Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
20.08.2016
Poruka
115
Hilandarska ulica kako je vidi tomtom, inače severni deo ulice nepostoji dobrih 20-ak godina....to je sada slepa ulica, u produžetku je uska pešačka staza.
Na drugoj slici je ista pozicija viđena preko here mape, to je pravo stanje! Šteta za tomtom...
Sad moram da koristim here mape, preciznije su a opasno me nervira lana što ne izgovara č,ć,š,ž....
9b50f67b33255f5ffd8a36bf417b94c2.jpg
26554055522cdb1d08f91e2a6f26d4ff.jpg


Послато са Lenovo Z90-7 уз помоћ Тапатока
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
NEUCRTANOST PUTA-IZLAZAK IZ NEI PORI ili PLATAMON-a NA AUTOPUT!

Spremajuci se na povratak u Srbiju sa letovanja, naisao sam na jedan ozbiljan problem, a to je navodjenje svih navigacija na zatvoren put. Da sam krenuo tim putem, ko zna gde bih zavrsio.

Na ovoj slici ce vidi navodjenje sa HERE kartama. Vodila me je starim putem koji je nekada isao na ukljucenje pre Tunela gledano iz pravca Soluna...
Zuta kockica na slici je kucica naplatne rampe koja postoji. Na 4.toj slici u Nizu, oznaceno je plavim X gde se ranije ukljucivao put, e sada bi vi tu lepo poljubili bankinu i onda bi palo nerviranje jer je NAV odradila lose.(A znamo da ako nije ucrtano na mapi, masina drugacije ne razaznaje)


2wgg8yw.jpg


Onda sam proveravao da li ja gresim negde, te sam se uz pomoc loseg Grckog interneta konektovao na sajt Google Maps i uvideo da je i tu rutiranje po istom sistemu, cak je i na fotografijama vidljivo da je snimljeno jos pre par godina dok je bila u izgradnji. Takodje i ovde je zutom bojom osencena kucica naplatne rampe.

5do6bm.jpg



Medjutim nocu svi spavaju u hotelu pa sam proverio navodjenje i HEREweGo gde je i on ponudio isti nacin rutiranja... Ovde je kucica zelenom bojom docrtana na jednoj slici.

awnld.jpg


Moram jedino navesti da je IGO sa HERE mapama odradio korektnu rutu prilikom dolaska na odrediste. Ostale mape nisu bas sigurne zbog novoizgradjene saobracajnice. U suprotnom smeru nema crtanija


2hg5yzb.png


Na zalost nisam uspeo da uslikam naplatnu rampu gde se vide znaci, ali se jednostavno vratite putem kojim ste dosli!!!


Ali uz konsultaciju @Bocky72 i @navigas dosli smo do zakljucka da su oci i mozak ipak najbolja navigacija i da se ne treba prepustiti maksimalno masinama. Ipak se kod nas malo brze vrse azuriranja karata nego recimo u Grckoj...


Na svu srecu vratih se bas onako kako sam i dosao, a gresku prijavio nadlzenima u HERE kancelariji.

 

Prilozi

  • GMaps.jpg
    GMaps.jpg
    464,8 KB · Pregleda: 32
  • HERE.jpg
    HERE.jpg
    250,3 KB · Pregleda: 32
  • iGO.jpg
    iGO.jpg
    446,5 KB · Pregleda: 32
  • Dolazak.png
    Dolazak.png
    600,7 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_2017-07-23-09-37-43.png
    Screenshot_2017-07-23-09-37-43.png
    957 KB · Pregleda: 34
  • Screenshot_2017-07-23-09-38-01.png
    Screenshot_2017-07-23-09-38-01.png
    486,6 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_2017-07-23-09-46-18.png
    Screenshot_2017-07-23-09-46-18.png
    482,1 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_2017-07-23-09-46-54.png
    Screenshot_2017-07-23-09-46-54.png
    420,2 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_2017-07-23-09-51-40.png
    Screenshot_2017-07-23-09-51-40.png
    911,2 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_2017-07-23-09-56-15.png
    Screenshot_2017-07-23-09-56-15.png
    847,9 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Grčka, HERE mapa i deo novog autoputa Nei Pori - Volos

