Signup Now
Da bi mogli da pišete na forumu, otvarate nove teme, kao i da vidite download
linkove morate prvo da se registrujete.

Ukoliko Vam nije jasan proces registracije, molimo vas da kliknete OVDE
Ako ste zaboravili lozinku, kliknite OVDE :)

GPS Mape upoređivanje i analiza here, tom tom, topmap

Diskusija u 'Android' započeta od vladcepesh, 25.12.2014.

1. navigas

navigas

Zahvala:
    1.967
    Pol:
    Muški
    @akineki, druže, zar ti ne liči naša komunikacija na najobičniji razgovor ostrašćenih navijača Zvezde i Partizana.
    Odmah ću se složiti da je nedopustivo da se u HERE mapi još neki gradovi ne mogu naći po imenu. Koliko se sećam, iako je NNG podršci rečeno da se Pirot ne može naći, oni su "ladno" odgovorili kako se traži adresa "ili po imenu, ili po poštanskom broju". Izgleda da su pročitali ono što sam ja napisao. Mislim da su oni zaista pogrešili. Jer, "ili po imenu..." je nemoguće za Pirot.
    Imam utisak da želiš da relativizuješ katastrofalno loš rad TomTom ekipe, ma gde joj bilo sedište, na mapi za Srbiju u poslednje vreme. Meni se čini da su oni odradili sve to oko Arene jer su tamo imali kancelariju. Više ne postoji TomTom kancelarija u Srbiji. Za HERE mapu postoji. I sa HERE se može dogovarati, sa TomTom teško, skoro nikako. Dakle, što su odradili, odradili su. Povremeno ucrtaju neku posebno važnu saobraćajnicu, kao što je most Evrope u Novom Sadu. One manje značajne ih više ne zanimaju...Pobrojaću ti ono za šta ja smatram da je nedopustivo :

1. Pogrešna dozvola skretanja levo iz Kneza Miloša u Nemanjinu, ka železničkoj stanici.
    2. Pogrešna zabrana skretanja levo iz Bulevara Kralja Aleksandra u Kneza Miloša, kod Skupštine, tj. Glavne pošte.
    3. Naselje Mileve Marić Ajnštajn se u TomTom mapi završava sa kućnim brojem 78 a ima ih čak do 102.
    4. Davno završeno naselje Stepa Stepanović u TomTom mapi ima sve ulice sa imenom Vojvode Stepe. A Gen. Štefanika i ostale.
    5. Vojvodjanska ulica u Novom Beogradu je se može naći jedino sa upisom VOJVODA... a sa VOJVODJ... ne može.
    6. U Opovu TomTom još nije ucrtao kružni tok.
    7. Pored Kovačice, svratio sam i do Pančeva, Moše Pijade 62. Pogledaj (Street View) gde je TomTom smestio a gde HERE.
    8. Pogrešno,dvosmerno označena Pionirska ulica uz Košutnjak.Ovo je najozbiljnija greška. Pokušavam da ispravim sa njima.

