Higijena za predpubertetlije

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Higijena za predpubertetlije – pranje ruku i higijena polnih organa

Ako ste vi marljivi roditelji, znači da vaše dete zna već sve o higijeni ruku. Ali nije na odmet da ga još jednom podsetite na osnovno pravilo - čiste ruke su osnova u prevenciji bolesti. Na početku puberteta deca mogu biti jako površna, nemarna i često nervozna da detaljno operu ruke. Najčešće ih samo promrljaju i izlete iz kupatila.

Pranje ruku

pranje-ruku-300x225.jpg


Redovno pranje ruku je najbolji način za održavanje dobrog zdravlja. Samo pranje treba da traje bar 20 sekundi pri čemu se trljaju dlanovi, nadlanice i mesta između prstiju. Nakon toga ruke treba obrisati suvim peškirom, pogotovo između prstiju. U javnim prostorijama uvek je bolje koristiti papirne ubruse nego sušače ruku jer nisu toliko efikasni, a stručnjaci tvrde da čak šire bakterije. Kako je nedostatak papira u javnim wc-ima dobro poznata pojava najbolje je da naviknite dete da uvek sa sobom nosi maramice. Kako je mnoge dečake „blam“ da nose maramice i smatraju da će ih zbog toga prozivati da su ženstveni, vi treba da im napomenete da će ih devojčice zbog takve brige o higijeni smatrati mnogo privličnijima od dečaka koji su aljkavi.

U ovom uzrastu deca počinju aktivno da istražuju svoje polne organe i za ovaj “naučni eksperiment” važno je da im ruke budu čiste. Nemojte da zaboravite da im skrenete pažnju i na prljavštinu koja se skuplja ispod noktiju. Najbolji način za to je upotreba male četkice tokom pranja, koja detaljno uklanja sve bakterije. Najteža stvar je reći detetu da pre i posle „pipkanja sebe“ ruke i nokte mora dobro da opere, isto kao i polni ogran. Ubedite sebe da je to veoma važno i uspećete.

Ukoliko imate kućnog ljubimca, napomenite detetu da treba da opere ruke svaki put nakon maženja sa istim, pogotovo ukoliko se sprema da jede.

Mali podsetnik za higijenu polnih organa


Vagina je organ koji se sam čisti izlučivanjem sekreta. Sekret treba da bude providan, bez osetnog mirisa i ukusa. Prvi znaci infekcije mogu biti ukoliko je sekret uočljivo žute ili zelene boje. Takozvani „braon sekret“ u najvećem broju slučajeva je normalan. Često je to samo zgrušana krv koja se može javiti nekoliko dana nakon menstruacije ili između menstruacija. Ukoliko ni sami niste sigurni šta je u pitanju, najbolje je da devojčicu odvedete kod ginekologa. Vagina treba da se pere sapunom samo na površini. Ubacivanje bilo kakvih sredstava za čišćenje, kao na primer sapuna, unutar vagine može da prouzrokuje oštećenje vaginalnog zida, poremećaj vaginalne flore i stvaranje raznih bakterija. Prilikom kupanja unutrašnjost vagine kao i sekret, može da se ispere usmeravajući blag mlaz vode prema vaginalnom otvoru ali bez upotrebe sapuna. Pravac ruke treba da ide od vagine ka anusu, a nikako obrnuto. U suprotnom bakterije iz anusa mogu da se prenesu na vaginu.


Za razluku od vagine, održavanje higijene penisa je malo komplikovanije. Kada kožica počne lako da se pomera gore-dole, vrh penisa i deo koji se nalazi ispod kožice treba prati temeljno i redovno. Ukoliko se kožica teško pomera, ne treba je forsirati i vući već samo pustiti da penis prirodno sazri i da kožica počne lakše da se kreće. Svi delovi genitalija, osim delikatnog dela penisa koji se nalazi ispod kožice, se moraju prati sapunom. Tako mlada koža penisa je još uvek veoma osetljiva i treba je prvo pustiti da sazri. Pojava smegme na vrhu penisa ispod kožice je sasvim prirodna, a izgleda kao beličasti sekret. Međutim, prilikom kupanja smegma se treba isprati svaki put kada se pojavi.

