Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.618
Uporedi ga sa klasičnim Primo-om na tom istom uređaju pa ćeš itekako uvideti razliku.
Ne možeš nikako da ga porediš sa uređajima baziranim na tehnologiji staroj skoro 15god, sa 32/64 i ponegde 128MB rama i procesorima od 300-500MHz.
Ali probaj da ga uporediš sa iGO8 na tim istim WinCE spravicama, pa ćeš se zapitati "šta li su dođavola ovi somovi mislili...".
 
Učlanjen(a)
26.02.2017
Poruka
146
Zanimljivo je ovo pitanje o kolicini potrebne RAM memorije za funkcionisanje NG pa bih i ja hteo da kazem svoje misljenje.
Svestan sam da su u pravu oni koji ukazuju da na wince aplikacija radi i na uredjajima sa 128MB ugradjenog RAM-a te da nije nista cudno ako radi i na Androidu sa ugradjenih 512MB. Ali - ne treba zaboraviti da ta dva OS sasvim drukcije raspolazu RAM-om te da Android vise toga zadrzava kesirano i da kes prazni tek kada se pojavi potreba za tim. Ako to imamo u vidu a ako u vidu imamo i to da je samom Android OS za osnovnu funkciju potrebno 200 i vise MB onda nam je jasno da se ovde ne radi o koriscenju 512MB vec o 512-200(i vise MB).
Zatim ne treba zaboraviti i velicinu i kolicinu ucitanih fajlova jer, slozicete se, Srbija i Rusija nisu isto, a nije isto ni da li od aplikacije trazimo da preracuna rutu od 50 ili od 5000km.

A ono sto sigurno znam jeste to da 3D rendering mapa u pokretu, sa izbacenim mnogobrojnim POI ili zgradama nije isto zahtevan kao i onaj bez svih tih dodatnih elemenata. Licno ja koristim rasterske mape a one su izuzetno zahtevne pa ipak rade i na uredjaju sa 512MB ...ali, ima jedno veliko ali - ako tiltujem mapu tako da se vidi i nebo, cak i na difoltnom skinu a na uredjaju sa 2GB RAM-a, ume da secne ili da zakasni sa renderingom rastera.

Razmislite samo, jedan veliki blok omedjen sa 4 ulice u shemi moze biti obojen belom bojom i za takvu golu situaciju aplikacija treba da ispostuje samo #ffffff, a zamislimo da pored toga odnosno preko svega toga treba da ispise rastersku sliku u vise boja, iscrta zgradu sa sve prozorima i krovom, doda POI ikonu sa sve tekstom...

Nije svejedno!

Pri tome, kod Androida se lako moze ispratiti menadzment RAM-a - i ukupno i po aplikaciji, pa se eto i na osnovu tih podataka moze zakljuciti da li je potrebno odnosno suvislo rezervisati neku kolicinu RAM za iGO.

Moj zakljucak bi bio da ako individualno koristimo samu aplikaciju onda, po mom misljenju, treba da i prema menadzmentu memorijom imamo individualni pristup.

Astal da blista bejbi!
 
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
226
Uporedi ga sa klasičnim Primo-om na tom istom uređaju pa ćeš itekako uvideti razliku.
Ne možeš nikako da ga porediš sa uređajima baziranim na tehnologiji staroj skoro 15god, sa 32/64 i ponegde 128MB rama i procesorima od 300-500MHz.
Ali probaj da ga uporediš sa iGO8 na tim istim WinCE spravicama, pa ćeš se zapitati "šta li su dođavola ovi somovi mislili...".
Zasto bi ga poredio sa Primom kada mi NextGen radi lepo?
Tema nije ni bila poredjenje, sta vise mislim da je glupo uopste i porediti WinCE i Android.
Ali ako vec insistiras, da imao sam iGO8 na WinCE navigaciji (fabricki dosla tako) i mogu slobodno da kazem da NextGen na Androidu sa 512MB rama bolje i brze radi.

