Excel problem

Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Pozdrav,

problem glasi ovako: u Koloni A imam brojeve od 1 do 50. U koloni B imam slučajno odabranih pet brojeva iz kolone A.
U koloni C treba da mi ispiše ostale brojeve iz kolone A, tj. bez brojeva iz kolone B. To postižem ovom formulom:
=IF(AND($B$1<>A1:A30;$B$2<>A1:A30;$B$3<>A1:A30;$B$4<>A1:A30;$B$5<>A1:A30);A1:A30;"").
Pitanje: Šta uraditi da mi u koloni C ne bude praznih ćelija, a da istovremeno zadržim redosled brojeva u kolonama A i B.
Pokušao Sortiranjem, Filtriranjem, ali ne ide.
Hvala na odgovorima.
 
Član
Učlanjen(a)
25.07.2009
Poruka
67
Mislim da je tvoj problem posledica greške koju imaš u sintaksi. Greška je naglašena crvenom bojom.
=IF(AND($B$1<>A1:A30;$B$2<>A1:A30;$B$3<>A1:A3 0;$B$4<>A1:A30;$B$5<>A1:A30);A1:A30;""),
Opseg od A1 do A30 je nedovoljan za proveru svih 50 brojeva, a određivanjem zone od $B$1 do $B$5 opredelio si se isključivo na prvih 5 ćelija kolone B, pa mi nije najjasnija upotrebna vrednost ove provere.

AND
je logički test koji proverava da li su u zadatom opsegu svi argumenti tačni, a ukoliko jesu onda vraća tačne.
IF
je takođe logički test koji proverava da li je neki uslov ispunjen i vraća jednu vrednost ako je druga netačna.

Dakle, ako sam dobro shvatila, žališ se da tvoja formula proverava da li u koloni B postoji identičan broj kao u koloni A. Pa ukoliko postoji, onda se taj broj ne ispisuje. Upravo tako i treba da bude...

Filtriranje i sortiranje nemoj raditi sa formulama nego sa apsolutnim brojevima. Izvrši konverziju sa paste special / values.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Mislim da je tvoj problem posledica greške koju imaš u sintaksi. Greška je naglašena crvenom bojom.
=IF(AND($B$1<>A1:A30;$B$2<>A1:A30;$B$3<>A1:A3 0;$B$4<>A1:A30;$B$5<>A1:A30);A1:A30;""),
Opseg od A1 do A30 je nedovoljan za proveru svih 50 brojeva, a određivanjem zone od $B$1 do $B$5 opredelio si se isključivo na prvih 5 ćelija kolone B, pa mi nije najjasnija upotrebna vrednost ove provere.

AND
je logički test koji proverava da li su u zadatom opsegu svi argumenti tačni, a ukoliko jesu onda vraća tačne.
IF
je takođe logički test koji proverava da li je neki uslov ispunjen i vraća jednu vrednost ako je druga netačna.

Dakle, ako sam dobro shvatila, žališ se da tvoja formula proverava da li u koloni B postoji identičan broj kao u koloni A. Pa ukoliko postoji, onda se taj broj ne ispisuje. Upravo tako i treba da bude...

Filtriranje i sortiranje nemoj raditi sa formulama nego sa apsolutnim brojevima. Izvrši konverziju sa paste special / values.
Zahvaljujem na odgovoru.
Mozda sam raspon (oznaceno crveno) kucanjem pogresno napisao, ali formula radi i odlicno ste sve razumjeli. (Raspon u prvoj recenici sam napisao 50 a treba 30). Sta je problem? U koloni C mi ispise brojeve (rezultate navedene formule) tako da u toj koloni imam prazne slijedece celije: C2 , C4, C5, C25 i C30. Znači, ostalih 25 celija nije prazno, ali su brojevi "razbacani", a ja bi zelio da mi tih 25 brojeva budu ispisani u celijama C1 do C25-bez praznih celija, a da mi pri tome ne remeti izvorni raspored brojeva u kolonama A i B. To ne uspijevam, jer konverziom u koloni C gubim formule. Jedino, za sada, rješenje sam našao u formiranju pomoćne kolone D u kojoj vršim konverziju i završavam sve ostalo. Lijep pozdrav i još jedno HVALA.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Da bi resio taj problem moras se koristiti sa VBA (Visual Basic for Applications) kako bi napravio makronaredbu ovakvog koda:


Sub Slozi()

Dim j, k As Integer
j = 0
k = 0
Range("A1").Select

For i = 1 To 10
If ActiveCell.Offset(0, 0).Value <> ActiveCell.Offset(j, 1).Value Then
ActiveCell.Offset(k, 2).Value = ActiveCell.Offset(0, 0).Value
j = j - 1
Else
k = k - 1
End If
ActiveCell.Offset(1, 0).Select
Next i


Range("A1").Select

End Sub


i onda dobijes ovako nesto:

sl1.JPG

nadam se da je to sto si mislio, samo trebas prilagoditi kod ako zelis 50 upisanih celija!
Pozdrav!
 
Natrag
Top