Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Druže, evo kako to izgleda na iGO Primo. Pogledaj slike u prilogu. Da li odgovara putanja koju iGO predlaže.
Teško da će Sygic biti ni približno ovakav. Ovo su mape HERE 2016.Q1.
Ipak, da ne zaključujem bez argumenata. Imam samo Sygic Auto licenciranu. Ona koristi samo TomTom mape. Skinuću mapu Grčke i ovde prikazati rute, kroz EDIT.
Inače, skoro sam proveravao kako rutira iGO Primo sa HERE 2016.Q1 do Skiatosa. Upoređivao sam sa TV snimkom SAT Patrole. Identičan izbor puta. I trajekta. Mene je to oduševilo. Drugarski savet, instaliraj iGO i uživaj.

EDIT
Ne verujem da sam u nečemu pogrešio. Skinuo sam i mape Makedonije i Grčke. Licencirana verzija Sygic Aura 16.2.11. Mape su TomTom *.ta.2016.03
Ovo, ipak, nisam očekivao. 1905km, 1 dan, 14 sati. A izabran je automobil. Mislio sam da je u pitanju pešak. Ali, u modu za pešaka se dobija poruka : "Nije moguće izračunati rutu. Premašeno je ograničenje puta".Užas !

Argostoli.jpg
 

Prilozi

  • image_01.jpg
    image_01.jpg
    79,1 KB · Pregleda: 109
  • image_02.jpg
    image_02.jpg
    212,5 KB · Pregleda: 117
  • image_03.jpg
    image_03.jpg
    206 KB · Pregleda: 113
  • image_04.jpg
    image_04.jpg
    155,5 KB · Pregleda: 126
  • image_05.jpg
    image_05.jpg
    100,1 KB · Pregleda: 117
  • image_06.jpg
    image_06.jpg
    135,5 KB · Pregleda: 122
  • image_07.jpg
    image_07.jpg
    169,9 KB · Pregleda: 123
  • image_08.jpg
    image_08.jpg
    169,6 KB · Pregleda: 119
  • Screenshot_2016-07-08-11-12-30.png
    Screenshot_2016-07-08-11-12-30.png
    768,3 KB · Pregleda: 111
  • Screenshot_2016-07-08-11-13-24.png
    Screenshot_2016-07-08-11-13-24.png
    816,2 KB · Pregleda: 118
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.07.2015
Poruka
197
@Vladazzz to je jedan odličan primjer zašto "NE POSTOJI NEPOGREŠIVA NAVIGACIJA". Iz tog razloga ja kod sebe na telefonu i tabu imam PRIMO, SYGIC TRUCK, TOMTOM, HERE, GM.

Znači prije kretanja na put sve provjerim kroz sve navigacije pa koja ponudi najbolje uzimam. Mada moj sistem je provjera sa Google Maps koji realno najmanje grijesi i tada u ostalim navigacijama unesem rutu ili odradim MEĐUTAČKE. Imas opciju da uradis ovo sto ti je @navigas dao da uzmes PRIMO ili ja bi ipak ubacio obje navigacije ili čak u SYGIC TRUCK napravio međutačke. Ipak realno Truck je najljepši, ima lane assistance prelijep, odlicna upozorenja pomoc sve zivo najpregledniji je.

Zašto je tu pogrešio pa to treba pitati programere SYGIC-a ali opet kažem nema nepogrešive i to je sasvim normalno. Pravi vozač nikada i ne prati navigaciju slijepo nego koriguje, prati oznake puta, važnost puteva, logiku i na kraju navigaciju i ako je potrebno uz međutačke. Mene do sada taj sistem nije nada izdao.

Moj drugarski savjet je PRIMO i SYGIC TRUCK zajedno...jer i kada tamo dođeš ako ces se kretati po gradu ili u pješkom modu nesto traziti tu truck nema konkurenciju. Pogledaj slike u prilogu. Ja bi to rjesio medjutackama lagano jer mi je nekaako laksi, pregledniji. Kao korisnik navigacija moras se nositi sa manama i prednostima svake i koristiti medjutacke ako je pogrijesila. Mislim da ovdje ne postoji korisnik kojem se nije desila bar jedna pogreska sa bilo kojom navigacijom. Zato probaj ovo sto ti je @navigas rekao ili ubaci obje pa dodaj medjutacke na truck i idi na sigurno ako ne poznajes put truck ce ti to vise pomoci sa svojim dodatcima.

Moj sistem je uvijek
Google Maps (iako ne 100% pouzdan ipak odličan)
Logika
Ostale navigacije.....i jos se nikada nisam zezenuo.