Opet kazem, nije mi bila namera da stavim akcenat na poredjenje dve razlicite kategorije (tako bih rekao), vec da iznesem utisak da na Androidu od 512MB rama NextGen moze sasvim korektno i bez problema da radi. Pritom sam naglasio koji skin koristim, koje mape itd. Ako ga opteretimo nepotrebnim glupostima (kojih dao Bog ima za NextGen na pretek), onda verovatno nece raditi podjednako dobro kao meni na ovom tabletu.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.618
Pa naravno, ali sam si pomenuo "(cisto radi poredjenja)" :) Ja sam se nadovezao. A pri ruci imam jedan Bluberi koji mi služi za maltretiranje, iGO8 na njemu leti, ali bukvalno. I radi brže nego Avic na S7 npr.
Dok Sygic štuca katastrofično, i više nego NG. Ovo sve prenosim iskustveno.
Ne sporim da NG radi na pomenutim androidima, i da radi korektno. Jer NG je izašao kada su mobilni bili generacija DC, 512MB, 800res...
Iskreno, taj Huaveji nije daleko odmakao osim što ima QC proc i grafu mnogo novije generacije u poređenju sa inicijalnim.
Količina mapa i pratećeg sadržaja inače ne utiče na rad navigacije. Utiču samo na izračunavanje i ponašanje ruta. A DEM ume da zaprži čorbu. Naravno, ux-evi su glavni krivci za sve.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
226
To "cisto radi poredjenja" je trebalo da ima drugaciji efekat. Nesto tipa: "radi orjentacije" o brzini, stabilnosti isl...
Inace, imam i .dem na tabletu. Takodje i nekoliko dodatno ubacenih ux-ova (mapchanger, ....).
Zaboravih sve to da pomenem.

p.s. Ovaj moj tablet je inace katastrofa za koriscenje bilo cega ostalog (YT, Internet i ostalo). Bas je spor. Ali eto, NG radi korektno na njemu.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
iGO Mapa provajdera HERE - Novi problemi u rutiranju
(iGO Israel, Pongo skin)


Slučajno sam primetio još jedan problem koji HERE mapa izaziva u navigaciji iGO. To je "bolesna" preciznost provajdera HERE, koja će ih na kraju upropastiti.
Radi se o tome da je ADRESIRANJE VEZANO ZA LOKACIJU KOJA JE VAN PUTA. Jednostavno, ako odredim adresu u mom kraju, Miloja Zakića 28, iGO navigacija nikada neće "stići na odredište". Pošto je lokacija vezana za samu zgradu, to je izuzetno nepraktično u mapi za navigacije. Ispravnije je da je adresa vezana za MESTO NA SAOBRAĆAJNICI (putu) do kog se može stići kolima, a to je slučaj sa TomTom mapom. Napomena : na istoimenoj slici se vidi da je izabran REŽIM VOŽNJA PUTEM.
KOMPLETAN PROBLEM ću ilustrirati rutom sa slike "Start - Cilj".
Početna tačka je Bulevar vojvode Mišića 35. To je adresa koju prepoznaje i TomTom iGO mapa, koja je dosta, bar u ovom kraju, siromašnija adresama. Međutim, rutiranje sa TomTom mapom je logično, RUTIRANJE SA HERE MAPOM je izuzetno komplikovano, nepraktično, slobodno rečeno glupo. Do te adrese se, uz upozerenje "Vaše odredište je u nedostižnom području", stiže lutanjem po parkingu iza zgrade a tako se i vozi sa te lokacije. Zašto Taxi da se zavlači iza zgrade ako ga putnik čeka na Bulevaru vojvode Mišića...
S druge strane, realno se može desiti da se prstom na ekranu (mapi) izabere lokacija koja je samo blizu puta, ali ne baš na samom putu. Kao što se iz slučajno otkrivenog primera vidi, pošto se destinacija nalazi između 2 saobraćajnice, dakle VAN PUTA, sa HERE mapom će se kružiti preko Autokomande a sa TomTom mapom logično korišćenjem Petlje Hitna pomoć. Tako je ruta sa HERE mapom znatno duža i potrebno je više vremena...
Zaključak se sam nameće !
 

