Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Ja sam resio da probam malo Copilot, privuklo me to sto ne moram sam da trazim POI tacke koje su meni zanimljive, vec ih vecina ima odmah. Cim se na pocetku izaberu karte, aplikacija sama skine i potrebne POI tacke. Jako lepo. Na primer, idem na Krf ovog leta kolima i hocu da obidjem puno toga, izmedju ostalog i sto vise plaza. U Copilotu ih ima sve. Ni u jednoj drugoj navigaciji nisam naisao na ovoliko plaza. Pricam konkretno za Krf. Bio sam bas iznenadjen, ima i nekih plaza koje uopste nisu nesto atraktivne i tesko je na netu naci neke podatke o njima.

Ono sto me dodatno ohrabrilo da se pozabavim ovom navigacijom je to sto sam na netu procitao jako dobre kritike, dobijali su i neke nagrade u posednjih par godina. Interfejs lepo izgleda a sto se tice rutiranja, ne mogu da kazem da su najbolji, ALI, ovo je jedina navigacija od svih koje sam isprobao da mi je napravila rutu tacno onako kako ja zelim do doticnog hotela na Krfu, bez potrebe da intrvenisem (da prilagodjavam putanju). Za desetak dana idem na jedan kraci put pa cu je isprobati u realnim uslovima. Ako se pokaze kao dobra, zamenice mi iGo definitivno.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Ja sam resio da probam malo Copilot...Ako se pokaze kao dobra, zamenice mi iGo definitivno.
CoPilot navigacija od Beograda do Novog Sada

Sticajem okolnosti, u poslednje 2 nedelje sam morao 4 puta u Novi Sad. Juče sam testirao navigaciju CoPilot. Odmah mi se dopalo rutiranje. Nadam se da ne grešim, pored iGO, ovo je jedina navigacija koja "iz prve" preporučuje osnovnu rutu iz Beograda do zaobilaznice, u smeru ka Novom Sadu, pa dalje novosadskim autoputem. Isto je rutiranje, preko obilaznice, i u povratku. To je i najbrža putanja. Izbegava se prolaz kroz semafore i Zemun Polje.

CoPilot BG-NS S1.jpg

Navođenje do odredišta je bilo kao i kod navigacija Sygic i Here, bez i jedne dileme ili greške.
Dodaću slike za članove koji možda još nisu probali ovu interesantnu i u Americi popularnu navigaciju. Kao što se vidi, upozorenje na prekršajne kamere je odlično, i zvučno i vizuelno. Takođe, navigacija obaveštava da prolazimo pored neke "interesantne tačke". Problem je što daje samo numeričku oznaku te POI a ne i ime. U svakom slučaju, korisno. Lepo je urađena i grafika koja koristi virtuelnu sliku autoputa sa trakama koje su dozvoljene...

U povratku sam propustio jedno skretanje u Novom Sadu. Ipak, navigacija je odlično odradila posao. Nastavila je bez insistiranja na nekom sumnjivom skretanju, polukružnom okretanju. Bez pogrešnog navođenja. Čak sada i ne znam, gledajući slike, gde sam promašio. Sa priloženih slika ne mogu da prepoznam. Inače, koliko se sećam, u rerutiranju ima malo insistiranja na izabranoj putanji...

Preporučio bih CoPilot navigaciju. Mislim da je najmanje na nivou Sygic navigacije. Po mom mišljenju, zbog mnogo boljeg rerutiranja, daleko je kvalitetnija. Nema nikakvih podešavanja za sigurnosne kamere. Sve radi "samo od sebe". Grafika odlična. "Pomoć u trakama", takođe.
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-05-16-16-53-46.png
    Screenshot_2015-05-16-16-53-46.png
    177,7 KB · Pregleda: 90
  • Screenshot_2015-05-16-16-58-58.png
    Screenshot_2015-05-16-16-58-58.png
    150,7 KB · Pregleda: 86
  • Screenshot_2015-05-16-16-59-56.png
    Screenshot_2015-05-16-16-59-56.png
    152,1 KB · Pregleda: 89
  • Screenshot_2015-05-16-17-00-30.png
    Screenshot_2015-05-16-17-00-30.png
    170,2 KB · Pregleda: 91
  • Screenshot_2015-05-16-17-51-12.png
    Screenshot_2015-05-16-17-51-12.png
    213,9 KB · Pregleda: 96
  • Screenshot_2015-05-16-17-51-24.png
    Screenshot_2015-05-16-17-51-24.png
    146,8 KB · Pregleda: 97
  • Screenshot_2015-05-16-17-51-43.png
    Screenshot_2015-05-16-17-51-43.png
    220 KB · Pregleda: 92
  • Screenshot_2015-05-16-17-51-58.png
    Screenshot_2015-05-16-17-51-58.png
    132,3 KB · Pregleda: 93
  • Screenshot_2015-05-16-18-02-52.png
    Screenshot_2015-05-16-18-02-52.png
    31,7 KB · Pregleda: 88
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Mape HERE_2014.Q4 za navigaciju iGO - ucrtan "Pupinov most"

