Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
15.04.2011
Poruka
1.374
Naravno da je besmisleno korisiti prastaru contrastovu mapu kada su sada here i tomtom dobro odradjene. Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Real Time Traffic - saobraćaj u realnom vremenu (Grčka)

Zahvaljujući sugestiji drugara @pera.simic, instalirao sam koristan program "FakeGPS" koji jednostavno "prebaci GPS lokaciju" na virtuelno, željeno mesto. Za početnu tačku sam izabrao mesto Paraliju u Olimpijskoj regiji u Grčkoj. Kao destinacuju sam izabrao poznatu White Tower (Bela Kula) u Solunu. Na slici su rutiranja 4 navigacije sa saobraćajem u realnom vremenu.

mMpFMSE.jpg


U Grčkoj je ovaj servis aktivan u navigacijama Google Maps, TomTom i iGO. Navigacija Sygic sa TomTom mapom, verzija 17.4.11 sa našeg foruma, nažalost, ne nudi prikaz saobraćajne gužve iako je i ova opcija "otključana". Pošto je mapa TomTom, znači da ili ta funkcija nije aktivirana korektno ili se ne prikazuje u pomenutoj navigaciji...

Kao što sam i očekivao, jedino realan prikaz saobraćaja ima GMaps. U vreme testiranja (oko 13:30 po lokalnom vremenu) za putanju od 73km je potrebno čak 1h 46min. Inače, na slici "Solun GM 4" se vidi da se ista relacija uveče, bez gužve, može preći za samo 56min. TomTom navigacija preko dana kaže da će kašnjenje biti 12 minuta, a u večernjem testu takođe brže, slika "Solun TomTom 3", samo 50 minuta. iGO Israel ne predviđa bilo kakvo kašnjenje iako ima prikaz saobraćaja, slika "Solun iGO 2". Juče sam proveravao iGO Israel u oblasti Atine i tamo je bilo kašnjenja koje se merilo desetinama minuta...

Napisao sam "jedino realan prikaz saobraćaja ima GMaps" i stojim iza toga na osnovu testiranja u Beogradu od preko 2 godine, a i pravog testiranja prošle godine, za vreme letovanja u Grčkoj.

Dakle, bez obzira što se skoro svi proizvođači navigacija hvale kako imaju i stvarni prikaz saobraćajne gužve, to ostaje samo neargumentovana tvrdnja. Ovo bi bio još jedan dokaz u prilog mog mišljenja da je jedina prava navigacija upravo Google Maps, sa uključenim internetom. GMaps, iako je najslabija kada se pretraživanje vrši na osnovu adresu, najlakše pronalazi bilo koju željenu destinaciju na osnovu imena (gde se često pojavi i precizna adresa) i slike (Street View) koja je takođe raspoloživa. Ostale su manje-više dobre (korisne) za pronalaženje tačnih adresa i diskutabilno rutiranje koje ne može biti optimalno s obzirom na činjenicu da navigacija nema informacije o gustini saobraćaja na izabranom putu. Možda najoptimalnije rutiranje nudi navigacija TomTom, na uređajima ili u android verziji. Sve "ostale" su ipak samo neuspeli pokušaji realizacije savremene navigacije. Nažalost, tu spada i kod nas najpopularnija navigacija iGO. Napomenuo bih da mnogi smatraju da je i Waze, koja radi samo sa uključenom mrežom, na nivou GMaps ali odgovorno tvrdim da je daleko od Google navigacije. Prikaz saobraćaja u Waze je nepouzdan...
 

Prilozi

  • Solun GM 2.jpg
    Solun GM 2.jpg
    63,2 KB · Pregleda: 30
  • Solun GM 3.jpg
    Solun GM 3.jpg
    63,7 KB · Pregleda: 27
  • Solun GM 4.jpg
    Solun GM 4.jpg
    71,7 KB · Pregleda: 25
  • Solun TomTom 2.jpg
    Solun TomTom 2.jpg
    78,9 KB · Pregleda: 26
  • Solun TomTom 3.jpg
    Solun TomTom 3.jpg
    72,8 KB · Pregleda: 28
  • Solun iGO 2.jpg
    Solun iGO 2.jpg
    52,9 KB · Pregleda: 28
  • Solun iGO 3.jpg
    Solun iGO 3.jpg
    86 KB · Pregleda: 29
  • Solun Sygic TT 2.jpg
    Solun Sygic TT 2.jpg
    71,5 KB · Pregleda: 26
  • Solun Sygic TT 3.jpg
    Solun Sygic TT 3.jpg
    47 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.02.2017
Poruka
224
Jedan mali zanimljiv osvrt na efikasnost internet podataka u Njemačkoj i usporedbi 4 navigacije.

Više puta sam primijetio da TomTom GO kao i Sygic Auto imaju INSTANT informacije o saobraćaju.

Danas sam morao poslom na adresu
Friedrich Ebert Platz 3 i naravno kao i uvijek koristim iGO (u ovom slučaju iGO_Pal) i na moju veliku žalost navodio me kroz zatvorenu ulicu.