Druže, zašto bih se ja onoliko mučio oko smera Pionirske da mi nije stalo da i TomTom mapa bude korisna u Beogradu. U prilogu su neke slike koje ilustruju tačke 3, 4, 5 i 6.
    Potpuno sam svestan da sam postao dosadan sa ponavljanjem onih grešaka pod 1, 2 i 8. Ali, da li je to "dopustivo" za jedan glavni grad. Ovakav stav imam zato što smatram da su nepopravljivi. Ako me demantuju, biće korisno za sve nas. Uostalom, ti iz TomTom ureda za mape su izgleda totalne neznalice. U prilogu je greška koja i sada postoji u navigaciji Route66 a koja takođe koristi TomTom mapu ali prastaru, još neažuriranu bar dve godine. I slike Route66 su u prilogu. Devetka - Filmski Grad (0.5km) i Filmski Grad - Devetka (5.5km). TomTom je i navigaciju Route66 upropastio u Srbiji. Meni je jasno kako su zabrljali. Nekada je, dakle, čitava Pionirska bila jednosmerna, od restorana Košuta pa sve do Vodotornja, do Televizije u Košutnjaku, do Kneza Višeslava. I diletanti su TomTom mapu "ispravili" tako što su, umesto da samo deo, blizu restorana Devetka, do Vodotornja preprave da bude dvosmerni put, oni su kao dvosmerni proglasili kompletan od Restorana Košuta, od podvožnjaka. Kako nazvati te "stručnjake". Za mene su...Prećutaću.
    @akineki, da li i dalje smatraš da i jedna i druga mapa imaju mane ali i prednosti. Milsim da je, u ovom trenutku, TomTom u svakom pogledu mnogo, mnogo lošija. Zato tako često koristim izraz "katastrofalna". Ne da bih nervirao članove našeg foruma, već da oni "..." iz TomTom-a slučajno primete i da se potrude da poprave mapu u Srbiji. I zamolio bih te da nikako ne shvatiš ovo lično, kao moje zakeranje da pošto-poto budem u pravu. Jer ti si sredio, ono što je bilo do tebe, AvicSync sjajno. Ni ti, ni ja, ne možemo biti krivi za greške u HERE i TomTom mapi. Ali, možemo bar malo biti zaslužni ako se neke greške isprave. Ja sam malo doprineo u HERE mapi Srbije. Eto, pokušavam isto i u TomTom mapi...

EDIT
    Druže, izvini što editujem posle tvog odgovora. Ali da ne gomilamo komentare u nedogled. Evo zašto smatram da je katastrofalna. Izabrao sam put iz moj ulice do dva zanimljiva odredišta, "Memorijalni centar 25. maj" i KBC "Dragiša Mišović"

Za sve one koji žive u Skojevskom naselju, Filmskom gradu, na Vidikovcu. za mnoge koji dolaze iz Čačka, Užica... Ibarskom magistralom, navigacija sa TomTom mapom će rutirati kao na prve dve male slike. Ako bi se prihvatila moja sugestija TomTom Supportu, treća mala slika, jer je takvo stanje na terenu (mala slika 4), ovakvo rutiranje ne bi nilo moguće. Eto, zato sam ljut na TomTom. Ja nisam bitan. Ali, u ovom južnom delu Beograda živi nekoliko desetina hiljada stanovnika.
    Prihvatam da nam nije potrebna ova polemika. Zato sam ovde editovao. Naravno, ko sam ja da bilo koga sprečavam da ima svoje mišljenje. Zar bi mi palo na pamet da pogrešno tumačim tvoje mišljenje a koristim tvoju AvicSync, kao i mnoge korisne savete koje si ti dao na forumu. Ako želiš, prokomentariši ovo kao editi tvog posta i ja više neću ništa "talasati". Pozdrav !

P.S. akineki, ne grešiš. Jesam tada pohvalio TomTom i izjavio da mape treba kombinovati. Ali, prošlo je toliko vremena od tada, TomTom nije nijednu uočenu grešku ispravio a ja sam ih obavestio mejlom. Niti su ispravili niti su bilo šta radili u naseljima Stepa Stepanović i Mileve Marić.

Dodate datoteke:

Poslednja izmena: 31.07.2016
    ogisha73 se ovo sviđa.
  2. akineki

akineki

Zahvala:
    393
    Pol:
    Muški
    Niti shvatam licno, niti smatram da su odredjene mape "skandalozne" ili "katastrofalne" kako ih ti navodis. Cenim tvoje angazovanje i licni trud, ali ne mogu se uvek sloziti sa tobom. Samo iznosim svoje licno misljenje, koje, nadam se, moze da se razlikuje. I uopste mi nacin komunikacije ne lici na ostrascene navijace Partizana i Zvezde. Samo sam citirao post gde si ti bio razocaran u rutiranje Here mape i nenalazenje odredjene adrese na N.Bgd, a pohvalio TomTom rutiranje i, cini mi se i sam rekao da je potrebno kombinovati ove dve vrste mapa. Ako gresim, ispravi me. Interesantno je da si prokomentarisao kucne brojeve oko arene, jer je "TomTom tu imao kancelariju", a nisi nedostatak kucnih brojeva u bul. M. Milankovica i Zorana Djindjica koje si i sam ranije komentarisao. Za mene je to nedopustivo, kao i greske u novim mapama i njihovo objasnjenje za iste. Ovim prekidam raspravu, ako je to uopste i bila!

