Greta Garbo radila za MI-6

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Greta Garbo radila za MI-6

Gretina uloga života nije bila ni Karenjina, ni kraljica Kristina, ni dama sa kamelijama, već uloga, ali prava, agenta britanske tajne službe MI-6

kul-greta-garbo.jpg

LEGENDARNA diva koju Holivud i danas pamti pod imenom “Božanstvena”, Greta Garbo ne prestaje da privlači pažnju današnje publike. Najnovija tek otkrivena tajna koja je zagolicala maštu njenih obožavalaca glasi: Gretina uloga života nije bila ni Karenjina, ni kraljica Kristina, ni dama sa kamelijama, već uloga, ali prava, agenta britanske tajne službe MI-6 tokom Drugog svetskog rata!
Ova originalna tvrdnja centralna je tema nove knjige “Greta Garbo: Božanska zvezda”, Dejvida Breta, uglednog biografa. Garbo je, tvrdi autor, bila veliki heroj Drugog svetskog rata, ali je njen špijunski angažman bio dobro čuvana tajna. Javnost je, međutim, imala drugu sliku. Brojne kolege su slavnu švedsku glumicu optuživale da “nije učinila ništa da pomogne saveznicima”, neki su tvrdili i da je prikriveni nacista.

Dok je Marlen Ditrih, rođena Nemica, zabavljala savezničke vojne trupe širom Evrope, nastupajući u najvećim ratnim zonama, javnost se pitala zašto Greta Garbo ćuti! Istina je, piše u novoj Bretovoj knjizi, da je MI-6 angažovao glumicu u nekoliko opasnih misija.

U svet špijunaže Gretu je uveo producent Aleksandar Korda, sa kojim se upoznala krajem 1939. godine. Kordina filmska kompanija snimala je u Britaniji sa Gretom “Bagdadskog lopova”. Zbog rata, cela produkcija morala je da se preseli u Holivud, a Korda je za lepu glumicu pripremio osetljivu misiju: da prikupi što više informacija o švedskom industrijalcu Akselu Vener-Grenu, koji je bio na američkoj “crnoj listi”. Ovaj multimilioner bio je prijatelj Hermana Geringa, simpatizer nacista, a verovalo se i njihov finansijer.

- U dugoj istoriji Holivuda nije postojao niko tajanstveniji od Grete Garbo. Kada je pristala da pomogne, Korda ju je povezao sa Vilijamom Stivensonom, agentom britanske tajne službe, koji je, kako se pretpostavlja, bio inspiracija Janu Flemingu da stvori Džejmsa Bonda - piše dalje Bret.

Slavna Šveđanka lako je uspostavila vezu sa svojim zemljakom, bila je gost na njegovom imanju u Americi, a potom ga dočekala u svom domu. Nije poznato šta je Greta uspela da sazna od Vener-Grena, ali su te informacije očigledno bile od koristi, jer se njen “pakt” sa Kordom i Stivensonom nastavio i narednih godina. Tokom putovanja po Evropi, glumica je sakupljala podatke o finansijerima i simpatizerima nacista, uglavnom dobrostojećim ljudima kojima je laskalo da budu u društvu velike holivudske dive. Ali Greta je imala još veće ambicije - da ubije Hitlera! Svoju želju poverila je bliskom prijatelju Semu Grinu.

- Hitler se “ložio” na mene, pre rata slao mi je pisma i pozivao me da dođem u Nemačku. Da rat nije počeo tako iznenada, otišla bih tamo, ponela pištolj i ubila ga. Ja sam jedina osoba koja bi to mogla da uradi, jer niko ne pretresa Gretu Garbo - kazala je slavna glumica.

Špijunske aktivnosti, tvrdi Dejvid Bret, u potpunosti objašnjavaju njen “misteriozni nestanak” iz Holivuda. Nakon neuspeha filma “Žena s dva lica” (1941), sa ekrana se povukla jedna od najharizmatičnijih glumica u istoriji “sedme umetnosti”. Prestala je da glumi na platnu, ali je u tajnosti igrala veliku ulogu - holivudske Mata Hari.

SKROMNA, A HRABRA

DA su je neprijatelji otkrili, svoj “rad” bi sigurno platila životom, ali Greta se nije obazirala i nije tražila nikakvu zahvalnost zbog onoga što čini - zapisao je Dejvid Bret u biografiji koja baca novo svetlo na enigmu zvanu Greta Garbo. Po njegovim rečima, ovo otkriće trebalo bi da skine mrlju sa imena slavne dive koja je bila “prokazana” zbog svoje navodne indiferentnosti prema patnjama miliona ljudi.

Izvor: Večernje novosti





 
Natrag
Top