Drugar @nislija30 je pokazao da je HERE mapa u maloj prednosti nad TomTom i u Grčkoj. To tvrdi i @bamblbi u vezi sa ulicom u Lazarevcu. Znam da su to sporadične situacije...Ipak, napravio sam zanimljivu analizu posle današnje emisije SAT Patrole do Nei Porija i Volosa :


Ispostavilo se da je kojim slučajem @nislija krenuo ka jugu, ka Volosu, da bi ponovo HERE mapa bila u prednosti i to velikoj.

Ka_Volosu.jpg


U toj emisiji je prikazan deo novog autoputa, posle svraćanja u Nei Pori i nastavka ka Volosu. Tu su i 2 tunela. Prvi dužine od 6 km je posebno značajan. On je olakšao put jer se sada ne vozi klisurom kao do sada...Prve 2 slike su sa HERE mapom u navigaciji iGO Israel. Četvrta je putanja kada je izabrana TomTom mapa a peta deo tog puta.
Za raziku od pogrešno ucrtanog uključenja u povratku iz Platamona, koje je @nislija30 detaljno analizirao, ova deonica novog autoputa, kao i oba tunela su korektno ucrtana i u suprotnom smeru, od Volosa ka Solunu :

Od_Volosa.jpg


Vidi se da iGO sa HERE mapom ima novi deo puta, TomTom (poslednje dve slike) nema. Zato je na petoj primetno da se od lokacije, koju sam zapamtio sa HERE mapom, mora voziti desetak metara do magistralnog puta...
Naravno, sve ovo nije toliko bitno. Ali, veliki broj građanja iz Srbije, BiH i Makedonije putuje u Grčku i ja bih im ipak preporučio korišćenje iGO navigacije sa HERE mapom. Iz ovih primera se pokazalo da je HERE, možda samo privremeno, ipak dosta preciznija, a time i pouzdanija od TomTom mape.
Na kraju, zanimljiv detalj iz pomenute epizode SAT Patrole. Urednik i voditelj je u jednom trenutku, nakon izlaska iz drugog tunela (smer ka Volosu), izjavio da se na auto navigaciji vozila Toyota Land Cruiser lepo vidi da kursor navigacije lebdi, "nema puta". Uspeo sam da lociram tu tačku i iGO sa HERE ima ucrtan baš put kojim je patrola vozila.

Sat_123.jpg


Da se ne bi pogrešno zaključilo da mi je namera bila da pokažem da se bez HERE mape ne može putovati u Grčku, gore levo je slika puta. Vide se ulaz i izlaz paralelnih tunela i naravno da će svaki vozač bez problema i bez greške voziti ovim putem. Ali, ostaje utisak da je HERE dosta ažurniji i u Grčkoj. Ipak je ovo dosta bitna deonica i to u vreme godišnjih odmora. Ja sam u Solunu (i okolini) imao više poverenja u HERE mapu i izgleda da nisam pogrešio...

EDIT
Proverio sam situaciju koju je drugar @ivica122 opisao u postu #168 ove teme. Mogu samo potvrditi da Google Maps pravi onu neshvatljivo zaobilaznu rutu (slika "Gmaps Sivota 2") iako se i na tom delu vidi ucrtan put. Ipak, neki parametar u mapi nedostaje tj. postoji prekid jer, kada se odredište približi polaznoj lokaciji, rutiranje je OK (slika "Gmaps Sivota 1")
S navigacijom iGO Israel je rutiranje korektno. Prva slika je s mapom HERE, druga s mapom TomTom. Eto, iGO je i u ovom slučaju potvrdio kvalitet i, što je najvažnije, činjenicu da se možemo pouzdati u tu navigaciju...
 

