Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A sad ti vidi dal si za Hristov zakon ili za 10.zapovedi.

A šta je Isus govorio bogatom mladiću? Šta mu treba da bi se spasao? Naveo je Zapovesti:). On nije mladića oslobodio držanja Zakona tj. 10 Zapovesti samo mu je još pooštrio jer mu je ukazao da mora prodati i imanje. Koje su to onda nove Hristove Zapovesti? "Novo" u Hristovim zapovestima je jedino "nov" pristup ili način držanja Zapovesti. Isus je korio farisejski način držanja ali je ukazivao na način kako to treba držati.

Međutim, kad smo kod Pavla on jasno daje doznanja da Zapovesti važe samo ukazuje da ih ne možemo svojom silom držati nego Hristovom. Ne spasavamo se sami drženjem Zakona nego Zakon držimo zato što je Hristos svojom smrću omogućio naše spasenje ako se oslonimo na Njega. Zapovesti su jaram i teret samo kada ih držimo svojom silom i bez Hrista. Onda ih doista ne možemo održati nikako i onda nas one logično osuđuju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ukratko 10 zapovedi je dato Jevrejima preko Mojsija,a ne ostalim narodima.
Hristov zakon je dat hriscanima ,tojest onima koji slede Hrista,
pa izaberite koji cete zakon da slusate,a ja cu Hristov zakon.

A koje su to konkretno odredbe Hristovog zakona a da ih nije bilo u SZ?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Da ti dam još nove nauke iz NZ.

"Ne budi osvetoljubiv..." (3.Mojsijeva 19,18) "Nemoj govoriti osvetiću se za zlo!" "Ne govori: kako je on meni učinio, tako ću ja njemu učiniti." "Kad padne neprijatelj tvoj, nemoj se radovati." "Ako je tvoj neprijatelj gladan, hlebom ga nahrani." (Priče 20,22; 24,29.17; 25,21)

NEMOZES MI ODGOVORITI, ZASTO IZBEGAVAS!?

,Koju zapovest si "shvatio" na taj nacin da je "zabranjeno zaklinjanje"?

Koja zapovest po smislu znaci "ne sudite da vam se ne sudi"?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
NEMOZES MI ODGOVORITI, ZASTO IZBEGAVAS!?

,Koju zapovest si "shvatio" na taj nacin da je "zabranjeno zaklinjanje"?

Koja zapovest po smislu znaci "ne sudite da vam se ne sudi"?

Na sve sam ti odg. Biblijom, ovo što sam dao iz SZ je za tebe novo.

Nemaš arg. pa se baviš sa mnom, svu nauku iz NZ sam našao u SZ.

Šta ću ti ja kada ne shavataš smisao teksta.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Na sve sam ti odg. Biblijom, ovo što sam dao iz SZ je za tebe novo.

Nemaš arg. pa se baviš sa mnom, svu nauku iz NZ sam našao u SZ.

Šta ću ti ja kada ne shavataš smisao teksta.

NEMOZES MI ODGOVORITI, ZASTO IZBEGAVAS!?

,Koju zapovest si "shvatio" na taj nacin da je "zabranjeno zaklinjanje"?

Koja zapovest po smislu znaci "ne sudite da vam se ne sudi"?

Navedi!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
NEMOZES MI ODGOVORITI, ZASTO IZBEGAVAS!?

,Koju zapovest si "shvatio" na taj nacin da je "zabranjeno zaklinjanje"?

Koja zapovest po smislu znaci "ne sudite da vam se ne sudi"?

Navedi!

Za zaklinjanje sam naveo zapov. kao i za primjer da se ne sudi, za suđenje sam naveo primjer.

I naveo primjer Mojsija (slučaj Koreja) ali tvoj formalizam tebi ne dozvoljava shvatanje smisla teksta.

Jer nekom ko je na tom nivou razmišljanja je džabe govoriti. Isus je naveo primjer fariseja.

Luka 22,67Govoreći: jesi li ti Hristos? kaži nam. A on im reče: ako vam i kažem, nećete vjerovati.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
1o Božijih zapovesti nisu ukinute već preobražene i uzdignute na viši nivo, drugačije su, ali nisu ukinute, nijedan zakon nije ukinut.

Postovanje Nelsome,

Da li to znaci da Bog nije znao da napise dobre i savrsene zapovesti pa zato je potreban lektor i korektor?
Tako mi radimo u pripremi tekstova za stampu.

Kako se ta tvoja izjava slaze sa Pavlovom izjavom:


"Tako je dakle, ZAKON SVET I ZAPOVEST SVETA I PRAVEDNA I DOBRA.
" Rimljanima 7,12

Ako je nesta SVETO pravedno i dobro, kakva dopuna mu je potrebna?

Sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Postovanje Nelsome,

Da li to znaci da Bog nije znao da napise dobre i savrsene zapovesti pa zato je potreban lektor i korektor?
Tako mi radimo u pripremi tekstova za stampu.

Kako se ta tvoja izjava slaze sa Pavlovom izjavom:


"Tako je dakle, ZAKON SVET I ZAPOVEST SVETA I PRAVEDNA I DOBRA.
" Rimljanima 7,12

Ako je nesta SVETO pravedno i dobro, kakva dopuna mu je potrebna?

Sve najbolje

O Marko, kako si brate? :)
Nije Neslim tu, otisao je..

Evo moj odgovor:

Zapovest jeste "sveta, pravedna i dobra", i kao sto rece Pavle "kroz zapovest dolazi poznanje greha".

Ali takodje je istina, da zapovest obracenom coveku vise nije potrebna, nakon sto se izvezba u pravednosti.

Kao sto rece Pismo onaj ko "usvoji Hristov um", njemu Bog "zapisuje zapovesti u srce".

Tako on pocinje da razmislja kao Hristos, da cini dela Hristova, pa vise "ne moze gresiti", po recima Jovanovim.

On dakle vise nema sklonosti ka grehu.

Mi smo pozvani, da se "usavrsavamo"!
Da se "preobrazavamo u oblicje Hristovo"!

Kao sto rece Hristos - "budite savrseni, kao sto je Otac vas nebeski savrsen".

Oni koji jos nisu dostigli taj nivo, grese tu i tamo, i za njih vazi Hristova zrtva, sve dok postepeno ne dozive "preobrazenje".

Zato sam ja ranije pisao, da su zapovesti date na odredjeno vreme, "poradi greha", i da su one kao "vaspitac" do Hrista. Da palog coveka "uzdignu" i nauce ga poslusnosti!

Zato ostaje ono sto kaze: "oslobodjeni ste od zakona"!

I to je za one koji su savrsenstvo dostigli, za njih vise nema zakona, jel ne treba niko vise da im govori: "ne okusi, ne dotici, ne opipaj". Jel oni vec prirodno osecaju srcem da to ne smeju, jel njihova savest im brani, njihov um i njihovo srce je kroz Hrista obnovljeno do te mere, da ne mogu gresiti..


Dakle, Pavle ovde ne uzdize dekalog. Rec "zakon" - ne znaci "dekalog"!

On govori o zakonu da je dobar za one koji grese, i da treba da se njim upravljaju, ali takodje na drugom mestu kaze "slobodni ste od zakona" - to je za one koji su potpuno preobrazeni u Hristu, i njima zakon vise nije potreban jer oni prirodno cine sto je u zakonu...

Vi ste dakle ovo pogresno razumeli, pa zato delite zakon na dva dela..

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo moj odgovor:

Zapovest jeste "sveta, pravedna i dobra", i kao sto rece Pavle "kroz zapovest dolazi poznanje greha".

Ali takodje je istina, da zapovest obracenom coveku vise nije potrebna, nakon sto se izvezba u pravednosti.

Nije potrebna u smislu osude, ali se drži. Što pričaš da je sveta i pravedna kada PC negira 4. zapov. i još koju iz Dekaloga.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nije potrebna u smislu osude, ali se drži. Što pričaš da je sveta i pravedna kada PC negira 4. zapov. i još koju iz Dekaloga.

Mi drzimo subotu duhom, sto bi ti rekao "neformalno"!

I lekari drze subotu "neformalno", jel je preci ljudski zivot, nego fizicko izvrsavanje i preci je duh nad telom.

Tako i mi duhom drzimo!
Jel Hristov zakon je duhovan!

Subota je radi coveka data, da bi se on odmorio.

I ukazivala je na odmor u Hristu, i mi to razumevajuci odmaramo duhom i srcem, shvatajuci da je subota simbol oslobodjenja od greha i ropstva grehu, kao sto je Pavle kazao u jevrejima poslanici!

Ja licno volim subotu, ona se moze i fizicki drzati ujedinjeno sa duhom, i ja tako odmaram, i nemam nista protiv toga, vec protiv pogresnog i iskljucivog insistiranja na fizickom pocinku, sto biblija i Hristos nikada nisu naucavali kao preko potrebno!

Hristos je rekao: "moj Otac radi sve do sad, pa radim i ja"!

Fizicki aspekt tu nije bitan, vec duhovni!

Tebi je formalno kada ti se tako svidja!
A neformalno opet kad ti hoces meni da udaris kontru.. ili pak kombinujes ta dva!

Sve cinis, samo da izmanipulises!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top