EDIT:
    Nadam se da ces, s obzirom na tvoju saradnju sa Here kancelarijom u Beogradu, ukazati i na gresku sa kucnim brojevima u krugu oko Arene, ukljucujuci gore vec pomenute adrese, kako bi i to ispravili u nekom narednom azuriranju. Sto se tice konverzije mapa, vec sam negde u temi postovao, da bi trebalo vise nas poslati mejlove kako bi ukazali na gresku u konverziji mapa i navesti kao primer zadnju ispravnu Here 2015.Q3. Mozda bi ih to dodatno nateralo da provere karte.

Poslednja izmena: 31.07.2016
    ogisha73 i navigas se ovo sviđa.
  3. navigas

navigas

Zahvala:
    1.967
    Pol:
    Muški
    Komentar postova u temi iGO Mape (#2133 i #2132)

Ovde sam komentarisao jer se radi, između ostalog, i o poređenju sistema rada provajdera mapa. Ima veze sa iGO navigacijama, ali ima veze i sa svim drugim navigacijama koje koriste TomTom mapu .
    @milichic, potpuno si u pravu za mapu TomTom. Ipak, to smo pre neki dan već pomenuli, tema GPS Mape upoređivanje..., post #131. Pored naselja Stepa Stepanović, potrebno je dodati i brojeve u naselju Mileve Marić Ajnštajn. Lično milsim da bi trebalo još dosta popraviti u mapi TomTom, posebno za Beograd. U temi TomTom (#356) možeš videti da ima dosta muka u pokušaju da se kod njih nešto ispravi. Ako moja prva inicijativa uspe, nadam se da će kasnije ići lakše.
    Postoji još jedna stvar koja je loša u TomTom kompaniji. Njihov zvanični sajt, na osnovu mape u vezi koje bi trebalo pisati i slati primedbe, nije ažuran kao zvanični sajtovi Google Maps i HERE Maps. Ovi drugi su bolji jer su kod njih na sajtu postavljene najnovije, najažurnije mape. TomTom drži neku ko zna od kada. Evo na slici, u prilogu, možeš videti. U njihovoj mapi koju sam skinuo za TomTom GO Mobile je u Novom Sadu ucrtan Most Evrope i dodat deo Bulevara Evrope do autoputa. Na zvaničnom sajtu to ne postoji. I kako da im neko uputi predlog za izmenu, kada njihove nove mape to već imaju. Previše neozbiljno ponašanje. Da ne razmatramo činjenicu da nam nije dozvoljeno da stavljamo primedbe za mapu Srbije !?
    @ppecaxxx , možda si se našalio uvezi "legalizacije", tj. dobijanja licence. Možda si to i ozbiljno napisao. Ja mislim da za ono što mnogi od nas pokušavaju da pomognu u vezi kvalitetnijih mapa, isuviše je mala naknada samo dobiti licencu. Naravno, to mislim samo ako se gleda materijalna strana. Ali, pošto mi na forumu dobijamo sve besplatno, dosta je i to da prihvate opravdane primedbe. Svi ćemo tada imati koristi od boljih mapa. Bez obzira na provajdera.

Dodate datoteke:

Poslednja izmena: 02.08.2016
  4. navigas

navigas

Zahvala:
    1.967
    Pol:
    Muški
    Put od motela "Nais" (Niš) do Tasosa preko Bugarske

Pošto sam rođaku pomogao da kompletira mape Bugarske, Makedonije i Grčke, za iGO Primo, zainteresovalo me je kako će pojedine navigacije rutirati. Namerava da vozi preko Bugarske jer je čuo da su završene nove deonice autoputa i u Srbiji a i u Bugarskoj. Kao etalon, tj. sigurno najbolje izabranu rutu sam koristio TV emisiju "SAT Patrola do Tasosa, preko Bugarske" snimljenu pre mesec dana. Ako nekoga zanima kako je izgledao put iskusne ekipe, u realnim uslovima, može se pogledati na linku
    SAT Patrola : Do Tasosa preko Bugarske (open)

