Hrvatski i srpski su JEDAN JEZIK: Stotine intelektualaca potpisalo deklaraciju...

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Hrvatski i srpski su JEDAN JEZIK: Stotine intelektualaca potpisalo deklaraciju, među njima Šerbedžija, Mirjana Karanović...

Deklaracija o zajedničkom jeziku, čiji je cilj da podigne svest i aktivno utiče na postojeće nacionalističke jezičke prakse u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji, biće objavljena 30. marta.

1b9ede.png

Mapa teritorije na kojoj se govori jednim jezikom

Tim povodom u Sarajevu će biti održana regionalna konferencija za medije, na kojoj će tekst Deklaracije i njene ciljeve predstaviti profesor Enver Kazaz, spisateljica Ivana Bodrožić, Vladimir Arsenijević iz Udruženja Krokodil, pisac i novinar Balša Brković i direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević.

Deklaraciju o zajedničkom jeziku sastavilo je više od trideset eksperata različitih struka iz sve četiri države, nakon serije regionalnih konferencija projekta “Jezici i nacionalizmi”, koje su od aprila do novembra prošle godine održane u Podgorici, Splitu, Beogradu i Sarajevu.

Dokument je do sada potpisalo više od dve stotine lingvista, književnika, naučnika, aktivista i drugih ličnosti iz javnog i kulturnog života Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, među

Rade Šerbedžija, Boris Dežulović, Igor Štiks, Mirjana Karanović, Marko Tomaš, Nenad Veličković, Teofil Pančić, Rajko Grlić, Filip David, Borka Pavićević, Jasmila Žbanić, Dragan Markovina, Boris Buden, Viktor Ivančić, Biljana Srbljanović, Ranko Bugarski, Balša Brković i Snježana Kordić.

Tekst Deklaracije biće stavljen na uvid javnosti od 30. marta na veb stranici projekta. Nakon konferencije za medije biće održana panel diskusija u dve sesije na teme “Šta je zajednički jezik” i “Jezik i budućnost”. Konferenciju za medije i debate organizuju inicijatori projekta Udruženje Krokodil i ForumZFD.

(Tanjug)
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Nisam za otvaranje starih rana, ali daleka im lepa kuca. Naravno postoji plan medju masonima da se kao nasi narodi opet zdruze, a za pedes godine sledi sledece bijenje. Mislim da je pametnije da se suzdrzimo od bilo kakvih potpisa koji ce kasnije da nam se vrate kao mali toxicni bumerang. Svi ovi gore navedeni pripadaju nekakvim lozama(masonskim) i ne znaju sta potpisuju, a za nepoverovati sa nabreklim novcanicima kao magareci kohonesi.
Secam se kad je bilo bombardovanje kako su tovarili fotelje na kola i bezanje, steta ali stvarno steta sto se nisam setio da tad primenim stos sa nitro razedjivac i kanticu vazelin.
Takodje preporucujem i Crnogorcima da promene naziv jezika u Milo-turbo-panasonik jezik, a sve Pravoslavne crkve nek prefarba u zuto, znaci nek rade sta hoce ..njihov problem, sto dalje od nas. Zanimljivo je da kad prodje ta halabuka ko je od koga pobegao ili potice, posle se svi kunu da poticu sa Atlantide, od starih Egipcana ili naroda Sanskrita, od kojih su svojevremeno takodje pobegli usled izdaje.

Samo .upence uza zid ..
..i boli vas uvo za ove deklaracie, mi znamo ko smo i to je dovoljno,
..Ridici, junaci i delije.
 
Učlanjen(a)
31.10.2013
Poruka
159
Dekleracija je nespretna iz vise razloga. Nije vreme, nacionalizam, i 100 drugih razloga. Prica o jeziku se pretvara u politiku, politicarenje, i najprizemnije osecanje i neznanje.

I velike drzave i narodi kao Amerika, neke bivse rep. SSSR nemaju takav problem. Meni razumljivo.
Po meni to jeste jedan jezik. Manje se razlikuje govor u Srbiji i Crnoj Gori nego u Engleskoj i Americi. Pa ne postoji Americki jezik.
Veca je razlika govora splicanina i zagorca, suboticanina i leskovcanina nego beogradjanina i zagrebcanina. Pa ne postoji leskovacki, zagorski jezik.
OK. Znam da sam budala sto ovo pisem i sto se upustam u ovakve gluposti.
 
Natrag
Top