Nisam pronašao podatak da je na našem forumu ovo objavljeno. Pretpostavljam da, i ako jeste, neće smetati. Kao što sam u naslovu napisao, mape su ažirirane i "Pupinov most" je sada na raspolaganju i u ovoj navigaciji. Koliko znam, "Pupinov most" je još samo prisutan u navigaciji HERE Maps. Google Maps navigaciju ne računam, jer zahteva internet a i adrese sa brojevima su pogrešno označene.

Pošto sam samo to skinuo, ubacio sam samo za države sa prostora bivše SFRJ. Apdejtovane su mape čitave Evrope pa, kome treba, sigurno će naći na netu. Sa linka se mogu skinuti folderi Map_HERE_2014.Q4 i Poi_HERE_2014.Q4 i ubaciti u content folder iGO navigacije. Podrazumeva se da se sufiks "_HERE_2014.Q4" briše i ostaju samo nazivi map i poi.

Pupin HERE 2014.Q4 S.jpg

Vidi se da je sada optimalno rutiranje sa lokacija iz Zemuna prema Borči i Banatu. Takođe, na novoj mapi je i detaljno iscrtana petlja Mosta na Adi na novobeogradskoj strani.

Na istom forumu sam našao i podatak da je, navodno, izdata i mapa Srbije "Contrast_2014.12". I nju sam ubacio u svoju navigaciju. Ali, kako se na slikama vidi, na njoj nema ni Pupinovog mosta, niti je "završena" petlja Mosta na Adi. Iz tog razloga nisam je ni aploadovao. Ukoliko pročitam da je ova nova mapa nešto popravila, postaviću link i za nju.

Mislim da je najnoviji apdejt iGO mapa, HERE_2014.Q4, povratio renome odlične iGO navigacije i ponovo je vratio u igru. Sa sjajnim rutiranjem i rerutiranjem možda je, ovim apdejtom HERE mapa, iGO navigacija ponovo izbila na prvo mesto.
 

Prilozi

  • Ada HERE_ 2014.Q4.jpg
    Ada HERE_ 2014.Q4.jpg
    51,1 KB · Pregleda: 100
  • Ada Contrast 2014.12.jpg
    Ada Contrast 2014.12.jpg
    59,6 KB · Pregleda: 89
  • Ada Contrast 2012.09.jpg
    Ada Contrast 2012.09.jpg
    48,8 KB · Pregleda: 90
  • Pupinov Most NO-Contrast 2014.12.jpg
    Pupinov Most NO-Contrast 2014.12.jpg
    56,5 KB · Pregleda: 90
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
446
Ja sam juce imao prilike da se malo pozabavim Copilot navigacijom, kao sto sam i najavio i bas sam prijatno iznenadjen kako radi. Definitvno mi postaje primarna. Ajde sto odlicno rutira i rerutira, nego i sve to prikazuje lepo i jasno. Ovo je meni jedna od bitnih stvari, narocito ako se vozi po suncu u gradu, kad je guzva i kad zbog jakog svetla moze da dodje do malo slabije vidljivosti ekrana. Sama putanja je veoma dobro vidljiva, debela linija zelene boje, pozicija vozila takodje, a kako sam odredio da me upozori 500m pre nailaska na prekrsajnu kameru, tog trenutka sledi zvucno upozorenje a onda i odbrojavanje u metrima od 500m do 0m, odnosno do dolaska do same kamere. Lepo prikazuje i sve benzinske pumpe koje su na ruti, a ogranicenja brzine (ja sam namestio da me upozori kad premasim dozvoljenu za 5km/h) prikazuje svo vreme na ekranu u vidu saobracajnog znaka, a odmah ispod ove brojke prikazuje i trenutnu brzinu vozila kad se priblizim ogranicenju. Nisam bas video kad pocinje ovo da prikazuje, ali mi se cini da pri ogranicenju od 60km/h ispod znaka pocinje da prikazuje moju trenutnu brzinu vec preko 50km/h i obojena je u zeleno dokle god sam blizu ogranicenju ali ga ne premasujem. Cim se prekoraci dozvoljena brzina, navigacija javlja zvukom a brojka o trenutnoj brzini postaje crvena. Sve se ovo prikazuje u realnom vremenu.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
TomTom - odlična android navigacija !
(ne praviti screenshot-ove dok navigacija radi)