Evo kako su se pokazale navigacije koje sam poredio. iGO Primo, HERE WeGo, Google Maps u Off režimu. Najpre slika :

Iako se sa slike sve vidi, kratak komentar. Ispostavilo se ono što sam i pretpostavio. Identičnu putanju, kojom je i SAT Patrola prošla, je najpre dala navigacia Google Maps. Okružio sam oblast ispred Niša i zaključno sa ostrvom Tasos, 179 MB. Sa ovom mapom se može voziti u Offline režimu. Međutim, pošto je u uokvirenoj oblasti i Makedonija, GM kao rutu predlaže put od 605km preko Makedonije, sa trajanjem od 7h34min. Da bih dobio put preko Bugarske, ubacio sam prolaznu tačku, zapadna obilaznica pre Sofije. Dobijena je ruta sa 520Km i 7h32min. Ovo se dobija u Online režimu i ta slika je u prilogu, kao i sa sajtova HERE i GM. Sledeća je bila HERE WeGo. Ona nudi alternative i put kroz Bugarsku 619km traje 8h06min.
    Vidi se da su putanje (GM i HERE) identične onoj koja je snimljena za TV reportažu. Pored Sofije, novi autoput Dupnica-Blaogevgrad, preko prelaza Kulata, Serres, Kavala, Keramoti (ukrcavanje na trajekt), Limenas (iskrcavanje na Tasosu). Dakle, pošto Google Maps ima najažurnije mape, prvo sam nju i probao. I ono što je najbitnije, oblast koja je potrebna za rad u Offline režimu zauzima svega 179 MB. HERE mapa takođe ima sve upisane nove puteve ali ona zahteava kompletne mape : Srbija 267,6 MB, Makedonija (iako mi nije trebala) 178.7 MB, Bugarska 280.7 MB , Grčka 372,4 MB. Ukupno 1099.4 MB. Mnogo,mnogo više nego oblast za Google Maps navigaciju.
    iGO Primo se dobro pokazao. Ali je neophodna priprema. Bez prethodne analize se ne bi znalo koju alternativu izabrati. Koristio sam mape 2016.Q2, 2016.03 i TM 2014.12. iGO sa HERE mapom sam uspeo "naterati" na rutu za koju mislim da je najbolja. Ali tek u izboru "Brza 2", TomTom u izboru "Zelena" nudi identičnu rutu. Jedino iGO sa TM mapom nema ucrtani put iznad planine, pre Kavale, već se spušta do mora.
    Moje mišljenje je da je ipak najoptimalnije i najpouzdanije, za duži put preko nekoliko država, koristiti navigaciju Google Maps. Isti kvalitet pruža i HERE WeGo ali je potreban mnogo veći memorijski prostor za mape. Dakle, Google Maps (ili HERE WeGo), za duži put, a za vožnju po gradovima, zbog boljih adresa, verovatno HERE WeGo ili iGO. Poslednje zapažanje samo pretpostavljam jer nisam probao. Možda je i u gradovima na ostrvu sasvim korektna i Google Maps jer ima sve znamenitosti i lokalne puteve.
    Sve u svemu, navigacija Google Maps u Offline režimu, po mom mišljenju, sve više napreduje. Nije najlepša, ali mi se čini da je najbolja kada se porede samo navigacioni parametri. Njena mapa na telefonu je najažurnija a time i sigurno najbolja.
    Ipak, najmerodavnije i najkorisnije mišljenje mogu dati članovi koji su vozili putem koji opisujem. Ovo je ipak bila samo simulacija.