U prilogu su slikice kao demonstracija igranja sa medjutackom, niti znam putu, niti mogu reci da li je tacan ali sigurno nije beze...uz samo malo igranja sa medjutackom ruta se drasticno promijenila. Znaci samo igranje sa navigacijom i ne bi trebalo biti problema. Sa medjutackama mozes ici bilo gdje. Truck ima tu opciju da se mozes kroz menu ili povlacenjem ruke da pravis novu rutu....jako korisno pa do tebe je...

OPCIJE RUTE SU:
Ekonomicna
NE IZBJEGAVAJ naplatne, autocestu i trajekt.

LA1.png Screenshot_2016-07-08-11-57-52.png Screenshot_2016-07-08-11-58-02.png Screenshot_2016-07-08-11-58-12.png
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.07.2015
Poruka
197
@lavaback @dilerik obojica ste 100% upravu. Nekako me bas ova prica koja vuce na ciji je babo jači itd. Pitanje je da li sam ja ili bilo tko drugi kompetentan za reci da sygic truck ili primo najbolji. Evo sada mozemo na forumu naci ljude koji tvrde da je GARMIN br.1 dok se meni pokazao losim. TomTom sam skinuo zbog DE i nista puno i ne ocekujem od njega ali kada se sjetim 2014 i sada napredak je enorman.

Ako opet uzmemo to testiranje fakat Balkan nije mjerodovan jer recimo BiH, SRB i HR nisu mape iste ako grijesi u SRB a ne grijesi u BiH to opet ne znaci da je mapa losa kako kaze @lavaback. U principu tragedija je svih nas da Balkan opet vrijedi ona stara "čitaj kartu pitaj seljaka" sem ako ne vozis iza ponoci ili po vremenskim uslovima. Mi svi sa autom opet i nekako to deveramo ali svaka čast ovim vozacima kamiona kako se ti ljudi nosesa mapama kao eto primjer ove Grčke.

Najvise mi se od svega sviđa kada se ovdje objavi neki novi dodatak na mapi kako to @navigas uradi ponekad pa prikaze slikom sta se to izmjenilo.

Činjenica je prvo mape dobije SYGIC TRUCK pa onda kroz 3 - 6 mjeseci iGO a ostali kad vec dragi bog zna. Evo ja sam bas danas sa drugom koji planira ici na more instalirao mu Sygic Truck i PRIMO...i odmah su vidljive razlike u mapama.

Po njegovu srecu u pitanj je Sarajevo tako da ova greska od par kilometara nije nista jer se radi o velikom gradu....da je negdje vani mozda bi moglo biti belaja. A u prilogu evo slike

Također razlika u mapama se vidi na jos jednom mjestu presjecanje Safeta Zajke i Dobrinja.

U prilogu imate slike kao dokaz u razlikama u mapama i koliko iGO "kasni" sa mapama. Srecom na ovoj dionici to nije od neke sustinske vaznosti. Ovo je samo jedan od primjera eto u Bosni gdje je ST ispred iGO a ne sumnjam ni na drugi mjestima.

Bilo bi super kada bi imali post nekakav sa svim izmjenama koje ste uocili da su unesene onako da vidimo sta se to radi.

Evo link. na post. Sta je to novo u mapama

http://serbianforum.org/index.php?threads/705696/
 

Prilozi

  • GRAC - PETROVAC 2.png
    GRAC - PETROVAC 2.png
    757,3 KB · Pregleda: 71
  • KRUZNI FALI.png
    KRUZNI FALI.png
    715,3 KB · Pregleda: 71
  • MISSING ROAD.png
    MISSING ROAD.png
    578,7 KB · Pregleda: 74
  • Screenshot_2016-07-08-20-23-26.png
    Screenshot_2016-07-08-20-23-26.png
    602,6 KB · Pregleda: 73
  • Screenshot_2016-07-08-20-29-14.png
    Screenshot_2016-07-08-20-29-14.png
    382,5 KB · Pregleda: 64
  • Screenshot_2016-07-08-20-30-45.png
    Screenshot_2016-07-08-20-30-45.png
    460,9 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
GM navigacija - Google Maps (ažurirano 6. 7. 2016).
Online & Offline (sa i bez GSM mreže)


Pre osam meseci sam napisao, u ovoj istoj temi, da smatram da Google Maps, bez obzira na režim rada, Online ili Offline, neće u skorije vreme ugroziti ostale navigacije. Ove nedelje sam intenzivno testirao ovu navigaciju u vožnji. Odmah moram da korigujem svoj stav. Mape v9.31.3 (Google Maps) su navigacija koja se može koristiti ravnopravno sa vodećim navigacijama, iGO, Garmin, HERE Maps, kao i popularnom, ali lošom Sygic. Jedini problem koji je ostao je adresiranje. I dalje je izuzetno neprecizno, skoro neupotrebljivo u Srbiji. Za druge zemlje ne tvrdim.

