Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Nigdje ne vidjesmo taj novi zakon, tobože Hristov.

Iz kog zaveta je ovo prorocanstvo:
„Eto, devojka će zatrudnjeti i rodi c'e sina i nadenuce u ime Emanuilo sto znaci Bog s nama.” ? Isiaja7,14. Matej 1,23.

Iz koga je zavet ovo prorocanstvo?
„A ti Vitlijemu .. iz tebe c'e izaci celovodja...” Mihej 5,2. Matej 2,6.

Iz kog Zaveta je ovo:
„Glas u Rami c'u se, plac i ridanje, i jaukanje mnogo Rahilja place za decom svojom...”? Jeremija 31,15. Matej 2, 18.

Za vreme kusanja u pustinji, koji Zavjet je kao odbranu upotrebio Isus?

„Pisano je: ne živi covek o samome hlebu no o svakoj reci koja izlazi iz usta Bozjih.”
5. Mojsijeva 8,3. Matej 4,4.

Iz kog Zavjeta je ovo?
„Jer stoji napisano: Gospodu Bogu pokalanjaj se i njemu jedinome sluzi.”
5. Mojsijeva 6,13. Matej 4,10.
Ne zaboravite da je sve ovo Isus upotrebio iz Starog zavjeta.

Iz koga Zavjeta je Isus uzeo ovu misao:
„Blago siromasnima duhom, jer je njihovo carstvo nebesko?”
Isaija 57,15. Matej 5,3.

Iz koga Zavjeta je Hristos uzeo ovu misao?
„Blago onima koji placu, jer c'e se utesiti.” Isaija 61,2. Matej 5,5.

Iz kog Zavjeta je Isus uzeo ovo?
„A ti kad se molis zatvori vrata i pomoli se...? 2. Carevima 4,33. Matej 6,6.

Iz koga Zavjeta je Hristos uzeo ovo?
”A kad postis ne budi zalostan kao licemer.„ Isaija 58,5. Matej 6,16.

Iz kog Zavjeta je Isus ovo citirao?
”Milosti hoću a ne priloga...„ Osija 6,6. Matej 12,7.

A kažu stigla nova nauka.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ne zato što je nova nauka, nego su se kleli pa nisu ispunili, a to je bilo i prije.
Nije im u SZ rekao da se "nikako ne kunu", zasto lazes?

to su neki nastavili samo da se kunu, a nisu ispunili i zato su bili kažnjeni kao Ananija i Sapfira.
Gde pise da su se Ananija i Sapfira zaklinjali?

Šta je novo ovdje? Ništa.
Novo je da se "uopste ne zaklinjes". Manipulises, kao da je on ucio kako treba ispuniti zakletvu a on je govorio protiv davanja zakletve uopste!

Pa to se uči i sada imamo očit primjer sa dvoje lažnih hrišćana mužem i ženom
Gde pise da su se zaklinjali?
Daj tekst gde to pise? Ili sam zaboravio ili me lazes!

I šta ti je novo u NZ, zar nisi rekao da je treba otpustiti, a ja sam rekao da ne treba jer se čini preljuba u SZ to nije zbog preljube, nego da se ljudi odvrate od preljube.

Kao i za poligamiju. Zašto Bog nije kaznio Jakova što je imao 4 žene? Zato što on i nije došao po 4 žene nego po mlađu ćerku svog budućeg tasta, a običaj tog naroda je bio da mora prvo stariju da oženi. Tako da nema nove nauke i kod otpuštanja žene nego su se okolnosti promijenile.
Manipulises, svestenicima je zakon dozvoljavao vise zena, a Pavle naredjuje da svestenik ima samo jednu zenu. Dakle nova zapovest za Hriscane!

Ja se pitam šta si ti čitao u SZ? 3. Mojsijeva 18,18 Nemoj uzeti žene preko jedne žene, da je ucvijeliš otkrivajući golotinju drugoj za života njezina.
Zapovest "ne uzimaj zene preko jedne zene" se odnosilo na to kada su uzimali zenu kojoj je umro muz, da bi je spasli da se ne pati ili da joj podignu potomstvo, pa da je ne bi vredjali uzimajuci jos jednu zenu pored nje.

