Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Ja sam vec desetak dana na Krfu i imam na telefonu Copilot, Here i iGo. Svaka je pokazala odredjene nedostatke ali to je normalno, ni jedna nije savrsena. Navigacija treba da sluzi kao pomoc, ne treba je slepo pratiti. Inace, ustalilo mi se pravilo ovde da u Copilotu pretrazujem gde zelim da idem, zbog najviše Poi tacaka upisanih, a onda pokrenem Here da me tamo odvede. U igo mi izuzetno smeta to sto kad se priblizim nekom skretanju, strelica, koja predstavlja moj auto, nestane, i pojavi se nakon skretanja. Jel tako svima radi ili opet samo ja imam problem?
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
@navigas U Here Maps kucam "Vojvodjanska 6" i dobijem 3 ponude, jedna je u Surcinu a dve u Beogradu, na eci-peci-pec tapnem na jednu od njih i bas ona bude u stvari u Zemunu sto je oko 5km udaljeno od tacke u kojoj pocinje tvoj test za iGO/Contrast.

Ovaj gore nedostatak je za mene svakako ozbiljniji od onoga koji si primetio u Contrast mapi jer on korisnika odvodi od adrese za oko 5km dok ce Contrast mapa i iGO cim korisnik nastavi voznju ka Nehruovaoj (obzirom da nije sasav da preskace zeleni pojas izmedju kolovoznih traka) rekalkulisati rutu i odvesti ga pravo na cilj.

Da se razumemo, tvoje pronalazenje nedostatka Contrast mape je znacajno i korisno i ja umem da ga cenim, ovim postom samo pokusavam da ukazem na (barem moje) prioritete po kojima taj nedostatak ne moze mapu staviti iza HereMaps jer ona pravi jos ozbiljniju gresku.
...I dok sam tu hteo bih da kazem da sam pokusao da u iGO-u pronadjem resenje za ovakve probleme i prvo sto sam pokusao jeste to sto sam u sys.txt zabranio u-turns I TO NIJE POMOGLO jer ocigledno contrast mapa taj deo vidi kao dvosmernu ulicu sa isprekidanom linijom :( ...ali sledeci pokusaj jeste urodio plodom - u podesavanju rute sam trazio da sledeca deonica puta bude preskocena sto je onda rezultovalo potpuno ispravnim rutiranjem. Dakle resenje problema postoji i lakse i brze se moze izvesti nego ispravak greske u Here Maps.

Kada smo kod gresaka u Here Maps hocu da ukazem na jos jednu, po mom misljenju vrlo ozbiljnu, a tice se algoritma pretrage. Naime, sasvim slucajno, proveravajuci kako se HereMaps snalazi u (inace novoj) ulici Mileve Maric Ajnstajn, ustanovim da ona zna vise brojeva od Contrast mape (a pre, kad je izasla ova na contrast mapa upravo to mi je bilo jedno od merila zbog cega je ona bolja od Here i TomTom na iGO-u) ...malo sam zbog toga bio zacudjen i to je vec pretilo da ce se Here Maps znatno podici na mojoj top listi navi aplikacija kad je stiglo otreznjenje. Otreznjenje se ogleda u tome sto ce Here Maps, isto kao i Sygic i Navigon, onda kad ne zna gde je broj, tacku cilja smestiti na sred ulice sto je JAKO NEKOREKTNO prema korisku - mnogo se bolje ponasa iGO jer ni ne dozvoljava ukucavanje adrese kojom mapa ne raspolaze. Ovo je od sustastvenog znacaja za navigacioni softver i zbog ovog nedostatka Here Maps su se u mojim ocima u stvari srozale. Daleko su bolje od drugih i dalje ali recimo, kada bi Navitel imao sveze mape Srbije, Here Maps ne bi imale sta da traze pored njega.
IGO je kod mene samo ojacao poziciju najbolje navigacije ...zbog toga sto najmanje gresi i zbog toga sto nam dozvoljava da pravilnim podesavanjem umanjimo mogucnost nastajanja greske ...a svakako, mogucnost izbora izmedju mapa 3 provajdera je prednost a ne nedostatak u odnosu na sve ostale.
I odgovor na direktno pitanje "koje mape koristiti u iGO-u" bi iz mog ugla bio - Contrast! Na prvom mestu zbog svoje profesije taxiste tako mislim a na drugom mestu zato sto i kao obican korisnik smatram da sto je veca baza adresa u mapi to je manja mogucnost da ne stignes na pravi cilj ...da li cu mozda malo ici okolo ili ne - to nije toliko bitno. Bitno je da stignem do cilja a ne do neke random tacke u ulici.

