Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Valjda se prvo odgovori na moje pitanje.

Pa odg. sam i stavio zarez i nastavio dalje.

A na ovo sam vec odgovorio i Jovanu i Marku i svima na ovoj temi, sto bih se ponavljao u nedogled???

Ja nisam vidio, dakle nema nove nauke. Ja ti sada kažem NEMA NOVE NAUKE.

Najlakše reći odgovorio sam, daj stih iz Biblije koji dkazuje novu nauku. Ja KAŽEM da GA NEMAŠ.

To nije teško dati ako ga ima. Uzme se i kopira i da se ovdje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa odg. sam i stavio zarez i nastavio dalje.

To je odgovor? :)

Ja nisam vidio, dakle nema nove nauke. Ja ti sada kažem NEMA NOVE NAUKE.

Najlakše reći odgovorio sam, daj stih iz Biblije koji dkazuje novu nauku. Ja KAŽEM da GA NEMAŠ.

To nije teško dati ako ga ima. Uzme se i kopira i da se ovdje.

"Culi ste da je receno starima oko za oko i zub za zub, A JA VAM KAZEM NE BRANITE SE OD ZLA , NEGO AKO TE KO UDARI PO DESNOM OBRAZU OKRENI MU I DRUGI"

TOGA NEMA U SZ!!!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
"Culi ste da je receno starima oko za oko i zub za zub, A JA VAM KAZEM NE BRANITE SE OD ZLA , NEGO AKO TE KO UDARI PO DESNOM OBRAZU OKRENI MU I DRUGI"

TOGA NEMA U SZ!!!

Netačno ima.

Mudre izreke 25,21Ako je gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga kruhom, i ako je žedan, napoji ga vodom.

Imaš i primjer Davida i Saula njegovog neprijatelja kako je postupao prema njemu David a kako Saul prema Davidu.

Dakle i u SZ imamo da treba pkazati ljubav prema neprijatelju.

A da sada će Mire reći da nema u udaranju, pošto formalno Mire shvata stihove bez smisla.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Netačno ima.

Mudre izreke 25,21Ako je gladan neprijatelj tvoj, nahrani ga kruhom, i ako je žedan, napoji ga vodom.

Imaš i primjer Davida i Saula njegovog neprijatelja kako je postupao prema njemu David a kako Saul prema Davidu.

Dakle i u SZ imamo da treba pkazati ljubav prema neprijatelju.

A da sada će Mire reći da nema u udaranju, pošto formalno Mire shvata stihove bez smisla.

Nece mire tako reci, ti imas predubedjenje o ljudima i vec u napred im negativno pristupas, to ne smes da radis.

Evo sta mire kaze:

Ovo nije "Zakon" to nije "Tora".

Prema tome, ljudi to pravilo nisu drzali , tek od Solomuna su saznali za njega, i opet ga nisu drzali, jer to nije zapovedjeno.

To su "mudre izreke" odnosno "poslovice", dobri saveti kako treba ziveti.

To nije zakon. I jedno vreme uopste nije ni postojao!

Namerno si rekao SZ a ne Zakon, jel da si rekao zakon, ne bi ga nigde nasao.
Sigurno ces ga naci u nekim zivotnim primerima, i to nije dokaz.

Gde nalazis ovo: "ne sudite da vam se ne sudi"? Ili "ne kunite se nikako"?
"Idite i nacinite sve narode mojim ucenicima krsteci ih", "novu vam zapovest dajem , da ljubite jedan drugoga", "sve dakle sto hocete da ljudi cine vama , cinite i vi njima" , "koji rece svom bratu budalo, zasluzio je pakao ognjeni" - gde to nalazis?

Makar jednu , neces naci.

Zar biblija ne kaze citiram: "ljubite jedan drugoga I TAKO ISPUNITE HRISTOV ZAKON"!?

Kako onda ne postoji Hristov zakon?

Izmisljas.

Hristos navodi svoje zapovesti, koje su dakako u mnogome vezane ili izvedene iz starih, ali to je normalno.

To ne dokazuje da on nije dao nove zapovesti, jer sam kaze da jeste dao i apostoli to kazu, i mi vidimo da su razlicite od starih jer pre svega imaju duhovnu dimenziju i vise se doticu srca nego stare!