Kako ti manipulises, kao da je Bog dozvolio vise zena a onda na drugom mestu naredio samo jednu!

I jos je rekao da ne smes otpustiti zenu osim zbog bluda u Novom, a u Starom Zavetu si mogao za svaku sitnicu. To je jasno novi zakon!

Kršenje je nastavak obrezanja.
Krstenje nema veze sa obrezanjem vec sa novorodjenjem! Dokazi da ima?

Zar nisam dao primjere Danila, Josifa, djevojčice u ropstvu.
Ne postoji zapovest u SZ da moraju da propovedaju, to nije zakon! A ovde jeste.

Objašnjeno gore, svrha obrezanje je bila kao i krštenja danas.
Nisi objasnio nista, samo tvrdis bez ikakve osnove. Gde je krstenje umesto obrezanja?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Nije im u SZ rekao da se "nikako ne kunu", zasto lazes?

Kako nije bio zakon. Isus je rekao "Čuli ste da je starima kazano".

Gde pise da su se Ananija i Sapfira zaklinjali?

Što bi ti meni vjerovao kada ti sola scr. nije dovoljna, a da sada je odjednom dovoljna.

Još ti je gore što čitaš Pismo, a nijedan smisao nisi shvatio, a možda i jesi što kaže Laodik. ali se inatiš.

Novo je da se "uopste ne zaklinjes".

Bilo je već, a pošto si ti formalista ljudima je rečeno ako se zakunu da to i ispune.

ljudi imaju slobodu izbora.

Manipulises, kao da je on ucio kako treba ispuniti zakletvu a on je govorio protiv davanja zakletve uopste!

Pa jeste.

Manipulises, svestenicima je zakon dozvoljavao vise zena, a Pavle naredjuje da svestenik ima samo jednu zenu. Dakle nova zapovest za Hriscane!

Gdje piše u SZ? Nigdje, to si izmislio kao i sve drugo. Jel ti David bio sveštenik? Jel Jakov?

Što pričaš besmislice?

Gde pise da su se zaklinjali?
Daj tekst gde to pise? Ili sam zaboravio ili me lazes!

Nije Biblije pisana za formalni nivo razmišljanja.

Zapovest "ne uzimaj zene preko jedne zene" se odnosilo na to kada su uzimali zenu kojoj je umro muz, da bi je spasli da se ne pati ili da joj podignu potomstvo, pa da je ne bi vredjali uzimajuci jos jednu zenu pored nje.

Što su onda stvoreni Adam i Eva, a nisu Adam i 3 Eve ili 4 Eve.

Dobro pazi šta govoriš ovo ću da kopiram i proslijedim dalje.


Kako ti manipulises, kao da je Bog dozvolio vise zena a onda na drugom mestu naredio samo jednu!

Ti svoje zablude pripisuješ Bogu ili meni.

I jos je rekao da ne smes otpustiti zenu osim zbog bluda u Novom, a u Starom Zavetu si mogao za svaku sitnicu. To je jasno novi zakon!

Gdje piše za svaku sitnicu? U baš suprotno, samo za krupne stvari.

tih stvari je bilo više. Šta ti vrijedi čitaš a ne shvataš smisao.

Krstenje nema veze sa obrezanjem vec sa novorodjenjem! Dokazi da ima?

Što bih ti dao dokaze kada nećeš vjerovati. Imam i poduži tekst o tome.

Imam sve spremne tekstove iz prijašnjih rasprava i nešto malo sa sajtova.

Dovoljno je što obrezanje bilo savez i krštenje je savez.

Namjerno te ostavljam u zabludi jer nisi iskren. Istina te ne zanima.

Krstenje nema veze sa obrezanjem vec sa novorodjenjem! Dokazi da ima?

Isus bi takvima (u NZ je rekao farisejima) rekao "i da vam kažem nećete vjerovati".

Nisi iskren zato te ostavljam u zabludi.

Ne postoji zapovest u SZ da moraju da propovedaju, to nije zakon! A ovde jeste.

I ovdje te ostavljam u zabludi. Vidim da si osporio moje navode.

