HRONO ishrana i recepti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
KUPUS NA GRČKI NAČIN

SASTOJCI

1 manja glavica svezeg kupusa
1 glavica crnog luka
300 gR mlevene junetine
2 kasike maslinovog ulja
po ukusu so, biber, origano
400 ml jogurta od obranog mleka (ja sam koristila kiselo mleko)
2 jaja

PRIPREMA
1. Na umereno zagrejanom ulju prodinstajte sitno seckani crni luk, pa kad porumeni, dodajte mleveno meso i sve zajedno dinstajte 1o mniuta.
2. Nakon toga dodajte sitno seckani kupus, posolite i sve zajedno dinstajte 25 minuta, ili dok kupus ne bude mekan. Po ukusu zaciniti biberom i posuti origanom.
3. Odgovarajucu, malo dublju, vatrostalnu posudu po dnu malo podmazati uljem, usuti dinstani kupus i poravnati.
Smesu preliti jogurtom u koji ste dodali umucena jaja.
4. U zagrejanoj rerni na 180 stepeni peci do rumene boje ili dok ne uvri tecnost i jelo dobije lepu koricu.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kuglice od tunjevine sa susamom

Sastojci:
1 tunjevina iz konzerve
malo putera
2 kuvana belanca
otprilike šaka prženog susama, može i više
dijon senf
biber
zelena salata

Tunjevinu, puter, belance i dijon senf umutiti u blenderu (biber takođe, po želji)
Praviti kuglice i valjati ih u prženi susam. (ja ga blago propržila na teflonu na malo putera i u jos zagrejanom teflonu valjala kuglice u susam)
Staviti kuglice na sitno seckanu zelenu salatu začinjenu limunom.
Ide super uz crno vince.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
KAPAMA

Sastojci:
*svež spanać
*junetina sečena na šnite ili kockice
*crni luk
*so/kulinat

Priprema:

Junetina se zasebno skuva u vodi sa dodatkom kulinata ili soli, ali tako da ostane vode....nakon što meso bude skoro gotovo, u drugom sudu se proprži crni luk, doda se skuvano meso, još malo se prodinsta na luku, zatim se doda deo vode u kojoj se meso kuvalo, pa se polako dodaju listovi spanaća i na kraju ostatak vode, po potrebi se posoli i kuva se dok spanać ne bude gotov (što mislim da je vrlo brzo)...služi se toplo i najbolje ide uz kiselo mleko...


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Brza čorba od paradajza
(za one koji ne prave od svezeg paradajza)

Sastojci:

-koncentrat ili pire paradajza(bez secera)
-paradajz sok bez secera nektar
-maslinovo ulje
-so
-bosiljak
-na kockice seckana mocarela ili ementaler, 15-ak kockica je dovoljno

U serpi pomešati pire od paradajza sa sokom od paradajza, dodati malo soli, ko voli manje kiseo ukus nek na vrh noža stavi malo stevie, ublažiće, dodati bosiljka sušenog, bar dve kašičice, ja volim i više i zakuvati da provri.
U cinijice staviti naseckan sir, preliti čorbom, pa kao završnicu na sredinu uliti malo maslinovog ulja i ne mešati odmah, tek kad krenete sa jelom.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kraljevske pečurke

Pečurke operite i povadite drške. Poređajte ih u pleh u kome će se peći. Drške iseckajte, pomešajte sa iseckanom šunkom, narendanim kačkavaljem, pavlakom, razmućenim jajetom i začinite, pa pripremljenim filom punite pečurke. Stavite u zagrejanu rernu i pecite 20 minuta.

Sastojci:
1kg krupnijih šampinjona
250g šunke
150g kačkavalja
2 pavlake
2 jajeta
biozačin
biber, so


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Namaz

Potrebno:
1-2 pečene paprike
mala tunjevina
parče sira
kašika pavlake
beli luk,so
Papriku oljuštiti i sve izmiksati u super secku ili blenderu.Ovo može za večeru uz neku salatu ili kao namaz preko tosta za doručak.

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Pileće pljeskavice iz rerne

Sastojci
1 jaje
500 gr pileceg mlevenog mesa
1 glavica luka
3 češnja belog luka
so, biber, Vegeta po želji, malo naseckanog persuna

Ja sam još dodala susam i italijansku mešavinu začina.