Pre dva dana sam instalirao TomTom 1.4 navigaciju sa mapama Eastern Europe 950.6492. Juče sam ponovo morao da putujem u Novi Sad. Iskoristio sam priliku da i na tom putu testiram ovu navigaciju.

Inače, prvi utisak korišćenja TomTom navigacije je bio sjajan. Evo slike sa kratkog puta od benzinske pumpe do kuće.

TomTom Rerouting S.jpg

Kao što se vidi, rerutiranje je onako kako bi i trebalo da bude u svakoj GPS navigaciji. Nova putanja se određuje na osnovu nove početne lokacije. To se vidi i po crvenoj početnoj tački posle svake namerne (ili slučajne) greške u kretanju. Ovakvo vidljivo rerutiranje ima samo još navigacija iGO. I kod iGO se vidi da putanja kreće iz početka nakon rerutiranja. Naravno, moja omiljena navigacija HERE Maps takođe koristi isti princip u rerutiranju. Rutiranje navigacije TomTom je takođe za svaku pohvalu. Sada, sa najnovijim mapama, bila bi među najboljim da nije onog čuvenog "ali"...TomTom ima veliku manu : Navigacija iz nepoznatih razloga blokira navođenje. Prvo se to "nagovesti" zamrznutom brojkom koja označava brzinu kretanja. To i ne bi bio neki problem. Ali, u jednom trenutku navigacija, uz brzinu, blokira sliku putanje. Čak i postavi kursor (znak trenutne pozicije) na mesto koje tek treba da dođe. E, to je ozbiljan nedostatak. Juče, u Novom Sadu, me je to koštalo kruženja u neposrednoj, ali nepoznatoj, okolini destinacije. Na manje od 1km do cilja...

TomTom NS S.jpg

Namerno sam skrenuo levo i to 3 ulice ranije nego što je trebalo (prva slika u nizu). Hteo sam da testiram rerutiranje. Nažalost, navigacija je postavila kursor na raskrsnici, kod skretanja koje bi bilo po planu, slike 2 i 3. Na ovim slikama se i vidi da slika stoji već 2 minuta (na prvoj je vreme 10:18, na drugoj 10:20). Navigacija glasom navodi "skrenite levo", "skrenite desno" i još jednom "skrenite desno". Baš onako kako bi bilo u korektnoj vožnji. Slušao sam glasovno navođenje i našao se u nepoznatoj ulici. Izašao sam iz navigacije i ponovo je pokrenuo. Pojavile su se ispravne slike 4 i 5. Pošto sam žurio, a slika 5 me baš zbunila, uključio sam HERE Maps i brzo stigao do cilja. Iskreno, analizom kod kuće sam utvrdio da bi me i TomTom isto tako doveo do cilja. Ali, sigurno je sigurno...Žurio sam na groblje. I tu sam, naravno, koristio samo HERE Maps.
TomTom navigaciju sam uključio 30km pre skretanja za Novi Sad. Tada sam i primetio da se odjednom "zamrzne" brzina. Nije mi smetalo jer je kursor ispravno pratio putanju, tako da nije uticalo na navođenje. Ipak, dva puta sam izlazio iz navigacije i ponovo pokretao. Napomenuo bih jednu veoma dobru karakteristiku. U povratku iz Novog Sada, koji je protekao bez ikakvih blokiranja i grešaka, izlazio sam iz navaigacije. Posle 10-20km ponovo pokretao i navigacija je sama odmah određivala novu lokaciju i nastavljala ispravno vođenje.

