Hemofarm: Naplatićemo sve dugove

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Hemofarm: Naplatićemo sve dugove
[/h] Izvor: Beta

Vršac -- Farmaceutska kompanija Hemofarm iz Vršca neće odustati od naplate dugova za isporučene lekove.

6701236674e84aab23ece0860645530_640x360.jpg
Hemofarm ostaje pri tome bez obzira što mu je vlasnik, nemačka Štada, ispravio potraživanja u iznosu od 97 miliona evra.
Član Upravnog odbora Hemofarma zadužen za finansije Dušan Milutinović kaže da je "Upravni odbor Štade, na osnovu procene rizika nenaplativih potraživanja Hemofarma, odlučio da ispravi knjigovodstvenu vrednost ukupnih potraživanja kompanije“.
“To znači da su sva potraživanja aktuelna, samo je pitanje kada ćemo uspeti da ih naplatimo", rekao je Milutinović.

On je, komentarišući prošlonedeljnu odluku Štade da Hemofarmu knjigovodstveno izbriše nenaplativa potraživanja, istakao da nijedan dužnik te kompanije ne treba da očekuje da će izbeći plaćanje svojih obaveza.

"Vreme je da se u ovoj zemlji shvati da sva roba mora da bude plaćena, a lek je kao i svaka druga roba. Sarađivaćemo sa solventnim kupcima koji su u stanju, kako da plate, tako i da obezbede naša potraživanja, ali nećemo bežati ni od tužbi da naplatimo robu koju smo uredno isporučili", rekao je Milutinović.

Prema njegovim rečima, od ukupnih 150 miliona evra Hemofarmovih potraživanja oko 100 miliona su dospela, od čega polovina potiče od isporuka čiji je korisnik država, koja sve kasnije izmiruje svoje obaveze prema zdravstvenim ustanovama i veledrogerijama.

Naravno, kako je rekao Milutinović, ima i trgovaca lekovima koji rade sezonu-dve, zatvore svoje trgovine i preorjentišu se na nešto drugo, a dugove "zaborave".

"Mi ne smemo da zaboravimo naša potraživanja jer nikome nije cilj da ugrozi poslovanje kompanije otpisom tako velikih iznosa duga", naglasio je Milutinović i dodao da Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) još nije izmirio svoje obaveze iz prvog kvartala ove godine.

Član Upravnog odbora Hemofarma Marko Milojević, zadužen za korporativne poslove, kaže da "na domaćem, relativno malom tržištu, posluje više od 350 dobavljača lekova, a, na žalost, i dalje postoji crno tržište lekova sumnjivog kvaliteta. Država mora da uspostavi uređenije odnose u oblasti farmaceutske industrije jer je nacija sve starija i bolesnija".
 
Natrag
Top