Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
...jedan deo Panciceve je ucrtan kao da ima izlaz u Dubrovacku, a sto je netacno...
Zavisi koji kriterijum koristis. Po mom, nema veze sto je na toj deonici samo spusteni ivicnjak ako nam to svima sluzi kao klasicna saobracajnica. A ako to mesto svi koristimo u voznji onda je i sasvim prirodno da bude ucrtano na mapama.
Dalje, nekorektno vrsis poredjenja. Ukoliko poredis mape, onda to uradi sa istom navigacijom. A ne ovako kao sto radis. Uzmes TT ili Sygic navigaciju sa TT mapom i poredis sa iGo ili HERE navigacijom sa HERE mapom. Malo je...bez veze.
Sa ovom primedbom se i ja slazem u onoj meri u kojoj je ona dobronamerna jer izuzetno cenim trud koji navigas ulaze u to sto radi. Eto moja sugestija bi bila da u poredjenjima sto vise bude ukljucena nova Contrast mapa jer verujem da bi sve do sada radjene testove jedino ona uradila 100% bez greske a ta spoznaja bi na ovoj temi dosta uticala na stavove citaoca o kvalitetu mapa.

@navigas hvala ti za dosadasnji angazman i bicu ti zahvalan i ako ne uvedes Contrast mapu u buduca testiranja ali ti sugerisem da to uradis ako ti to nece znatno zakomplikovati navike. :)
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Ne koristim nikakve kriterijume, koristim svoje oci. ;) To je deo kada se spustas Pancicevom od Visokog Stevana, u google mapi, kao i na streetview je ucrtano spajanje sa Dubrovackom. Nema tu spustenog ivicnjaka vec taj deo ulice koji su ucrtali uopste ne postoji. Pravilno je ucrtano i u TT, i u HERE i u Openstreetmap, jedino u Google mapi je greska.

Kad si vec pomenuo Contrast, sad sam pogledao, i kod njih je pravilno ucrtano, kao sto je pravilno ucrtan i onaj deo Mike Alasa od Dunavske. Znaci i kod njih kao i kod TT mape te dve ulice nisu spojene. Sto i jeste ispravno.

Kritika @navigasu i jeste dobronamerna i kol'ko mi se cini i on tako shvata.
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
Osim ako nema nesporazuma oko tacke o kojoj pricamo onda mi nije jasna tvoja tvrdnja jer tacka sa donjeg skrinsota postoji i njome se odvija saobracaj:
screenshot2015-06-22-12-.png

...ja ne zalazim u to da li je to od saobracajnih vlasti dozvoljeno ili ne, proglaseno ispravnim ili ne ...ali u stvarnom zivotu tu se vozila krecu.

Drago mi je da smo slozni oko toga da je navigasov trud itekako koristan za forum. :)
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Eto, sad si me naterao da se trudim. :D

Greska.jpg Google streetview

Greska1.jpg Google mapa

Open.jpg Openstreetmap

Zaokruzio sam i onaj deo koji vodi do Dunavske, ono o cemu sam pisao da samo TT i Contrast pokazuju ispravno.
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
Sad je sve jasnije. Na tom mestu u duzini od nekih 50-tak metara mora da se ide zemljom kako bi se izaslo na Dubrovacku sa leve strane trafike ...ako neko ne parkira bas tu ...i ako nije bas gnjecavo blato. :D

Salim se malo ali tu stanari prolaze iako nije asfaltirano ...a i ja sam prosao bar jedno 30x ...al je bila i situacija da sam samo slajfovao i moro okolo. :D
 
Član
Učlanjen(a)
22.06.2009
Poruka
4.880
Kod:
https://www.google.rs/maps/@44.825352,20.462214,3a,75y,272.07h,87.11t/data=!3m6!1e1!3m4!1sBoaqTXbHkmr9XVAUBJq-CA!2e0!7i13312!8i6656?hl=sr
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Jeste, to je taj prolaz.