Da su stare bas sve bile duhovne, svaka od njih, ne bi ti onda trebala jos jedna na kraju: "ne pozeli tudje". Jer bi onda u zapovesti "ne cini preljube" bila sadrzana i "zelja", ali nije bila sadrzana zelja, zato ti treba jos jedna na kraju, koja se dotice srca - zelje!

I zato Isus ovo menja i svaku zapovest preinacuje, podize na visi duhovni nivo i ukazuje na srce, a dodaje jos i neke svoje zapovesti kojih tamo ni nema.

On sve zapovesti menja : "Culi ste.." - "A ja vam kazem".. Ko to ne vidi, ne shvata nista.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Prema tome, ljudi to pravilo nisu drzali , tek od Solomuna su saznali za njega, i opet ga nisu drzali, jer to nije zapovedjeno.

Pa nije tačno držao ga je David, a rekao si da je nova nauka, a nije, sada se prebacuješ sa pisane riječi na držanje, jesu mnogi držali, nisu svi u NZ se skoro izgubilo. Tako da to nije nova nauka.

I prije toga imamo primjere još kod Avrama koji je bio dobar prema paganima kada je došao tamo.

To su "mudre izreke" odnosno "poslovice", dobri saveti kako treba ziveti.

To je i pravilo.

To nije zakon. I jedno vreme uopste nije ni postojao!

Ti si rekao da toga nema u SZ, naravno da ću da se pozovem na SZ jer u Bibliji nema kontradikcija.

Namerno si rekao SZ a ne Zakon, jel da si rekao zakon, ne bi ga nigde nasao.
Sigurno ces ga naci u nekim zivotnim primerima, i to nije dokaz.

Ali jeste nauka SZ, šta je postalo odjednom zakon, nije. Ni originalna riječ nije zakon nego UPUTSTVO tj. PUTOKAZ.

Gde nalazis ovo: "ne sudite da vam se ne sudi"? Ili "ne kunite se nikako"?
"Idite i nacinite sve narode mojim ucenicima krsteci ih",

Kod Davida i u SZ. Samuilo je dobio opomenu jer je sudio ko treba da bude car nakon Saula, a ko ne.

David nije htio da osuđuje Saula. Naravno da onaj ko je na formalnom nivou razmišljanja to neće prihvatiti. David iako je znao da je Saul zao nije htio da sudi nego je to prepustio Bogu.

Idemo dalje što se tiče ne kunite se.

3. Mojsijeva 19,12Ne kunite se imenom mojim krivo; jer ćeš oskvrniti ime Boga svojega. Ja sam Gospod.

A pošto ti formalno sve shvataš sada ćeš reći da u NZ stoji NIKAKO da se kunemo imenom, a ovdje možemo ako imamo pravo. Ali to je ista nauka.

Jer zapov. kaže NE UBIJ, a kako onda Isus Navin dobio naredbu da pobije sve, čak i djecu.

"novu vam zapovest dajem , da ljubite jedan drugoga"

Nova ne znači da nije bila negho da je zapostavljena, Isus ovo citira iz SZ.

3. Mojsijeva 19,18 Ne budi osvetljiv, i ne nosi srdnje na sinove naroda svojega; nego ljubi bližnjega svojega kao sebe samoga; ja sam Gospod.

Ovdje čak stoji da se ne bude osvetoljubiv i da se ljube bližnji.

Makar jednu , neces naci.

Zar biblija ne kaze citiram: "ljubite jedan drugoga I TAKO ISPUNITE HRISTOV ZAKON"!?

Kako onda ne postoji Hristov zakon?


Već nađeno u 3. Mojsijevoj koja i jeste citirana.


Vidi se ko izmišlja, sve sam našao u SZ.

Hristos navodi svoje zapovesti, koje su dakako u mnogome vezane ili izvedene iz starih, ali to je normalno.

Isus sve citira iz SZ a ove 2 su iz 3. Mojsi. i 5. Mojsijeve.

To ne dokazuje da on nije dao nove zapovesti, jer sam kaze da jeste dao i apostoli to kazu, i mi vidimo da su razlicite od starih jer pre svega imaju duhovnu dimenziju i vise se doticu srca nego stare!

Nemaju nikakvu novu dimenziju u odnosu na nauku SZ nego imaju dimenziju jer su zapostavljene u NZ. A to nije dokaz da je to NOVA NAUKA. Dakle već je bila prije.