Prilozi

  • Nedostizno podrucje.jpg
    Nedostizno podrucje.jpg
    38,6 KB · Pregleda: 47
  • Zavlacenje do Cilja.jpg
    Zavlacenje do Cilja.jpg
    79,8 KB · Pregleda: 41
  • Rezim navigacije.jpg
    Rezim navigacije.jpg
    59 KB · Pregleda: 36
  • Start - Cilj.jpg
    Start - Cilj.jpg
    58,9 KB · Pregleda: 36
  • Ruta HERE.jpg
    Ruta HERE.jpg
    95,4 KB · Pregleda: 39
  • Start HERE.jpg
    Start HERE.jpg
    75,1 KB · Pregleda: 38
  • Cilj HERE.jpg
    Cilj HERE.jpg
    78,7 KB · Pregleda: 40
  • Ruta TomTom.jpg
    Ruta TomTom.jpg
    102,9 KB · Pregleda: 42
  • Start TomTom.jpg
    Start TomTom.jpg
    70,3 KB · Pregleda: 42
  • Cilj TomTom.jpg
    Cilj TomTom.jpg
    85,7 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.10.2009
Poruka
137
Pozdrav, je za neko da mi kaze zbog cega se desava na blueberry navigaciji (igo primo 2.0) da sa starim mapama (kombinacija lokalnih provajdera i tomtom mapa) kada stavim npr. da rutira od Srbije do Austrije(Linc) daje mi kao prvu brzu rutu preko Madjarske, a kada sam stavio sve tomtom 2018.03 vodio me preko Hrvatske? Ne znam da li ima nekakve veze sto sam ostavio stari basemap.fbl .Hvala
 
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
57
Pozdrav, je za neko da mi kaze zbog cega se desava na blueberry navigaciji (igo primo 2.0) da sa starim mapama (kombinacija lokalnih provajdera i tomtom mapa) kada stavim npr. da rutira od Srbije do Austrije(Linc) daje mi kao prvu brzu rutu preko Madjarske, a kada sam stavio sve tomtom 2018.03 vodio me preko Hrvatske? Ne znam da li ima nekakve veze sto sam ostavio stari basemap.fbl .Hvala

Koliko se secam, Contrast je imao neki problem sa spajanjem mape sa drugim proizvodjacima (nije se put dobro spajao sa drugom mapom, masio je za par metara), bas prema HR. Probaj da stavis Beograd-Zagreb, da vidis kako ce da rutira.
 
Član
Učlanjen(a)
09.10.2009
Poruka
137
Mislim da je kombinacija mapa lokalnih provajdera i tomtom mapa radila, ako se dobro sećam nije radila kombinacija sa naviteq mapama.



Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
@mightyoutlaw, stari basemap sigurno ne utice na rutiranje. Medjutim, nisi napisao od kada su ti te "stare" mape. Očigledno prastare jer pominješ lokalne provajdere, pretpostavljam i Contrast. U medjuvremenu su provajderi TomTom i HERE znatno popravili svoje mape i ucrtali autoputeve u regionu, kojih u tim starim mapama nije bilo. U prilogu su putanje do Opova. Da li je čudno što sa najnovijom TomTom mapom je najbrža ruta preko Pupinovog mosta a sa prastarom Contrast kroz opterećene ulice u centru Beograda i preko Pančevačkog mosta...
Javno ću postaviti pitanje : Koji je razlog da neko i dalje koristi (DANAS NEUPOTREBLJIVU) Contrast mapu. Posebno me čudi da je često pominju neki Beogradjani. Inače, poslednja iGO Contrast mapa Srbije nosi oznaku 2014.12 a izašla je pre više od 3 godine...
 

Prilozi

  • Screenshot_2018-07-29-11-46-14.png
    Screenshot_2018-07-29-11-46-14.png
    301,7 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_2018-07-29-11-44-59.png
    Screenshot_2018-07-29-11-44-59.png
    286,2 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_2018-07-29-11-47-32.png
    Screenshot_2018-07-29-11-47-32.png
    86,3 KB · Pregleda: 23
Natrag
Top