1) Online i offline način korišćenja. Razlika, osim u potrebi GSM mreže, se vidi i u činjenici da online daje i pravi satelitski prikaz mape i informaciju o saobraćaju (traffic). Pošto u našoj zemlji traffic podaci provereno nisu ažurni, iako se slika opterećenosti puta menja (na Google Maps sajtu), ništa se ne gubi ako se navigacija koristi samo u jeftinijem, offline režimu.

On_Off.jpg


Na slici je prikazan postupak preuzimanja mape neke oblasti za rad u offline. Dovoljno je, uz uključen WiFi, okružiti područje i preuzeti mapu (mala slika na mestu dva). Mapa oblasti koja obuhvata Novi Sad i Beograd zauzima oko 50MB a mapa Beograda oko 30MB. Potrebno je naglasiti da se mora pre isteka 30 dana od dana preuzimanja izvršiti ažuriranje preuzete mape. Ništa strašno. Na četvrtoj sliici se vidi jedna od sjajnih mogućnosti GM navigacije. Na sajtu Google Maps se definiše neka ruta i jednostavno prebaci u telefon. Posle toga se dobijeno "prebacivanje" otvori GM aplikacijom i može se krenuti u vožnju bez GSM mreže. I ovde je neophodna napomena. Ovo se može koristiti samo ukoliko se ne radi o tz. Lite oblasti, tj. oblasti za koju ne postoji preuzeta mapa. U preuzetu mapu se ne može prebaciti pripremljana ruta. Ali, zato se može pripremljena ruta prebaciti kao SMS i otvoriti aplikacijom Google Maps. Ja sam, ipak, na jednom telefonu, gde nemam internet, preuzeo tri mape (NS & BG, BG, Rodos), a u drugi, sa internetom, mogu prebaciti rutu direktno sa sajta i voziti ili uz korišćenje mreže, ili bez nje.

2) Online režim rada.

image.jpg


Na drugoj maloj slici se vidi da navigacija daje podatak da je izabrana ruta, ako nastavim njome, za 1 min sporija. Jednostavno sam tapnuo na ponuđenu alternativu, ulica Kneginje Zorke, i promenio rutu. Ta ulica je dobila plavu boju. Uključio sam Traffic informacije dodirom "3 tačkice" (Podešavanja). Sada se na preostalim slikama vidi opterećenost puta. Crvena boja je najgušći saobraćaj. Dolazim do ulice Ljutice Bogdana, koja se sada renovira i zatvorena je. Navigacija nema taj podatak iako radi sa mrežom. Nažalost, "zatvorena ulica" se ne vidi ni na slikama sa sajta, u 2 različita vremena. Dakle, traffic, u Srbiji, ne funkcioniše. Šteta. Vratio sam se do Dr Milutina Ivkovića i navigacija je odlično rerutirala do Bulevara vojvode Putnika, preko Topčiderske Zvezde, Miloševog konaka i kroz "čuveni" podvožnjak uz put kroz šumu Košutnjak...

3) Offline režim rada.

Off.jpg


Popodne sam vozio do Južnog bulevara. U vožnji sam koristio telefon bez interneta, dakle navigaciju GM u offline režimu. Pokrenuo sam u vožnji, samo upisao Južni bulevar kao destinaciju (jer mi ionako ne bi koristio kućni broj), i navigacija je odlično odredila rutu (slika 1) kao ponovno odlično rerutiranje, nakon male sl. 4, jer ponovo navodi u zatvorenu ulicu Ljutice Bogdana.

U prilogu su date slike "saobraćaj" (Traffic) sa sajta Google Maps, kao i izgled slika kada je, u online režimu, izabran satelitski prikaz mapa. Tu sam, korišćenjem mape i Street View, na ekranu izabrao destinaciju.

Sve u svemu, GM navigacija je, po mom mišljenju, izuzetno napredovala. Navođenje je na srpskom jeziku. Na raspolaganju je priprema rute. U online režimu se može preći i na Street View. Sve ono kvalitetno što sajt Google Maps nudi je dostupno i u navigaciji na android telefonu. Naravno, za ove dodatne mogućnosti je neophodan internet. Međutim, mapa se može "preuzeti" i za bilo koju zemlju. Ja sam, na primer, preuzeo ostvo Rodos. Iako neću ići kolima, ipak može zatrebati. Nije potreban internet, pa nema ni troškova rominga. A moram priznati da je Google mapa, ako izuzmemo vrlo neprecizne kućne brojeve, verovatno najdetaljnija u čitavom svetu. Uz servis Street View, i u inostranstvu, sa uključenim WiFi, mogu se pripremiti Favorit lokacije.
U svakom slučaju, preporučujem članovima foruma da isprobaju ovu kvalitetnu navigaciju. Naravno, mogu preuzeti i mapu svog grada (ili oblasti) za korišćenje bez potrebe za internetom...Sve mi se čini da je GM navigacija budućnosti.
 