Da su stare bas sve bile duhovne, svaka od njih, ne bi ti onda trebala jos jedna na kraju: "ne pozeli tudje". Jer bi onda u zapovesti "ne cini preljube" bila sadrzana i "zelja", ali nije bila sadrzana zelja, zato ti treba jos jedna na kraju, koja se dotice srca - zelje!

Jeste bila sdržana i želja jer od želje srca sve i potiče, nije to ništa novo nego su fariseji pogrešno tumačili zapov. formalno kao i ti. Mislili su da je preljuba samo ko to obavi a ne ko želi. Dakle ništa nije novo jer svejedno je i prije svakog čina bila želja u srcu. Imamo primjer uSolomovim pričama da se ne poželi preljbnica kojoj je muž otišao na put a ona traži ljubavnike.

I sama zapov. je ne POŽELI ŽENE ...

Dakle ne kaže samo ne LEZI sa ženom, dakle opet srce. I svigdje je naglasak na obrezanju srca.

I zato Isus ovo menja i svaku zapovest preinacuje, podize na visi duhovni nivo i ukazuje na srce, a dodaje jos i neke svoje zapovesti kojih tamo ni nema.

Sve su već bile na tom duhovnom nivou, nego su bile zapostavljene i pogrešno tumačene. Zato ih Isus vraća, a nije to nikakva nova nauka.

Ajd nastavi dalje da daješ. Kažem ti SVAKU ću naći u SZ. SVAKU nauku iz NZ koju je Isus propovijedao.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa nije tačno držao ga je David, a rekao si da je nova nauka, a nije, sada se prebacuješ sa pisane riječi na držanje, jesu mnogi držali, nisu svi u NZ se skoro izgubilo. Tako da to nije nova nauka.

Jel imas zapovest kod Mojsija da "okrenes drugi obraz"???

Nemas!

Iako su neki shvatili Duhom da tako treba, ipak nije postojala takva zapovest, vec je kasnije zapisana i to kao "poslovica"!

Dakle to je onda nova zapovest!


Ti si rekao da toga nema u SZ, naravno da ću da se pozovem na SZ jer u Bibliji nema kontradikcija.

Nisam ja rekao da nema u SZ vec da nema u Zakonu. To su dve razlicite stvari.

SZ obuhvata i "pesme", pa neces ti u pesmama traziti zakone.

Zakon je Tora!

Niti su Jevreji jednako vrednovali pesme i poslovice naspram zakona Tore.

Ali jeste nauka SZ, šta je postalo odjednom zakon, nije. Ni originalna riječ nije zakon nego UPUTSTVO tj. PUTOKAZ.

To nema nikakve veze, dobro se zna sta je Zakon - to je Tora!

Kod Davida i u SZ. Samuilo je dobio opomenu jer je sudio ko treba da bude car nakon Saula, a ko ne.

To nema veze!

Praksa je jedno (sto su neki bili duhovniji), a nepostojanje tog zakona je sasvim nesto drugo!

Nema zakona "ne sudite da ne budete sudjeni"! Jednostavno ga NEMA!

I niti se iz nekog drugog zakona on moze izvesti!

Dakle iz koje ti zapovesti zakljucujes da "ne smes suditi drugima"???

Ako postoji takva navedi koja je?

David nije htio da osuđuje Saula. Naravno da onaj ko je na formalnom nivou razmišljanja to neće prihvatiti. David iako je znao da je Saul zao nije htio da sudi nego je to prepustio Bogu.

IZ KOG ZAKONA JE ON ZAKLJUCIO DA NE TREBA DA SUDI, I DA SUD TREBA DA PREPUSTI BOGU?

Ti samo pricas o nekakvom "formalnom nivou razmisljanja", a ne mozes mi navesti iz kog se zakona neformalno moze zakljuciti da ne trebamo da sudimo!?

Dakle gde ti je zakon?

Toliko si dosadan s jednim istim!

Ja ne sagledavam nista "formalno", i nikada to nisam ni radio, vec ti ne mozes navesti zakon iz kog se to moze izvesti, sagledavajuci dubinu, sirinu i smisao zakona...

Idemo dalje što se tiče ne kunite se.

