Hrizanteme-Jesenje ruze

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Hrizanteme-Jesenje ruze


[h=1][/h]
hrizanteme.jpg
Jesenje lepotice: hrizanteme

Oko cveća uvek ima posla, ali njihovi ljubitelji uživaju dok rade oko njih. Evo malog podsetnika šta valja da se čini. Vreme je da se završi sejanje i postavljanje busena ukoliko to niste ranije uradili. Treba i sakupiti opalo lišće sa travnjaka kako ne bi sprečavalo prolaz vazduha i svetlosti. Nastavite borbu sa korovom, čupajući ga sa korenom ili uništavajući ga primenom selektivnih herbicida.
Ruže – nastaviti sa plevljenjem korova u lejama. Žbunaste ruže valja skratiti kako bismo ih zaštitili od snega i jakog vetra. Penjačice takođe možemo da skratimo i zajedno sa puzavicama dodatno ih pričvrstimo ili po mogućnosti polegnemo na zemlju kako bi im sneg i vetar naneli što manje štete. Kod hibridnih čajevki je dovoljno prekriti bazu biljke zemljom iz leje da bismo ih zaštitili od izmrzavanja.
Idealno je vreme za sađenje raznih vrsta drveća i žbunja dok se zimzelene vrste i četinari mogu saditi i kasnije. Ako je hladno vreme, valjalo bi uneti saksije sa osetljivim biljkama u zatvoren prostor. Trebalo bi i orezati četinare i prihraniti ranije posađeno drveće i žbunje. Sredina jeseni je pravo vreme i za sađenje živih ograda.
Sezonske cvetnice. – Leje treba očistiti od letnjih vrsta, obraditi ih kultivatorom, nađubriti organskim đubrivima i posaditi otporne vrste kao što su Bellis, primula ili viola koje cvetaju čim se vreme prolepša.
Trajnice – urediti leje, orezati biljke i ukloniti stare stabljike i listove. Kada hrizanteme završe sa cvetanjem, izvaditi korenje i staviti ga sa starom zemljom u zaštićeni prostor. Takođe je potrebno izvaditi i razdeliti prerasle trajnice koje slabije cvetaju.
Pod trajnicama ili perenama podrazumevamo biljke koje žive duže od dve godine (hrizanteme, ljiljani, perunike). Tačnije rečeno, svake godine odumire nadzemni zeljasti deo dok koren ostaje u zemlji i naredne sezone daje nove stabljike. Mnoge trajnice žive dve-tri godine, ali kako se samorazmnožavaju iz semena, praktično žive mnogo duže. Poput jednogodišnjih cvetnica, i ova grupa podrazumeva biljke sa najraznovrsnijim oblicima, bojama ili teksturama. Mogućnosti kombinovanja u lejama su takođe nebrojene.
Ono što baštovani smatraju manama trajnica jeste suviše kratak period cvetanja koji u nekim slučajevima iznosi svega nekoliko nedelja godišnje. Da bismo nadoknadili taj „nedostatak” možemo ih kombinovati sa drugim vrstama biljaka u leji kao što su lukovice, jednogodišnje cveće, povrće itd. Takođe ih možemo kombinovati sa drugim trajnicama sa različitim periodom cvetanja. Bilo kako bilo, pravilno posađene bašte sa trajnicama imaće cveća cele godine, ali neće sve biljke cvetati sve vreme. Pored divnih cvetova, one se gaje i zbog svojih dekorativnih listova.
Baštovani vole trajnice zato što se vraćaju iz godine u godinu. Ipak, to ne znači da ih možete posaditi i zaboraviti. One zahtevaju redovnu negu kao što je skladištenje, orezivanje, otkidanje precvetalih cvetova, deljenje biljaka i zaštita od štetočina. Ne treba zaboraviti ni pravilnu pripremu zemljišta, odabir odgovarajuće biljke i mesta za nju.
Lukovice – nastaviti sa sađenjem prolećnih lukovica dok to uslovi dozvoljavaju. Orezati osušene stabljike ljiljana, izvaditi lukovice i gomolje dalija, gladiola i drugih neotpornih biljaka i odložiti ih na suvo, hladno i tamno mesto do proleća.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
HRIZANTEME - JESENJE RUŽE
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_6_2.gif