Prilozi

  • Google Traffic 1.jpg
    Google Traffic 1.jpg
    532,2 KB · Pregleda: 55
  • Google Traffic 2.jpg
    Google Traffic 2.jpg
    548,7 KB · Pregleda: 54
  • Screenshot_2016-07-11-08-39-25.png
    Screenshot_2016-07-11-08-39-25.png
    151 KB · Pregleda: 53
  • Screenshot_2016-07-11-08-39-35.png
    Screenshot_2016-07-11-08-39-35.png
    441,1 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_2016-07-11-08-41-11.png
    Screenshot_2016-07-11-08-41-11.png
    206,6 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_2016-07-11-08-42-42.png
    Screenshot_2016-07-11-08-42-42.png
    419,3 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_2016-07-11-08-44-44.png
    Screenshot_2016-07-11-08-44-44.png
    399 KB · Pregleda: 56
  • Screenshot_2016-07-11-08-47-13.png
    Screenshot_2016-07-11-08-47-13.png
    399,5 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_2016-07-11-08-48-31.png
    Screenshot_2016-07-11-08-48-31.png
    447,8 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_2016-07-11-08-49-44.png
    Screenshot_2016-07-11-08-49-44.png
    374,4 KB · Pregleda: 57
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Google Maps navigacija (nova testiranja)

Svestan sam da ću mnogim članovima ponovo dosaditi. Kao nekada sa neutemeljenim pohvalama Sygic navigaciji. Zatim, sa prevelikim oduševljenjem navigacijom HERE Maps, koje doduše i danas traje...I dalje smatram da je najbolja i najkompletnija navigacija iGO Primo. Ali, poslednje dve nedelje koristim samo Google Maps. Tražim neki nedostatk. Nekada radi u Online režimu, mnogo češće u Offline, bez GSM. Malo je reći da sam oduševljen. Osim katrastrofalnog adresiranja, nemam ni jednu jedinu zamerku više. Odavno sam izjavio da mene ne zanima toliko "lepota" navigacije, pojedine smešne mogućnosti, jer su nepouzdane i neažurne, kao što su Weather i Traffic. Map Changer, takođe, nema neku upotrebnu vrednost. Pa ako ja znam šta je najbolje i koja je alternativna ruta "prava", navigacija mi mnogo i ne pomaže. Uostalom, ovo je lični stav i, osim preporuke da se proba Google Maps, nemam nijednu drugu nameru.

1) Put od kuće do Ortopedske bolnice "Dedinje".

GM_1.jpg


2) Put od Ortopedske bolnice "Dedinje" do kuće. Idelano rutiranje, kroz stari deo Rakovice, koji mnogi rado koriste.

GM_2.jpg


3) Put od TC "Delta City" do kuće. Još jednom idealno. Nijedna navigacija ne nudi najbolji put, pored Šumarskog fakulteta. Sve ostale vode ili preko Čukaričke padine, ili preko centra Banovog brda. GM vodi putem sa najmanje ssemafora. Verovatno ima razloga. Doduše, čak 11 ležećih policajaca se mora proći ali je i to lakše nego kroz gužvu i semafore...

GM_3.jpg


Slažem se da možda ima nedovoljno podataka na mapi, u "kokpitu", nema prekoračenja brzine, nema prekršajnih kamera...Ali, koliko nam je baš sve ovo neophodno. Meni ično ne mnogo. Nravno, lepo je, uz ostalo, da navigacija ima i to. Mani je najvažnije rutiranje i rerutiranje. A loše adresiranje se lako prevazilazi korišćenjem Street View servisa. Sve se vidi i tu se ne može pogrešiti.

Ja se vratio sa Zakintosa. Najviše sam koristio SygicTruck sa Here mapama i vrlo sam zadovoljan kako me je vodila. Ipak, pre nego da krenem nazad, kliknem da me vodi kući i dobijem rutu koja bez vidnog razloga ide nekih 400km zaobilazno...Probao sam i IGO Primo i opet doživeo loše iskustvo. U sred Zantea me provlačio kroz, čini mi se, najtesnije ulice i u sred navođenja se ukočio pa sam pokrenuo Here i otišao na odredište, gde sam skontao da me igo provlačio kroz iglene uši a mogao sam mnogo lakše da stignem gde sam krenuo da me vodio glavnim putem.