Što si me citirao, a nisi ni spomenuo moj komentar, samo dao svoj. To nije citiranje.

Samo si formalno uzeo moj citat i dao svoj, a nisi se osvrnuo na njega.

Nisi objasnio nista, samo tvrdis bez ikakve osnove. Gde je krstenje umesto obrezanja?

Pa ti nisi osporio to što sam iznio i nisi dokazao da nisam objasnio ništa.

Ono što ti tražiš nema, jer Biblija nije pisana za formalni nivo razmišljanja svojstven djeci predškolskog i mlađeg školskog uzrasta.

Dakle nema formalno, jer ima u Bibliji ali po smislu. Zato ti se ne može dati.

A ti ćeš sada reći da ti ne mogu dokazati. Što je i tačno, tebi se ne može dokazati jer ti tražiš da piše formalno.
To ne znači da ja nemam dokaza.

Imam ih ali za tebe nemam.

To je jednostavno kod ljudi takav sistem razmišljanja da im se ne može dokazati.

Ili je pak bezobrazluk u pitanju i inat. Onda je to već problem srca.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle, dobro sam te razumio. Oni koji nedjelju daruju Bogu usvajaju zapovijed koja je antikristova. A vidi što Ellen White piše i savjetuje adventistima:

"U jednom trenutku, osobe zadužene za našu školu na Avondale (Australija) pitali su me, govoreći: Što ćemo učiniti? Sudski službenici dobili su nalog za uhićenje onih koji rade u nedjelju.' Odgovorila sam: Bit će vrlo lako izbjeći te poteškoće. Darujte nedjelju Gospodinu kao dan za obavljanje misionarskih zadataka. Izaberite učenike neka održavaju sastanke na raznim mjestima i rade na misionarskom zdravstvenom polju. Sretat će ljude kod kuće, i imat će izvrsnu priliku predstaviti im istinu. Ovakav način provođenja nedjelje uvijek je prihvatljiv za Gospodina." (Svjedočanstva za Crkvu, str. 238)

Vidi kako Ellen White savjetuje adventistima: "Darujte nedjelju Gospodinu". Dakle, slijedi i vama Adventistima, koji poslušate ovaj Jelenin savjet, "zvjerin žig na čelo". Samo što će ga vama Adventistima antikrist još s većim guštom pečatiti. Vi ćete dobivati žig s najtežim čekićem.

Ovo si izvadio iz konteksta, i pitanje je "kako te nije sramota pred Hriscanskom savescu koju tvrdis da imas"

Dakle, ona predhodno govori o nedeljnom zakonu koji ce biti uspostavljen, i nastupiti progonstvo za one koji ga ne usvoje, a potom ona savetuje - da ne treba izazivati gnev progonitelja, vec treba postupati mudro, i nedeljom treba ici u misionski rad na propovedanju jevandjelja.

Nigde ona ne savetuje da se svetkuje nedelja, vec da se nedeljom objavljuje jevandjelje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ovo si izvadio iz konteksta, i pitanje je "kako te nije sramota pred Hriscanskom savescu koju tvrdis da imas"

A šta im je drugo ostalo nego to. Nigdje nijedne jedine nove nauke nema u NZ,a da nije bila u SZ.

SZ je citiran barem 50 puta u NZ.

Kakav besmislen naslov, kao da je Isusov zakon nešto mimo Tore.

A Isus se stalno poziva na Toru i proroke.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Samo za Slapa i Mire000

Sada ćemo vijdeti stihove iz SZ da je jedna ista nauka sada i prije 3500 godina.



3. Mojsijeva 19,18 Ne budi osvetljiv, i ne nosi srdnje na sinove naroda svojega; nego ljubi bližnjega svojega kao sebe samoga; ja sam Gospod.


5. Mojsijeva 10,19 Ljubite dakle došljaka, jer ste bili došljaci u zemlji Misirskoj.

Price Solomunove 20,22
Ne govori: vratiću zlo. Čekaj Gospoda, i sačuvaće te.


5. Mojsijeva 11,1 Ljubi dakle Gospoda Boga svojega, i izvršuj jednako što je zapovjedio da izvršuješ, i uredbe njegove, i zakone njegove i zapovijesti njegove.