Za higijenu genitalija treba koristiti blage sapune. Najbolje bi bilo da u apotekama potražite sredstva koja su namenjena isključivo za čišćenje muških i ženskih polnih organa. Roditeljima je jako teško da sa decom povedu razgovor na ovu temu kada su ona već velika. Najlakše je učiti ih od malih nogu kada je neprijatnost mnogo manja. Ukoliko ste zakasnili da im to napomenete na vreme, najbolje je da im kupite knjigu ili odštampate uputstva sa interneta.


Izvor:najboljamamanasvetu
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Osnove higijene za predpubertetlije – ne samo znoj

Osnove higijene za predpubertetlije – ne samo znoj

Ukoliko ste dete naučili šta je znoj i kako ga se rešiti, vaš sledeći zadatak je da se pobrinete za ostatak higijene. Baš kada ste dobili čuvenu bitku po pitanju redovnog tuširanja, mogu nastatu sledeći problemi : čista odeća, čista kosa i svež zadah. Posle 9-te godine, kao odgovor na pitanje zašto mora da menja majicu svaki dan dete neće tolerisati čuveni odgovor- „ Zato što sam ja tako rekla !“. Prilikom obuke o higijeni detetu predočite činjenice! Vođenje računa o kompletnoj higijeni je bitno za samopouzdanje vašeg deteta. Ne dozvolite da krene u školu a da ima loš zadah ili paperjaste brčiće.

Odeća

Odeća, a pogotovo donji veš, moraju da se menjaju svakodnevno. Čak i kada dete tvrdi da se nije oznojilo i da odeća ne smrdi. Preko dana odeća upija bakterije, znoj i izumrle ćelije sa kože. Ako se odeća ostavi da se „luftira“, što je suprotno svim pravilima higijene, zapravo se neće očistiti već će se bakterije samo još više raširiti preko noći. Znači pravilo glasi: nikada ne oblačiti istu majicu dva dana za redom. Kada dete krene na put, ukoliko ima deset noćenja, treba da ponese bar još dva tri rezervna para gaća, potkošulja i čarapa. I obavezno obeshrabrite prevrtanje donjeg veša, ipak je bolje brzo pranje. Kada je u pitanju pidžama, dajte dobar primer i menjajte je na svaka tri dana, pre svega leti kada se više znoji.

Kosa

Kada je higijena tela u pitanju lako je doneti pravila. Međutim, pravila po pitanju higijene kose znaju da budu komplikovana i ponekad kontradiktorna. Teme glave se svakodnevno prlja, kao i ostali delovi našeg tela i ono se znoji, masti i taloži izumrle ćelije kože. Frizeri i stručnjaci stalno polemišu da li kosu treba prati ređe ili češće. U suštini, priče naših baka, da što se kosa više pere to se i više masti, nisu tačne. Na vama je da odlučite na koliko dana vaše dete treba da pere kosu. Devojčice bi kosu mogle da peru na svaka tri dana, pogotovo ako je duga i koplikovana za stilizovanje, dok dečaci mogu da je peru svaki drugi dan.

Usta


higijena-zuba-300x199.jpg


Do ulaska u pubertet, deca već znaju da pravilno i redovno peru zube. Ali tada može nastati drugi problem-neprijatan miris usne duplje.

Uzrok jutarnjeg neprijatnog mirisa je nedostatak pljuvačke preko noći koja čisti usta. Pored pranja zuba, u ovom uzrastu je moguće uvesti i razne dentalne tečnosti kojima se nepce može dodatno isprati. Vi ili zubar možete detetu predstaviti i konac za zube. Možda se detetu ne svidi iz prve ali ne odustajte, potrebno je vreme da se pronađe prava marka.