Druže, drago mi je da si "izvestio" nakon povratka sa odmora. Vidim da i ti pokušavaš da "iscediš" suvu navigaciju iz Sygic Truck. Drugari, ne očekujte čuda. To je takođe Sygic proizvod. Verzije, 13.2.7, 13.5.3, 13.6.3, su identične. Sa malim, nevažnim razlikama. U 13.2.7 se odmah može dodati međutačka, u preostale dve na nešto drugačiji način, pregledom rute na mapi i dodavanjem međutačke. Loše iskustvo sa Sygic navigacijom je imao još jedan član, sa lošim rutiranjem do Argostolija na Kefaloniji. Jednostavno, algoritam bilo koje verzije Sygic navigacije nije dobar. To što Truck ima najažurniju kvalitetnu HERE mapu, nije od presudnog značaja. Google Maps ipak ima ubedljivo najažurniju mapu na android navigaciji. Čim se pojavi neka novina na sajtu, istog trenutka se može ažurirati mapa za rad u Offline režimu.
Uostalom, evo još jednog argumenta zašto sam toliko oduševljen GM navigacijom. Putanja je od Oblačića Rada 1, Novi Sad (Detelinara) do moje kuće. Idealna ruta preko nove severne obilaznice, preko mosta na Bulevaru Evrope.

GM_vs_Sygic.jpg


Kao što se vidi, da bi se postigao isti rezultat, u svakoj Sygic Truck navigaciji je neophodna prolazna tačka. Zašto se pojavljuje razlika u trajanju puta. Sygic loše računa. U prilogu su i slike rutiranja na istoj putanji u verzijama 13.2.7 i 13.6.3. Zamolio bih da mi neko objasni u čemu je razlika između ovih verzija. Ja je i dalje ne vidim...Ali, ponavljam, isključivo skrinšotovima. Opisno (rečima) nije baš ubedljivo...Inače, ne pominjem iGO jer njegova mapa još nije ažurna, nema ucrtan most Evrope.
Takođe, zamolio bih da neko ilustracijom ospori bilo koji deo iz testiranja Google Maps navigacije. Da pokaže da je to u drugoj navigaciji makar isto ili možda i bolje. Ili da slikom pokaže neku grešku Google Maps navigacije koju je uočio.
Mogu samo da zaključim da je algoritam rutiranja (i rerutiranja) u navigaciji Google Maps, verovatno, najkvalitetniji. Tačno je: nema skoro nijednog ispravnog kućnog broja, nema reljefa, navigacija nije lepa, nema upozorenja...Ali, pogledajte bilo koju auto navigaciju u preskupim kolima. Nijedna ne "šljašti", sve su jednostavne, napravljene samo da vozača najoptimalnije dovedu od tačke A do tačke B...
Do daljnjeg, kod mene će navigacija broj 1 ostati iGO Primo, kao najkompletnija. Iza nje su GM (Offline) i HERE. Dakle,
1. iGO Primo
2. Google Maps
3. HERE Maps
 

Prilozi

  • 1327 1.jpg
    1327 1.jpg
    50,5 KB · Pregleda: 71
  • 1327 2.jpg
    1327 2.jpg
    43,1 KB · Pregleda: 65
  • 1363 1.jpg
    1363 1.jpg
    86,2 KB · Pregleda: 63
  • 1363 2.jpg
    1363 2.jpg
    128,2 KB · Pregleda: 62
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Rutiranje i Rerutiranje navigacije Sygic Truck 13.5.3

Screenshot_2016_07_20_07_37_29_1.jpg


Jutros sam testirao u vožnji verziju 13.5.3 i moram da zaključim da je algoritam rutiranja, a time i rerutiranja, ipak svojstven Sygic navigacijama, diskutabilan. U prilogu su skrinšotovi sa jutrošnje vožnje. Rutiranje nije baš idealno, nudi nepotrebno dosta zaobilazni put ka Smederevu i skretanje ka autoputu (Screenshot_2016-07-20-07-25-31). Zašto ne odmah desno, preko Stanisava Sremčevića, pa preko autoputa...Međutim, nikako mi nije jasno zašto navigacija vodi preko centra Banovog brda (slika Screenshot_2016-07-20-07-49-19), kroz gužvu i dosta semafora, a izbegava sjajan jednosmerni put uz Košutnjak, Pionirskom (slika Screenshot_2016-07-20-07-50-38) koji je kraći, kako se vidi skoro 2km i brži 3 min...Nikada mi neće biti jasno da ovako lepa, i realno je reći, kvalitetna navigacija u realnoj vožnji rutira na jedan način a u simuliraciji u kući sasvim drugačije. Radi se o istim lokacijama. U ovom slučaju to je bila raskrsnica kod Miloševog Konaka.