A ovo je onaj deo koji je kod svih osim kod TT i Contrasta upisan kao ulica.

Kod:
https://www.google.rs/maps/@44.825422,20.463803,3a,75y,92.49h,58.1t/data=!3m6!1e1!3m4!1s7Ufe0T7VmC2Yc1d4nk-JsA!2e0!7i13312!8i6656
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
...nekorektno vrsis poredjenja. Ukoliko poredis mape, onda to uradi sa istom navigacijom. A ne ovako kao sto radis. Uzmes TT ili Sygic navigaciju sa TT mapom i poredis sa iGo ili HERE navigacijom sa HERE mapom. Malo je...bez veze.
iGO vs Sygic vs HERE Maps

Da ne bi bilo "malo bez veze", evo poređenja različitih mapa na istoj navigaciji. Bio sam popodne na Novom Beogradu, u Gandijevoj 7. Koristio sam navigaciju iGO i mapu Contrast. Primetio sam da je na ovoj mapi Vojvođanska kao obična dvosmerna ulica. Iako je Vojvođanska, od Zemunske u smeru prema Surčinu, BULEVAR, sa dva odvojena pravca, svaki sa više traka. Evo kako izgleda rutiranje navigacije iGO, od Vojvođanske 6 do TC "Piramida", tj. do Jurija Gagarina 149, sa mapom HERE i sa mapom Contrast.

iGO HERE Contrast S.jpg

Kao što se vidi, sa mapom HERE_2014.Q4 je rutiranje OK. Rutiranje sa mapom Contrast je pogrešno (druga slika).

Proverio sam i rutiranje i u navigaciji Sygic, na istoj maršruti, sa mapom NT i sa mapom TA. Ne znam u koju grupu da svrstam NT mapu. Valjda je to bivša Navteq, sada HERE. Mapa NT pogrešno tretira Vojvođansku kao dvosmernu ulicu, a TA ispravno kao bulevar, sa dva odvojena pravca, svaki sa više traka.

Sygic TA NT S.jpg

Dakle, sada je TomTom mapa (ili oznaka TA) pokazala da ima ispravno ucrtanu Vojvođansku. To je ista ona mapa koja ima ona dva loše označena skretanja levo, iz Bulevara u Kneza Miloša i iz Kneza Miloša u Nemanjinu. Šta je poenta. TomTom mapa je u nekim aspektima korektna, u drugim pokazuje greške. Slično se ponaša i NT mapa u navigaciji Sygic, samo obrnuto. NT ima korektno označena skretanja, ali pogrešno ucrtanu ogromnu i važnu Vojvođansku ulicu. Zaključak je da je nemoguće znati koju mapu izabrati u nekoj situaciji. To je veliki problem Sygic navigacije.
Takođe, mislili smo da je nova Contrast mapa objedinila sve što je dobro iz mapa koje koristi navigacija iGO. Nažalost, nije tako.
Nije mi želja bila da ponovo "hvalim" HERE mapu u istoimenoj navigaciji. Ipak, ispalo je tako. Sa HERE navigacijom nema problema ni u skretanjima na analiziranim raskrsnicama, što je pokazano u postu #39, a istovremeno je ispravno ucrtana Vojvođanska...Zaključak se, valjda, sam nameće. Izgleda da je HERE mapa, u HERE Maps navigaciji, mapa sa najmanje grešaka.

HERE Gandijeva 7 S.jpg

Malo ću se našaliti. Kako da navigaciju HERE Maps probam sa drugom mapom kada ona ima samo svoju. Isto važi i za TomTom, CoPilot, Navigon...

Nadam se da će sada @JaSamBG biti zadovoljan načinom poređenja. Jedino me zanima njegov komentar posle današnjeg testiranja...Koju mapu koristiti u navigaciju Sygic. Isto pitanje i za drugara @marxista. Koju mapu koristiti u navigaciji iGO.