Pošto je put iz Novog Sada do Beograda bio bez greške, mislio sam da se to nešto slučajno dešavalo juče. Nažalost, jutros se ponovilo. Na skretanju u Žarkovu, iz Trgovačke u Ace Joksimovića, ponovo se blokirala. Prvo brzina, zatim se kursor postavio na poziciji same raskrsnice, iako još nisam ni stigao do tog mesta, i na kraju se blokirala ta slika. Navigacija je glasom navodila ispravno. Izašao sam iz aplikacije, ponovo pokrenuo i sve je bilo u redu. I rerutiranje na slici Screenshot_2015-05-27-09-22-12... Dakle, problem blokiranja aplikacije se, bar kod mene, ponovio. Sa žaljenjem mogu konstatovati da je, ponavljam, za mene, i ova navigacija nepouzdana. Ostaje neprikosnovena HERE Maps i odmah do nje iGO sa novim kartama...

Blokiranje Zarkovo S.jpg

Na priloženim malim slikama se vidi da je navigacija prvo imala problema sa prihvatanjem GPS parametara na startu iz Bulevara Kralja Aleksandra. Zato sam ubacio i skrinšotove HERE navigacije, koja se bez problema odmah aktivirala. Tek na slikama Screenshot_2015-05-27-08-44-29 i Screenshot_2015-05-27-08-44-45 se vidi se TomTom povezao na GPS parametre. I još jedna primedba. Iako je mapa apdejtovana, nije predviđeno skretanje levo, iz Bulevara u Kneza Miloša. To već i nije neki problem. Navigacija predlaže skretanje desno u Takovsku i polukružno vraćanje u Kneza Miloša...

P.S.
Na kraju, ukazao bih na nešto veoma korisno. Još jedan razlog zašto uvek koristim navigaciju. Osim tog puta...
Prekjuče sam, takođe, ujutru putovao u Novi Sad. Nažalost, žurio na sahranu šuraku. Nisam uključio navigaciju da ne bih smetao supruzi. Nisam uopšte obratio pažnju na izlazak sa autoputa, kod prve petlje, tz. Zrenjaninske. Produžio sam prema Subotici, bez mogućnosti da izađem i kod Temerinske petlje. Uključim navigaciju i vidim da mi je potrebno skoro 40km do Novog Sada, pored koga prolazim. Užas ! Morao bih ići do prve naplatne rampe (19km) i vratiti se nazad. "Srećom", jedan radnik mi je dao savet da 3km vozim u rikverc od nekog "divljeg" uključenja na autoput. Naravno, krenuo sam "normalnom vožnjom", ali u kontra smeru, tim paralelnim putem sa dve trake. Vozači su shvatili moja duga svetla i 4 migavca i oslobodili mi njihovu levu traku. Nikada se, kao vozač, nisam gore osećao. Sva sreća da su svi drugi bili razumni vozači. Dakle, drugari, ne vredi posle psovati nadležne zbog ovakve Temerinske petlje. Pazite ! Lepo piše da se i za Temerin isključuje kod prve, Zrenjaninske petlje. Da li je to baš normalno, nije bitno...

EDIT

Nema screenshot-ova, nema ni blokiranja !

Ostaviću gornji tekst bez izmena. Možda će nekome koristiti i moj, nadam se, pogrešan zaključak u vezi blokiranja navigacije.

Nadam se da sam otkrio uzrok blokiranja TomTom navigacije (verzija 1.4) na mom telefonu. Jutros sam vozio od Filmskog Grada da Liona. Pretpostavio sam da razlog za blokiranje može da bude moje pravljenje "snimaka ekrana" (skrinšotova). Prešao sam 11km bez skrinšotova. Nije bilo blokiranja navigacije. Navigacija je radila sa korektnim rerutiranjem. Namerno sam napravio prvi skrinšot (prva slika u gornjem redu). Posle stajanja od 5 min, bez isključene aplikacije, napravio sam novi skrinšot, druga slika. I pošto se bafer ne čisti, taj drugi je blokirao navigaciju (treće slika u gornjem redu). Isti ekran je ostao do dolaska na upisanu destinaciju - WORK.

