Folna kiselina i B12 uzrokuju rak

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Folna kiselina i B12 uzrokuju rak



Ako se duže od tri godine folna kiselina i vitamin B12 nađu u vašem jelovniku kao dodatak ishrani, oni će da podstiču rak koji bi inače bio premali da se detektuje. Ovo su otkrili norveški naučnici dodajući da isti dodaci ne pomažu ni radu srca.

Srčani bolesnici u Norveškoj će, gde za razliku od mnogih zemalja hrana nije obogaćena folnom kiselinom, verovatnije umreti od raka uzimaju li folnu kiselinu i vitamin B12 kao dodatak ishrani nego oni koji ih ne uzimaju, izvještava AFP.

Rak je bio, kod ove grupe koja uzima vitaminske dodatke, češći za 25 % nego među ostalom populacijom. Osim toga i sveukupan broj smrtnih slučajeva zbog posledica raka zabeležen je ranije i češće među onim koji uzimaju folnu kiselinu i vitamin B12.

Stručnjaci smatraju da folna kiselina, ako se uzima više od 3 godine hrani rast raka koji bi inače bio premalan da se detektuje.

"Naši rezultati traže dalju potvrdu na drugim grupama populacije," rekla je dr Marta Ebbingsa univerzitetske bolnice Haukeland u Bergenu. Svoje istraživanje ona i kolege objavili su u Journal of the American Medical Association.

Izvor: Stetoskop
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ma šta mi reče! Počela su fabrikovana istraživanja i studije koje treba da podupru odredbe iz codex alimentarius-a o smanjenju dnevno preporučenih količina vitamina i minerala. Za folnu kiselinu ne znam ali cijano kobalamin je po njima vjerovatno šteten zbog prisustva molekule cijanida kao što je i amigdalin proglašen štetnim. Činjenica je da njime sa velikim uspjehom liječe karcinom na klinikama u Meksiku jer je u SAD zabranjen kao uostalom i sve drugo što bi vas moglo izliječiti od nekih drugih boleština, nikome ne upada u oči. Još ćemo se mi naslušati svakakvih gluposti. Tek je počelo.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
73
Da pljuvanje po vitaminima je sve cesce u medijima. Poslednja metaanaliza na temu vitaminskih dodataka iz danske koja je analizirala oko 190 studija je dosla do slicnih rezultata. Smrtnost je navodno bila veca za oko 14% u grupama koje su uzimale vitaminske preparate. Zanimljivo je za tu metaanalizu je bila umesanost danske industrije lekova preko glavnog i odgovornog coveka za istu. Sada je norveska bila na redu.
Pa nista narode, batalite te vitamine da ne dobijem rak. U zadnje vreme je postao i zarazan ako niste znali. Mada pa ja sam musko, ali nikad se nezna, mozda mi zena prenese, ona bas voli voce i vitaminske tablete.
 
Natrag
Top