Dodate datoteke:

5. ivica122

ivica122 Član

Zahvala:
    87
    Pol:
    Muški
    Taj put iznad Kavale preko planina je ustvari autoput. Dakle, ako nemaš nameru da svraćaš u Kavalu, bolja opcija je upravo to. Što se ostatka rute tice, sve je dobro. Govorim o ovoj preko Bugarske. Nebulozno je ići preko Makedonije na Tasos, naročito što je put u zadnjih par godina veoma napredovao kroz Bugarsku. Ima duplo više autoputa a na magistralama više nema ni jedne loše deonice. Jedino gde još uvek ima lošeg puta je nekih desetak km magistrale pre Sereza, a i tu su radovi upravo u toku i mislim da će biti završena do naredne sezone.

Edit- evo da i ja slikom prikazem, dakle ovo gore obelezeno je pravi autoput odlicnog kvaliteta, a ovo ispod magistrala koja ide kroz Kavalu i stvarno nema potrebe ici dole, osim zbog posete Kavali. Inace, veoma lep grad, vredi ga videti.

Poslednja izmena: 14.08.2016
  6. ivica122

ivica122 Član

Zahvala:
    87
    Pol:
    Muški
    Ne znam da li ste videli, ali Google mape sada mogu da rade potpuno offline. Da, moglo je i pre, ali mogla je da se skine za offline samo mala oblast i to mi, na primer, nije bilo dovoljno od kuce do mora. Ni priblizno. Sada moze da se skine mapa cega god hocete, jedino sto se skida u delovima, ali to nije problem. Bas sam se obradovao, i naravno, resio da isprobam.

Google mape stvarno najbrže dobijaju osveženje mapa i to je definitivno jedna od najbitnijih stvari u navigaciji. Ali, juče sam je čačkao i zapanjio se kakvu mi je glupost ptedložila. Odmah na izlasku iz Pirota. Najbolje da pokažem slikom.

A jedino ispravno uključivanje na magistralu je ovako:

Ovo samo pokazuje da aplikacija nije još uvek na nivou pravih navigacija. Pokazuje uključenje kojim kršim saobraćajne propise, a konkretni slučaj je i veoma opasan po život pošto je tu puna linija i tunel! A to je magistrala koja vodi ka Bugarskoj i svi Turci upravo tu prolaze.

Da, druga slika je takođe iz besplatne navigacije Magic Earth. Besplatna verzija koristi open street maps, koje su sada prilično dobre. U odnosu na proslu godinu, veliki napredak su napravili, i sto se mene tice, dovoljno su dobre za navigaciju. Ono sto je bitno, pregledao sam neke gradove i oblasti u Grckoj i Bugarskoj i zanimljivo da ni Here ni Totom mape koje koristimo u iGo, Sygic i sl. navigacije nemaju adekvatan update. Open street mape (koje su do skoro po meni bile nepotpune i beskorisne za ozbiljnu upotrebu) vec imaju ispravke i tacno pokazuju, za razliku od ostalih pomenutih. Kao sto rekoh, smatram da je tacnost mape jedna od najbitnijih stavki u navigaciji, pa mi je ovo stvarno prijatno iznenadjenje. Navescu i primer, samo da prvo napravim screen shot-ove.
    Evo redom, već skoro godinu dana postoji ovaj deo bulevara u Sofiji (nisam beležio, ali je na svim slikama u centru istih) i gmaps i open street mape imaju upisanu ovu izmenu. Sad sam video da postoji i u Here maps. Dakle, u besplatnim navigacijama je ovo mesto užurirano

Google maps

Open street maps, Magic Earth navigacija

Here navigacija

A ove što se plaćaju nemaju nov unos.

Sygic Truck sa najnovijim Navteq mapama

Sygic sa najnovijim Tomtom mapama

I Tomtom navigacija

Pitam se, da li mi koji koristimo "besplatno" navigacije koje se plaćaju imamo stvarno najnovije mape?

Poslednja izmena: 29.08.2016
    navigas i ogisha73 se ovo sviđa.
  7. navigas

navigas

Zahvala:
    1.967
    Pol:
    Muški
    GPS android navigacije na Rodosu
    Pretraživanje i Mod za pešaka

Iako nisam doputovao kolima, ipak sam iskoristio da malo analiziram navigacije. Prvi test je bila vožnja taksijem uz "pratnju" iGO Primo sa HERE mapom. Navigacija je navodila identično kako je i taksista, inače žena, vozila. Proverio sam sa još par vožnji taksijem sa različitih lokacija u gradu, do hotela. iGO je opravdao renome !