no-block-ss-jpg.72795


U povratku sa Liona do kuće, oko 13 km, prvo sam kliknuo na "Promena rute". Otvorio se novi ekran i tada sam kliknuo na"Cancel route". Postavio sam HOME kao destinaciju i vozio bez skrinšotova. Prvi sam napravio pre dolaska. Navigacija je sve vreme radila savršeno. Možda nije ni bilo potrebe za promenom i odustajanjem od prethodne rute, prve dve slike u donjem redu. U svakom slučaju, sa ovom pripremom i BEZ SKRINŠOTOVA, navigacija TomTom se nije blokirala !
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-05-27-08-35-45.png
    Screenshot_2015-05-27-08-35-45.png
    219,3 KB · Pregleda: 65
  • Screenshot_2015-05-27-08-36-52.png
    Screenshot_2015-05-27-08-36-52.png
    39,8 KB · Pregleda: 65
  • Screenshot_2015-05-27-08-37-08.png
    Screenshot_2015-05-27-08-37-08.png
    157,4 KB · Pregleda: 64
  • Screenshot_2015-05-27-08-42-51.png
    Screenshot_2015-05-27-08-42-51.png
    85,5 KB · Pregleda: 64
  • Screenshot_2015-05-27-08-43-09.png
    Screenshot_2015-05-27-08-43-09.png
    87,3 KB · Pregleda: 65
  • Screenshot_2015-05-27-08-44-29.png
    Screenshot_2015-05-27-08-44-29.png
    154,3 KB · Pregleda: 63
  • Screenshot_2015-05-27-08-44-45.png
    Screenshot_2015-05-27-08-44-45.png
    235,9 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Poređenje mapa : TomTom 2015.03 vs HERE 2014.Q4

Malo sam analizirao novu mapu. Nažalost, izgleda da TomTom mapa još dugo, u Srbiji, neće biti "najbolja mapa". I dalje je HERE mapa znatno preciznija. Evo 2 primera :

1) Pionirska ulica u Košutnjaku je izuzetno korišćena za povratak iz centra grada prema perifernim naseljima : Vidikovac, Žarkovo, Petlovo i Labudovo brdo. Ali, tim putem se ne može ići ka centru jer je jednosmeran. TomTom mapa je pogrešno prikazala Pionirsku kao dvosmerni put. Tako se dolazi do nedozvoljenih putanja i u navigaciji Sygic, a i u navigaciji TomTom. HERE navigacija i iGO (sa mapom HERE) daju ispravne putanje. To se vidi na primeru putanja između dva poznata restorana, u smeru od "Devetke" do "Košute".

2) Na TomTom mapi je i dalje zabranjeno levo skretanje iz Bulevara Kralja Aleksandra u ulicu Kneza Miloša, što je pogrešno. To sam uočio koristeći i navigaciju TomTom. Ne razumem da ozbiljna kompanija TomTom nije do sada ispravila ovu veliku grešku. Ipak se radi o vožnji kroz sam centar Beograda.

Pomenute greške su dovoljne da se mora i nova mapa srb.ta.2015.03 koristiti sa oprezom. Slične propuste, do sada, nisam sretao kod HERE mape. Ako se nekome HERE navigacija ne dopada zbog komplikovanijeg postavljanja putanje, teško da se navigaciji iGO, sa HERE mapom, može bilo šta zameriti. Jedino sam u navigaciji iGO pronašao, iz spiska restorana, restorane "Devetka 9" i "Košuta".

EDIT
Ipak, korektnosti radi, još malo sam analizirao HERE mapu Srbije. I primetio da i ona nije "bezgrešna". Jedan deo puta kroz Košutnjak, smer prema gradu, tj. silazak na put Patrijarha Dimitrija, na mapi HERE je pogrešno označen kao dvosmeran. To su slike, u prilogu, "Patrijarha Pavla 2-Way x". Ove slike su snimci ekrana sa pokušajem da mapcreator_support@here.com ispravi grešku. Naravno, grešku i oznaku jednosmernog puta i ispravnog smera sam odradio i onlajn. Ipak sam poslao i mejl sa molbom da isprave grešku ilustrovanu ovim slikama. Samo još da naglasim da sam u onlajn ispravci u "Map Creator" ispravno čekirao da je put asfaltiran, "Road is paved".

