Grip izbacuje iz ravnoteže

TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
[h=2]Grip izbacuje iz ravnoteže[/h]Virus influence može da se iskomplikuje upalom pluća i problemima sa sluhom. Kod obolelih od astme i hroničnog opstruktivnog bronhitisa grip se najlakše iskomplikuje

3-grip-velika_620x0.jpg

Dužina bolesti zavisi od vrste virusa gripa


MASOVNOG obolevanja od gripa zasad nema, iako je laboratorijski, u uzorku iz Južnobačkog okruga, potvrđeno prisustvo virusa H3N2. Epidemiolozi se još ne usuđuju da prognoziraju kakva će biti ova sezona gripa, ali kažu da bi od njega uvek trebalo da strepe svi hronični bolesnici koji se nisu vakcinisali, ali i oni kojima je imunitet oslabljen. Jer, ovaj virus može da izazove teže posledice, posebno na plućima, sinusima i ušima.

Komplikacijama gripa skloniji su stariji od 65 godina, ali i svi hronični, odnosno srčani, plućni, bubrežni bolesnici. Ukoliko posle tri dana simptomi ne prolaze, a oboleli imaju temperaturu višu od 38,5 C, zbog mogućih komplikacija, trebalo bi da zatraže pomoć lekara.


Grip je, prema rečima doc. dr Miodraga Vukčevića, pulmologa iz KBC „Bežanijska kosa“, opasniji za obolele od astme i hroničnog opstruktivnog bronhitisa.

- Kada obole od gripa, uz visoku temperaturu, oni i teško i ubrzano dišu, pada im krvni pritisak, a stanje se pogoršava iz sata u sat. Kada dođu u bolnicu, oksimetrom im odmah merimo procenat kiseonika u arterijskoj krvi i ako primetimo da pada, to je siguran znak da imaju neku od komplikacija gripa, najčešće upalu pluća - objašnjava dr Vukčević.

To nije obična pneumonija, već teža forma zapaljenja pluća, pa im je neophodno lečenje u bolnici antibioticima kao i „potpora“ kiseonikom pomoću sonde ili respiratora.

Upala pluća ponekad može da se nadoveže na virus gripa, i kod onih koji ne pripadaju rizičnim kategorijama. Ako, prema rečima dr Vukčevića, bolesnik posle tri dana i dalje ima visoku temperaturu, ne kašlje suvo nego iskašljava sekret, obavezno bi trebalo da se obrati lekaru.

Nakon preležanog gripa pacijent može da ostane nakratko bez čula mirisa ili sluha. Dok grip traje nos je zapušen, curi i zbog otoka nosne sluznice oslabljeno je i čulo mirisa. Prema rečima dr Dušana Pavlovića, specijaliste orl iz „Centra za sluh i ravnotežu“, ako virus zahvati mirisni živac može da dovede i do potpunog gubitka čula mirisa. A ako zapušenost ušiju ne prestane nakon bolesti pacijent mora da se javi otorinolaringologu, jer to može da bude znak da je virus zahvatio slušni živac.

- Laka zapušenost u ušima propratna je tegoba gripoznih, ali ako se javi jaka zapušenost praćena zujanjem, virus je najverovatnije zahvatio slušni živac - objašnjava dr Pavlović. - Davanje visokih doza kortikosteroida parenteralno ili davanje injekcije u srednje uvo kroz bubnu opnu može da oporavi slušni živac, popravi sluh i smanji zujanje.

Osim slušnog živca, virus influence može da zahvati i vestibularni, odnosno živac za ravnotežu. Kod ovih pacijenata klinička slika je mnogo dramatičnija. Pacijent iznenada dobija vrtoglavicu ili se ujutru budi sa jakom vrtoglavicom, kao da je na ringišpilu. Vrtoglavica ne prestaje ni kada žmuri. Praćena je veoma jakom mučninom i oboleli pacijent obično više puta povraća, veoma je nestabilan i prvih dana teško se kreće.

- Mlađi pacijenti se obično uz vestibularnu rehabilitaciju brzo oporave. Međutim, kod starijih pacijenata oporavak je dosta sporiji i pored vestibularne rehabilitacije ponekad nije potpun. Povremena nestabilnost ostaje prisutna i više meseci - kaže dr Pavlović.

KOMPLIKACIJE

Grip obično traje sedam dana, ali dužina bolesti zavisi od vrste virusa gripa, ali i odbrambene sposobnosti organizma. Preležan grip stvara kratkotrajan imunitet, pa se u istoj sezoni ne može dva puta dobiti isti virus.

Moguće komplikacije gripa su:
1. zapaljenje uha i sinusa
2. zapaljenje pluća
3. bronhoopstrukcija (suženje disajnih puteva)
4. neurološke komplikacije, kao što je encefalitis

Večernje Novosti
 
Natrag
Top