Gola istina o romansama

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Gola istina o romansama


news_989.jpg


Recept za uspešno prevazilaženje prethodnih bolnih iskustava nije upoznavanje novog partnera već savladavanje osećaja besa, tuge ili gubitka, koji su pratili prethodnu vezu, ističe Džudit Sils, autorka knjige „Ponovo goli”

Nova godina uvek je dobra prilika da se naprave planovi za nove početke i promene: mršavljenje, vežbanje, završavanje fakulteta… Ali ako ste žena koja se suočava sa bolnom prazninom posle razvoda, prekida dugotrajne veze ili smrti partnera, možda bi vaši planovi mogli da obuhvate i početak nove ljubavi. Kako poručuje kolumnistkinja „Njuzvika”, možda je baš sad pravi momenat da se pomerite sa kreveta, udaljite od televizora i porcija sladoleda i krenete u potragu za pravom ljubavlju.

„Možda je prošlo mnogo vremena od kada ste bili u akciji sličnog tipa, posebno ako baš i niste u „cvetu mladosti” što potragu može učiniti parališućom podjednako koliko i motivacionom”, ističe psiholog Džudit Sils, autorka knjige „Ponovo goli”, svojevrsnog vodiča namenjenog ženama u cilju da što uspešnije prevaziđu stanje samoće.

„Problemi žena koje su se razvele ili iz drugih razloga ostale same starosne dobi od 42 do 62 godine nisu isti kao kod devojaka od 22”, naglašava Sils i dodaje da su jedini saveti koje dobijaju od venčanih parova koji su u braku decenijama. Prošavši i sama kroz takvo iskustvo, ona izražava žaljenje što mnoge stvari nije znala pre nego što je ponovo odlučila da „zapleše tango”. Sadržaju knjige doprineli su i intervjui sa ženama koje imaju sveže iskustvo sa strahovima, neprijatnostima i razočaranjima u emotivnim vezama.

Recept za uspešno prevazilaženje prethodnih bolnih iskustava nije upoznavanje novog partnera već savladavanje osećaja besa, tuge ili gubitka, koji su pratili prethodnu vezu. Da li jedete i spavate normalno? Da li i dalje prekomerno pijete? Povećavate li porcije hrane? Opsedate li vašeg bivšeg partnera pozivima i praćenjem? Ukoliko je to slučaj, teško da ćete uspeti da napravite uspešnu vezu, jer emotivno više investirate u prošlost nego u sadašnjost i budućnost.

– Pametno je da, pre nego što krenete u novu „partnersku pustolovinu”, prvo razmotrite ko ste vi i šta hoćete od života. Ne treba da samo želite „nekog partnera”, razmišljajući šta ste voleli sa 20 godina. Sada je važno da budete realni i da shvatite da je nemoguće vratiti se 25 godina unazad – poručuje ova autorka. Prema njenim rečima važno je da uočite kako su se na vas odrazile povrede i frustracije koje ste doživeli u prethodnim vezama.

– Žene koje su izašle sa osećajem gubitka i doživele bolna iskustva moraju da analiziraju filter kroz koji posmatraju svet. Tako na primer, ako je prethodni muškarac bio „hladan” i emotivno nedostupan, sada bi trebalo da obrate pažnju na onog koji je visoko emotivan, želi da razgovara i posvećen je vezi. Zbog toga je važno da se napravi psihološka skica profila partnera kakav se želi – poručuje Silsova.

Veliki broj slučajeva upuštanja u nova poznanstva i traženja partnera često je motivisan strahom od samoće. Tada se mogu dogoditi ozbiljne greške. „Takve žene su najčešće nepažljive u odabiru partnera koga dovode kući, mogu lako uleteti u vezu u kojoj mogu biti seksualno, emotivno i finansijski iskorišćene, a uočeno je i da su daleko zavisnije od muškaraca nego što bi inače bile”, upozorava Džudit Sils.

Na drugoj strani su žene koje se plaše da ne naprave grešku. One su isuviše kritične i brzo dižu ruke od partnera, smatrajući da nijedan nije dovoljno dobar za njih. Oni love greške svakom muškarcu koji im se udvara ne shvatajući da njihov sopstveni strah stvara takav obrazac ponašanja.

Umesto toga, Silsova savetuje pristup bez predrasuda. „Muškarci imaju mnogo toga da ponude. Možda ste u životnoj dobi kada vam nije potreban muškarac koji će vam osmisliti život. Čovek sa kojim uživate u šetnji ne mora biti onaj isti koji će vam popraviti stvari oko kuće. Takođe, važno je shvatiti da, pre nego što se pojavi gospodin Pravi, postoji nekoliko tranzicionih faza partnerskih odnosa, u kojima je neizbežan i onaj pogrešni”, upozorava autorka knjige „Ponovo goli”.

Kako kaže, postoji veliki broj ljudi koji izbegavaju ponovno stupanje u vezu, smatrajući to uznemirujućim, neizvesnim i lošim iskustvom, ali ono što oni ne žele da uvide jeste da takav izlazak može biti i uzbudljiv, zanimljiv i radostan. „To je kao fontana mladosti. Srce može da udara jače, ali ovoga puta ne zbog zamora već zbog zaljubljenosti, a takav osećaj je vredan rizika”, poručuje Silsova.


Izvor: Politika/Zorica Karanović
 
Natrag
Top