Završiću sa obrazloženjem zašto se meni najviše sviđa navigacija HERE Maps. Pored precizne, detaljne i ažurne mape, veliki PLUS je i odsustvo dileme "koju mapu koristiti". Postoji jedna jedina. Unesi destinaciju i vozi. Nisam ljubitelj korišćenja "mapchanger-a" ni u jednoj navigaciji, jer prosto ne znam kako da izaberem određenu mapu u navigaciji koja radi sa više mapa...Ponoviću : ako bih znao koji je put u konkretnoj situaciji bolji, verovatno mi navigacija ne bi ni bila potrebna...Iz pomenutog razloga smatram da nije dobra teza "probaš jednu mapu, ako ne valja, pređeš na drugu". Kako da unapred znam da li je izabrana mapa odredila optimalnu rutu za destinaciju prema kojoj prvi put vozim...

Eto moja sugestija bi bila da u poredjenjima sto vise bude ukljucena nova Contrast mapa jer verujem da bi sve do sada radjene testove jedino ona uradila 100% bez greske a ta spoznaja bi na ovoj temi dosta uticala na stavove citaoca o kvalitetu mapa.
Ne računajući pogrešno označenu Vojvođansku ulicu, iGO navigacija sa Contrast mapom je zadržala svoj renome. Nije bilo nikakvih problema u rerutiranju...Slike sa vožnje su date u prilogu.
 

Prilozi

  • screen_180.jpg
    screen_180.jpg
    42,3 KB · Pregleda: 36
  • screen_181.jpg
    screen_181.jpg
    56,1 KB · Pregleda: 40
  • screen_183.jpg
    screen_183.jpg
    60,4 KB · Pregleda: 37
  • screen_188.jpg
    screen_188.jpg
    61,7 KB · Pregleda: 37
  • screen_191.jpg
    screen_191.jpg
    54,8 KB · Pregleda: 35
  • screen_193.jpg
    screen_193.jpg
    57,1 KB · Pregleda: 34
  • screen_194.jpg
    screen_194.jpg
    58,4 KB · Pregleda: 35
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Evo, ja sam sada pogledao HERE mapu u HERE navigaciji. Azurirana mapa. Prikazuje iste one nepostojece ulice kao i u Sygic-u. ;) A kao sto se videlo i gugl mapa, za koju se cesto prica da je najbolja, ima svoje greske.
Da ti odgovorim na pitanje koju mapu koristiti...Stvar izbora. Ja slabo koristim navigaciju. Povremeno ukljucim iGO, samo zbog navike, i to ako idem na neku potpuno nepoznatu destinaciju. U neku drugu zemlju, recimo. Pa i tada se ne oslanjam 100% na navigaciju. Bas zbog gresaka koje su moguce a sigurno i postoje u svakoj mapi. Zato sam i pisao "kartu citaj seljaka pitaj". Svako ko se oslanja samo na navigaciju je...naivan, da ne upotrebim tezi izraz. :)
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Eto moja sugestija bi bila da u poredjenjima sto vise bude ukljucena nova Contrast mapa jer verujem da bi sve do sada radjene testove jedino ona uradila 100% bez greske a ta spoznaja bi na ovoj temi dosta uticala na stavove citaoca o kvalitetu mapa.
Najbolja android navigacija : iGO Primo.
Poređenje iGO Contrast mapa, 2012 vs 2014


Sa nestrpljenjem smo čekali na novu Contrast mapu za navigaciju iGO. Njena oznaka je Serbia.fbl sa datumom 8. maj 2015. Mislim da se negde označava kao Contrast_2014.

Nažalost, ništa od značajnih promena. Evo slika vezanih za Beograd. Levo su skrinšotovi verzije 2012 a desno 2014 :

Con BG S.jpg

1. Petlja Radnička je sada kompletirana. PLUS.
2. Petlja Most na Adi
,na novobeogradskoj strani,nije izmenjena. Nema ucrtanih završenih saobraćajnica na izlazu.MINUS.