Priprema
Pomešati mleveno meso sa jajetom, naseckanim peršunom, dodati so, biber, luk, bijeli luk, Vegetu po zelji, susam i začine.
Kad dobijete finu masu za oblikovanje, pravite dlanovima pljeskavice (ja sam to uradila koristeći kese za zamrzivač da mi se masa ne bi lepila po rukama).
Na tepsiju staviti papir za pečenje.
Malo posprejati uljem i staviti u rernu na otprilike 170C pola sata ili dok ne porumene.

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PAŠTETA OD PATLIDŽANA

Priprema


1. Napomena: količine patlidžana i sira mogu prilično da variraju u zavisnosti od vrste sira i načina pripreme patlidžana. Patlidžan pečen u rerni će više usahnuti ali će biti ukusniji i manje gorak. Patlidžan očišćen i “kuvan” u mikrotalasnoj će biti svetliji, sa više tečnosti i malo više gorčine, ali se spremi začas.

2.
Patlidžan oguliti, iseci na kocke, pa skuvati u poklopljenom vatrostalnom sudu u mikrotalasnoj, 5 minuta na 600W. Ili klasično ispeći u rerni, zguliti sa kore, ocediti od vode. Ispasirati patlidžan štap-mikserom.

3.
Mladi sir najpre izgnječiti viljuškom pa i njega ispasirati. Dodati patlidžanu i zajedno izmiksati.

4.
Dodati sitno seckan beli luk i senf. Posoliti po ukusu – ja sam stavila 1-1.5 kašičicu soli jer je sir bio skoro potpuno neslan.

Ovo moze za dorucak kao namaz na hleb ili za veceru uz npr. ribu ili neku salatu.

Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
PICA PO PRAVILIMA HRONO-ISHRANE

Žao mi je što sam se ovoga tek sad setila. Podloga za picu je preuzeta iz Atkinsa, a nadev može biti sve što je u skladu sa individualnim dozvoljenim namirnicama u okviru dijete i sa željenim kalorijskim unosom. Nadev koji ovde stoji samo je dat kao primer sa izračunatim kalorijama.

Podloga (za 1 osobu):
3 kašike mlevenog lanenog semena
2 kašike parmezana ili sitno rendanog bilo kog kačkavalja (teoretski bi trebalo da može i "svileni tofu", onaj neobrađeni, meki, koji se rastura)
1/4 kašičice praška za pecivo
1-2 kašičice ulja
2 kašičice vode (ili malo manje)
1 jaje

opciono:
1/4 kašičice belog luka u prahu
mešavina italijanskih začina s morskom solju ("mlinčić")

Izmešaju se najpre suvi sastojci, pa se dodaju tečni. Ko voli slano testo za picu, može da doda malčice soli. "Testo" se ostavi malo da odstoji (10-20 minuta). Prvo se zagreje rerna na oko 160-170 stepeni, a onda se od testa rukama oblikuje loptica i prebaci na pleh prekriven bakin-papirom. Rastanji se malo rukom, a onda se prekrije najlonom i dodatno rastanji skroz uz pomoć male oklagije. U originalnom receptu piše da prečnik treba da bude 15-16 cm, ali može da se rastanji i više, do 20 cm, jer lepo narasta i ne puca po ivicama. Najpre se propeče u rerni na 180 stepeni (kao polugotova kora za picu), izvadi se i ostavi da malo odstoji u najlon kesi (da se ne bi presušilo posle), zatim se prekrije nadevom i vrati u rernu da se dopeče kao obična pica. Ukus kore je potpuno kao kora od integralnog brašna, ne oseća se ni na lan ni na jaja.
Kora ima 300 kcal i svega 4 g UH (toliko ima u manjoj porciji prosečnog neskrobnog povrća)

Nadev:

1-2 kašike "pica sosa" (gusti paradajz tipa pasate, beli luk u prahu, začini po želji)
60 g mocarele (za rendanje odozgo)
iseckana poveća ljuta papričica
1 kašika seckane zelene slatke paprike
origano

Cela pica sa ovakvim nadevom ima 518 kcal i 6 g UH, gde praktično samo mocarela vuče neke kalorije, tako da sličnu vrednost ima i u kombinaciji s pečurkama i drugim povrćem.


Izvor: Dijeta.net
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
NAMAZ OD BROKOLIJA I SIRA

Obariti nekoliko cvetova brokolija i procediti.Ubaciti u secka ili blender:brokoli,malo sira,malo kiselog mleka,so biber,može i beli luk i šta imate od semenki(susam,lan,suncokret).Sve izmiksati.Po želji mogu kuvana belanca ili šunka-sitno.Može kao namaz a odlično samo tako za večeru.

Izvor: Dijeta.net
 
Natrag
Top