Patrijarha Pavla 2-Way 22.jpg

Doduše, pomenuta greška se ne manifestuje na pogrešno određivanje putanje, recimo od adrese "Bulevar Patrijarha Dimitrija 3" do restorana "Devetka". Međutim, u nekim izborima početne tačke, mogla bi da se odredi pogrešna putanja. Smatram da je korektno ukazati i na greške u mapi HERE, bez obzira što njihovu navigaciju, zajedno sa navigacijom iGO sa HERE mapama, smatram najboljim za Srbiju. To je ipak moje subjektivno mišljenje.
Ovo je prva ozbiljnija greška koju sam uočio kod HERE mape. To ne znači da ih nema još. I u Beogradu, i u mestima po Srbiji. Ipak, i dalje smatram da je HERE mapa najpreciznija, a verovatno i najdetaljnija mapa Srbije. Kućni brojevi na njoj su tačnije prikazani nego kod TomTom mape. I ovo je zaključak samo na osnovu mog iskustva. Primer, Vinodolska 7, Vukasovićeva 71. U Vinodolskoj se nalazi "Ambulanta za fizikalnu medicinu DES". Vukasovićeva je na samoj perifieriji Miljakovca... Ovo su adrese koje do tada nisam znao i koristio sam Sygic navigaciju da ih nađem. Nažalost, u navigaciji Sygic, i sa NT sa TA mapom, su obe prikazane dosta dalje od stvarnih pozicija. Na HERE mapi su označene veoma precizno...
Drugar @Goku 90 je ispravno primetio : "Cak sam pogledao skretanje za groblje Zbeg iz pravca Pancevackog mosta, ucrtano je detaljno, dok recimo u Here mapama nije uopste. Definitivno najbolja mapa...TT (TA) 2015.03". Tačno, ovo groblje nije ucrtano u mapi HERE. Ipak, kada se pogleda Novi Sad, HERE mapa ima ucrtane detaljne puteve po ogromnom gradskom groblju. TomTom ih nema. Verovatno mnogi znaju kako izgleda tražiti određeno mesto i na ovim, ljudima veoma važnim mestima. Tada dolazi do izražaja navigacija sa modom za pešake. Naročito je zgodno snimiti lokaciju sa GPS koordinatama. To sam uradio, ali, nažalost, Sygic nije uspeo da kreira putanju. Morao sam da u HERE Collections ubeležim mesto na osnovu GPS položaja...Znam da mnogi ovo smatraju nevažnim. Možda i nepotrebnim u temama vezanim za navigacije.... Verujte mi, veoma je korisno. Jer, i to je život...
 

Prilozi

  • Sygic Devetka-Kosuta.jpg
    Sygic Devetka-Kosuta.jpg
    36,5 KB · Pregleda: 47
  • TomTom Devetka-Kosuta.jpg
    TomTom Devetka-Kosuta.jpg
    36,1 KB · Pregleda: 46
  • HERE Devetka-Kosuta.jpg
    HERE Devetka-Kosuta.jpg
    36,9 KB · Pregleda: 47
  • iGO Devetka-Kosuta.jpg
    iGO Devetka-Kosuta.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 46
  • Sygic Bulevar-Kneza Milosa.jpg
    Sygic Bulevar-Kneza Milosa.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 47
  • Patrijarha Pavla 2-Way 0.jpg
    Patrijarha Pavla 2-Way 0.jpg
    226,2 KB · Pregleda: 46
  • Patrijarha Pavla 2-Way 3.jpg
    Patrijarha Pavla 2-Way 3.jpg
    380,1 KB · Pregleda: 44
  • Patrijarha Pavla 2-Way 4.jpg
    Patrijarha Pavla 2-Way 4.jpg
    387,9 KB · Pregleda: 45
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
380
Jeste, HERE ima sve detaljno ucrtano. Cak ima i ucrtane ulice koje ne postoje. :D

HERE.png

TomTom mapa je ispravna.

TT.png

I sta sad!? Bez obzira na to sto @navigas tvrdi da je HERE najbolja mapa. Bas i nije tako. Svaka mapa ima svoje mane.

Mapu citaj, seljaka pitaj. ;)