Za kraj, ovo jeste bilo ukrstanje stavova ali nije svadja jer ja i dalje i jos vise cenim sav navigasov trud jer kao i sve druge i mene informise!
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@navigas U Here Maps kucam "Vojvodjanska 6" i dobijem 3 ponude...Kada smo kod gresaka u Here Maps, hocu da ukazem na jos jednu, po mom misljenju vrlo ozbiljnu, a tice se algoritma pretrage. Naime, sasvim slucajno, proveravajuci kako se HereMaps snalazi u (inace novoj) ulici Mileve Maric Ajnstajn...
Druže, napravio si nedopustive greške i u jednom i u drugom primeru. Kažeš da si igrao "eci-peci-pec " i HERE navigacija te odvela 5km dalje od željene adrese. Čudi me da ti HERE Maps nije ponudila, kao meni, svih 20 rezultata pretrage. Igrajući "eci-peci-pec" si mogao otići i u Pančevo. Možda još dalje...Malo si me razočarao. Nadam se da se nećeš ljutiti zbog ovog termina :). Ipak, ne svađamao se, samo suprotstavljamo mišljenja. Morao si malo bolje da zatražiš adresu. Pogotovo, zbog posla kojim se baviš. Dakle, da si ukucao Vojvodjanska 6, Novi Beograd, HERE Maps bi ti ponudila samo jednu i to ispravnu adresu :

Vojvodjanska 6 S.jpg

U slučaju ulice Mileve Marić Ajnštajn, zaista ne razumem zašto ti se HERE Maps srozala :)
Pošto ne poznajem nikoga u toj novoj ulici, na netu sam potražio adresu onih tz. "smrdljivih" zgrada. Baš ružan izraz, ali kažu da je tako. Izabrao sam jednu adresu Mileve Maric Ajnstajn 100 i evo šta mi je navigacija HERE ponudila :

Mileve Maric S.jpg

Ja ne vidim nijedan razlog da si morao da pokvariš utisak po pitanju adresa u HERE navigaciji. Često prolazim tim krajem, do Dr Ivana Ribara, ali ne znam da li je mapa baš "ubola" pravu adresu. Mislim da jeste. Na "infograd" nema ove nove ulice i ne mogu proveriti. Smatram da i nema potreba. Osim smera Pionirske, niz Košutnjak, do sada nisam primetio ni jednu grešku na mapi koju koristi HERE navigacija.

Veruj mi, slobodno koristi ovu navigaciju, i bićeš miran. To ti ne kažem kao "zadrti" navijač navigacije HERE. Moji skoro svakoga dana moraju da odu do neke nove, nepoznate adrese. Traže stan. Nijednom ih navigacija nije pogrešno odvela. Juče su bili na adresi u Mirijevu, do Pupinove 19. Kažu da su oduševljeni iako su bili malo zabrinuti kako ih navigacija vodila. Kroz tesne ulice sa autoputa preko Malog Mokrog Luga. Nudim im iGO a li neće ni da čuju. Oni ne proučavaju navigacije. Kažu da im je HERE odlična. Tako su našli prekjuče Gandijevu 7. Zatro i ja imam isključivo poverenje u HERE navigaciju.
Što se tiče iGO, rekao sam da smatram da je najbolja. Ali, juče me razočarala. Sa mapom HERE nema adresu Trgovačka 16. HERE Maps me odvela direktno do kafića u tržnom centru "Mondo". Mogao sam odmah da se parkiram. Kod kuće sam proverio. Contrast mapa ima upisanu ovu adresu...Ali, već sam rekao. Smeta mi činjenica da moram da menjam mapu ako jedna omane. Koristim HERE navigaciju i ne brinem. Naravno, samo je bitno onda kada idem na neku nepoznatu adresu u Beogradu. Iako ovde živim već 37 godina, ne znam baš svaki kraj...
Nadam se da sam ti sa gornjim slikama vratio poverenje u HERE Maps navigaciju...Ponavljam po ko zna koji put. Navigacija mi je potrebna samo iz praktičnih razloga. Nemam nikakav interes da baš ovu protežiram. Jedino, prijateljima i drugarima sa foruma, želim da pomognem u izboru najbolje navigacije za Beograd. Oni, koji su me poslušali, nijednom se nisu požalili.
Probaj i ti malo češća. Nećeš se pokajati.
Pozdrav !
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
@navigas
Ne nisam mogao da odem u Pancevo jer su mi bile ponudjene samo 3 adrese kao sto sam vec napisao: jedna u Surcinu i dve u Beogradu ...posto sam znao da nije Surcin u pitanju tapnuo sam na jednu od ove druge dve i sticajem okolnosti to je bila ona u Zemunu. Zasto je tebi prikazan jedan rezultat a meni drugi ne znam niti zelim da znam, HereMaps mi je ipak samo sekundarna navigacija i nemam inspiraciju da i u njoj trazim resenja bagova i gresaka. Dovoljno mi je toga sa iGO-om.
Dalje, ne pada mi na pamet da kod unosa adrese kuckam sve te podatke koje mi sugerises - zasto bih kad u iGO-u mogu da se koristim skracenicama? Pogledaj sledeca dva reda koja oslikavaju ponasanje HereMaps i iGO pretrage i uporedi sta je bolje:

- Bulevar Kneza Aleksandra Karadjordjevica, Savski Venac, 60
- B k a 60

Za koliko je iGO bolji? 58 spram 8 karaktera, koliko je to puta upotrebljivije?

Ne stvarno, ja sam profesionalac i bio bih neozbiljan kad bih koristio amatersku aplikaciju a ne profesionalnu. Evo jednog obrazlozenja cisto da shvatis da se ne radi o zadrtosti vec o kritickom razmisljanju: ...taksiram koristeci radio stanicu, metoda rada je takva da kod telefonskog poziva ako nikoga nema na taksi stanici onda ja mogu (zajedno sa ostalim slobodnim vozilima) da konkurisem dajuci svoju tacnu poziciju A JEDINO JE iGO SVE VREME IMA ISPISANU NA DNU DISPLEJA, sa sve brojem naravno. Uz svoju konfigurabilnost iGO nema premca u izboru profesionalaca, bilo kojih ne samo taksista! Naveo sam samo jedan ocigledan primer a ima ih naravno vise. Nikako i ni u jednom trenutku ne kazem da iGO treba da bude osnovni izbor i amaterima ali svakako ni ja ne mogu prihvatati tudje izbore ...jer na kraju krajeva od toga zavisi moja zarada.

Dakle ne nagovaram ni tebe niti bilo koga drugoga ni na sta, iznosim ZA i PROTIV kao i ti ili bilo ko drugi a svako je sposoban da na osnovu dobijenih informacija izvuce najbolji zakljucak za sebe.

Ono oko primera sa Mileve Maric Ajnstajn...
...ta ulica mi je posluzila samo kao kapisla, opisao sam kako je do toga doslo a obzirom da izgleda nisi shvatio na sta se odnosila moja primedba pokusacu da budem odredjeniji:

Upisi bilo koji broj za bilo koju ulicu u HereMaps ...znaci obavezno neki broj koji ne postoji ...npr. broj 500 za Mileve Maric Ajnstajn i pogledaj rezultat.

HereMaps ce te voditi na neku random tacku (a na nju ce te voditi i ako upises npr. Broj 150) koja se nalazi negde na sredini ulice sto je obmana korisnika, sto dakle nije pomaganje da stignes do cilja nego da zalutas.

To se u iGO-u ne moze desiti jer i ne mozes upisati adresu koja ne postoji u bazi adresa mape. Dakle kod iGO-a je veoma ublazena mogucnost vodjenja na pogresnu adresu. Nadam se da je sad jasnije.

I za kraj, ako stvarno zelis da eksperimentises i sa iGO-om, slobodno se odluci samo za Contrast mape. Meni nije problem da koristim mapchanger pa sam u njima ipak 99,99% vremena, zato mislim da ni ti nista neces izgubiti ako budes koristio samo Contrast mape.