Sim.jpg


U simulaciji, navigacija, sa istim podešavanjem, vodi putem za koji i ja mislim da je optimalan i kojim vozim. To je, po mom mišljenju, najveći nedostatak Sygic Truck u realnoj vožnji. Smatram da je najkvalitetnija ona navigacija koja rerutira identično kao da vožnja počinje baš od te lokacije, gde se pokreće algoritam za izračunavanje nove rute. Sve ostalo je i lepo i precizno. U svakom slučaju, navigacija mi se sviđa. I sa onim, malo dužim putem, preko centra Banovog Brda, sigurno bi me lepo odvela do kuće. A to je jedino bitno...

EDIT : Sygic Truck vs Google Maps (offline)

Danas sam, vozeći od iste lokacije na Lionu do kuće, koristio navigaciju Google Maps u offline režimu.

ST_vs_GM_1.jpg


Dakle, sa navigacijom Sygic Truck 13.5.3 nisam poredio onu koja je najbolja, iGO. Inače, sticajem okolnosti, i GM je rutirala i rerutirala kao i iGO Primo. Vidi se da sam i sa GM ignorisao navođenje do autioputa, kako je navigacija odredila početnu rutu. Kada sam na raskrsnici sa Batutovom ponovo napravio polukružno i krenuo Bulevarom Kralja Aleksandra ka Skupštini, obe navigacije su vodile identično do skretanja levo u Kneza Miloša. Pošto GM vodi preko Topčiderske zvezde nije bilo potrebe za rerutiranjem (okružene slike na trećem mestu). Dolazimo do kljućne tačke, raskrsnica Vojvode Putnika i Teodora Drajzera (Milošev Konak) i ponovo nema potrebe da GM rerutira, okružene slike na poziciji 5. Dalje je navođenje identično kod obe navigacije, kroz podvožnjak i Pionirskom uz Košutnjak. Zaključak neka svako izvuče prema svom afinitetu...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
HERE 2016.Q1 vs 2016.Q2 izmene (dopuna)

@vladcepesh, tačno je, u 2016.Q2 je ucrtan kružni tok u Opovu. Ona druga "test lokacija", kod Restorana Dragulj, još nije ispravljena u iGO mapi. Na HERE sajtu je to ispravno označeno, kao samo jedan prolaz od Kneza Višeslava do paralelne Luke vojvodića. Ipak, po mom mišljunju, a i na osnovu onoga što sam ja do sada zapazio, najvažnija promena : Ucrtan je Most Evrope u Novom Sadu i završen kompletan put Bulevar Evrope, sa 2 kružna toka, od Rumenačkog puta do autoputa, tz. "severna tangenta". Već sam vozio ovim putem (do Beograda) i zaista je koristan. Mnogo brža alternativa.

Most_Evrope.jpg


Kao što se vidi, HERE kancelarija u Beogradu pametno radi. Prihvata sugestije, ispravlja nedostatke i HERE mapa je sve kvalitetnija. Za razliku od HERE Maps, TomTom support i dalje tvrdoglavo "ratuje" sa mnom. O tome ću dodati najnoviji EDIT u temi TomTom GPS Navigacija. Suština je da sam im naglasio "da ja pomažem njima, ne oni meni". Zatim, "da Srbija nije u Africi, a Beograd je veliki grad". I najavio još ispravki ako prihvate onu najvažniju, jednosmerni (a ne dvosmerni) put Pionirska uz Košutnjak (od restorana Košuta do restorana Devetka) ...

EDIT
Pošto smo, možda neopravdano, komentare u vezi greške za pretragu po imenu grada napisali ovde, ja sam napravio kraću analizu i to stavio tamo gde bi i trebalo, u temi IGO Mape, post #2127. Možete videti da je, osim nekoliko gradova u jugoistočnoj Srbiji, sve ostalo sređeno :
Ispravljeno : Ada, Čoka, Kanjiža, Kikinda, Senta...

Ipak, ovde bih ukratko uporedio TomTom sa HERE. Zapazio sam da HERE mapa sve više prednjači u odnosu na TomTom. Nekada je vladalo mišljenje da su TomTom kvlitetnije što se tiče kućnih brojeva. Juče sam putovao do Kavačice. U prilogu su slike sa TomTom_2016.03. Nema brojeve u Kovačici, ulica Čaplovićova. U mojoj ulici, Miloja Zakića, takođe nema. VMA je prekršten u "Institut za vazduhoplovnu medicinu". Sve ovo je u mapi HERE korektno odrađeno. Dakle, TomTom sve više zaostaje...Nisam zadovoljan zbog ovoga. Naprotiv. Više kvalitetnih i pouzdanih mapa, bolji izbor za korisnike. Nažalost, TomTom odavnio nije pouzdan. Ali, sami su krivi. Previše su prepotentni, bez razloga...Inače, onima koji kažu da su TomTom odlične na zapadu moram uzvratiti : Mi ipak živimo na Balkanu. Ja do tog zapada, obično, idem avionom...
 