Zaboravih...ovaj deo, na screenshotu, od Dunavske do Panciceve, Ulica Mike Alasa se zove, jedino je ispravno ucrtan u TT mapi. I na gugl mapi, i na openstreet mapi, je ucrtano kao da je to spojeno. A nije. Zavrsava se onako kao na TT screenshotu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2012
Poruka
916
Sve zavisi od mape do mape i od države do države TT mape u Hrvatskoj su katastrofa,Here ocjena 4+ a za mene osobno u Hrvatskoj najbolje su mireo mape u dontpanicu i Genius mapama , Adriaruta 4.30 od garmina zato što sam im ja slao u Navigosistem komplet mjesta nove ulice i brojeve i sve su ispravili i radi perfektno,eto to je tako za Hrvatsku a za druge dežave je sigurno drukčije.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Jeste, HERE ima sve detaljno ucrtano. Cak ima i ucrtane ulice koje ne postoje. :D I sta sad!? Bez obzira na to sto @navigas tvrdi da je HERE najbolja mapa. Bas i nije tako. Svaka mapa ima svoje mane. Mapu citaj, seljaka pitaj. ;)
Druže, u pravu si, HERE mapa je neobjašnjivo ucrtala i ulice koje ne postoje. To je ulica Knićaninova, iznad parka. Zaista, taj deo ulice ne postoji. Međutim, što se tiče produžetka Kapetan Mišine ulice, do Dunavske, to i nije baš tako čudno. Ulica postoji, nalazi se u sastavu tramvajskog Depoa. Priložio sam slike "Street View Google Maps". Znači, ulica zatvorenog tipa. To je već primećena loša osobina kod HERE mapa. Oni stavljaju i službene ulice. Tako je i iscrtan i deo Garde, sve do Topčiderskog parka, a i službeni prolaz kroz zabranjeni teren BIA, blizu VMA. Smatram da su preterali sa ovakvom "preciznošću". Ipak, druže, mislim da nisi baš izabrao dobre primere za upoređivanje ovih mapa. Jer, pomenute uličice su nevažne. Ko zna koliko takvih nelogičnosti ima u mapama svih navigacija. Naravno, sigurno i u mapi HERE. Ali, one neće mnogo smetati vozačima.
Da se mi vratimo osnovnoj temi. HERE vs TomTom. Evo zašto sam rekao da su mape TomTom nepreciznije od HERE mapa. Ja navodim samo ozbiljne propuste. Nadam se da ćeš se složiti da je možda najbolji primer testiranje putanje od Autoputa (kod Hitne pomoći) do Glavne železničke stanice. Tim putem sigurno prolaze mnogi koji nisu iz Beograda. Evo kako se pokazala TomTom mapa. I u Sygic navigaciji, a i u "svojoj" TomTom.

TomTom mapa S.jpg

Odmah ću reći da, za razliku od navigacije TomTom, Sygic nudi i "normalnu" putanju, vožnjom kroz Savsku ulicu. Ali, kako bi se proveo vozač, koji, slušajući ove dve navigacije, krene do Železničke stanice ulicom Kneza Miloša. Pre neki dan sam video muke vozača iz drugog grada koji je hteo da skrene u Nemanjinu, levo iz Kneza Miloša. Uključio levi migavac i stao na zeleno. Svi su krenuli da mu trube, kao da je ne znam šta uradio. A čovek, jednostavno nije obratio pažnju na signalizaciju. Morao je da nastavi pravo. Ne znam dokle je stigao...Na stranu to što Sygic navigacija navodi na kruženje pre dolaska na železničku stanicu. E, tu ne važi ni ona "kartu čitaj a seljaka pitaj". Nego, "gledaj ispred". Mislim da se iz Nemanjine može pravo stići pred ulaz Železničke stanice.
Navigacije sa HERE mapom, iGO i HERE Maps, nude normalne putanje. iGO nudi i alternativne, ali korektne. HERE mapa ima označenu zabranu skretanja levo iz Kneza Miloša u Nemanjinu ulicu.

HERE mape S.jpg

Nadam se da smo, i sa ovim primerom, ipak utvrdili koja je mapa bolja. U Srbiji najverovatnije HERE. Jer, zabrana skretanja levo iz Bulevara Kralja Aleksandra u Kneza Miloša, kao i ova pogrešna dozvola skretanja levo, iz Kneza Miloša u Nemanjinu, ne mogu se smatrati kao sitne greške u TomTom mapi. Ovo je, naravno po mom mišljenju, nedopustivo. Dovoljan razlog da, do daljnjeg, TomTom mapu zaobilazim u svakoj navigaciji. Sve dok ne otklone ovako krupne greške. I ne poprave tačnost kućnih brojeva.
Tvrdnja da nijedna mapa nije dobra, da "svaka ima svoje mane", mislim da nije baš na mestu. Time relativizujemo njihove nedostatke. Tada nam jedino preostaje da ne koristimo nijednu navigaciju. Ili da koristimo bilo koju, pa šta bude.
Ja mislim da su navigacije korisne i samo pokušavam da sebi pronađem onu koja najmanje greši, tj. koja je najpouzdanija. To što, ovde na forumu, kritikujem neke navigacije ili mape, nije sa ciljem da protežiram neku određenu. Pošto svakog dana koristim navigaciju, samo želim da pomognem da i drugi sagledaju i procene koja navigacija njima najviše odgovara. Naravno, iako sugerišem izbor, svako je dovoljno zreo da izabere i koristi i navigaciju. Naravno, i mape, koje on želi...
Dakle, po mom mišljenju, u Srbiji su jedino dobre android GPS navigacije HERE i iGO. Sa HERE mapama. Ostale su daleko ispod njih. Ponavljam, to je samo moje mišljenje. Voleo bih da me neko demantuje, ali sa pravim argumentima. Uvek ću priznati ako sam bio u zabludi. Mislim da mogu da potisnem sujetu...