U iscekivanju novih testova, pozdravjjam te i predlazem da ne idemo dalje u sitna crevca. :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
A niko da kaze, kako je kod vas u iGO, jel se izgubi strelica koja predstavlja vas auto pre skretanja ili je vidljiva i tad?
@ivica122
Druže, probaću da u svojoj "arhivi" skrinšotova pronađem par primera, tj. da se i ja podsetim kako se iGO ponaša kod mene. Da li se strelica gubi ili ne.

EDIT
Evo, nešto sam našao. Koristim verziju iGO Primo 9.6.29.379219, Mar 21, 2014

Na 0m  cisto skretanje.jpg

Da li si mislio na ovo. U prilogu su još neke slike, čisto skretanje (0 metara), na 20, 30 i 40 metara...Ne znam da li si mislio na to. Napiši mi. Inače, mogu sutra, u vožnji, gledati da li se strelica nekada izgubi. Uradiću i to, i sutra dopuniti odgovor.
Međutim, ovo su slike iz Beograda. Ne znam kako bi se "moj" iGO ponašao na Krfu :).
Želim ti prijatan odmor. Uživaj !

EDIT - strelica u vožnji & sys.txt (25.06.2015)
@ivica122
Jutros sam, u vožnji, posebno obratio pažnju na prisustvo strelice koja predstavlja moj automobil. Strelica je uvek bila prisutna na ekranu. Nalazila se na ispravnom mestu u odnosu na stvarni položaj automobila u datom trenutku. Takođe, glas navođenja je bio sinhronizovan sa položajem strelice, tj. automobila. Nije bilo ni kašnjenja, ni prednjačenja. Dakle, kod mene, na telefonu Huawei Y300-0100, android 4.1.1, pomenuta verzija iGO navigacije radi ispravno. Bez ijedne funkcionalne greške.

Video sam postove, @vladcepesh-a i tvoj. Kod mene stoji isto kao kod tebe. Samo je upisano ovo, a radi kako sam ti i opisao.
[3d]
usepolyfarroads=0

Ovo je kompletan sys file kod mene:

[device]
devtype_fallback_to_model=1

[android]
fullscreen=1
tablet=0
has_physical_home_button=0
check_for_dead_links=1
check_folders_after_rebuild=0
getdeviceid_trycount=0
upside_down_bug=1
;navigation_audio_stream=4

[rawdisplay]
force_renderer="RENDER_MOYA"
screen_xy="auto"
driver="gdi"
highres=1

[interface]
vga=1
show_glonass=1
extra_settings=1
save_checksum=0
minzoom2d=25

[debug]
imei="android.os.Build.SERIAL"
skip_eula=1
screenshotsavecameraini=1
screenshotfilename="\captures\screen_%02d.jpeg"
experimental_features=1
show_networkservices=1
show_lane_info=1
show_junction_view=1

[gps]
location_net=1
location_gps=1
;this should be in android igo9 config:
background_navigation=1
location_log=0
location_log_filename="gpslog/LocationManager"

[folders]
linked_root_list="/storage/extSDCard/iGO /storage/sdcard2/iGO /sdcard2/iGO /sdcard/external_sd/iGO /ext_card/iGO /mnt/_ExternalSD/iGO /mnt/emmc/iGO /mnt/extern_sd/iGO /mnt/external_sd/iGO /mnt/exsdcard/iGO /mnt/ext_card/iGO /mnt/ext_sd/iGO /mnt/extsd/iGO/mnt/extSdCard/iGO /mnt/sdcard/_ExternalSD/iGO /mnt/sdcard/external_sd/iGO /mnt/sdcard/ExtStorages/iGO /mnt/sdcard/extStorages/SdCard/iGO /mnt/sdcard2/iGO /storage/sdcard1/iGO /storage/sdcard0/iGO /storage/iGO /sdcard/sd/iGO /mnt/sdcard-ext/iGO /mnt/sdcard/sd/iGO /mnt/sd/iGO /mnt/sdcard/iGO /mnt/iGO /sdcard/iGO"
screenshotfilename="\captures\screen_%02d.jpeg"
;has_secondary_root=1
;android_secondary_root_path="/mnt/sdcard/addons"

[feature]
back_exit=1
back_button=1
contact_poi=1
tmc_event_coloring=1
signpost_coloring=1

[other]
demo_enabled=0

[poi]
provider_filtering=1
featured_provider="netlocalsearch.naviextras.nokia"

[poi.netlocalsearch.naviextras]
services="nokia,google"

