključak da glas r ponekadpreuzima ulogu samoglasnika (kr-pa, pr-vi…).

8. Rastavljanje riječi na kraju retka, spojnica
Ključni pojmovi: spojnica.
Obrazovna postignuća: pravilno rastavljati riječi na kraju retka; naučiti pravopisni znak spojnicu i rabiti je.
Prijedlozi za metodičku obradu: rastavljati riječi na slogove pomoću brojalica, brzalica, razbrajalica, ritmičkih; pjesama i igara (pojedinačno, u paru, skupno); od slogovnih kartica slagati riječi i rastavljati ih na sve moguće načine; upoznati pravopisni znak spojnicu i rabiti je.

9. Skupovi ije/je/e/i
Ključni pojmovi: 0.
Obrazovna postignuća: pravilno izgovarati i pisati skupove ije/je/e/i u češće rabljenim riječima; uputiti na razlike u izgovoru i pismu navedenih skupova i moguće nerazumijevanje sadržaja ako se pogriješi; njegovati urednost, točnost i preglednost u pisanju; poticati suradničko i prijateljsko ozračje u razredu.
Prijedlozi za metodičku obradu: odabrati pjesmu ili kraću priču zasićenu glasovnim skupovima -ije,-je, -e, -i;pravilno izgovarati riječi i točno ih zapisati u stupce, ovisno kojemu skupu pripadaju; moguće stvaralačke igre - “otpjevati” pjesmu pazeći na izgovor glasovnih skupova; uvježbavati izgovor i pisanje glasovnih skupova u najčešćim riječima; ustrajati na slušnom i vidnom pamćenju tih riječi.

10. Pisanje niječnica
Ključni pojmovi: niječnice, ne i ni.
Obrazovna postignuća: pravilno izgovarati i pisati niječnice (riječce ne i ni) u niječnim izjavnim rečenicama.
Prijedlozi za metodičku obradu: upoznati niječnicu napisanu uz glagole; izdvojiti ju i označiti (npr. bojom …); uočiti i razlikovati način čitanja i pisanja u odnosu na pripadajući glagol(učenicima ne spominjati riječ glagol, nego se oslanjati na njihov jezični osjećajstvoren analogijom); uputiti na izuzetke kad se niječnica piše sastavljeno ili kad su moguća oba načinapisanja; provoditi igre s DA i NE tekstovima(npr. Volim čokoladu - Ne volim čokoladu... Hoću mir - Neću rat... Imam punoprijatelja - Nemam mnogo prijatelja...

11. Pisanje riječce li
Ključni pojmovi: riječca li.
Obrazovna postignuća: pravilno izgovarati i pisati riječcu li u upitnim rečenicama.
Prijedlozi za metodičku obradu: upoznati li uz glagol; izdvojiti ju i napisati na karticu (kartončić) u boji; vježbati izgovor i pisanje uz napravljeno didaktičko sredstvo (kartončići); uočiti da se riječca li piše odvojeno od glagola (učenicima ne spominjati riječglagol, nego se oslanjati na njihov jezični osjećaj stvoren analogijom); uvježbavati pravilno izgovaranje i pisanje rječice li.


NASTAVNO PODRUČJE
JEZIČNO IZRAŽAVANJE
TEME
1. Dijalog i monolog
Ključni pojmovi: monolog, dijalog.
Obrazovna postignuća: razlikovati samostalni govorni nastup od razgovora; uljudno i prikladno sudjelovati u svakodnevnim različitim dijaloškim komunikacijskim situacijama.
Prijedlozi za metodičku obradu: čitati kratki monolog i dijalog kojeg učenici mogu naučiti izvoditi; razlikovati samostalni govorni nastup (monolog) od razgovora (dijaloga); promatrati neverbalnu komunikaciju u razgovornoj igri, naučiti njezinu ulogu; igre u paru: učenici na određenu temu kreiraju dijalog, monolog.