Ukoliko loš zadah nastaje prilikom unošenja neke hrane, pranje zuba neće pomoći. Za uklanjanje takvog zadaha potrebno je vreme, ali je moguće malo poboljšati stvari upotrebom žvaka i dentalnih tečnosti. U ovom periodu dete će vam verovatno napomenuti da mu ne spremate takvu hranu ukoliko treba da izađu napolje ili da idu na žurku. Kako loš zadah može da uništi samopouzdanje vašeg deteta, vi mu uslišite želje i takvu hranu kuvajte samo kada se dete složi. Ako je neprijatan zadah konstantan moguće je da se radi o nekom infekcijskom oboljenju zuba ili desni. U tom slučaju ga što pre odvedite kod zubara.

decak-se-brije-200x300.jpg


Brijanje


Kada je brijanje u pitanju, neki dečaci nemaju potrebu za istim sve do kasnog puberteta. Međutim, nekim dečacima se oko 10-te godine pojavi paperje u predelu brkova. Da bi vaše dete poštedeli neprijatnih situacija i zadirkivanja zbog takvog paperja na licu, vi mu pomozite u prvom brijanju. To ne znači da će vaš sin od sada morati da se brije svaki dan. U većini takvih slučajeva, dovoljno je obrijati se jednom u deset dana. Na početku nema potrebe da ga zamarate o svim pravilima i tehnikama brijanja. Za taj početni period je dovoljno da mu pokažete samo osnovno-kako da se obrije a da se pri tome ne poseče.

Dlake ispod pazuha


U ovom periodu je moguće da vaša ćerka ima potrebu da se povremeno obrije ispod pazuha. Kao i kod dečačkih brkova, to je sigurno samo paperje. U tom slučaju, kupite joj jednostavan brijač i objasnite joj da ne mora da se brije svaki dan, već da sama nauči da proceni kada je vreme. Sa druge strane, moguća je i pojava prvih nausnica i dlaka na listovima koje su obično vidljivije prvo kod tamnoputih devojčica. U tom slučaju, da bi poštedeli ćerku zadirkivanja u školi, obavezno je odvedite u obližnji salon i naviknite je da sama redovno ide na depilaciju nausnica i listova. Devojčice je nekad sramota od prvih naznaka nausnica, pa se mnoge usude da ih obriju. Ukoliko joj ne predstavite depilaciju kao najbolje i najzdravije rešenje, upotrebom brijača može da izazove ozbiljne iritacije na koži. Ponekad i majke, iz ličnih razloga, odlažu prvu depilaciju svoje ćerke, što svakako nije preporučljivo. Prihvatite činjenicu da vaša devojčica raste i rešavajte zajedno svakodnevne problemčiće. Samo tako ćete imati dobar odnos.

Izvor:najboljamamanasvetu
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Osnove higijene za predpubertetlije – znoj

Početak puberteta donosi mnoge fizičke promene koje zahtevaju da roditelji nauče dete novim pravilima higijene. Sasvim je prikladno da prva tema bude znoj. Iako se deca znoje od uvek, njihov znoj će početi da se oseća tek ulaskom u pubertet. Osnovni razlog predstavljaju seksualni hormoni koji tada počinju sa radom, a izlučuju se preko znoja zajedno sa bakterijama koje telu ne trebaju. Ono što mi osećamo kao smrad nije čist znoj već bakterije koje se hrane samim znojem. Takve bakterije se zadržavaju na površini kože i odeće.

Znojenje (perspiracija)


znojenje-kod-dece-300x199.jpg


Kroz kožu, čovek dnevno izluči od pola litra do četiri litra tečnosti. Cilj znojenja je održavanje telesne temperature na oko 36,5-37°C čime se sprečava preterano zagrevanje tela. Dakle, znojenje je važno i veoma korisno. Ali ipak počne da smeta kada postanemo svesni neprijatnog mirisa koji se širi sa oznojenog čoveka.

Znojenje je potpuno uobičajena i sasvim normalna pojava. Neka deca se znoje više od drugih i mogu biti veoma uznemirena zbog toga. Smirite ih, ne vredi se uznemiravati previše jer nerviranje samo po sebi izaziva jače znojenje. Uostalom, postoje odlične odbrambene mere od znoja.


Borba protiv znoja


Najbolje i najjednostavnije rešenje je redovno tuširanje. Ako vaše dete često okupira kupatilo, nemojte ga kritikovati. To samo znači da je ono sasvim svesno neprijatnih mirisa koji se oko njega šire i želi da ih ukloni. Ako pak zaobilazi tuš u širokom krugu, potrebno je da mu, na delikatan način, skrenete pažnju na delotvornost vode i sapuna.