EDIT
Proverio sam još tri navigacije koje imam na telefonu. Slike njihovih rutiranja za skretanja na raskrsnicama "Bulevar Kralja Aleksandra - Kneza Miloša" i "Kneza Miloša - Nemanjina" su date u prilogu.

CoPilot ima ispravno označena oba skretanja !
NAVIGON Europe ima ispravno označena oba skretanja !
Google Maps je pokazala čudan rezultat - videti sliku u prilogu.
Route66 sam deinstalirao. Čekam apdejt. Pogledao sam slike od ranije. Izgleda da ova navigacija nema dobro označenu raskrsnicu, tj. skretanje iz Bulevara u Kneza Miloša. Nudi skretanje u Resavsku, umesto u Kneza Miloša...

Zanimljivo je da Copilot ne nudi alternative. Možda to i nije loše. U navigaciji NAVIGON ne umem da zatražim alternativne putanje.
Dakle, od 8 navigacija koje sam testirao, test su prošle 4, a nisu one koje koriste TomTom mapu, kao i navigacija Route66. Google Maps je posebna priča. Toliko je "precizna" da želi da vodi do same zgrade, Kneza Miloša 3. I zato ide okolo. S druge strane, nisam siguran da se iz Kneza Miloša, sa Mostarske petlje može skrenuti levo u Durmitorsku. Ipak bih ovu navigaciju odbacio zbog zahteva za prenosom podataka, a i zbog katastrofalno označenih kućnih brojeva...
Ne sviđa mi se ovakav "rezultat" jer ispada da sam namerno izabrao baš situacije koje ne odgovaraju TomTom mapi...Nadam se da će neko pronaći ozbiljne greške i u drugim navigacijama. Posebno u onim koje koriste HERE mapu...
 

Prilozi

  • Kap Misina 1.jpg
    Kap Misina 1.jpg
    213 KB · Pregleda: 38
  • Kap Misina 2.jpg
    Kap Misina 2.jpg
    200,2 KB · Pregleda: 39
  • Kap Misina 3.jpg
    Kap Misina 3.jpg
    228,9 KB · Pregleda: 38
  • Kap Misina 4.jpg
    Kap Misina 4.jpg
    237,6 KB · Pregleda: 37
  • CoPilot.jpg
    CoPilot.jpg
    249,7 KB · Pregleda: 33
  • Navigon.jpg
    Navigon.jpg
    337,3 KB · Pregleda: 31
  • Route66.jpg
    Route66.jpg
    184,8 KB · Pregleda: 30
  • Google.jpg
    Google.jpg
    179 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
380
Međutim, što se tiče produžetka Kapetan Mišine ulice, do Dunavske, to i nije baš tako čudno. Ulica postoji, nalazi se u sastavu tramvajskog Depoa. Priložio sam slike "Street View Google Maps". Znači, ulica zatvorenog tipa.
Koliko znam, a znam dosta o tom kraju, nikada to nije bila ulica - produzetak Kapetan Misine. To je stari tramvajski depo u koji su nekada tramvaji ulazili iz Knicaninove ili Zmaj Jovine. Kada su tu prebacili trolejbuse da se servisiraju, otvorili su ulaze iz Dunavske, Dobracine...to je ono sto si postavio. Ali to nema veze sa K. Misinom ulicom. Taj street view koji si postavio...lepo se vidi da je neko tu brljao i ucrtavao ulice, kao npr. taj deo Knicaninove koji ne postoji. Ne znam zasto to rade. I ja kada gledam s.view, jedan deo Panciceve je ucrtan kao da ima izlaz u Dubrovacku, a sto je netacno. Sada, da li je nesto nevazno za tebe a vazno za mene ili obrnuto, to nema veze sa preciznoscu mapa.

Dalje, nekorektno vrsis poredjenja. Ukoliko poredis mape, onda to uradi sa istom navigacijom. A ne ovako kao sto radis. Uzmes TT ili Sygic navigaciju sa TT mapom i poredis sa iGo ili HERE navigacijom sa HERE mapom. Malo je...bez veze.
 
Natrag
Top