Sledeći test je bila proba navigacija do jednog sela, zove se Koskino. Kao što se vidi, Sygic i Free Magic Earth su ponudile istu puatanju, a iGO i Google Maps različitu, sa izbegavanjem vožnje kroz centar grada.

Međutim, kada sam pokušao da iGO koristim za pronalaženje određenih mesta u gradu, restorani i znamenitosti, nije bilo nikakve pomoći. Tu sam zaključio da je najkorisnija navigacija Free Magic Earth. Ona ima najdetaljniju mapu, sa svim interesantnim tačkama. I ima navođenje u Offline režimu. Google Maps je takođe izuzetno upotrebljiva navigacija u nepoznatom gradu...

Na sledećoj slici je primer pronalaženja po imenu dva restorana, Blue Lagoon i Yachting Club. Jedino su pomenute restorane imale upisane navigacije Free Magic Earth i Google Maps. U ovom slučaju se besplatna Magic Earth pokazala dosta boljom. Ima skoro sve znamenitosti i intersantne lokacije upisane. S druge strane, za razliku od Google Maps, koja je takođe detaljna i bogatija Street View slikama, Magic Earth rutira i vrši navođenje u Offline režimu. Google Maps u pešačkom modu zashteva Online konekciju. Međutim, i jedna i druga su veoma korisne za snalaženje u gradu, posebno kada se pešači.

Još drastičniji slučaj je kada se traži istorijska znamenitost Akropolis Rodosa. Jedino Magic Earth i Google Maps imaju ucrtanu lokaciju. Pored njih, po imenu ovu lokaciju "prepoznaju" i CoPilot i iGO ali udaljenu čak više od 40km, umesto realna 2km.

Na kraju, u prilogu su slike sa realnog navođenja u pešačkom modu korišćenjem Free Magic Earth. Navigacija je korektno odredila putanju sa proizvoljne lokacije i rerutirala kada sam propustio jedno skretanje, posle slike ME 6, gde je na ME 7 izvršeno rerutiranje.

@ivica122 je napisao "Pitam se, da li mi koji koristimo "besplatno" navigacije koje se plaćaju imamo stvarno najnovije mape?". Moje mišljenje je da mape u navigacijama koje se plaćaju počinju da gube trku sa sa besplatnim navigacijama za korišćenje u nepoznatim gradovima. Naravno, sigurno i u njima ima grešaka u mapi. Međutim, i Open Street mape i Google mape su toliko bogate detaljima i korisnim informacijama da svetski priznate HERE i TomTom im nisu ni blizu. Posebno što su i OS i GM mape najažurnije. HERE ima ažurne mape, ali samo na sajtu. TomTom, nažalost, od mene dobija još jednu ozbiljnu kritiku. Njegova mapa se na Rodosu pokazala kao mapa sa najmanje detalja a i sa greškama u ucrtanim ulicama. I, ono štoje najbitnije, na sajtu TomTom je neažurna mapa tako da se ne može ni proveriti koliko je loša. Još jednom, nažalost, ne mogu reći "i videti koliko je dobra".

Kao zaključak : "ozbiljne" navigacije su sigurno i dalje mnogo bolje za navođenje u auto modu. Međutim, za pronalaženje lokacija u nepoznatom gradu i pešačenje, navigacije Magic Earth i Google Maps su mnogo korisnije. Prema tome, iGO navigacija i pomenute dve su idealna kombinacija za putovanja. Naravno, ovo je moje iskustvo za dosadašnjih 8 dana.

Još jedno iznenađenje. Bar za mene. Rent a Car agencija, gde sam se raspitivao, nudi najjeftiniji automobil (i najmanji) za 39 evra dnevno. Posebno se naplaćuje GPS navigacija i to čak 10 evra za prvi dan i 5 evra za ostale. Malo smo se "ubeđivali" jer se nudi "najbolja PNA navigacija na svetu", TomTom. Pokazao sam grešku u ucrtanoj ulici na samo 50m od agencije. Nije vredelo. Vlasnik kaže da ga je odlično vodila "čak po Tajlandu". Iako se nalazimo na Rodosu...

