hard disk

Član
Učlanjen(a)
01.09.2011
Poruka
87
Imam jedan HITACHI hard disk ali je puknuo, a na njega imam neke bitne fotke.
Serviser mi je rekao da možda ga može poprviti ali ne može naći takav sličan hard disk.
Tako da moje pitanje, jel možda neko ima sličan što mu ne treba ili mu je nešto drugo riknuo ali ga još čuva.

Radi se o HITACHI 1 TB, 3,5"
SN: HQ2GA1GA
MLC: JPT39C

Bio je u kutiji MAXELL, kao portable.

Max%20GenHD%201TB%20Ext%20Hard%20Drive%20665300.jpg

Treba mi da iskoristim neke delove samo da mogu izvaditi podatke.
Nakon toga bi vratio hard disk.

Hvala.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Izgleda... tesko. Problem je sto ti nije potreban slican vec identican HDD sa ispravnom elektronikom. Cena neispravnim diskovima od 1Tb (3,5') kod nas je 500 do 600 dinara (4-5 evra) ali moraces da trazis IDENTICAN disk, tacnije da cekas da se odnekud pojavi. Najbrza i najsigurnija varijanta ti je eBay ili Amazon. Trazi plocu za HDS721010CLA332 sa MLC JPT39C. Na zalost cena im je ista kao i polovnom, ispravnom, takvom disku oko 40-50 dolara.

Ako je "zivot u pitanju" postoji i drugi nacin ali on kosta oko 200 evra u Srbiji a ne verujem da je kod vas jeftinije. Poseban problem je sto placas taj novac bilo da operacija spasavanja uspe ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2011
Poruka
87
A gde se kod vas može potražiti neispravan hard disk, mislim ima li negde neka ponuda ili šta ja znam...
Inaće, hard disk sam poslao u infolab u zagrebu ali preko posrednika i rekli su mi da se ne može popraviti i nisu mi uzeli ništa zato mi je suljivo da je uopšte bio tamo. Onda sam ga odneo kod drugog servisera i on mi je rekao da mu deluje unutra ispravno, samo verovatno elektronika, ali ne može naći takav disk.
Ali opet nisam siguran ni za to da kad bi našao identičan hard disk, da bi ga ovaj popravio. Da je to 100% onda bi kupio i novi takav samo da popravim stari.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
U Srbiji ih trazi na sajtovima "Kupindo" i "Kupujem-prodajem". Ja sam vec proverio i nema ga. Ima jedan hitachi ali ne sasvim identican kao tvoj pa od njega nemas koristi. Problem je sto se firmware na hard diskovima nalazi jednim delom na ploci sa elektronikom (koja ti je crkla) a drugim delom unutar samog kucista hard diska. Ako se ova dva dela ne poklapaju disk nece raditi bez obzira na novu plocu sa elektronikom. Upravo zato ti je neophodan identican disk. Cak i tada sa tvoje stare ploce mora se skinuti chip i prelemiti na novu, ispravnu plocu. To mora da uradi dobar serviser a nisam siguran kakvog servisera si ti nasao. Tek onda disk bi bio upotrebljiv i mogao bi da se procita.

Druga opcija je upotreba hardversko-softverskog alata PC3000 (komplet kosta preko 2000 evra i na prste mozes nabrojati one sa nasih prostora koji ga imaju) kojim se, po vrlo delikatnoj proceduri, sadrzaj tvoga diska moze skinuti i sacuvati. To je prekupo zadovoljstvo osim ako ono sto imas na disku nije mnoooooogo dragoceno.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Poenta cele opravke je da samo prebacis onaj okrugli deo u Ispravan hard koji moze da cita ovo,znaci ona rupa u sredini treba da bude iste velicine ,da bi se ovo uglavilo.Serviser se verovato salio kada je rekao kako ce to da popravlja.Ako je mehanika u pitanju,onda mozda,ali kod elektronike mi je nekako smesno da ga zamislim sa lemilicom u ruci.Znaci prebacivanje onog dela je jedina sansa.S druge strane zavisi i na kakvog si servisera naiso,balisticari recimo koji su specijalizovani za ovu stvar ,vade bez problema podatke kad oni nisu kriptovani.Jedino je problem da okruzenje gde se ovo radi bude potpuno cisto,jer u fabrikama gde se ovo proizvodi nose se odela i nema trunke prasine tokom montaze diska.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Bojim se da se tako trajno unistavaju oba diska. U kakvim god uslovima (van fabrike) da otvoris kuciste samo na par minuta disk postaje neupotrebljiv u roku od oko pola sata (cesto i odmah) cak i ako u startu uspes da ga ucitas.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Bojim se da se tako trajno unistavaju oba diska. U kakvim god uslovima (van fabrike) da otvoris kuciste samo na par minuta disk postaje neupotrebljiv u roku od oko pola sata (cesto i odmah) cak i ako u startu uspes da ga ucitas.
A jel bih smeo da pitam ,sta je glavni razlog ,tom fijasku kod prebacivanja,ako slucajno znas,jel precizna kalibracija,mislim podesavanje il sta vec..,posto imam nesto u planu ,pa me zivo zanima.
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Prasina i pomeranje ruke citaca. Ne moze se pobeci od nevolje. Oni serviseri koji to urade ne garantuju uspesnost i ne uzimaju pare unapred. Veoma je cest slucaj i da skinu samo deo podataka pre otkazivanja diska. Ako im se posreci i uspeju obavezno na disk stavljaju nalepnicu "ovaj disk je bio na spasavanju podataka" sto u prevodu znaci - disk je sasvim sigurno neispravan. Sto je najgore - posle takvog pokusaja disk mozes da posaljes jedino u silicijumsku dolinu u Kaliforniji na skidanje bilo cega.
 
Natrag
Top