2. Slušanje sugovornika i govorenje - telefonski razgovor
Ključni pojmovi: govornik,sugovornik.
Obrazovna postignuća: uljudno razgovarati i slušati sugovornika u telefonskom razgovoru; razlikovati razgovor i telefonski razgovor; postavljati pitanja i odgovarati na pitanja.
Prijedlozi za metodičku obradu: organizirati jednostavne scenske igre „Susret prijatelja“ i „Telefonski poziv“; uočiti razlike između razgovora i telefonskog razgovora; razlikovati govornika od sugovornika; uočiti stalnu izmjenu uloga u razgovoru; istaknuti potrebu za kulturnim ophođenjem, slušanjem sugovornika i pravilnimoblikovanjem poruke; poticaj za slušanje ili razgovor može biti tema iz svakodnevnoga života, film,odlazak na izlet i sl.; poticati raznovrsnost pitanja; razgovorne igre: Zvoni telefon,Pokvareni telefon.

3. Pripovijedanje prema poticaju
Ključni pojmovi: pripovijedanje.
Obrazovna postignuća: oblikovati i ispričati kratku priču prema poticaju; uočavati nejezične sastavnice u komunikaciji.
Prijedlozi za metodičku obradu: smisliti i ispripovijedati priču na temelju poticaja (slika, niz slika, vlastitogadoživljaja ili sna); upućivati na dobru kompoziciju-najprije zamislite kako će priča započeti, zatim - što se dalje događa, a onda - kako je sve završilo; uočavati ulogu nejezičnih sastavnica u komunikaciji.

4. Opisivanje
Ključni pojmovi: opisivanje opis.
Obrazovna postignuća: zapažati pojedinosti u promatranju (primjerice predmeta, lika cvijeta...); opisati lik prema planu opisa; opisati predmet prema planu opisa (udaljeni, prednji).
Prijedlozi za metodičku obradu: zapažati cjelinu, a zatim pojedinosti pri promatranju stvarnoga (ili ilustriranoga)lika ili predmeta; opisivati počevši od cjeline i nižući pojedinosti (udaljeni, zatim prednji plan); redoslijed navedenih pojedinosti ovisi o učenikovu doživljaju njihove važnosti.

5. Obavijest
Ključni pojmovi: obavijest.
Obrazovna postignuća: ovladati pojmom obavijesti; oblikovati usmenu i pisanu obavijest.
Prijedlozi za metodičku obradu: pročitati za učenike važnu obavijest iz novina (biciklist stradao nepropisno prelazećiulicu …) ili školskoga života (kazališna predstava, razredni sastanak, školskonatjecanje…); razgovarati o obavijesti i onome što se iz obavijesti može saznati; uočiti da je to najkraći način kazivanja o nekom događaju; oblikovati usmenu i pisanu obavijest prema zadanom poticaju; jezične igre - učenici prave usmene i pismene obavijesti o događajima u školi; stvoriti svojevrstan školski dnevnik.

6. Izvješćivanje o prošlome događaju
Ključni pojmovi: usmeno izvješćivanje; prošli događaj.
Obrazovna postignuća: usmeno izvještavati o prošlome događaju bez suvišnih pojedinost.
Prijedlozi za metodičku obradu: usmeno izvijestiti učenike o nekom prošlom događaju u školi (na igralištu, ugradu…); potaknuti učenike na razgovor o izvještaju (što smo saznali, o kojem događaju,jesmo li izviješteni o svim pojedinostima); uočiti razliku između izvješćivanja i pripovijedanja; uvježbavati usmeno izvješćivanje o prošlim događajima iz života učenika bez suvišnih pojedinosti; pravilno rabiti glagolska vremena (učenik ne zna što su glagolska vremena, ali ako pogriješi pri uporabi, učitelj ga upozorava „Je li se to već dogodilo? Izreci tako dane bude zabune.“).


 
Natrag
Top