Prilozi

  • Screenshot_2017-07-24-07-30-45.png
    Screenshot_2017-07-24-07-30-45.png
    225,6 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_2017-07-24-07-31-35.png
    Screenshot_2017-07-24-07-31-35.png
    192,6 KB · Pregleda: 25
  • Gmaps Sivota 1.jpg
    Gmaps Sivota 1.jpg
    267,7 KB · Pregleda: 25
  • Gmaps Sivota 2.jpg
    Gmaps Sivota 2.jpg
    268,1 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Da li radi Live Traffic u Hrvatskoj u navigacijama TomTom i Sygic

Informacija - TT traffic live radi u Hrvatskoj

Nažalost TomTom Live Traffic, iako je zaista najavljen, još ne radi u Hrvatskoj, a ko zna kada će proraditi. Pošto Sygic koristi Traffic servis TomTom-a, to znači da ni Sygic još ne može pružati informacije o saobraćaju u Hrvatskoj i da je podatak na Sygic sajtu pogrešan.


U prilogu su i slike zvaničnih informacija kompanije TomTom.

Inače, pošto smatram da je navigacija kompletna jedino sa informacijama o saobraćaju, moje mišljenje je da je ovaj servis ubedljivo najbolji u Googe Maps. Sve ostalo su samo (ne)uspešni bledi pokušaji da se nekako saobraćajne informacije dobiju problematičnim korišćenjem metoda i u HERE, TomTom, Garminu : senzori u automobilima i pored puta (!?), uređaji sa ukjučenim GPS prijemnicima, prikupljanje medijskih informacija, saopštenja policije...Google Maps prati Androide (jer su oni proizvod Google) bez obzira na uključenost GPS prijemnika, a njegov algoritam praćenja saobraćaja je, po mom mišljenju, nešto najbolje što su navy programeri do sada napravili...Slika "Traffic Sv Ilija" od 2. avgusta u prilogu : Prikaz ekrana navigacije i fotografije kolone vozila na autoputu.

Ne bi trebalo da se shvati da forsiram sistem Real Time Traffic Google Maps. Ipak, to je realnost. Raspitivao sam se da svojoj Sygic Premium licenci dodam i Traffic ali se nudi samo u kompletu (!?) Premium + Traffic. Još nisam dobio odgovor da li može da se kupi samo Traffic. Takođe, bez obzira što ne očekujem u dogledno vreme da TomTom Live Traffic (a ni TMC) proradi u Srbiji, kupio sam novi TomTom uređaj Start 42 sa TMC-RDS prijemnikom, isključivo zbog kvaliteta, izrade hardvera i same navigacije, ne zbog TMC...

Na kraju, potrebno je napomenuti da postoji suštinska razlika između termina TMC i Live Traffic (kod TomTom-a još i HD). TMC se dobija kao radio signal, za njega je potreban poseban prijemnik i besplatan je. Live Traffic (u osnovnom značenju) dolazi isključivo preko mreže (interneta) i plaća se. Primetio sam da neki članovi i Live Traffic u iGO NextGen označavaju kao TMC servis a to nije tačno. Android telefoni nemaju TMC prijemnik...
 

Prilozi

  • TomTom Coverage.jpg
    TomTom Coverage.jpg
    97,3 KB · Pregleda: 29
  • TomTom Speed Camera.jpg
    TomTom Speed Camera.jpg
    149,1 KB · Pregleda: 22
  • TomTom Croatia.jpg
    TomTom Croatia.jpg
    176,6 KB · Pregleda: 22
  • Sygic Traffic 1.jpg
    Sygic Traffic 1.jpg
    294,7 KB · Pregleda: 22
  • Sygic Traffic 2.jpg
    Sygic Traffic 2.jpg
    160,4 KB · Pregleda: 20
  • Traffic Sv_Ilija.jpg
    Traffic Sv_Ilija.jpg
    574,7 KB · Pregleda: 20
  • HERE Traffic.jpg
    HERE Traffic.jpg
    288,7 KB · Pregleda: 20
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Greska u HERE mapi' nepostojeci put

Danas sam isao do Pirota i evo greske, U karti je ucrtan put koji ne postoji. Here kancelarija je to ispravila ali NNG kasni za njima za Pi pola izgleda.
Naime ovo je put koji ce biti samo za kompaniju Tigar, njihov izlaz na budići autoput i nece biti drugih mogućnosti za ulazak u grad. Ali otom potom nek prvo naprave putari svoj deo.