5. Mojsijeva 13,3 Nemoj poslušati što ti kaže taj prorok ili sanjač, jer vas kuša Gospod Bog vaš da bi se znalo ljubite li Gospoda Boga svojega iz sveg srca svojega i sve duše svoje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Kako to da piše da je subota za čovjeka, a nije napisano da je samo za Jevreje kako neki misle?

Pnz 5,1-12: Mojsije sazva sav Izrael te im reče: "Čuj, Izraele, naredbe i zapovijedi što ih danas izričem u tvoje uši! Naučite ih, držite i vršite. Jahve, Bog naš, sklopio je s nama Savez na Horebu. Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi. ... Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj.

Kao što vidimo, ne samo da subotni odmor nije zapovjeđen još Adamu i Evi u raju, a onda i svim ljudima, nego subotni odmor nije bio zapovjeđen ni svim Izraelcima. "Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi. Dakle, Zakon i subotni odmor dat je jedino i isključivo Izraelcima, i to ne Izraelcima od njihova nastanka, nego samo Izraelcima koji su s Mojsijem bili na Sinaju, i naravno, njihovom krvnom potomstvu.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pnz 5,1-12: Mojsije sazva sav Izrael te im reče: "Čuj, Izraele, naredbe i zapovijedi što ih danas izričem u tvoje uši! Naučite ih, držite i vršite. Jahve, Bog naš, sklopio je s nama Savez na Horebu. Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi. ... Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj.

Kao što vidimo, ne samo da subotni odmor nije zapovjeđen još Adamu i Evi u raju, a onda i svim ljudima, nego subotni odmor nije bio zapovjeđen ni svim Izraelcima. "Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi. Dakle, Zakon i subotni odmor dat je jedino i isključivo Izraelcima, i to ne Izraelcima od njihova nastanka, nego samo Izraelcima koji su s Mojsijem bili na Sinaju, i naravno, njihovom krvnom potomstvu.

Nemoj slape, to je tako formalno i nije u skladu sa "tipologijom pisma". Odnosi se i na njih, preci EGW i ostalih kvazi Sola Scripotura su bili tada na Sinaju, i oni su "remnant church", novi Israel. Tako ih uči njihov "prorok". Njihovo vjeruju je "Shema Israel, pismo je naš Adonai, a Ellen je njegov prorok.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hajde da vidimo da li je subota data samo isključivo Izrailjcima.

"Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima" ( Isaija 56. 1 - 7 )


Ovde vidimo nekoliko elemenata:

1. SUBOTA JE DATA SVIM NARODIMA
2. ZAVET BOŽJI JE NAMENJEN SVIM NARODIMA
3. SPASENJE JE ZA SVE NARODE
4. JERUSALIMSKI HRAM JE DAT KAO DOM MOLITVE SVIM NARODIMA


Što se tiče Adama i Jeve, biblija kaže:

"Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini;

To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo" ( 1 Mojsijeva 2. 1 - 4 )

U biblijskom kontekstu "BLAGOSLOVITI I POSVETITI" znači "odvojiti za posebnu upotrebu čoveku, i za njegov blagoslov"


Na osnovu ovih biblijskih argumenata, sada se treba zapitati sledeće "ko je Stvarnoslapu otkrio nešto što je suprotno ovom biblijskom učenju?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Hajde da vidimo da li je subota data samo isključivo Izrailjcima.

"Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima" ( Isaija 56. 1 - 7 )


Ovde vidimo nekoliko elemenata:

1. SUBOTA JE DATA SVIM NARODIMA
2. ZAVET BOŽJI JE NAMENJEN SVIM NARODIMA
3. SPASENJE JE ZA SVE NARODE
4. JERUSALIMSKI HRAM JE DAT KAO DOM MOLITVE SVIM NARODIMA


Na osnovu ovih biblijskih argumenata, sada se treba zapitati sledeće "ko je Stvarnoslapu otkrio nešto što je suprotno ovom biblijskom učenju?

Klasično izvlačenje tekstova iz konteksta da bi se dokazale tvrdnje.
 
Natrag
Top