3. Mojsijeva 19,12Ne kunite se imenom mojim krivo; jer ćeš oskvrniti ime Boga svojega. Ja sam Gospod.

"NE KUNITE SE NIKAKO.. NI BOGOM"

Zapovest koju si ti naveo "ne zabranjuje zaklinjanje", vec zabranjuje "krivo - lazno zaklinjanje". A to nije isto!

Ne postoji zapovest u Tori, koja zabranjuje da se kunemo Bogom, i mnogi su se zaklinjali, ispravno shvatajuci Toru, da je to dozvoljeno, sve dok ispunis zakletvu, bilo je dozvoljeno kunuti se.

Isus to "preinacuje" i kaze da se "NIKAKO NE KUNEMO" , sto znaci doslovno "nikako i nicim"!

Imas zakon u Tori o tome "na koji se nacin zaklinjati" - to je propisano zakonom!

A pošto ti formalno sve shvataš sada ćeš reći da u NZ stoji NIKAKO da se kunemo imenom, a ovdje možemo ako imamo pravo. Ali to je ista nauka.

I STOJI "NIKAKO" A TO ZNACI DOSLOVNO TAKO!

SZ cak daje uputstvo "kako se zaklinjati":

(Brojevi 30:3) - "kad koji covek ucini zavet Gospodu ili se ZAKUNE vezavsi se dusom svojom,neka ne pogazi reci svoje"

Dakle BILO JE DOZVOLJENO ZAKLINJANJE!

A ISUS UVODI "NOVU ZAPOVEST" I ZABRANJUJE ZAKLINJANJE!!!


Jer zapov. kaže NE UBIJ, a kako onda Isus Navin dobio naredbu da pobije sve, čak i djecu.

To je ono sto se naziva "neformalno shvatanje", gde se ne drzimo zakona kao pijan plota, vec se drzimo- smisla zakona (duha). A ti mislis da ja ovo ne znam!?

Mnogo pre tebe sam ovo pisao, stoji zabelezeno na forumu, tako da me ne mozes optuzivati za nekakvo "formalno shvatanje"?

Trcis pred rudu i ocenjujes covekovo shvatanje biblije bez da ga saslusas.
Ti nikog i ne slusas.

Brzopletost si!

Nova ne znači da nije bila negho da je zapostavljena, Isus ovo citira iz SZ.

Neke su zapostavljene, a neke su i nove.


Vidi se ko izmišlja, sve sam našao u SZ.

Nisi nasao, naveo sam gore kojih nema u Mojsijevom zakonu.

A ti ako ih mozes naci, navedi mi iz kojih zapovesti izvlacis ove?

Ti mi navodis neke primere, da su eto neki ljudi postupili tako, ali mi nisi naveo iz kojih su oni zakona zakljucili da tako treba???

Isus sve citira iz SZ a ove 2 su iz 3. Mojsi. i 5. Mojsijeve.

Gde ovo nalazis citirano ili temeljeno na Mojsijevom zakonu ? :

1. Ne sudite da vam se ne sudi!
2. Ne kunite se NIKAKO!

nego su fariseji pogrešno tumačili zapov. formalno kao i ti.

Kako to mozes reci???

Ja ne zagovaram nikakvo formalno tumacenje zapovesti, vec mi ti unapred pripisujes nesto sto ja ne tvrdim!

Lepis etikete!

Mislili su da je preljuba samo ko to obavi a ne ko želi.

A sta ja mislim?

Kako mozes coveku unapred pripisati da je formalista kad ga nisi ni saslusao?

Sklon si da ljudima lepis etikete unapred bez da ih saslusas.

Kad ces s tim prestati?

Sve su već bile na tom duhovnom nivou, nego su bile zapostavljene i pogrešno tumačene. Zato ih Isus vraća, a nije to nikakva nova nauka.

Nova je u onim zapovestima kojih nema tamo, koje ne mozes pronaci nigde, cak ni ako sagledas dubinu i smisao zakona (duh)!

Ajd nastavi dalje da daješ. Kažem ti SVAKU ću naći u SZ. SVAKU nauku iz NZ koju je Isus propovijedao.

Nisi nasao ni ove dve, a hoces dalje?

