Hram Svetog Save ili Isusa Hrista

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Bog pomogao!

Potpuno je logično da tebi iz tvoje perspektive ovo izgleda .. "ne-dobro".
A sledstveno je da kada ti to baš tako posmatraš, da onda veruješ i da
znaš duboke motive onih koji su to sačinili.

Moj doživljaj je drugačiji od tvoga.
Osim toga, koristi mi što znam da mozaci i ikone nisu oblik realizma
(niti hiper realizma) već su teološke objave. Zato se i kaže da se
ikone pišu (a ne slikaju, crtaju) i zato se osobe koje to rade zovu
ikonopisci (a ne ikonocrtači i sl.).

brat Toma

Dragi moj Tomo,
Da su Isusu poslali rukom poljubac,da su mu mahnuli,ali oni pokazuju prstima znak djavola koji inace i pokazuju clanovi sotonskih udruzenja,to nema nikakvog opravdanja.
Ali pitaj se ,dal su apostoli igde u Bibliji pokazivali Isus bilo kakav znak prstima?ili su crtali i pisali ikone kao ikonopisci.Sta nas uci Isus u vezi ikona,sta pise u Bibliji???Sta kaze jedna od 10 Bozjih zapovedi za one koji crtaju,slikaju(pisu)ikone? Jel to lepo ili gadno pred Bogom???.
Zar ne vidis da je cela SPC ogrezla u idolopoklonstvu isto kao i njene sestrinske crkve i u pravoslavlju i u katolicanstvu,protestanstvu,ma celom ovom takozvanom hriscanstvu koje nema ni slovo H od hriscanstva .
5.Moj 4
15 Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne videste nikakav lik u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
16 Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kakvu god sliku od čoveka ili od žene,
17 Sliku od kakvog živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kakve ptice krilate koja leti ispod neba;
18 Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kakve ribe koja je u vodi pod zemljom;
19 I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i videvši sunce i mesec i zvezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svim narodima pod celim nebom;
Ikone su cin idolopoklonstva i sotonska prevara pa ti ako mislis drugacije ti onda kazi,,,,a ovo jos sa djavolim znakom prema Isusu je zlo na kvadrat.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog de dobrotom iznenadio!

Vratih se sa večernje molitve Bogu iz "male" Crkve svetog Save.
Da ne grešim dušu, nisam tamo išao ciljano molitve radi, već
da bih se sa jednim od sveštenika nešto posavetovao.
Jedan brat ima problem i nas dvojica smo išli ...
Ali pošto se sveštenik zadržao u poseti parohajnima,
mi se prvo zajedno Bogu pomolismo
(nije kao kod Rusa, kod nas je kratka molitva nekih ... sat-i-po ;) ),
a onda se, posle večernje, ispričasmo sa sveštenikom.

Zanimljivo mi je kako je u Crkvi Pravoslavnoj najučestaliji
vozglas "Gospode pomiluj". Ta svesnost svoje grešnosti pred
Bogom Jedinim Bezgrešnim me ... nekako me uvek vrati na moje mesto!

brat Toma

PS. Vidim koliko si truda uložio u pisanje meni nedostojnom (pisanjem,
citiranjem, promenom veličine i boje slova) i želim ti da te Gospod udostoji
Carstva Svog, neprolaznog!

bT
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Bog de dobrotom iznenadio!

Vratih se sa večernje molitve Bogu iz "male" Crkve svetog Save.
Da ne grešim dušu, nisam tamo išao ciljano molitve radi, već
da bih se sa jednim od sveštenika nešto posavetovao.
Jedan brat ima problem i nas dvojica smo išli ...
Ali pošto se sveštenik zadržao u poseti parohajnima,
mi se prvo zajedno Bogu pomolismo
(nije kao kod Rusa, kod nas je kratka molitva nekih ... sat-i-po ;) ),
a onda se, posle večernje, ispričasmo sa sveštenikom.

Zanimljivo mi je kako je u Crkvi Pravoslavnoj najučestaliji
vozglas "Gospode pomiluj". Ta svesnost svoje grešnosti pred
Bogom Jedinim Bezgrešnim me ... nekako me uvek vrati na moje mesto!

brat Toma

PS. Vidim koliko si truda uložio u pisanje meni nedostojnom (pisanjem,
citiranjem, promenom veličine i boje slova) i želim ti da te Gospod udostoji
Carstva Svog, neprolaznog!

bT

Hvala Tomo,
I ja bi voleo da ti Jehova Bog otvori oci,pa da razumes njegove namere i sa zemljom i sa ljudima.Sta on trazi,sta on zahteva,kakve su mu molitve ugodne,a kakve nisu ugodne i zbog kojih zaklanja usi svoje...
Ja sam se ponadao da si pitao Irineja ili nekog nizeg od njega otkud i otkad taj sotonski znak prstima na mozaiku,ali mi se cini da se ti toga ipak plasis ,mozda izgubis i posao,zbog obicnog pitanja "zasto takav djavolski znak prstima na slikama?",zacas posla bi te proglasili sektasom,tako da nemoras da ih pitas....sve to oni znaju i cute...,bas kao i Ana i Kajafa u vreme ubijanja Isusa Hrista.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Lepo je šta ti želiš za mene, i ispovedam ti sam prvi medju grešnicima
kome, kako ti reče, treba oči otvoriti.