[2d]
traffic_lights=1

[3d]
usepolyfarroads=0

[hnr]
ignored_missing_country_ids=*

[route]
hnr_ignored_missing_country_ids=*

[camera.roundabout]
enabled=0
centery=20

[map_update_checker]
enabled=0

[sound]
csv_voice_enabled=1
ding_muted=1

[network]
available=1

[http]
enabled=1

[tmc.src.http]
enabled=1

[tmc-http]
enabled=1
start=1
servers.size=3
servers[0].url="http://zippy.naviextras.com/services/tmclite/data/nng-igo-tmc-iphone/0/"
servers[1].url="http://zippy.naviextras.com/services/tmclite/data/nng-igo-tmc-russia/0/"
servers[2].url="http://tmchttp0.naviextras.com/nng-igo-tmc-primo/0/"

[naviextras]
boot_service_address="http://zippy.naviextras.com/services/index/rest/2/boot"

[services]
software_download_location="http://www.igomaps.co.il/Jquery_Report.html"
server_addr="https://android.naviextras.com/"

[warning]
speedcam_enabled=1
speedcam_warning=1
is_spoken=1

-.-.-.-.-.-
Brown Dog
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na kraju, na ovom postu bih, da ne bismo nepotrebno širili diskusiju, samo kratko napisao drugarima :

@marxista, slažem se sa tvojim predlogom da ne idemo u beskonačnu diskusiji, tj. "ne idemo u sitna crevca. :)" . Hvala ti i na korektnom i odmerenom komentaru. Potpuno je na mestu. Tebi dugujem izvinjenje jer, kada sam sada ponovo pročitao svoj komentar, mislim da sam, bez promene smisla, mogao izabrati prikladnije termine. Ništa nije bilo zlonamerno. Inače, razmotriću tvoje sugestije.

@JaSamBG
, u pravu si. Lošu formulaciju sam izabrao u vezi jedne jedine nevažne adrese. Nije me iGO navigacija razočarala, nego samo saznanje da jedna mapa, koju navigacija koristi, nema upisani pomenuti broj na adresi. Dovoljan dokaz da i dalje smatram da je iGO najbolji je i moj avatar :). To što češće koristim HERE Maps je samo stvar mog izbora.
 

Prilozi

  • Na 0m.jpg
    Na 0m.jpg
    52,6 KB · Pregleda: 20
  • Na 10m.jpg
    Na 10m.jpg
    39,6 KB · Pregleda: 21
  • Na 20m.jpg
    Na 20m.jpg
    42,1 KB · Pregleda: 21
  • Na 20m kruzni tok.jpg
    Na 20m kruzni tok.jpg
    48 KB · Pregleda: 21
  • Na 30m.jpg
    Na 30m.jpg
    49,6 KB · Pregleda: 21
  • Na 40m.jpg
    Na 40m.jpg
    50,7 KB · Pregleda: 18
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.06.2009
Poruka
4.880
pogledaj pod šta piše

[3d]
usepolyfarroads=0
car_antialias_max_x=320
car_antialias_max_y=320
road_distance_factor=0.4
; this is for resolution full HD:
;road_polytrack_switch_pixelwidth=2
;max_loading_time_immediate=100
;double_pixel_similarity_check=0
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Evo kod mene:


[3d]
usepolyfarroads=0
; this is for resolution full HD:
;road_polytrack_switch_pixelwidth=2
;max_loading_time_immediate=100
;double_pixel_similarity_check=0

Sad cu da upisem kao kod tebe pa da probam.
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
@ivica122 ti najverovatnije imas problem zbog sadrzaja ux foldera. Izbaci carsize... pa onda probaj

...i daj da se vratimo na temu ...uz brisanje suma naravno.
 
Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Ja se vratio. Nesto definitivno nije u redu sa mojim iGo. Upalih ga sigurnosti radi da me sprovede do Soluna i oko njega, iako sam prilicno upoznat sa Egnatia Odos auto putem na pravcu prema jonskom moru, i kako upalih iGo na kom sam vec imao napravljenu rutu, koju sam proverio, iGo je na svakom mogucem izlazu sa auto puta pokusavao da me skrene sa putanje!?!? Opet sam pokrenuo Here i problema nije bilo. Ne znam sta mi se desava sa iGo, ali moracu da ga obrisem potpuno pa onda ispocetka sve.
 
Natrag
Top