Prilozi

  • TT 2016.03 Kovacica.jpg
    TT 2016.03 Kovacica.jpg
    54,5 KB · Pregleda: 17
  • TT 2016.03 Miloja Zakica.jpg
    TT 2016.03 Miloja Zakica.jpg
    61 KB · Pregleda: 16
  • TT 2016.03 VMA.jpg
    TT 2016.03 VMA.jpg
    79,3 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
09.10.2011
Poruka
274
Samo donekle bih se slozio sa drugarom navigas po pitanju here mapa? Sto se tice kucnih brojeva i TomTom mapa, mozda ih nema u Kovacici, ali su davnih dana ubaceni u centralnom delu N. Beograda, u krugu oko Arene (bul. M. Milankovica), za razliku od Here mapa koje ni do dana danasnjeg to nisu uspele da rese (ali su zato resili u Kovacici)?! E, to je po meni nedopustivo! Koliko se secam, bas je drugar navigas svojevremeno napisao da je imao problema sa adresom u bul. Z. Djindjica 71, i da mu Here mapa nije bila od pomoci, za razliku od TomTom mape koja je usput i savrseno navodila do zeljene adrese. Tako da sam blizu zakljucka da obe mape imaju svojih prednosti i mana, i da je tesko dati prednost jednoj ili drugoj. Zato je najbolje kombinovati obe mape, i koristiti onu koja se bolje pokaze u datom slucaju.
I taj problem sa pretragom gradova koji se pojavio od Here 2015.Q4, i to je po meni nedopustivo! E, sad, ono sto mene zanima je kako su to resili selektivno u odnosu na prethodnu mapu, ako je problem u konverziji mape za iGO. Neki gradovi su sredjeni, a neki ne, zar to indeksiranje ne vazi za sve gradove?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@akineki, druže, zar ti ne liči naša komunikacija na najobičniji razgovor ostrašćenih navijača Zvezde i Partizana.
Odmah ću se složiti da je nedopustivo da se u HERE mapi još neki gradovi ne mogu naći po imenu. Koliko se sećam, iako je NNG podršci rečeno da se Pirot ne može naći, oni su "ladno" odgovorili kako se traži adresa "ili po imenu, ili po poštanskom broju". Izgleda da su pročitali ono što sam ja napisao. Mislim da su oni zaista pogrešili. Jer, "ili po imenu..." je nemoguće za Pirot.
Imam utisak da želiš da relativizuješ katastrofalno loš rad TomTom ekipe, ma gde joj bilo sedište, na mapi za Srbiju u poslednje vreme. Meni se čini da su oni odradili sve to oko Arene jer su tamo imali kancelariju. Više ne postoji TomTom kancelarija u Srbiji. Za HERE mapu postoji. I sa HERE se može dogovarati, sa TomTom teško, skoro nikako. Dakle, što su odradili, odradili su. Povremeno ucrtaju neku posebno važnu saobraćajnicu, kao što je most Evrope u Novom Sadu. One manje značajne ih više ne zanimaju...Pobrojaću ti ono za šta ja smatram da je nedopustivo :

1. Pogrešna dozvola skretanja levo iz Kneza Miloša u Nemanjinu, ka železničkoj stanici.
2. Pogrešna zabrana skretanja levo iz Bulevara Kralja Aleksandra u Kneza Miloša, kod Skupštine, tj. Glavne pošte.
3. Naselje Mileve Marić Ajnštajn se u TomTom mapi završava sa kućnim brojem 78 a ima ih čak do 102.
4. Davno završeno naselje Stepa Stepanović u TomTom mapi ima sve ulice sa imenom Vojvode Stepe. A Gen. Štefanika i ostale.
5. Vojvodjanska ulica u Novom Beogradu je se može naći jedino sa upisom VOJVODA... a sa VOJVODJ... ne može.
6. U Opovu TomTom još nije ucrtao kružni tok.
7. Pored Kovačice, svratio sam i do Pančeva, Moše Pijade 62. Pogledaj (Street View) gde je TomTom smestio a gde HERE.
8. Pogrešno,dvosmerno označena Pionirska ulica uz Košutnjak.Ovo je najozbiljnija greška. Pokušavam da ispravim sa njima.