A ovo drugo što pišeš, potpuno mi je razumljivo što si pogrešio jer ti mene
ne poznaješ. Ako ti je to neka uteha, i drugi su (manje-više poput tebe sada)
grešili pa ... pa ipak nisu "pala nebesa".

Budi smiren.

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zaokret, oni samo imaju pogrešno sagledavanje pojma kompromisa, u kome manje zlo pobeđuje veće, i gde je istorijski kompromis sa mnogoboštvom bio nužno manje zlo, da bi se mnogobošci priveli u novu veru.
Tako je isto i sa okultnim simbolima na ikonama i freskama, gde su prihvatili mnogobožačke predstave Bogova, i samo im dali drugačiji smisao.

U bibliji nije dopuštena nikakva vrsta kompromisa te vrste, pa je i ovo gore bio potpuno pogrešan princip.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, svuda!

Setih se još jednog dogadjaja od pre par godina, uoči
proslave Božića, kada smo nas trojica otišli na ponoćnu
Božanstvenu Liturgiju, u Hram sv. Save.

Toliko je naroda bilo, da nismo uspeli da udjemo u hram.
I nismo bili jedini! Bogu hvala, neko je mudro postavio zvučnike
da je svuda odjekivalo pobožno pojanje ...
A tanak sloj snega pokrio je celu portu (prostor
oko hrama) pa i šire, a neko, ne znam ko, je došao na ideju pa je
u taj tanak sloj snega stavio svećicu i njih nekoliko se oko te
male svetlosti okupilo. Pouzdano nam da to nije pravoslavni
običaj ali sam opet nekako siguran da taj mali odraz vere
u Boga, Izvora Sve Svetlosti, jeste nešto što Mu je bilo milo.

I nas trojica smo to uradili. I smirili se u molitvi Bogu....
Jedan je rekao: "Dobro nam je ovde biti."
Istina.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zaokret, oni samo imaju pogrešno sagledavanje pojma kompromisa, u kome manje zlo pobeđuje veće, i gde je istorijski kompromis sa mnogoboštvom bio nužno manje zlo, da bi se mnogobošci priveli u novu veru.
Tako je isto i sa okultnim simbolima na ikonama i freskama, gde su prihvatili mnogobožačke predstave Bogova, i samo im dali drugačiji smisao.

U bibliji nije dopuštena nikakva vrsta kompromisa te vrste, pa je i ovo gore bio potpuno pogrešan princip.

Drago mi je da se bar negde slazemo.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao!

Jutros sam ovo počitao.

"I u sramoti i poniženju svome pravednik čini dobro neprijateljima svojim. On ih izmiruje."

Ceo tekst je ovde:

"I u taj se dan pomiriše Pilat i Irod među sobom; jer prije bijahu u zavadi (Lk. 23. 12)

I u sramoti i poniženju svome pravednik čini dobro neprijateljima svojim. On ih izmiruje.

Istina, u ovom slučaju. njihovo izmirenje nije značilo zajednički rad na nekom dobrom delu nego zajedničko gonjenje pravednika. Ali bar plamen njihove međusobne mržnje utuljavao se i gasio. I to je pravedniku plata. Pilat i Irod behu neprijatelji. No onoga dana, kada Spasitelj bi izveden na sud i kod jednog i kod drugog, oni se izmiriše. Knez Mira donese mir među zavađene, mir koji pomože otesati krst za Njega. No On i dođe da bude dragovoljna žrtva za grehe mnogih.
I danas se međusobni protivnici mire kad treba napasti i osuditi Gospoda. Puno ih je koji se kolju među sobom dok im ne pomenete ime Gospodnje. A čim čuju to ime, postepeno se mire među sobom radi napada na to sveto ime. Lakše nepravednik podnosi nepravednika nego pravednika. Lakše se nepravednik s nepravednikom razume i miri nego li s pravednikom.
Čak i partije u nekim državama, najzavađenije međusobno, mire se kad treba presuditi, kakvo mesto da se da Gospodu Isusu Hristu u državi, da li prvo (kako Njemu i dolikuje) ili poslednje? Na takvom pitanju krvni neprijatelji mire se među sobom, da bi samo Gospodu dodelili poslednje mesto. Tako isto se u vreme ono zavađene partije fariseja i sadukeja, izmiriše i udružiše protiv Hrista. A zašto Najčistiji i Najpotrebniji da bude na poslednjem mestu? Zato — po njihovoj pameti — da bi za njih ostala prva mesta. Ista pobuda izmirenja bila je i kod fariseja i sadukeja, krvnih protivnika, kad trebaše tražiti da se Hristos ubije. Ista ta pobuda prouzrokovala je izmirenje između Pilata i Iroda, kada je trebalo presuditi da se Hristos ubije.

O braćo moja, ne tražimo nikad mir s nepravdom protiv pravde.
Nego uvek tražimo mir s Bogom, i sa savešću.


Bože, pomozi nam da takav mir uvek imamo. Tebi slava i hvala vavek. Amin."