Pozdrav svima sa Rodosa !

EDIT
    Da ne bih izostavio moju omiljenu navigaciju HERE WeGo, samo kraći osvrt. U Online režimu se mogu naći skoro svi objekti koji su interesantni. Kasnije se oni mogu koristiti i za Offline režim jer ih je aplikacija upamtila.

Nažalost, pešački mod nije najbolje odrađen. To pokazuju poslednje 2 male slike. Dok se ide po predloženoj putanji, sve je OK. Čim se skrene, nema rerutiranja i dalje se samo prati trenutna lokacija jer je uključen GPS. Navođenje u modu za pešaka u HERE WeGo je daleko lošije od navođenja u navigacijama Magic Earth, Sygic, CoPilot. Kao što sam pomenuo, Google Maps nema pešački mod u Offline režimu.

Dodate datoteke:

• ME 2.jpg
      ME 2.jpg
      Veličina datoteke:
      61,6 KB
      Pregleda:
      21
    • ME 3.jpg
      ME 3.jpg
      Veličina datoteke:
      76,2 KB
      Pregleda:
      21
    • ME 4.jpg
      ME 4.jpg
      Veličina datoteke:
      70,7 KB
      Pregleda:
      21
    • ME 5.jpg
      ME 5.jpg
      Veličina datoteke:
      67,7 KB
      Pregleda:
      21
    • ME 6.jpg
      ME 6.jpg
      Veličina datoteke:
      70,8 KB
      Pregleda:
      22
    • ME 7.jpg
      ME 7.jpg
      Veličina datoteke:
      72,8 KB
      Pregleda:
      24
    • ME 8.jpg
      ME 8.jpg
      Veličina datoteke:
      73,4 KB
      Pregleda:
      26
    • ME 9.jpg
      ME 9.jpg
      Veličina datoteke:
      63,2 KB
      Pregleda:
      28
    • ME 10.jpg
      ME 10.jpg
      Veličina datoteke:
      69,7 KB
      Pregleda:
      28
    • ME 1.jpg
      ME 1.jpg
      Veličina datoteke:
      119,8 KB
      Pregleda:
      26
    Poslednja izmena: 31.08.2016
    pizzydmgm, ogisha73 i ivica122 se ovo sviđa.
  8. ivica122

ivica122 Član

Zahvala:
    87
    Pol:
    Muški
    Ja ću još jednom sa zadovoljstvom da kažem da su Open street mape veoma napredovale u proteklih godinu dana.

Navigas, uživaj u odmoru :)

9. ivica122

ivica122 Član

Zahvala:
    87
    Pol:
    Muški
    Vratio sam se upravo sa puta. Probao sam da koristim Google mape kao navigaciju, ali vrlo me razočarala. Ono što mi je najviše pravilo problem je povremeno gubljenje gps signala. Bez ikakvog razloga. I to na svakih 3-5 minuta, pod otvorenim i vedrim nebom. Nadam se da je ovo samo kod mene, ali morao sam da upotrebim drugu navigaciju (Sygic taxi) i ona me vodila najnormalnije i bez ikakvih prekida gps-a.

navigas se ovo sviđa.
  10. navigas

navigas

Zahvala:
    1.967
    Pol:
    Muški
    Analiza verzija Sygic Truck 13.5.3 vs 13.6.5
    GPS lociranje u navigaciji Google Maps (Mape)