Slike mape dve banje u Srbiji. Vrdnik i Atomska banja :

Con Srb S.jpg

3. Mapa banje Vrdnik i lokacija hotela "Aqua Premier" su nepromenjeni. Sve je ostalo isto jer je i bilo dovoljno.
4. Banja Gornja Trepča je iscrtana sa svim putevima u mestu. PLUS.

5. Pupinov most na Dunavu nije ucrtan.MINUS.
6.
Vojvođanska ulica na Novom Beogradu je pogrešno označena. Zastareli prikaz. MINUS.
7. Kada su raskrsnice u pitanju,
nije primećena nijedna greška. PLUS.

Dakle, na osnovu ovih 7 tačaka, možemo zaključiti da Nova Contrast mapa nije ništa novo donela, bar ne u Beogradu. Možda u nekom gradu u unutrašnjosti ima promena. Ipak, teško je to na ovaj način zapaziti.

U prilogu su slike sa realne vožnje, od Liona do Filmskog grada. iGO Primo i Nova mapa Contrast_2014. Sve je korektno, besprekorno, bez ijedne primedbe. Rerutiranje, slike Screen_198 i Screen_199, je za svaku pohvalu. Dalja vožnja, do Skupštine, ulicom Kneza Miloša i dalje kroz Košutnjak su i dalje na visokom nivou navigacije iGO. Bez ijednog problematičnog vraćanja, bez pogrešnog navođenja.

Zaključak. Od nove Contrast_2014 mape smo očekivali mnogo više. Ali, izgleda da je Contrast nekada bila najbolja mapa u Srbiji. Više sigurno nije.
Imajući u vidu jutrošnju vožnju, kao i gledajući prelepe slike navigacije iGO Primo, moram da korigujem sebe.
Ipak je iGO Primo i dalje najbolja GPS android navigacija. To je brend u navigacijama. Nema dileme.
UZ napomenu : ja lično smatram da je navigacija No1 samo sa HERE_2014.Q4 mapom Srbije.
Ostale mape su previše zastarele.

iGO Primo
i HERE Maps će kod mene i dalje biti jedine dve prave navigacije.
Na prvom mestu je iGO Primo. To je navigacija iza koje stoji veliki broj godina ozbiljnog razvoja i istraživanja. Mnogo je kvalitetnija, nudi mnogo više mogućnosti. Odredište se može postaviti i na osnovu fotografija sa GPS koordinatama. Adresa se može odrediti i upisivanjem GPS koordinata. Veliki je izbor POI lokacija. Grafika je sjajna. Obaveštenja su korektna i blagovremena... Teško se i setiti svih prednosti iGO navigacije. Nijedna zamerka osim, do skoro, činjenica da je apdejt HERE mape dosta kasnio...Jednom rečju, najbolja GPS android navigacija.
HERE je na drugom mestu
. Sa najažurnijim, najpreciznijim i najdetaljnijim mapama. Te mape su njihove i uvek će prednjačiti sa ažuriranjem. Takođe, moramo uzeti u obzir i činjenicu da je HERE Maps navigacija besplatna. Bar za sada...
 

Prilozi

  • screen_198.jpg
    screen_198.jpg
    42,1 KB · Pregleda: 33
  • screen_199.jpg
    screen_199.jpg
    63,4 KB · Pregleda: 33
  • screen_200.jpg
    screen_200.jpg
    49,7 KB · Pregleda: 31
  • screen_203.jpg
    screen_203.jpg
    67,1 KB · Pregleda: 31
  • screen_207.jpg
    screen_207.jpg
    53,2 KB · Pregleda: 31
  • screen_213.jpg
    screen_213.jpg
    54,5 KB · Pregleda: 29
  • screen_215.jpg
    screen_215.jpg
    43 KB · Pregleda: 30
  • Dnevnik 23-06-15.jpg
    Dnevnik 23-06-15.jpg
    50,5 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Natrag
Top