Zapisao sv. Nikolaj Žički.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Bog pomogao!

Jutros sam ovo počitao.

"I u sramoti i poniženju svome pravednik čini dobro neprijateljima svojim. On ih izmiruje."

Ceo tekst je ovde:

"I u taj se dan pomiriše Pilat i Irod među sobom; jer prije bijahu u zavadi (Lk. 23. 12)

I u sramoti i poniženju svome pravednik čini dobro neprijateljima svojim. On ih izmiruje.

Istina, u ovom slučaju. njihovo izmirenje nije značilo zajednički rad na nekom dobrom delu nego zajedničko gonjenje pravednika. Ali bar plamen njihove međusobne mržnje utuljavao se i gasio. I to je pravedniku plata. Pilat i Irod behu neprijatelji. No onoga dana, kada Spasitelj bi izveden na sud i kod jednog i kod drugog, oni se izmiriše. Knez Mira donese mir među zavađene, mir koji pomože otesati krst za Njega. No On i dođe da bude dragovoljna žrtva za grehe mnogih.
I danas se međusobni protivnici mire kad treba napasti i osuditi Gospoda. Puno ih je koji se kolju među sobom dok im ne pomenete ime Gospodnje. A čim čuju to ime, postepeno se mire među sobom radi napada na to sveto ime. Lakše nepravednik podnosi nepravednika nego pravednika. Lakše se nepravednik s nepravednikom razume i miri nego li s pravednikom.
Čak i partije u nekim državama, najzavađenije međusobno, mire se kad treba presuditi, kakvo mesto da se da Gospodu Isusu Hristu u državi, da li prvo (kako Njemu i dolikuje) ili poslednje? Na takvom pitanju krvni neprijatelji mire se među sobom, da bi samo Gospodu dodelili poslednje mesto. Tako isto se u vreme ono zavađene partije fariseja i sadukeja, izmiriše i udružiše protiv Hrista. A zašto Najčistiji i Najpotrebniji da bude na poslednjem mestu? Zato — po njihovoj pameti — da bi za njih ostala prva mesta. Ista pobuda izmirenja bila je i kod fariseja i sadukeja, krvnih protivnika, kad trebaše tražiti da se Hristos ubije. Ista ta pobuda prouzrokovala je izmirenje između Pilata i Iroda, kada je trebalo presuditi da se Hristos ubije.

O braćo moja, ne tražimo nikad mir s nepravdom protiv pravde.
Nego uvek tražimo mir s Bogom, i sa savešću.


Bože, pomozi nam da takav mir uvek imamo. Tebi slava i hvala vavek. Amin."

Zapisao sv. Nikolaj Žički.

brat Toma

Dragi moj Tomo,

Nemoj misliti da te iko mrzi,a pogotovo ne ja,jer su u mojoj familiji svi pravoslavci ,tako da ja nikada ne mogu da mrzim svoju familiju.
Ti si pretpostavljam citao i Bibliju,a ne samo govore popova.
Dal ti znas sta je idolopoklonstvo i sta ono za tebe predstavlja?i kako Bog gleda na idolopoklonstvo??? sta pise u Bibliji?
A sta biva ako se na tim idolopoklonickim slikama jos pokazuju djavolji simboli i to prema Isusu Hristu ???
Dal si se ikada stavio u polozaj Isusa sina Navinovog iz knjige24:
14 Zato sada bojte se Gospoda i služite Mu verno i istinito; i povrzite bogove, kojima su služili oci vaši s one strane reke i u Misiru, pa služite Gospodu.
15 Ako li vam nije drago služiti Gospodu, izaberite sebi danas kome ćete služiti: ili bogove kojima su služili oci vaši s one strane reke, ili bogove Amoreja u čijoj zemlji živite; a ja i dom moj služićemo Gospodu.

Da li si spreman da raskines sa tradicijom nasih oceva ako su oni gresili???
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Milostiv je Bog Koji me je učinio slugom Svojim dostojnim da
čitam svete Reči Njegove. Cela Crkva Hristova čita Sveta Pisma,
Bogo-molitveno i sa pažnjom.

Nisam u njima našao kojim položajem ruke ili ruku se simboliše
nepomjanik (otac laži) ali jesam u Svetim Pismima podosta pročitao
o idolopoklonstvu. I učino je Bog da u idole i ideale ne polažem nadu,
ali bih te slagao da kada bih rekao da sam po tom pitanju postao
bezgrešan. Ostao mi je jedan koga idolatrišem a to sam ja!
(Bojim se da i kod tebe primećujem sličan greh, ali pošto te
ne poznajem, nadam se da grešim.)

Eto, koliko puta mi se desilo da umesto da odem kod bolesnika
i utehu mu dam (a dobih je od Gospoda, nije moja!), ja se
opredelih da ... čitam Sveto Pismo. A lepo mi je rečeno da
će nas po ljubavi poznati i da nam valja bolesnika posetiti.
Ah!

brat Toma

PS. Zaboravih - nije problem raskinuti sa onima koji greše,
teško je spojiti se sa onima koji su Hristoliki!

bT
 
Natrag
Top