Prvo mi nadji iz kog to zakona Mojsijevog izvlacis ove dve:

1. "Ne sudite da vam se ne sudi"
(nema je nigde)

2. "Ne kunite se NIKAKO ni Bogom ni sobom" (suprotno tome Brojevi 30:3 kazu - "kad koji covek ucini zavet Gospodu ili se ZAKUNE vezavsi se dusom svojom,neka ne pogazi reci svoje")

SZ dakle dozvoljava zaklinjanje "sobom" ili "Bogom" a Isus to zabranjuje!

Pa izvoli...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jel imas zapovest kod Mojsija da "okrenes drugi obraz"???

Nemas!

Formalno ne, ali ima takva zapov. da se ljubi i da se bude milostiv prema neprijatelju. Ti uopšte ne shvataš duh zakona.

Dakle to je onda nova zapovest!

Nije.

To nema veze!

Praksa je jedno (sto su neki bili duhovniji), a nepostojanje tog zakona je sasvim nesto drugo!

Pa nema zakona ako nije u praksi.

Nema zakona "ne sudite da ne budete sudjeni"! Jednostavno ga NEMA!

Već sam ga dao da ima sa primjerom Davida i Saula. Naravno da tako pričaš jer ne znaš da je zakon upisan u srce.

"NE KUNITE SE NIKAKO.. NI BOGOM"

Zapovest koju si ti naveo "ne zabranjuje zaklinjanje", vec zabranjuje "krivo - lazno zaklinjanje". A to nije isto!

Pa potpuno isto, ko je upravu može da se zakune Bogom.

SZ cak daje uputstvo "kako se zaklinjati":

(Brojevi 30:3) - "kad koji covek ucini zavet Gospodu ili se ZAKUNE vezavsi se dusom svojom,neka ne pogazi reci svoje"

Dakle BILO JE DOZVOLJENO ZAKLINJANJE!

A ISUS UVODI "NOVU ZAPOVEST" I ZABRANJUJE ZAKLINJANJE!!!

Ništa novo, pa to si ti dao ja sam već rekao. Formalizam. To im je rekao jer su još bili slabi u vjeri što se pokazalo sa Petrom.

To je ono sto se naziva "neformalno shvatanje", gde se ne drzimo zakona kao pijan plota, vec se drzimo- smisla zakona (duha). A ti mislis da ja ovo ne znam!?


Zato što zapov. tako i ne glasi nego ne počini zločin ubistva, a ubijanje pagana nije bio zločin nego čin milosti Božje.

Mnogo pre tebe sam ovo pisao, stoji zabelezeno na forumu, tako da me ne mozes optuzivati za nekakvo "formalno shvatanje"?

Mogukod zakona i to si opet pokazao. Jer se hvataš za riječ, a David je to pokazao djelima kako i treba da bude.

Znači da je bio taj Zakon, čak ima i riječ u izrekama i Mjsijevim knjigama jednom od knjiga tačnije.

Nisi nasao, naveo sam gore kojih nema u Mojsijevom zakonu.

A ti ako ih mozes naci, navedi mi iz kojih zapovesti izvlacis ove?

Zar nisam već naveo.

Mnogo pre tebe sam ovo pisao, stoji zabelezeno na forumu, tako da me ne mozes optuzivati za nekakvo "formalno shvatanje"?

U drugim temama nisi, ovdje kod zakona jesi.

Nisi nasao ni ove dve, a hoces dalje?

Prvo mi nadji iz kog to zakona Mojsijevog izvlacis ove dve:

1. "Ne sudite da vam se ne sudi"
(nema je nigde)

2. "Ne kunite se NIKAKO ni Bogom ni sobom" (suprotno tome Brojevi 30:3 kazu - "kad koji covek ucini zavet Gospodu ili se ZAKUNE vezavsi se dusom svojom,neka ne pogazi reci svoje")

SZ dakle dozvoljava zaklinjanje "sobom" ili "Bogom" a Isus to zabranjuje!

Već sam dao kontekst znači da je to ista zapov.


Naći nekakvo formalno opravdanje "Ne piše baš tako" nije dokaz, prvo si se zaletio a nauku sam našao u Izrekama, tvoja odbrana je nikakva onda si se prebacio na to da je to tek od Solomona, a ja to nađem još kod Avrama.

Dakle nema nove nauke u NZ. Nigdje.
 
Natrag
Top