Druže, zašto bih se ja onoliko mučio oko smera Pionirske da mi nije stalo da i TomTom mapa bude korisna u Beogradu. U prilogu su neke slike koje ilustruju tačke 3, 4, 5 i 6.
Potpuno sam svestan da sam postao dosadan sa ponavljanjem onih grešaka pod 1, 2 i 8. Ali, da li je to "dopustivo" za jedan glavni grad. Ovakav stav imam zato što smatram da su nepopravljivi. Ako me demantuju, biće korisno za sve nas. Uostalom, ti iz TomTom ureda za mape su izgleda totalne neznalice. U prilogu je greška koja i sada postoji u navigaciji Route66 a koja takođe koristi TomTom mapu ali prastaru, još neažuriranu bar dve godine. I slike Route66 su u prilogu. Devetka - Filmski Grad (0.5km) i Filmski Grad - Devetka (5.5km). TomTom je i navigaciju Route66 upropastio u Srbiji. Meni je jasno kako su zabrljali. Nekada je, dakle, čitava Pionirska bila jednosmerna, od restorana Košuta pa sve do Vodotornja, do Televizije u Košutnjaku, do Kneza Višeslava. I diletanti su TomTom mapu "ispravili" tako što su, umesto da samo deo, blizu restorana Devetka, do Vodotornja preprave da bude dvosmerni put, oni su kao dvosmerni proglasili kompletan od Restorana Košuta, od podvožnjaka. Kako nazvati te "stručnjake". Za mene su...Prećutaću.
@akineki, da li i dalje smatraš da i jedna i druga mapa imaju mane ali i prednosti. Milsim da je, u ovom trenutku, TomTom u svakom pogledu mnogo, mnogo lošija. Zato tako često koristim izraz "katastrofalna". Ne da bih nervirao članove našeg foruma, već da oni "..." iz TomTom-a slučajno primete i da se potrude da poprave mapu u Srbiji. I zamolio bih te da nikako ne shvatiš ovo lično, kao moje zakeranje da pošto-poto budem u pravu. Jer ti si sredio, ono što je bilo do tebe, AvicSync sjajno. Ni ti, ni ja, ne možemo biti krivi za greške u HERE i TomTom mapi. Ali, možemo bar malo biti zaslužni ako se neke greške isprave. Ja sam malo doprineo u HERE mapi Srbije. Eto, pokušavam isto i u TomTom mapi...

EDIT
Druže, izvini što editujem posle tvog odgovora. Ali da ne gomilamo komentare u nedogled. Evo zašto smatram da je katastrofalna. Izabrao sam put iz moj ulice do dva zanimljiva odredišta, "Memorijalni centar 25. maj" i KBC "Dragiša Mišović"

KBC_and_25_Maj_S.jpg


Za sve one koji žive u Skojevskom naselju, Filmskom gradu, na Vidikovcu. za mnoge koji dolaze iz Čačka, Užica... Ibarskom magistralom, navigacija sa TomTom mapom će rutirati kao na prve dve male slike. Ako bi se prihvatila moja sugestija TomTom Supportu, treća mala slika, jer je takvo stanje na terenu (mala slika 4), ovakvo rutiranje ne bi nilo moguće. Eto, zato sam ljut na TomTom. Ja nisam bitan. Ali, u ovom južnom delu Beograda živi nekoliko desetina hiljada stanovnika.
Prihvatam da nam nije potrebna ova polemika. Zato sam ovde editovao. Naravno, ko sam ja da bilo koga sprečavam da ima svoje mišljenje. Zar bi mi palo na pamet da pogrešno tumačim tvoje mišljenje a koristim tvoju AvicSync, kao i mnoge korisne savete koje si ti dao na forumu. Ako želiš, prokomentariši ovo kao editi tvog posta i ja više neću ništa "talasati". Pozdrav !

P.S. akineki, ne grešiš. Jesam tada pohvalio TomTom i izjavio da mape treba kombinovati. Ali, prošlo je toliko vremena od tada, TomTom nije nijednu uočenu grešku ispravio a ja sam ih obavestio mejlom. Niti su ispravili niti su bilo šta radili u naseljima Stepa Stepanović i Mileve Marić.
 

Prilozi

  • Mileve Maric Ajnstajn.jpg
    Mileve Maric Ajnstajn.jpg
    66,9 KB · Pregleda: 31
  • Mileve Maric Ajnstajn do 78.jpg
    Mileve Maric Ajnstajn do 78.jpg
    82,4 KB · Pregleda: 31
  • Stepa Stepanovic.jpg
    Stepa Stepanovic.jpg
    79 KB · Pregleda: 31
  • Vojvodjanska se pise VojvodAnska.jpg
    Vojvodjanska se pise VojvodAnska.jpg
    70,2 KB · Pregleda: 31
  • Pionirska SKROZ Jednosmerna.jpg
    Pionirska SKROZ Jednosmerna.jpg
    41,5 KB · Pregleda: 31
  • Devetka - Filmski Grad.jpg
    Devetka - Filmski Grad.jpg
    51,7 KB · Pregleda: 31
  • Filmski Grad - Devetka.jpg
    Filmski Grad - Devetka.jpg
    78,1 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Natrag
Top