GSP traži još milijardu dinara

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
GSP traži još milijardu dinara
Bliconline
Odluka da GSP Beograd dobije dve milijarde dinara iz republičkog budžeta mnoge je iznenadila, ali čelnici gradskog prevoznika ističu da je to samo kap u moru novca potrebnog da bi stali na noge.


- Do sada smo dobili od Grada 4,5 milijardi dinara i sa te dve milijarde iz republičkog budžeta imaćemo opet za milijardu dinara manje nego što je GSP “Beograd” dobio prošle godine od Grada. Taj novac služiće nam isključivo za preživljavanje, pošto samo za gorivo i plate mesečno izdvajamo 950 miliona dinara - priča za “Blic” Željko Milković, direktor GSP “Beograd”.

Rebalansom republičkog budžeta za 2014. će GSP po prvi put u istoriji dobiti novac iz državne kase, ali to, kako kaže Milković, neće imati nikakvog značaja da se ovo preduzeće iščupa iz “kandži” dugova.





- Trenutno dugujemo četiri milijarde dinara. Treba imati u vidu da je ove godine naplata karata za gradski prevoz pala za 600 miliona dinara u odnosu na 2013. Kada uzmemo u obzir da iz budžeta grada i sada republike dobijamo ukupno za milijardu dinara manje nego prošle godine, to znači da imamo 1,6 milijardi dinara manje nego 2013. Dakle, s ovim novcem nećemo moći da vraćamo dugove, već samo da ih odložimo. A imamo i kamate za “Solarisove” autobuse - kaže Milković.

GSP trenutno ima 5.850 radnika od kojih su 2.900 vozači, ali Milković ne smatra da ovo preduzeće pati od viška zaposlenih.



Milković: Potrebno još novca

530079_zeljko-milkovic-gsp310513ras-foto-oliver-bunic23_f.jpg


Početkom 2014. je za GSP u budžetu grada predviđena subvencija od 6,5 milijardi dinara. Ali Željko Milković kaže da je GSP do sada od Grada dobio 4,5 milijardi dinara.

- Kad bi i od Grada dobili dve milijarde, uz ove dve milijarde od Republike, to bi bilo ukupno milijardu više nego 2013. To bi nam već značilo - priča Milković.



- Od kada sam postao direktor imamo 120 radnika manje. Donja granica ispod koje ne smemo da idemo je 5.700 zaposlenih, ali kada dođemo do te cifre, to neće doneti velike uštede. Poređenja radi, 2000. smo imali više od 8.000 zaposlenih - tvrdi Milković.



Direktor GSP-a neće da kaže koliko je ovom preduzeću potrebno novca da bi normalno funkcionisalo, ali zna rešenje za krizu.



- Primera radi, GSP je prošle godine potrošio ukupno 14,5 milijardi dinara, a ove smo potrošili svega 4,5 milijardi. U okviru te sume dali smo samo 400 miliona dinara za rezervne delove. Trenutno je naplata karata za gradski prevoz oko 700 miliona dinara, a trebalo bi da se poveća bar do 900 miliona da bi uz redovne subvencije Grada mogli da stanemo na noge - naglašava Milković.



U gradskoj upravi ističu za “Blic” da ne postoji nikakva izričita zabrana za ovakav transfer na relaciji Beograd - Republika.



- Razlozi zbog čega je u predlogu budžeta predviđena ovakva vrsta pomoći gradu leži u činjenici da Grad ima značajno umanjen prihod od transfera sa republičkog nivoa u odnosu na ostale jedinice lokalne samouprave, počev od 2012, kada je reč o ustupljenim prihodima jedinicama lokalne samouprave. Beogradu su ukinuta sredstva nenamenskog transfera koje ostale jedinice lokalne samouprave ostvaruju, čime je Beograd ostao uskraćen za oko 5,5 milijardi dinara godišnje - kažu u Sekretarijatu za finansije.



Uz to, ističu u gradskoj upravi, sve jedinice lokalne samouprave u republici raspolažu prihodom od ubranog poreza na zarade u visini od 80 odsto, dok Beograd raspolaže sa 70 odsto od naplaćenog poreza na zarade, čime ostaje bez dodatnih 4,5 milijardi dinara prihoda godišnje.



Putnike nervira „glas iz validatora“

Beograđani su u gradskom prevozu nervozno reagovali na rečenicu “Poštovani putnici, očitajte vašu kartu”, koja se od četvrtka čuje posle svakog stajališta. U Direkciji za javni prevoz kažu da su se na to odlučili da bi što brže prikupili podatke o broju putnika u vozilima GSP.

530077_bus-plus020313ras-foto-jelena-vucetic-1_f.jpg


Pošto su neka stajališta suviše blizu jedna drugih, u autobusima se naizmenično čuju najave stanica i podsetnik za očitavanje karte. Putnici se žale da na nekim linijama “glas iz validatora” ne prestaje da “priča”.

- Dok sam putovala iz Mirijeva ka centru, prilično sam se unervozila, jer se glas iz validatora non-stop čuje. Pojačavala sam muziku na telefonu, jer je putovanje postalo jako iritantno - kaže Milica Vasić (28).

U Direkciji ističu da su uveli izmene u softver za validatore jer je “izuzetno značajno da putnici očitaju karte kad uđu u prevoz”.

- Samo tako ćemo moći da znamo na kojim linijama su gužve - kaže Uglješa Mitrović, direktor Direkcije. On dodaje da će u hodu ispravljati sve što se građanima ne dopada.

- Ovo je tek početak, softver je komplikovan. Ne želimo da nerviramo ljude, prihvatićemo sve sugestije, posebno ako se glas iz validatora baš non-stop čuje - kaže Mitrović. S. Ž.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top