Iz puke radoznalosti odlučio sam probati istu rutu na sve 4 navigacije koje imam i po ko zna koji put pokazalo se isto ToTom GO i Sygic Auto jedini pokazuju taj dio kao zatvoren dok Google Maps, iGO nažalost NE.

iGO pokazuje neke druge ali ovo ne...

Slike u prilogu (Zatvorena je ulica Plöck)

NAPOMENA: Ovo nije prvi puta da TomTom ili Sygic pokažu instant informacije o saobraćaju. Dešavalo mi se da vozim i nailazimo na sudar na autoputu TomTom i Sygic u roku minute dok iGO i GM kasno ili čak nikako.
Ovdje ne radim poređenje navigacija koja je bolja ili ne nego samo mali test internet informacija.
Za mene iGO i dalje broj jedan :)

IGO_Pal (Becker Scheme)

6b29dca84a69dfe297157c193f33ecd2.jpg


Google maps

163d9acafa29d162f7e64644667b8fd4.jpg


Sygic Auto (licenc)

9059807e944abece1097344627b3b70f.jpg


TomTom GO

15810f7f54e1dad946fe9be88f0a986d.jpg




iGO
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
Pa, ako bih smeo da primetim, nije "krivica" do softvera nego do izvora informacija :)
TomTom je poslednjih godina mnogo uložio u infrastrukturu na svetskom nivou, tako da imaju najsvežije informacije, naročito u uređenim državama kao što je Nemačka. U lepoj našoj državici...(kao i sve ostalo što ne funkcioniše) ne postoji adekvatan info.
Sygic je verovatno platio iznajmlljivanje tog servisa, tako da tvoja plaćena verzija koristi isti izvor informacija kao i vlasnički TomTom.
Uostalom, dovoljno je pogledati ponudu novih TT uređaja i njihove mogućnosti, biće vam jasno čim je imalo prostudirate. Wi-Fi/3G/4G pristup, bilo gde u svetu (postoji lista gde su servisi podržani), live serveri i ostalo...

P.S. Koje izdanje mapa ti je pod PAL-om? Ako je TT, trebalo bi takođe da koristi online-tmc iz istog izvora.
Tu doduše postoji problem da li je NNG platio ekskluzivni pristup servisu ili koristi onaj sekundarnog nivoa.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2012
Poruka
916
Da tomtom su stvarno puno napravili i kod mene u HR. rade savršeno mape ali sam primjetio za znakove po putu ne pokazuje kako su znakovi postavljeni nego uopćeno kroz mjesta ograničenje 60 a izvan mjesta 90 dok u navtek mapama pokazuje točno po znakovima kako su postavljeni e sad ne znam da li bi moglo iz nq mapa taj dio prebaciti u tt mape i koji dio i da li bi to radilo ako bi to je onda super i ništa drugo ne treba.
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
@mirkolj na žalost to je nemoguća misija. U HERE je to posebna ekstenzija, tj fajl koji sadrži saobraćajne znake . nije moguće miksovati.
 
Učlanjen(a)
05.02.2017
Poruka
224
@Bocky72 druze možda se stvorio pogrešan dojam ali nisam imao namjeru okriviti program nego bas Traffic info servis koji plaćaju iste :)

A imam iGO_Pal sa Here Mapama...evo upravo sam probao i sa TT isto. Nisam znao da to pravi previše razlike TT/Here mape.

Ah da jasno je da je TomTom baš uložio u taj servis i meni bar ovdje u DE je jakoo koristan jer ovi ljudi konstantno nešto grade s time i dijelovi grada su blokirani. Doduše nije to samo grad nego npr A7 je već godinama u izgradnji itd itd.

Ja sam i dalje 101% fan iGO ali kada se nešto ovako dešava ili ako idem na duži put onda konsultujem Sygic/TomTom GO upravo iz ovih razloga a onda nastavim voziti sa iGO.

Do sada se taj recept pokazao odličnim, bar ovdje u DE. Google Maps više koristim kao bazu adresa i Poi i radim tada Share zahvaljujući genijalnoj app TRANSFER TO OTHERS MAPS

2ba02903f89ac891b779a210501c72e9.jpg



Uzeti u obzir moramo da se radi o DE tako da ono što vrijedi ovdje ne vrijedi kod nas bar ne jos u uvijek ali dolaze i ta vremena. Kako god i dalje sam ponosni iGO_Fan čak imam i licencirani iGO kao i Sygic Auto, to je moj vid podrške autorima ovih navi.

Edit:
Jedna zanimljiva stvar koji sam primjetio je recimo da su ograničenja brzine kod Sygic Auto tačnije nego kod TomTom GO. Doduše ovo sam jučer na kraćoj ruti od 100njak km primjetio ali eto samo malo zapažanje. Malo mi to nelogično ako Sygic ima TT mape zašto su ograničenja bolja u Sygic nego kod TT? No sta je tu je...

iGO
 
Natrag
Top