U temi "Sygic GPS navigacija" sam pratio zanimljivu diskusiju koju su pokrenuli članovi @swent i @Oky77 u vezi poređenja "najbolje" Sygic Truck verzije 13.5.3 i novijih koje su, navodno, daleko slabije. Želo sam da se lično uverim. Od tih novijih sam izabrao najnoviju verziju, 13.6.5, build 100. Mapa je identična, srb.nt.2015.12 jer ova nova 2016.03 u Srbiji pokazuje neke nepravilnosti. Obe navigacije sam setovao identično, mod za automobil, rutiranje Najkraća. Evo slika iz realne vožnje od Liona (Bulevar Kralja Aleksandra) do kuće u Filmskom gradu, ulica Miloja Zakića. Podesio sam "noćni prikaz" jer se i on pominje u diskusiji. Mislim da se lako prepoznaje, slike verzije 13.5.3 su u neparnim kolonama, prvoj i trećoj. Starija verzija na telefonu Samsung J1, KitKat 4.4.4 a najnovija na Samsung S3, Jelly Bean 4.3.

Mišljenja sam da slike "govore" više od 1000 reči. Zato samo kraći komentar slika. Prve dve slike (u prvoj vertikalnoj polovini) prikazuju rutiranje. Meni se više dopala ponuđena putanja u verziji 13.6.5. Prva dva skretanja su identična. Zatim dolazi zahtev da se skrene levo, prema Južnom bulevaru. Nisam želeo levo, produžio pravo i obe navigacije su predložile da skrenem desno i da vraćanjem desno, pa ponovo desno ipak odem u levi deo ispod puta kojim vozim. Nisam mogao da snimim jer je veoma teško bilo praviti skrinšotove na dva telefona dok se krećem. Dalje su obe navigacije rerutirale identično. Na trećim slikama se primećuje da verzija 13.5.3 za 11km planira 31min a 13.6.5 manje, 24min. Dalje su obe verzije rerutirale identično, u isto vreme se oglašavale. Jedino je ostala razlika u vremenu do cilja, jer se već na petim slikama vidi da 13.5.3 planira dužu rutu jer prikazuje do cilja 1km više od verzije 13.6.5, 9.6km umesto 8.6km. Da ne bih dužio, ta razlika je očigledno zbog planiranog puta, to se vidi i na prve 3 slike u drugoj vertikalnoj polovini. Vidi se i zašto. Verzija 13.5.3 planira da vozim preko Centra Banovog brda, verzija 13.6.5 optimalniji put Pionirskom uz Košutnjak. Kada sam skrenuo u Bulevar Patrijarha Pavla, osme slike, i verzija 13.5.3 je korektno rerutirala i dalje je sve bilo identično...
    U prilogu je fotografija "Kolaps u Teodora Drajzera" koja pokazuje i opravdanost puta koji je izabrala verzija 13.6.5. Ulica Teodora Drajzera je u jutarnjem špicu izuzetno opterećena. Dodatno, današnja kiša je napravila saobraćajni kolaps u čitavom gradu, kako su javljali na radiju.
    Na osnovu svega viđenog, mislim da je verzija 13.6.5 po mom ukusu daleko bolja, takođe i mnogo lepša. Što se mene tiče, zadovoljan sam ovim testiranjem dve verzije Sygic Truck navigacije i ja ostavljam sebi samo 13.6.5, build 100. Naravno, i verzija 13.5.3 je korektno rerutirala i ona bi dovela do cilja. Dakle, u pitanju su ipak nijanse a i lični afiniteti...

Google Maps. Drugar @ivica122 se požalio na gubljenje GPS signala. Obećao sam da ću proveriti na mojim telefonima. Dva dana sam vozio koristeći GMaps navigaciju i sve je bilo OK. GPS signal se nijednom nije gubio, za pređenih oko 60km, po gradu. Problem je bio da ga telefon Samsung J1 "uhvati". I još informacija pošto sam već pomenuo da telefon Samsung J1 nikako ne može da uhvati GPS signal ukoliko ne pokrenem aplikaciju GPS Test i isključim i uključim GPS modul na telefonu. Čekao sam jednom preko 10min ili skoro 10km i ništa, nikako da fiksira lokaciju. Sinoć su mi u Samsung podršci ažurirali softver, bez promene Android verzije. Sada se telefon normalno ponaša. Detektuje GPS lokaciju vrlo brzo. Ipak, rano je zaključivati...

Dodate datoteke:

ivica122 se ovo sviđa.

Preporučite stranicu