Ali šta raditi u toku dana, kada je dete van kuće. U tom slučaju mogu da pomognu dezodoransi koji imaju antibakterijsko dejstvo i sprečavaju da se na koži razviju bakterije koje su izazivači neprijatnog mirisa. Postoje i antiperspiranti, tip dezodoransa koji sprečava ispuštanje znoja i samim tim vlaženje ispod pazuha. Neki lekari ne preporučuju njihovu upotrebu jer skupljaju kožu i sužavaju otvore znojnih žlezda čime može doći do zapušavanja i stvaranja cisti. Drugi tvrde da to nije tačno jer se celo telo znoji i samo jedan mali procenat izlazi kroz pazuh, a on nije dovoljan da zapuši žlezde.
Tuširanje treba da se počne toplijom vodom da bi se pore raširile i dobro očistile, a da se završi hladnijom vodom kako bi se iste zatvorile i samim tim manje prljale.
Dezodorans nikako ne treba stavljati na oznojenu već samo na opranu kožu jer on ne odstranjuje nečistoću i bakterije pa može samo da poveća neprijatne mirise, nikako da ih odstrani. Jedino rešenje, ponavljamo, je redovno tuširanje i redovna upotreba dezodoransa.

Kada je pravo vreme za dezodorans?


Pravo vreme za upotrebu dezodoransa je kada njihov znoj počne da se oseća. Da bi ste izbegli neprijatne situacije, kao na primer, da vam to napomene profesor vašeg deteta ili još gore – da dete počnu da zadirkuju u školi, morate “biti u toku”. Obratite pažnju da li se detetu javlja neprijatan miris ispod pazuha posle trčanja u parku, nakon treninga ili drugih fizičkih napora. Čim primetite prva “zagađenja okoline”, odmah počnite da ga učite da svakodnevno upotrebljava dezodorans. Ne očekujte da dete samo oseti širenje svojih neprijatnih mirisa, ima onih koji se jednostavno naviknu ili ne obraćaju pažnju.

Napomenite deci da ne stavljaju dezodorans pre spavanja.
Devojčice su često lakše za saradnju, jer one prirodno vode više računa o higijeni. Čak šta više, mnoge od njih jedva čekaju da odu u prvu potragu za pravim dezodoransima i parfemima. Ali naučiti sina da isto tako bude uzbuđen po pitanju lične higijene je malo teže. Ukoliko sinu kupite unisex proizvode mala je verovatnoća da će mu se svideti. Jedan od načina da ga privolite da vodi računa o higijeni je da mu date da sam izabere muške dezodoranse, muške proizvode za kupanje i muški šampon.

Stopala


Po pravilu, od svih delova tela stopala se najviše znoje. Kada tome dodate da deca i ceo dan znaju da provedu u istim patikama, onda nije ni čudo što baš “tu” smrdi.


Naučite dete da:



  • pere stopala sapunom
  • nosi pamučne čarape i menja ih svakog dana
  • ne nosi po ceo dan iste patike/cipele
  • ostavi cipele da se provetre

Ukoliko vaše dete ima samo jedan par patika, uvedite sledeće pravilo: čim dođe kući mora da izuje patike i da ih drži na terasi da se luftiraju sve dok ih ponovo ne obuje. Naučite svoje dete da brine o obući tako što će ih četkati, polirati i prati. Na taj način obuća će izgledati bolje i naravno biće čistija i sa manje smrada. Mnoge patike mogu da se peru u mašini, a u suprotnom ih treba prati „na ruke“.


moje-dete-se-oseca-znoj1-300x183.jpg


Običaj je da se stopala peru jednom dnevno. Ovo pravilo treba modifikovati na bar tri puta dnevno u slučaju dečaka koji se intenzivno bavi sportom ili jurca napolju po ceo dan. Nakon pranja, dete treba naučiti da stopala moraju da se dobro obrišu suvim peškirom. Kako se najviše bakterija skuplja između prstiju, kada je brisanje u pitanju, najviše pažnje treba posvetiti tim mestima.

Obuvanje čarapa i patika na vlažna stopala može da uzrokuje pojavu gljivičnih oboljenja koja se teško leče. Isto tako ako vaše dete koristi javne tuš kabine i javne bazene naučite ga da se ni pod razno ne šeta bos na takvim mestima. U tom slučaju japanke ili plastične papuče su odlično rešenje, a dete može u njima i da se tušira.

