Hrana koja ubija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Press


Hrana koja ubija


Za putnike u potrazi za super gastroavanturom jako začinjeno jelo jednostavno nije dovoljno. Srećom, ne moraju mnogo da se trude da pronađu obroke koji će zadovoljiti njihovu želju za rizikom
1.jpg


Iako su ti specijaliteti uglavnom neukusni, imaju taj neophodan faktor opasnosti - mogu da budu smrtonosni. Zato, evo spiska namirnica za potencijalne gastrosamoubice.

Fugu ili riba balon, Japan

3.jpg


Fugu je jedan od najskupljih specijaliteta u Japanu. Pripremaju je vrhunski kuvari, koji ovu veštinu uče tri godine, jer ako se ne očisti dobro - ubija. U jetri ove ribe i njenim reproduktivinim organima nalaze se, naime, smrtonosni otrovi. Najpoznatija pijaca ove ribe nalazi se u gradu Šimonoseki u Japanu, mada sve češće fugu može da se kupi i u supermarketima. Pri tom mora da bude obeležen licencama, dozvolama...
Prognoza: Loše pripremljen fugu sadrži otrov tetrodotoksin koji parališe mišiće. Pravovremeno reagovanje, znači pre nego što otrov počne da se razlaže po organizmu, može da spase život sladokusca. Ako preživi 24 sata, računa se da je žrtva spasena.

Kraba, Latinska Amerika

4.jpg




Iako je kolera davno zaboravljena bolest, u Južnoj Americi na nju podseća kraba. Početkom 90-ih prošlog veka grupa američkih turista pokupila je koleru tako što su na lokalnoj pijaci kupili krabe, deo skuvali i pojeli, a ostatak poneli nazad u Ameriku. Koleru su preživeli - njihov prtljag verovatno ne. Rakovi, dagnje, ostrige takođe mogu da budu nosioci opake bolesti.
Prognoza: Verovatno nećete umreti, iako ćete se tako osećati. Kolera izaziva obimnu dijareju, pa samim tim i dehidraciju. Zapravo, najčešće je u vodi, tako da bi trebalo izbegavati vodu iz neproverenog izvora, kao i ljuskare iz nje.

Kazu marzu, Sardinija

5.jpg


Iako je sir kazu marzu, koji još nazivaju i pokvareni sir, zabranjen u EU, ovaj specijalitet možete pronaći i probati na Sardiniji na crnom tržištu. Pitanje je da li to želite. To je sir u koji se, dok je mlad, stavljaju crvi i zatim se čeka da počnu da polažu jaja ili da se raspadaju. Preporučuje se da se prilikom serviranja zaštite oči, jer te životinjice, navodno, iz njega iskaču i do 15 santimetara u vazduh. Ovaj sir gubi na ceni kada crvići umru.
Prognoza: Ako se crvi pojedu živi, oni mogu da prežive i u vašem stomaku nađu sebi zgodno mesto za kampovanje. Njihov boravak izaziva dijareju, dehidraciju, ozbiljne grčeve... Sreća je da posle muka koje vam prirede, ipak nađu svoj put napolje.

Biljka eki, Jamajka

6.jpg


Ovo crveno voće nalik biseru izgleda prelepo na tanjiru. Ali... Pre nego što ga probate, budite sigurni da je dobro oljušteno i pravilno isečeno. Naime, samo unutrašnji, žuti delovi bezbedni su za jelo, dok su crveni i crni smrtonosni. Srećom, Jamajkanci retko jedu ovo voće, a kupuju ga uglavnom konzervirano. Jestivi delovi su bogati proteinima, esencijalnim kiselinama i vitaminom A.
Prognoza: Jedenje celog ekija izaziva povraćanje, pa i fatalnu hipoglikemiju.

Mozak majmuna, Azija

7.jpg


Ovaj specijalitet spada u urbane legende - navodno se mozak vadi iz majmuna dok je on još živ. Priča se da ovako pripremljen mozak možete pronaći u Kini, Maleziji i Singapuru. Batler pokojne princeze Dajane tvrdi da su ona i princ Čarls jednom jeli ovo jelo u Kini.
Prognoza: Male su šanse, ali možete „zakačiti" bolest ludih krava, koja uzrokuje demenciju i progresivna neurološka oštećenja pre smrti.

Sanakji (vijugave hobotnice), Koreja

8.jpg


Hobotnice blagog ukusa ne mogu da ugroze zdravlje kada su već u vašem stomaku. Ali, dok ne dođu na odredište prete - gušenjem. Sanakji je vrsta malih hobotnica koje se serviraju u korejskim restoranima - hobotnicama se kraci skidaju dok su žive, pa iz tela vire majušni pipci koji se migolje i nalik su crvima. To nastavljaju da rade i kada pokušavate da ih progutate. Zato je gušenje, ako niste iskusni u ovoj avanturi, izvesno.
Prognoza: Žvaćite pažljivo, oprezno i pijte mnogo, mnogo tečnosti da pomognete nevaljalcima da stignu do vašeg stomaka. Inače...

Džinovske žabe, Namibija

9.jpg


Nije slučajno što Francuzi jedu žablje batake, u stvari samo noge. Ostatak žaba može da bude izuzetno toksičan. Uprkos tome, cele žabe smatraju se vrhunskim specijalitetom u Namibiji, gde se žabe, potencijalno opasne po život, prodaju krišom. Beru se posle treće kiše i sezone parenja, kada su naravno oslobođene toksina.
Prognoza: Ako pojedete pogrešan deo žabe ili promašite sezonu, možete da obolite od bolesti bubrega ili da vam potpuno otkažu.

Riba balon sa srebrnim prugama, mediteranske zemlje

10.jpg


Ribari u Indijskom okeanu dugo su voleli ovu srebrnkastu ribu, koja može da bude i pola metra dugačka. Problem je što ste, ako ne izvadite jetru i reproduktivne organe, u velikoj opasnosti. Putem Sueckog kanala ove ribe su migrirale u Mediteran, gde su ih neobavešteni ribari jeli, a 2007. godine je njih desetoro umrlo.
Prognoza: Otrovi izazivaju paralizu, probleme sa disanjem i smrt.




 
Natrag
Top