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Hrizantema spada u značajne vrste rezanog cveća, koje se može neprekidno gajiti u otvorenom i zatvorenom prostoru. Chrysanthemum sinense je biljka poreklom iz Kine i Japana, predstavlja genetsku osnovu za varijetete sa krupnim cvetovima hrizanteme. Chrysantemum indicum je takode mnogo cenjena i gajena vrsta. Obe vrste zajednickim imenom nazivamo jesenje ruže.
Ima ih u velikom broju varijeteta i sorti. Boja cveta je: bela, žuta, ružičasta, crvena, svetloljubičasta, a može biti i dvobojna. Gaje se mnogobrojne baštenske vrste dendranteme koje se razlikuju uglavnom po visini i izgledu cveta. Ima jednostavnih, polupunih i punih cvetova raznih boja i oblika
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Neke nisu otporne na hladnoću, pa se mogu naći samo u staklenicima, ali postoji i veliki broj višegodišnjih varijeteta koji se mogu gajiti na otvorenom polju. Hrizantema je naročito pogodna za jesenju proizvodnju, mada se cvet može dobiti tokom cele godine. Gaji se pre svega za rezani cvet za aranžiranje buketa, venaca, cvetne korpice. Sve više se gaji kao saksijska biljka za dekoraciju prostorija, a naročito mnogo za groblja.
Baštenske hrizanteme zahtevaju dosta prostora, pa ih treba saditi na rastojanju oko 40 cm. Lepe su pojedinačno i u grupi, a efektne su i u kombinaciji sa drugim biljkama, naročito onim zimzelenim, što vrtu daje efektan zimski izgled.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Hrizanteme će takođe doprineti i izgledu grupacije listopadnih biljaka, koje zimi izgledaju prilično beživotno. Vrlo lepo izgledaju i bordure od ove biljke, a pojedinačni žbunovi mogu se formirati i u vidu malog drveta, zakidanjem terminalnog pupoljka glavne i odsecanjem donjih grana do željene visine krošnje. Ovakva biljka će naročito lepo izgledati u žardinjeri.
U zavisnosti od vrste i načina na koji se gaji, ova jesenja hrizantema u visinu raste 30-80 cm, a u širinu 30-50 cm. Njen koren je jako razvijen, stabljike su uspravne, dok su listovi jajastog oblika, rascepljeni. Dekorativna vrednost ove trajnice je u tome što cveta u jesen i zbog toga nije podesna za leje sa trajnicama koje cvetaju u leto. Sadimo je pre svega u leju kao trajnicu koja cveta u jesen.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Na osnovu osobina cvasti hrizanteme se dele na ove tipove:
1. sa prostim cvetom,
2. sa duplim cvetom sunovraćenih jezičastih cvetića,
3. sa duplim cvetom jezičastih cvetića povijenih naviše,
4. sa tršavim, isprepletenim cvetićima,
5. sa trubastim cvetićima,
6. sa cvetom sličnim anemoni,
7. hrizanteme pompon sa duplim loptastim cvetom
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
SAKSIJSKA MULTIFLORA HRIZANTEMA

[TABLE]
[TR]
[TD]
PG022_6_3.gif
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
PG022_6_4.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Osnovna odlika im je okrugla, loptasta forma prečnika 45-50 cm sa mnoštvom cvetova koji mogu biti u nekoliko oblika.
PROSTOR

PG022_6_5.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Multiflora hrizanteme su predviđene za proizvodnju na otvorenom prostoru koji treba biti ravan i dobro dreniran, prekriven crnom folijom radi sprečavanja pojave korova, ali koja ima drenažu za odvod viška vode što se javlja prilikom zalivanja. Proizvodnja hrizantema za rezani cvet zahteva zemljište bogato humusom koja je duboko poorana i rastresita. Prostor treba biti pripremljen za navodnjavanje "kap po kap" koje ima mnogostruke prednosti u odnosu na klasično zalivenje preko biljke.
 
Natrag
Top