Izvor:najboljamamanasvetu
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Upomoć, moj sin neće da se kupa!

Upomoć, moj sin neće da se kupa!

Ulaskom u pubertet mnoga deca počinju da „zabušavaju“ po pitanju redovnog tuširanja i pranja kose. Čak šta više, i danas postoje deca koja slušaju heavy metal ili hard rock, i po ugledu na članove takvih bendova misle da je „kul“ biti neuredan. I pored toga, dečake je, za razliku od devojčica, mnogo teže naviknuti da se pridržavaju dobrih starih pravila po pitanju održavanja redovne higijene. Jedan od razloga izbegavanja redovnog tuširanja može biti lenjost.

decak-ne-voli-da-se-kupa-200x300.jpg


Dok su bili mali vi ste ih kupali, nekad baš pre nego što im se jako prispava. Sada kada mogu sami i kupanje postaje njihov zadatak, obično odlažu pravi momenat. Dok vi primetite da se nisu okupali i spremili za spavanje, već je kasno- oni su zaspali. U tom slučaju, stisnite zube i budite jaki. Iako vam teško pada da ih budite u tom momentu, budite uporni. Nakon nekoliko “strašnih” buđenja za tuširanje naučiće lekciju – nikad više neće otići u krevet neokupani.

Majke imaju prednost

Prema istraživanjima najveći broj dečaka nema problem da priča o higijeni sa oba roditelja. Veliki broj njih više voli da o tome razgovara samo sa mamama, dok jako mali procenat kaže da im je neprijatno da o tome razgovaraju podjednako sa oba roditelja.


Prema tome, mame imaju veliku šansu da bez otpora nauče sina o svakodnevnom održavanju higijene. To je lako konstatovati, ali pitanje glasi: „ Kako započeti takav razgovor?“. Najbolji recept za razgovor je uvek da se ne gledate pravo u oči. To možete izvesti ako se oboje nalazite u istoj prostoriji obuzeti nekim aktivnostima, kao na primer u kuhinji dok vi kuvate, a on posprema. Sa dečacima treba da budete kratki i jasni. Nemojte ga pitati da li želi da koristi dezodorans, već mu pružite rešenje bez suvišnih detalja. Recite mu da je došlo vreme kada je prirodno da on počne da koristi dezodorans i samo mu dajte opciju da izabere kakav dezodorans želi.

Fizički izgled

Pubertet je za dečake jako nezgodan. Oni se često ne osećaju prijatno u svom telu, pogotovo ako rastu brzinom svetlosti. On ipak za godinu dana može da izraste i do 12 cm. Isto tako teško može da im padne i pritisak da moraju da izrastu u snažnog muškarca. Zbog toga dečacima između 9 i 16 godina fizički izgled može biti na prvom mestu. Ali i pored toga, treba ih naučiti da o fizičkom izgledu vode računa temeljno. Na primer, mnogi od njih su preopterećeni svojom frizurom, i tako sat vremena provedu nameštajući frizuru a da su pri tom zaboravili da operu zube.

Frizura

mama-i-sin-frizura-225x300.jpg


Dečaci vole da im date rešenja njihovih problema a da ih pri tom ne gušite nepotrebnom pričom. Na primer ako je sin opsednut kosom, vi ga povedite u kupovinu gela za kosu, ali mu u isto vreme kratko predstavite ostale proizvode za higijenu. Nađite proizvode koji se lako upotrebljavaju. Oni najbolje reaguju na već osmišljen sistem upotrebe – ukoliko sami moraju da dokuče koji proizvod je za koju upotrebu neće se time ni zamarati.

Muškarci obično vole da svi njihovi proizvodi mirišu isto pa mu možete kupiti komlpetnu liniju jednog proizvođača. Stavite ih obavezno na njemu najbližu policu kako ih ne bi zaobišao “jer ne može da ih dohvati”. Isto tako, bitno je da mu nađete dobrog muškog frizera “u fazonu” kako ne bi imao frustracije zbog loše frizure.


Izvor:najboljamamanasvetu
 
Natrag
Top