 
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
226
Meni nije jasno zasto je HERE ucrtao novi auto put koji jos nije zavrsen.
Npr. Iz Cacka koju god adresu na severu da ukucam, vodi preko njega. Iz Valjeva kucam Bg (radi probe) opet preko novog ap.
Postala je skoro pa neupotrebljiva mapa
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Meni nije jasno zasto je HERE ucrtao novi auto put koji jos nije zavrsen.
Npr. Iz Cacka koju god adresu na severu da ukucam, vodi preko njega. Iz Valjeva kucam Bg (radi probe) opet preko novog ap.
Postala je skoro pa neupotrebljiva mapa
Ne brini, ni TT mape nisu bolje, imaju i one ucrtan autoput na koridoru 10, istocni krak... A nije pusten u saobracaj
 
Učlanjen(a)
26.02.2017
Poruka
146
... Here kancelarija je to ispravila ali NNG kasni za njima za Pi pola izgleda...

Mislim da ne želiš da osporiš da je NNG samo korisnik gotovog proizvoda a da je za sve kartografske greške odgovoran onaj ko mape kreira i prodaje. Po mom mišljenju, u ovom a i svakom sličnom slučaju kriv je sam HERE. NNG bismo mogli prozivati vezano za aplikaciju koja interpretira (ili ne interpretira) dobijene podatke ...pošto se ovde radi o suvišnom podatku, dakle dobijenom, krivica NNG nesumnjivo ne postoji?
 
Učlanjen(a)
10.09.2012
Poruka
349
Mislim da ne želiš da osporiš da je NNG samo korisnik gotovog proizvoda a da je za sve kartografske greške odgovoran onaj ko mape kreira i prodaje. Po mom mišljenju, u ovom a i svakom sličnom slučaju kriv je sam HERE. NNG bismo mogli prozivati vezano za aplikaciju koja interpretira (ili ne interpretira) dobijene podatke ...pošto se ovde radi o suvišnom podatku, dakle dobijenom, krivica NNG nesumnjivo ne postoji?
Elem, ja ne volim da iznosim podate neosnovano, a razlog za pravdanja nemam, dakle NNG ( u daljem tekstu kupac)kupuje gotov proizvod od HERE(u daljem tekstu prodavac).
Procedura je sledeća, kupac je to kupio od prodavca,koji je u datom momentu imao podatak da je to put. To jeste put, ali će biti otvoren naknadno. Proizvod koji je kupac objavio u svom obliku formata, a to je u ovom slučaju ekstenzija. fbl je kupljen pre datuma koji nosi u sebi. Napomenuo bih da je u ovom slučaju verzija Q.2.2017 .
Tako da je krivica obostrana jer je prodavac imao pogledu informaciju da je put u upotrebi,a kupac jer kasni sa kupovinom.
Uvek se može uporediti na zvaničnom sajtu prodavca svaka sumnja u neispravnost ucrtavanja puta, kao i da svaki registrovani korisnim može čak i izvršiti prijavu takvih grešaka i sam uticati na kvalitet podataka.
Prodavac vrši ažuriranje mapa JEDNOM NEDELJNO, dok u ovom slučaju kupac to čini jednom U TRI MESECA.

ZAKLJUČAK :
ako ti nije teško, registruj se na sajtu proizvođača i daj bar neki doprinos za unapređenje karata. Hvala unapred
 
Natrag
Top